Aylin Yıldızoğlu: Tan geleceğine kendisi karar verecek - BasketFaul.com

Aylin Yıldızoğlu: Tan geleceğine kendisi karar verecek

06-05-21 07:51
Bu Pazar Anneler Günü. Biz de basketbol camiasındaki başarılı isimleri, annelerinden dinlemeye devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz TAC ve Mersin BŞB'nin genç oyuncusu Tan Yıldızoğlu'nun annesi Aylin Yıldızoğlu. Kariyeri pek çok başarıyla ve kupayla dolu olan eski milli basketbolcu Aylin Yıldızoğlu, oğlunu anlattı... Bu arada... Belki bir Babalar Günü'nde de Tan'ı, Kadın Milli Takım antrenörü olan babası Ceyhun Yıldızoğlu'na da anlattırırız...
 
Aylin Yıldızoğlu'nun ağzından oğlu Tan Yıldızoğlu...
 
- Tan ismini babası, Ege'yi ben koydum.
- Tan basketbola başlamadan önce futbola çok düşkündü. Daha sonra yüzmeye başladı. Sonrasında bizim herhangi bir yönlendirmemiz olmadan 8-9 yaşlarında iken basketbola başlamak istediğini söyledi.
- Tan 6 yaşına gelene kadar ben de basketbol oynamaya devam ettim. Doğum yaptıktan 40 gün sonra sahalara dönmüştüm. Daha küçücükken pusetine koyar antrenmanlara götürürdüm.
- Tan'ın dersleri de çok iyi ama şu an ikisi birden onu zorluyor. Yol ayrımına gelirse basketbolu seçeceğini söylediğini sitenizden okumuştum. Biz ona düşüncelerimizi aktarırız ama geleceği ile ilgili kararı kendisine bırakırız. 
- İlk başlarda ona basketbolla ilgili tavsiyeler veriyordum ama o daha çok oyuncu olarak değil de anne olarak yaklaşmamı istedi. Ben de o yüzden artık basketbolla ilgili hiçbir şey söylemiyorum.
- Çok hareketli bir çocuktu. Sürekli hareketli oyunlar oynuyordu. Yorgunluk nedir bilmiyordu. Evde futbol oynarken, saklambaç oynarken bazen birşeyler kırılıyordu.
- Odasını çok nadir toplar. Ev işlerinde yardımı pek yoktur.
- Çocukların mutlaka kendi seçecekleri bir spora başlaması gerektiğini düşünüyorum.O yüzden Tan ve Tara'yı da spora hep yakın tutmaya çalıştık, seçimi onlara bıraktık. Kız kardeşi Tara da şu an voleybol oynuyor. 
- Yurt içinde başka bir yere giderse yanında gidebilirim. O tek başına da kendisini idare eder ama ben sadece evdeki işlere zaman harcamasını istemediğim için ona o konularda yardımcı olmak için yanına gidebilirim. 
- Bazen Tan antrenmandan çok yorgun eve geldiğinde acaba gitmesen mi antrenmana diye dediğim olmuştu.
- 4-5 sene önce 1'e 1 oynadığımızda onu yenmiştim ve zirvede bıraktım.
- Tan'ın şutunu geliştirmesi, iki elini aynı şekilde kullanması gerekiyor. Bir de performansını 40 dakikaya yaymalı.  
- Tan ilgili yapılan güzel yorum ve haberler beni çok mutlu ediyor, gururlandırıyor. 
- Maç izlemeyi çok seviyor. Hepsini de takip ediyor diyebilirim. Boş zamanlarında da onun dışında PlayStation oynuyor.
- Bütün yemekleri sever, ayrım yapmaz ama favorisi İskender'dir. Mutfağa sadece tost yapmak için giriyor.
- Sporcu annesi olmak çok keyifli birşey olduğu kadar zorluğu da var. O kaybedince üzülüyorsun, Kamplardayken özlüyorsun.
- Eskiden oynadığım için ben de çok biliyorum, kaybedilen maçlar sonrasında konuşmak pek istenmez. Ben de öyle maçlar sonrasında Tan eve geldiğinde mümkün oldukça az diyalog kurmaya çalışıyorum.

Yorumlar Okunma: 2911