Eksik Fenerbahçe 3 çeyrek savaştı, son çeyrekte yoruldu - BasketFaul.com

Eksik Fenerbahçe 3 çeyrek savaştı, son çeyrekte yoruldu

21-04-21 18:53
CSKA maçına koç Kokoskov'dan yoksun çıkan, uzun pozisyonundaki Jan Vesely ve Dyshawn Pierre'den sakatlık ve hastalık nedeniyle yararlanamayan, kadroda yer alan Ahmet Düverioğlu'nu sakatlığı yüzünden oyuna süremeyen, ayrıca Euroleague kadrosundan 2 oyuncuyu daha hasta oldukları için Moskova'ya getiremeyen Fenerbahçe BEKO rakibine kök söktürdü, ot yoldurdu... Olağanüstü mücadele veren Fanerbahçe, Nando de Colo ile oyuna ortak oldu, son çeyreğe de önde girdi ancak 3. çeyrekte Marko Guduric'in de sakatlanıp uzun süre kenarda kalmasıyla rotasyonu daha da daralan Fenerbahçe çok saygı yaratan oyununu galibiyete ulaştıramadı ve 92-76 yenilerek seride 1-0 geri düştü. İlk yarıda 22 sayı atan Nando De Colo karşılaşmayı 27 sayıyla tamamladı. CSKA son periyodda 28-10'luk skor elde etti.

CSKA maça Hackett-Hilliard-Kurbanov-Shengelia-Eric beşi ile başlarken Fenerbahçe maça De Colo-Melih-Guduric-Barthel-O'quinn beşi ile başladı.

CSKA ilk hücumdan itibaren alışkın olduğumuz düzeni olan sol tarafta Shengelia'yı alçak posta kullanarak başladı ve savunmada yakaladığı enerjiyle de skorda öner fırladı. Fenerbahçe O'Quinn'in tepede De Colo ile olan iyi uyumuyla skorda rakibini yakaladı. CSKA çeyreğin ikinci bölümünde istediği gibi hücum edemedi ve De Colo'yu savunmakta zorlanan CSKA onun dribbling'lerini kesemedi. De Colo önderliğinde Fenerbahçe 6 sayılık farkı yakalasa da çeyreğin son bölümünde Clyburn-Shengelia-Voigtmann üçlüsüne dönen CSKA alçak postta Clyburn'ü çok iyi işledi ve 13-2'lik seri yakaladı. İlk çeyreği CSKA 28-23 önde kapattı.

İkinci çeyrekte Fenerbahçe Barthel'in 5 numarada olduğu kısa 5'le oyuna başladı. CSKA ikinci çeyreğin son bölümünde kaldığı yerden devam etti ve Clyburn'ün fizik avantajını alçak postta kullanmayı sürdürdü. Clyburn bu bölümde arkasına aldığı Alex Perez-Lorenzo Brown ikilisine karşı büyük bir üstünlük kurdu ve iç-dış dengesini iyi sağlayan CSKA farkı açarak devreye yedi dakika kala farkı 13 sayıya kadar çıkardı (40-27). Bu bölümden sonra hücumda Clyburn tarafından durdurulan Nando De Colo tekrar sahneye çıktı. CSKA'nın da rotasyona giderek Kurbanov'un 4, Eric'in 5 oynadığı ve Clyburn'ün kenara geldiği bölümde De Colo tekrar sahneye çıktı ve Fenerbahçe devreye iki dakika kala farkı 3 sayıya kadar indirdi (45-42). Kalan bölümde ilk çeyreğin sonuna benzer bir senaryo yaşandı .Tekrar uzun beşine dönen CSKA savunma direncini artırdı ve hücumda bulduğu basketlerle devreye 53-44 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe Fenerbahçe etkili başlayan taraf oldu. Savunmada CSKA'yı tamamen üç sayı çizgisinin gerisine püskürten ve zorlama şutlara zorlayan Fenerbahçe yine De Colo'nun liderliğinde tüm momentumu eline geçirdi. De Colo'ya bu çeyrek Guduric ve Lorenzo Brown da destek verdi. Bu çeyrek sadece 11 sayıya izin veren Fenerbahçe son çeyreğe de 66-64 önde gitti.

Son çeyrekte Itoudis günün kötü ismi Shengelia'dan vazgeçti ve Clyburn-Antonov-Voigtmann gibi hücum portföyü daha geniş bir forvet rotasyonuyla başladı. Guard Ukhov'dan da oyunun iki tarafında katkı alan CSKA bu çeyrekte oyuna ağırlığını koydu. Çeyrek başında O'Quinn Fenerbahçe'yi skorda tutmaya çalışsa da Fenerbahçe çeyreğin ortasında Barthel'i beş numaraya çekerek kısa beşine döndü. Ancak Fenerbahçe'ye çok uzun ve fizikli kalan CSKA oyunun iki tarafında oyunu domine etmeyi başardı. Maçın bitimine dört dakika kala çift haneli farkı yakalayan CSKA kalan bölümde arkasına bakmadı ve maçı 92-76 kazanarak seride 1-0 öne geçti
 
Öne çıkanlar...
CSKA: Daniel Hackett 20 sayı (4/5 üçlük), 3 ribaund, 3 asist, Johannes Voigtman 11 sayı, 9 ribaund, Will Clyburn 20 sayı, 4 ribaund, 5 asist
Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 12 sayı, Kyle O'Quinn 11 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Nando De Colo 27 sayı, 4 ribaund, 3 asist

 

Yorumlar Okunma: 1741