Zenit gümbür gümbür 5. maça gidiyor... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Zenit gümbür gümbür 5. maça gidiyor... (Doruk Sözen)

30-04-21 18:58

İSTATİSTİK

Euroleague playoff 4. Hafta karşılaşmasında Zenit sahasında Barcelona’yı 74-61 yenerek seriyi 5. maça taşıdı. Baştan sona üstün oynayan Zenit üst düzey savunması ve Pangos’un hücumdaki liderliğiyle çok net bir mesaj vererek kazandı bu maçı. 4/19 3FG ile oynayan Barcelona’yı özellikle topsuz alanda çok yıpratan ve diğer maçların aksine bu sefer ribauntları da kontrol etmeyi başaran (Zenit: 40 ribaunt, Barcelona: 26 ribaunt) ev sahibi için fark kaçınılmaz oldu.   
   
Zenit maçın başında 4 oyuncuyla alan savunması yapıp, Mirotic’i adam adama savunmayı tercih ediyordu. Bu özellikle top boyalı alandaykenki agresif savunmalarıyla birleşince Barcelona çözüm üretmekte zorlandı. Son 4 dakikaya girilirken 15-9 Zenit üstünlüğü bulunurken, skoru sürükleyen isim Hollins idi. Skorer forvete ilk destek olan ikili oyunlardan sonra potaya çok güçlü hücum eden ve üst üste 6 sayı kaydeden Poythress oldu. Son 3 dakikada ise Barcelona hem savunma hem hücum anlayışında değişikliklere gitti. Tam saha press yaparak daha agresif oynamaya başlayan İspanyol temsilcisi, diğer potada da topu daha fazla low posta indirmeye başladı. İlk periyot 25-13 ev sahibinin üstünlüğüyle noktalandı. Poythress 9 sayı, Pangos 5 asistle kusursuza yakın oynadı. Zenit’in özellikle kullanacağı ikilikleri çok doğru seçmesinde Pangos’un pas zamanlanmasının payı çok büyüktü. (8/13 2FG)
 
İkinci çeyrek temasın artmaya başlamasıyla oldukça düşük skorlu başladı. İlk 2 dakikada 5 faul, 4 sayı vardı toplam. Zenit’in topsuz perdelemeleri değişerek savunma tercihine karşılık, Barcelona’nın toplu oyuncunun karşısında sağlam durabilmesi takımların oyun planını bozan ana faktörlerdi. Bu duruma ilk dur diyen ve Jasikevicius’a mola aldıran Kc Rivers’ın üçlüğüyle ev sahibi oldu. Topun 4 oyuncunun da eline değdiği yüksek tempolu bir tane hücum bunun için yeterli oldu. Fakat bu organizasyondan sonra Zenit’in bütün hücumlarının aksadığını topun 3-4 saniye kalana kadar Pangos’un elinde kalmasından anlayabiliyorduk. Fakat ilk 2 maçın aksine low posttan skor üretme konusunda Davis sıkıntı yaşarken, diğer yıldızlar da devamlılığı sağlayamayınca fark kapanmadı. İlk yarının sonunda tabela 36-26’yı gösteriyordu. Zenit’in pas kanallarına yaptığı agresif baskı, alan savunması ve adam adama savunma arasında sık sık yaptığı geçişler ve topsuz alandaki hareketlilikleri değişerek savunma tercihi, enerji ve inançla da birleşince normal sezonun birincisi Barcelona’yı 26 sayıda tutmayı başardılar. Barcelona toplamda 11/32 ile şut attı. Ayrıca diğer karşılaşmaların aksine ribauntlarda da başa baş mücadele edebilmeleri oldukça kritikti. (Zenit: 19, Barcelona:16) 
 
Üçüncü çeyrek de benzer bir şekilde çok fiziksel ve düşük skorlu başladı. Barcelona bir türlü ihtiyacı olan üçlüğü bulamayınca daha da içeri gömülüyor bu durum da Zenit’in işini kolaylaştırıyordu. Yarı sahanın diğer tarafında ise Pangos'un varlığı her şeyi çözüyordu. Davis’le kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan Kanada’lı oyun kurucu, 7 sayı, 1 asistle o dakikaya kadar atılan tüm sayılara imzasını atmış durumdaydı. (46-33, 4.09 kala) İkinci şans sayılarını da hücum repertuarlarını eklemeleri farkı 17’ye kadar çıkardı. Bir türlü saha içi isabeti bulamayan Barcelona ise rakibinin faul hakkını doldurmasından faydalanmaya çalışırken, toplu oyuncuya üst üste perdeleme getirip potaya hücum ediyordu. Fakat bu isteklerinde de devamlılığı bir türlü sağlayamadılar. Oriola, Smits ikilisini Tarık Black tek başına darma duman ederken üçüncü çeyrek 58-38 tamamlandı. 
 
Son çeyreğin başında Zenit’in oyun disiplininden uzaklaşması ve transition savunmasında yaşadığı problemleri iyi değerlendiren konuk ekibin yakaladığı 6-0’lık seri, Pascual molasını beraberinde getirdi. Fakat bu da istenilen etkiyi göstermedi ve bomboş bırakılan Calathes’in yayın gerisinden isabeti bulmasıyla birlikte fark 12’ye kadar indi. Takımı krizin eşiğindeyken, ipleri eline alan isim yine Pangos oldu. Tam saha presi sakin kalarak hiç sıkıntısız geçtikten sonra 3 pozisyon üste uzunu karşısına alıp tercihlerini kusursuz yapan yıldız oyuncu rakibinin fişini 3 dakika kala çekti. Barcelona çaldığı toplar sonrası bir anlığına umutlansa da Calathes 1.44 kala boş üçlüğü kaçırınca mağlubiyet kesinleşmiş oldu. (74-61)
 
Öne Çıkanlar: 
 
Zenit: 
Pangos: 22 sayı, 8 asist, Black: 11 sayı, 6 ribaunt, Poythress: 12 sayı, 5 ribaunt, Hollins: 11 sayı, 5 ribaunt
 
Barcelona: 
Calathes: 19 sayı, 5 ribaunt, Higgins: 13 sayı, 4 asist, Mirotic: 7 sayı, 6 ribaunt

 

Yorumlar Okunma: 1358