Efes, Real'i ezerek F4'e ilerliyor - BasketFaul.com

Efes, Real'i ezerek F4'e ilerliyor

22-04-21 18:59

İSTATİSTİK: 

Anadolu Efes ilk maçta olduğu gibi Real Madrid'e çok büyük üstünlük sağlayıp 91-68 yendi ve seriyi 2-0'a getirdi. Serinin üçüncü ve gerekirse dördüncü maçı Madrid'de oynanacak, Efes 1 galibiyet dahi alsa Final Four biletini alacak. Yine çok iyi savunma yapan Efes'te Micic üç sayı bölgesinden kaçırmadan attı: 5/5.

Anadolu Efes maça Larkin-Micic-Simon-Moerman-Sertaç beşi ile başlarken Real Madrid maça Laprovittola-Taylor-Garuba-Thompkins-Tyus beşi ile başladı.

Real Madrid ilk maçtan farklı olarak Tavares'in yokluğunda atletik ve ayakları çabuk olan Tyus'la başlayarak Anadolu Efes'te Sertaç'ın etkinliğini düşürmeyi amaçlarken Taylor-Garuba-Thompkins gibi fizik üstünlüğü yüksek oyuncularla Efes kısalarını durdurmak istedi. Tıpkı ilk maçta olduğu gibi Efes hücumda istediği akışkanlığı bulmaktan uzak olsa da Larkin her tempoyu artırdığında oyun Efes'e döndü. Real Madrid yine Thompkins ile hücumda etkili olmak istese de Efes hücumda pas sayısı artırıp Larkin'in liderliğinde çeyreğin ikinci bölümünü çok iyi oynadı ve ilk çeyreği 22-13 önde kapattı.

İkinci çeyrekte Pablo Laso Efes'i durdurmak için elindeki personellerini kullanmaya devam etti. İlk çeyrekte de sürekli rotasyona giden Laso, Garuba-Vukcevic ikilisi ile çift 4 numaraya döndü Garuba'nın atletizminden faydalanarak ikili oyunlardan skor üretmeye çalıştı. Efes'te Larkin yine başrolde olurken Beaubois ve Simon ona parça parça eşlik etti ve Efes hem skorun hem de oyunun kontrolünü rakibine bırakmadı. Devreye son hücumda Rodrigue Beaubois nokta koydu ve Efes devreye 44-32 önde girdi.

Üçüncü çeyrek başlangıcı tıpkı ilk maçtaki gibi oldu ve Anadolu Efes yine bunaltıcı bir savunma ile Real Madrid'i oyundan tamamen düşürdü. Shane Larkin'in savunmadaki yüksek eforu ve çeyreğin ortalarına doğru Doğuş'un da oyuna girip Real Madrid kısalarına yaptığı baskı ile Anadolu Efes Real Madrid'in tüm umutlarını bitirdi. İlk yarı tüm denemeleri yapan Laso bu çeyrekte yapılan sert savunmaya karşı guardını tamamen düşürdü. Micic ve Sertaç'tan gelen üst üste 9 sayı ile çeyreğin bitimine dört dakika kala Efes skor 61-38'e getirip 23 sayılık farkı yakaladı. Bu andan itibaren maçı tamamen koparan Efes 3. çeyreği de 65-45 önde kapattı.  İlk maçın üçüncü çeyreğinde sadece 10 sayı bulan Madrid bu maçın üçüncü çeyreğinde 13 sayı bulabildi.

Son çeyrek tamamen formalite icabı oynanmış gözükse de Anadolu Efes son üç dakikaya kadar kemerleri gevşetmedi. Son çeyrekte fark 27 sayılara kadar çıktı. Kontrolü kaybetemeyen Anadolu Efes maçı da 91-68 kazandı ve seride 2-0 öne geçti.

Üç sayı bölgesinden Anadolu Efes 12/20 (yüzde 60), Real Madrid 4/25 (Yüzde 16) isabet buldu. Anadolu Efes son üç maçta Real Madrid'e 75 sayı fark yaptı.

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Shane Larkin 21 sayı (3/5 üçlük), 1 ribaund, 5 asist, Rodrigue Beaubois 11 sayı, 6 asist, Vasilije Micic 23 sayı (5/5 üçlük), 4 ribaund, 3 asist
Real Madrid: Rudy Fernandez 11 sayı, 1 ribaund, 2 asist, Trey Thompkins 17 sayı, 1 ribaund
 

Yorumlar Okunma: 1724