TOFAŞ üçüncü periyodda kazandı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ üçüncü periyodda kazandı (Kağan Tolun)

15-04-21 19:12

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi'nde 27. Hafta erteleme mücadelesinde Aliağa Petkim, Tofaş’ı Enka Spor Salonu’nda konuk etti. İlk yarıda üstünlük iki tarafa da gidip gelirken Tofaş, üçüncü periyotta etkili savunmasıyla birlikte rakibine sadece 10 sayı şansı vererek farkı iyice açtı ve Aliağa Petkim deplasmanında sahadan 62-83'lük galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu sonuçla birlikte Tofaş, 28. maçında 17. galibiyetine ulaşarak 4. sıra için önemli bir avantajı yakalarken bir maç eksiği bulunan Aliağa Petkim ise ligde kalmayı garantileme şansını kaçırdı. Ev sahibi Aliağa Petkim'de Okben Ulubay ve Dorukhan Engindeniz kadroda sakatlıkları nedeniyle yer almazken Tofaş'ta ise çifte lisansla Budo Gemlik kadrosunda bulunan Batın Tuna, kadroda yer almayan tek isim oldu.

Maça hızlı başlayan taraf Tofaş oldu ve önce Tarik Phillip ardından da Berkan Durmaz’ın üçlükleri ile birlikte ilk 1,5 dakikalık bölümü 2-6 önde geçti. Fakat çabuk toparlanan ev sahibi Aliağa Petkim, pota altını etkili kullanarak 6-0'lık seri yakaladı ve periyodun bitimine 6:18 kala maçta ilk defa öne geçmeyi başardı. (8-6) Bu bölümde rakibini yanlış tercihlere zorlayan Tofaş, ilk periyodun bitimine 4 dakika kala etkili oyunuyla birlikte 5 sayılık üstünlüğü yakalasa da (10-15) Sarunas Vasiliauskas’ın 5 sayı bulduğu bölümde 10-0'lık seri yakalayan Aliağa Petkim, periyodun bitimine 42 saniye kala 25-20'lik üstünlüğü yakaladı. Fakat periyodun sonunu daha iyi getiren Tofaş, önce Muhsin Yaşar ardından da DeVaughn Akoon Purcell’in smaçlarıyla birlikte 4-0'lık seri yakaladı ve ilk periyot 20-19'luk Aliağa Petkim üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci periyodun ilk sayıları Aliağa Petkim'de Ian Hummer ile gelirken (22-19) Tofaş’ta bu baskete karşılık veren isim Tomislav Zubcic oldu. (22-21) Bu bölümde etkili savunmasıyla birlikte rakibine kolay sayı şansı vermeyen Aliağa Petkim önce Thomas Wimbush'un serbest atışları ardından da Stephen Zack'in turnikesiyle birlikte ilk yarının bitimine 7 dakika kala farkı 5 sayıya kadar çıkardı. (26-21) Fakat bu bölümde Pota altını etkili kullanmaya başlayan Tofaş, Muhsin Yaşar’ın üst üste bulduğu 4 sayıyla birlikte ilk yarının bitimine 5 dakika kala farkı yeniden 1 sayıya indirmeyi başardı. (26-25) Bu bölümde Aliağa Petkim, Canberk Kuş’un smacıyla birlikte farkı yeniden 3 sayıya çıkartırken (28-25) ilk yarının bitimine 4:21 kala televizyon molasına gidildi. Mola dönüşünde sahada Aliağa Petkim’in etkili oyunu vardı. Önce Yiğitcan Turna’nın 2/2 ardından da Sarunas Vasiliauskas'ın 1/2 serbest atışları ile birlikte ilk yarının bitimine 3 dakika kala o zamana kadar yakalanan en yüksek farkı yakaladı. (31-25) Aliağa Petkim, bu yakaladığı farkı koruyarak son 20 saniyelik bölüme 37-31’lik üstünlükle girse de Tofaş’ta bitime 6 saniye kala Tarik Phillip’in üçlüğü geldi ve soyunma odasına 37-34’lük Aliağa Petkim üstünlüğü ile girildi.

Maçın başında olduğu gibi ikinci yarıya da hızlı başlayan Tofaş, önce Berk Uğurlu’nun üçlüğü ardından da Jeremy Simmons’un turnikesiyle birlikte 5-0’lık seri yakaladı ve periyodun bitimine 8,5 dakika kala 37-39'luk üstünlüğü yakalamayı başardı. Bu bölümde Aliağa Petkim, Sarunas Vasiliauskas’ın basket-faulü ile birlikte yeniden öne geçse de (40-39) üstünlüğü elinden bırakmayan Tofaş, Semaj Christon’un orta mesafeli isabeti ve Tarik Phillip’in çaldığı topta Ege Arar'ın faulüne rağmen bulduğu smaç ve yine Semaj Christon’dan gelen turnike isabetiyle birlikte farkı 6 sayıya kadar çıkardı (40-46) ve Aliağa Petkim periyodun bitimine 5:23 kala molayı almak zorunda kaldı. Fakat bu mola da Aliağa Petkim’de işleri yoluna koyma konusunda etkili olamadı ve Tofaş, mola dönüşünde önce Semaj Christon ardından da Tomislav Zubcic’in basket-faulleri ile birlikte periyot skorunu 17-3’e kadar getirdi ve periyodun bitimine 4:05 kala farkı 12 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (40-52) Periyodun geri kalan bölümünde de hata yapmayan Tofaş, farkı çift hanede tutarak Aliağa Petkim karşısında son periyoda 47-59’luk üstünlükle girmeyi başardı.

Tofaş, son periyoda da fırtına gibi başladı. Tofaş’ta sahneye çıkan DeVaughn Akoon Purcell, önce isabetli serbest atışlar ardından da orta mesafeli isabet bularak farkı bir anda 16 sayıya kadar çıkartınca (47-63) daha periyodun 27. saniyesi geride kalırken Aliağa Petkim molasına gidildi. Mola dönüşünde az da olsa toparlanan ev sahibi Aliağa Petkim, önce Ian Hummer’ın serbest atışları

ardından da Sarunas Vasiliauskas’ın üçlüğü ile birlikte 5-0’lık seri yakalayarak bitime 8:20 kala farkı 11 sayıya çekti. (52-63) Fakat Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell’in 7 sayı bulduğu sekansta 8-0’lık seri yakalayarak farkı 19 sayıya kadar çıkartınca (52-71) bitime 6:45 kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Mola dönüşünde de mükemmel savunmasıyla birlikte rakibine sayı şansı vermeyen Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell’in güzel smacı ve Tarik Phillip’in üçlüğü ile birlikte bitime 5:40 kala farkı 24 sayıya kadar çıkardı. Bu bölümden itibaren iki takım da kadrodaki genç oyuncularına şans verirken Tofaş, Aliağa Petkim deplasmanında sahadan 62-83'lük galibiyetle ayrılmayı başardı.

Aliağa Petkim
Thomas Wimbush: 15 sayı, 7 ribaund, Sarunas Vasiliauskas: 15 sayı, 1 ribaund, 2 asist, Stephen Zack: 7 sayı, 11 ribaund, 1 asist

Tofaş
DeVaughn Akoon Purcell: 17 sayı, 5 ribaund, 1 asist, Tarik Phillip: 16 sayı, 4 ribaund, 2 asist, Tomislav Zubcic: 11 sayı, 5 ribaund, Berkan Durmaz: 6 sayı, 8 ribaund

 

Yorumlar Okunma: 774