Zenit'ten İspanya baskını! (Barça'ya şok) - BasketFaul.com

Zenit'ten İspanya baskını! (Barça'ya şok)

21-04-21 20:19

İSTATİSTİK

 

Zenit, lig lideri olarak play-offlara gelen Barcelona'yı deplasmanda 76-74 yenerek tarihi bir galibiyete imza attı. Zenit saha avantajını eline alırken kolay lokma olmayacağını da herkese gösterdi. Eski takımına karşı oynayan Pangos "ben buradayım" dercesine takımını taşırken, Barcelona doğumlu Xavi Pascual ise memleketini üzdü. Barcelona maç boyu bekleneni veremezken hiç iyi gözükmedi.


Karşılaşma pek de Euroleague sertliği ile başlamadı. Hücumların daha iyi gözüktüğü ilk çeyreğin ilk bölümünde iki taraf da alternatifli hücumlarla kolay sayı üretti. Olağan şüpheli Kevin Pangos takımını taşırken Barcelona üretimi herkese dağıttı. Pangos'un üst üste isabetleriyle Zenit 18-12 öne geçse de Barcelona son bölümde kendine geldi. İlk çeyrek 21-21 eşitlikle sona erdi.

İkinci çeyrekte Zenit fırtınası vardı. Neredeyse kusursuz oynayan Rus temsilcisi rakibinin saçma sapan tam saha baskılarını üçlüklerle cezalandırmayı bildi. Pangos yine liderlik yaparken üretimine de devam etti. Pota altında özellikle Poythress'in çabalarıyla geri adım atmayan Zenit üstünlüğü dahi ele geçirdi. skora da yansayan bu üstünlük üst üste üçlüklerle bir anda çift hanelere çıktı. İLk devre 48-34 Zenit lehine biterken Barcelona'da işler hiç iyi gitmiyordu.

Artık savunma yapmak zorunda anlayan Barcelona üçüncü çeyreğe daha makul bir baskıyla başladı. 51-38'den sonra 13-2'lik seriyi 5 dakikaya yayan İspanyol temsilcisi rakibini yakalamyı bildi. Fakat çeyrek sonunda KC Rivers ve Tarık Black ile etkili olan Zenit tekrar üstünlüğü ele aldı. Son çeyreğe 61-54 Zenit üstünlüğü ile gidildi.

Mengeneleri iyice sıkıştıran Barcelona rakibine nefes aldırmamaya başladı. Sürenin sonuna sıkışan zorlama atışlara kalan Zenit bir türlü hücumda akıcılık sağlayamadı. İlk 4 dakikada 7-2'lik Barcelona serisi maçın 0'dan başlayacağının işaretini verdi. Hollins'in zor üçlüğü ile nefes alan Zenit skora yatmaya çalıştı. Higgins'in üçlüğü ile skor 2.38 kala eşitlendi. İkinci yarıdaki ilk isabetini bulan Pangos üçlüğü herkesin üstünden yolladı. Davies cevap verdi skor yine eşitlendi. KC Rivers yaşına hürmet istercesine bir üçlükle takımını yeniden öne taşıdı. Pes etmeyen Davies takip smacıyla maçı eşitledi. Pangos'un söyleyecek son bir sözü vardı. Tüm savunmayı peşine takıp bitiren Pangos farkı yeniden 2 sayıya çıakrdı. Barcelona maç topunu rezalet oynayınca ribaundu alan Zenit serbest atışlarla süreyi eritti ve karşılaşmadan 76-74 galip ayrıldı.

Yorumlar Okunma: 4697