Onan'a pandemi koşullarında altyapı şampiyonalarını ve play-off'ları sorduk - BasketFaul.com

Onan'a pandemi koşullarında altyapı şampiyonalarını ve play-off'ları sorduk

03-05-21 14:31
TBF CEO'su Ömer Onan pandemiye bağlı olarak altyapı Avrupa Şampiyonaları, TBL ve BSL play off'ları ve Milli Takımın NBA'deki oyuncuları konusundaki sorularımızı yanıtladı.

Altyapı Avrupa Şampiyonaları'nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Onan: FIBA 11 Mayıs'ta altyapı şampiyonaları ile ilgili son kararını verecek. Pandemi nedeniyle turnuvaların yapılıp yapılmaması konusunda ülkelerin farklı yorumlar var. U16 ve U18 Şampiyonalarının yapılabileceğine ihtimal vermiyorum. Sonuçta aileler çocuklarını göndermek istemeyebilir.

U18 Avrupa Şampiyonası Konya'da düzenlenecekti ama çok ümidiniz yok gibi gözüküyor.
Onan: Biz turnuvayı en sağlıklı şekilde yapmak için hazırız, bundan da zevk duyarız ama açıkçası yaşanan süreç nedeniyle takımlar gelmek istemeyebilir. Şampiyona iptal edilecek olursa ve gelmeyi kabul eden 7-8 ülke bulabilirsek şampiyona yerine bir turnuva düzenleriz. Tabii pandemi koşulları buna izin verirse... Bana göre bu yıl U19 Dünya ve U20 Avrupa Şampiyonaları'nın oynanması ihtimali, diğerlerinden daha fazla.

Altyapı oyuncularının kaybettiği yılları telafi edebilmesi için TBF'nin projeleri olacak mı?
Onan: 2004-05 doğumlu 60-70 çocuğu bir yerde toplayıp ve onları takımlara bölerek bir turnuva yapmayı planlıyoruz. Orhun Ene de bunun üzerinde çalışıyor. Ama sonuçta 2 yıldır okula dahi gidemeyen çocukları bir araya getirmek de bir sorumluluk. Pandemi koşullarına göre bu projeyi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimize bakacağız.

TBL'de BSL'de play off'lar bubble'da mı olur?
Onan: TBL'yi normal şekilde oynatmayı düşünüyoruz. 17 günlük kapanmadan sonra umarım pandemide vaka sayısı istenen düzeye düşer. TBL'de zaman problemi fazlaca yok, ertelemeleri için vaktimiz var. yani orada fanus yerine normal şekilde play off'ları oynatmak için direnme şansımız fazla ancak aynısını BSL için söyleyemem. 29 Haziran'da milli takım ilk maçını oynayacak, dolayısıyla BSL'de fazla erteleme riskini göze alamayız. Ama tabii ki prensip olarak play off'ları takımların sahasında oynatmak öncelikli isteğimiz. Ancak şartların buna izin vermeyeceğini görürsek son çare olan fanus sistemine geçebiliriz. Milli Takım aday kadrosu önümüzdeki günlerde açıklanacak. Play off'lar sırasında takımı elenen aday oyuncuları birer birer kampa alacağız, yani kampın ilk günleri az sayıda oyuncuyla başlayabilir.

Yeni milli takımımızdan beklentiler yüksek. NBA oyuncularının ve Ömer Faruk Yurtseven'in durumu nedir?

Onan: Philadelphia'nın NBA play off'larında ilerleme şansı olduğu için Furkan geç katılabilir veya hiç gelemeyebilir. Cedi için böyle bir sorun yok. Ömer Faruk Yurtseven'le Haluk Yıldırım ve Orhun Ene konuşuyor. O da aday kadroda yer alacak. FIBA'ya bildireceğimiz 24 kişilik aday kadroda Ersan'ın ismi de var ama gelip gelmeyeceği daha sonra belli olur. Kaldı ki Utah da play off'larda turları geçebilecek gibi gözüküyor. 

Yorumlar Okunma: 2557