Fener'in mücadelesi yine yetmedi... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fener'in mücadelesi yine yetmedi... (Doruk Sözen)

23-04-21 19:14

İSTATİSTİK

Euroleague Playoff 2. Maçında Fenerbahçe deplasmanda Cska Moskova’ya 78-67 mağlup oldu. 5128 seyirci karşılaşmayı salonda takip etti. İlk maçta oynamayan Pierre bu maçta sahadaydı. Temsilcimiz yine yüzdü yüzdü kuyruğuna geldi fakat bitirici hamleyi yapamadı. Aynı ilk maçta olduğu gibi son dakikalarda kopan bir maç izledik. Bazı oyuncuların sorumluluk almaktan kaçması ilk 2 maçta yükün sadece 3-4 oyuncu tarafından üstlenilmesine sebep oldu. Örneğin takım kaptanı Melih Mahmutoğlu 2 maçta toplam 27 dakika sahada kalıp 2 sayı, 1 ribaunt, 0 asist ve sadece 4 top kullanarak oynadı. 
 
Savunmada fark yarattığımız üçüncü çeyreği daha farklı geçebilseydik bambaşka bir senaryo yazılabilirdi. Takım halinde hücum etmekte maç boyunca sıkıntı yaşamamız kendisini assist hanesinde yazan 9 rakamıyla gösterdi. De Colo’nun da çok sert bir savunmayla yıldırıldığı akşamda Guduric’in 27 sayılık tek kişilik şovu galibiyet için yeterli olmadı. Cska tarafında ise maçı Hackett (14, 9 asist, 4ribaunt), Shengelia (11 sayı, 7 riabunt, 7 asist) gibi yıldızlar sürüklerken yine kapmasını sağlayan Ukhov, Antonov gibi yan parçalardan gelen köşe üçlükleri oldu. Ayrıca 10 sayı, 6 ribauntla oynayan Kurbanov da sahada yapılması gereken bütün kirleri işleri yapan isimdi.  
 
Maça Cska adam değişme sonrasında içerideki ters eşleşmenin üzerine oynayarak başladı. Temsilcimiz ise yardım getirip getirmeyeceği oyuncuyu iyi seçip ve getirdiği yardımın zamanlamasını ilk maça kıyasla biraz daha ideale yakın ayarlayabilince ev sahibi ikilik yüzdesi düşük başladı. Diğer yarı sahada ise Kurbanov, De Colo’yla eşleşirken sertliğin dozunu kaçırınca, topu çaldığı pozisyon sonrası yıldız oyuncu burnuna aldığı darbenin kanamaya sebep olması dolayısıyla kenara gelmek zorunda kaldı. Daha da garibi hakemlerin bu müdahaleye faul çalmamasıydı. Fenerbahçe adına Barthel’den dış atış katkısının gelmesi, ilk maç beklentilerin altında kalan Guduric’in, De Colo’nun kenara geldiği bölümde sorumluluk alıp kendi skorunu üretmesi oldukça olumluydu. Son 4 dakika (Guduric, Pierre, Biberovic, Brown, Melih) kısa beşe döndükten sonra ilk başta potaya yapılan atakları savunmakta sıkıntı yaşıyorduk, Cska’da topu dolaştırırak içeriden dışarı çıkararak bulduğu üçlükleri zor kolay ayırt etmeksizin isabet bulması farkın biraz açılmasına yol açtı. (18-13, 3.12 kala) (Cska:4/4 3FG) Bu dakikadan sonra alan savunmasına dönmemiz, buna adapte olamayan rakibe iki tane üst üste top kaybı yaptırdı. Çalınan toplar sonrası geçiş hücumlarından bulunan sayılara dripling üstü atışlarımız da isabetli olunca ilk çeyreği 25-23 önde kapattık. Guduric 12 sayıyla çeyreğin en skorer ismiydi. 
 
