Çıvgın: Milli Takım bana 1979 jenerasyonunu çağrıştırıyor - BasketFaul.com

Çıvgın: Milli Takım bana 1979 jenerasyonunu çağrıştırıyor

26-04-21 14:53
Büyükçekmece Koçu Özhan Çıvgın, pandeminin oyuncuları etkilemesi nedeniyle zaman basketbol kalitesinde istikrarın sağlanamadığı bir sezon yaşandığını belirtirken, ligdeki yerli oyuncuların geçmiş sezonlara göre daha fazla sorumluluk almalarının sevindirici olduğunu söyledi.

Oyuncuların aylarca evle salon arasında yaşamalarının ve ailelerine virüs bulaşma endişesi ile mental zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Çıvgın şöyle konuştu:

"Sosyal hayattaki sıkıntılar ister istemez parkeye de yansıdı. Bütün takımlardaki oyuncular mental olarak rahat değildi. Takımlar birçok maçı eksik kadrolarla oynadı. Bu nedenle basketbolun kalitesi de değişkenlik gösterdi. Biz de bu sorun karşısında zaman zaman antrenman temposunu düşürüp, eğlenceli çalışmalara yöneldik. Ligimizde basketbolun kalitesi daha yüksek olabilirdi ama bundan dolayı ne oyuncular, ne de koçlar suçlanabilir."

Çıvgın yerli oyuncuların performansı ile ilgili olarak da şu yorumları yaptı:
"Genel olarak yerli oyuncuların geçmiş yıllara göre daha fazla sorumluluk aldığını söyleyebilirim. Darüşşafaka, Türklerle bir yerlere geldi. Gaziantep'te yerlilerin oyuna etkisi büyük oldu. Sertaç Şanlı artık Euroleague'de faktör haline geldi. Beşiktaş'tan zaten söz etmeye gerek yok, yerlilerle yaptıkları ortada. Bizde de Türkler iyi bir sezon geçirdi.

Bütün bunların Milli Takım'a olumlu yansımaları olacak. Hem ligde sorumluluk alanlar, hem NBA'den geleceklerin harmanlanmasıyla iyi bir takımımız olacak. Kartal gibi İspanya Ligi'nde iyi oynuyor. Elbette gençleştirilen Milli Takımımızın zamana ihtiyacı var ama bana 1979 jenerasyonunu çağrıştırıyor. Heyecan verici bir kadromuz var."

Çıvgın, Alperen'in NBA'e sezon sonunda gitmesi konusundaki soruya ise, "Bence basketbol olarak hazır ama mental olarak ne durumda olduğunu bilmiyorum." dedi. 

Yorumlar Okunma: 1904