İkinci çeyrek oldukça fiziksel başlayınca skor hacmi de azaldı. Oyuna dahil ola De Colo’nun da Guduric’in yanına dahil olması ve Biberovic’in jeneriklik smacı bizi kendimize getirdi. Cska ise boyalı alandaki üstünlüğünü iç-dış-iç sürekli topu çevirerek kullanmaya devam ediyordu. Son 4 dakikaya girilirken 38-37 Cska üstünlüğü bulunuyordu. Bizim potamızdan alınan ribauntların yarısını rakibin almış olması fiziksel olarak da özellikle kısa beşle oynadığımız bölümlerde takımın daha çok yıpranmasına sebep oluyordu. (Cska:5 hücum ribaundu) Dengeyi üst üste alınan 2 hücum ribaundu ve Clyburn’ün hızlı hücumdan bulduğu 2 üçlük bozdu. Top kaybı sayımızın da artmaya başlaması bütün ritmimizi bozarken yine sorumluluk alıp ilk hamleyi yapan step-back üçlüğüyle Gudura idi. İlk 2 dakika boyunca hiç sayı atılmayan periyotta 27-17 Cska öndeydi. (50-42 ilk yarı skoru) Shengelia 10 sayı, 5 ribaunt, 6 asist, Hackett 10 sayı, 3/3 3FG, 6 asist, temsilcimiz için ise Guduric 20 sayı, 3 asist ile öne çıkan isimler oldu. Yaptığımız 8 top kaybının 4’ünün De Colo’dan gelmesi, Cska’nın ona yaptığı fiziksel savunmanın işe yaradığını gösteriyordu. Ayrıca kendilerinden hiç beklenmeyecek kadar ekstra pas yaparak oynayan Cska’nın 17 asistine karşılık sadece 8 asistimiz bulunuyordu. 
 
Üçüncü çeyrekte ilk saha içi isabetinin gelmesi için 5 dakika beklememiz gerekti. Düdük sayısının artmasının yanında, temsilcimiz için pas sayısının azalması, Cska adına ise sürekli low postun zorlanması ve ikili sıkıştırmalar dolayısıyla bunun işe yaramaması da diğer sebeplerdi. Melih Mahmutoğlu facia performansından ötürü rotasyondan çıkarılırken onun yerine dahil olan Kenan enerjisi ve isteğiyle fizik avantajını da kullanarak savunmada kritik hamleler yaptı. Brown, Guduric, Kenan, Pierre, Barthel beşi özellikle yardım savunmasında ve ribauntlarda çok iyi iş çıkardı. Fakat üst düzey savunmamız, serbest atışlardaki yüzdemizin düşmesi yüzünden öne geçmemiz için yetmedi. Son 2 dakika skoru 8-4 Cska lehine olunca da üçüncü periyot 60-55 ev sahibinin üstünlüğüyle noktalandı.
 
Son periyotun ilk dakikalarında top sürekli Guduric’in elindeydi. Onun ısrarla çemberi zorlaması Cska’ya 2 dakika içerisinde 3 faul yaptırdı. Fakat Barthel’in yavaş adımları bu dakikalarda pahalıya patladı. Cska sürekli onu seçip üstüne atak ediyor ve istediğini de alıyordu. Kronik ribaunt probleminin de tekrar kendini hatılatması da en son istediğimiz şeydi tabi ki. Son 5 dakikaya girilirken skor Cska lehine 67-59 iken olumlu haber ise faul haklarını doldurmuş olmalarıydı. Bunu iyi değerlendiren temsilcimiz üst üste giderek Ukhov’un üçlüklerine karşılık verdi. 2.45 kala Barthel’in bomboşken kullanmadığı üçlük ise akıl alır gibi değildi. Bomboş üçlüğü atmak yerine 5 saniye kala üzerinde Shengelia olan Guduric’e saatli bombayı teslim etti. Brown’ın posterlik smacı sonrası İtoudis’in molasından Kurbanov’un üçlüğüyle dönen Cska maçı 1.51 kala kopardı. (75-65) Karşılaşma 78-67 Cska Moskova’nın üstünlüğüyle sonuçlandı. 
 
Öne Çıkanlar: 
 
Fenerbahçe: 
Guduric: 27 sayı, 3 ribaunt, De Colo. 9 sayı, 5 top kaybı, Barthel: 9 sayı, 3 ribaunt, Lorenzo: 6 sayı, 5 ribaunt
 
Cska Moskova:
Hackett: 14 sayı, 9 asist, 4 ribaunt, Shengelia; 11 sayı, 7 ribaunt, 7 asist, Kurbanov: 10 sayı, 6 ribaunt, 
 
       

 


 

Yorumlar Okunma: 7019