Akçay'ın sakatlandığı pozisyondan alınacak dersler - BasketFaul.com

Akçay'ın sakatlandığı pozisyondan alınacak dersler

09-05-21 05:39
Mamak Belediyesi-Semt77 Yalovaspor maçındaki bir pozisyonda Yunus Akçay'ın ciddi olarak sakatlandı. Aslına bakarsanız çok sayıda örneğini gördüğümüz bu pozisyonla ilgili olarak gerek oyuncuların, gerekse de hakemlerin çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Yunus Akçay üçlük atmak için sıçrıyor, o havadayken düşeceği yere Mustafa Baki Görür geliyor ve Akçay, Görür'ün ayağına basıp ayak bileğinden sakatlanıyor, acı içinde bağırıyor ve sahayı tekerlekli sandalye ile terk ediyor.

Centilmenliği ile bilinen Mustafa Baki Görür'ün bu hareketi, rakibini sakatlamak amacıyla yapmadığından ve çok üzüldüğünden eminiz ama yetmez. Savunma oyuncularının atış yapan oyuncunun düşeceği yere gelmemeli ama gelmişlerse de ayaklarını geri çekmeyi alışkanlık haline getirmeli. Bu tür sakatlıklarla ilgili çok sayıda pozisyon hatırlıyoruz.

NBA'de bu hareketin cezası Flagrant-2 ile diskalifiye, FIBA kurallarına göre ise sportmenlikdışı faul. Zaza Pachulia, Kawhi Leonard'ın düşeceği yere gelip sakatlanmasınaneden olduktan sonra NBA kural değiştirip faulü diskalifiye olarak değiştirmişti. Görüntüsünü izleyeceğiniz pozisyonda ise sorumlu hakemin hiç bir şey çalmadığını görüyoruz. Nedeni ise şut atan oyuncu yere inene kadar onu ve savunmasını gözlemleyeceğine, topu takip etmesi...

Yunus Akçay'a geçmişler olsun... Umarız bu tür pozisyonlarda hücum oyuncuları savunmaları daha fazla kollarken, hakemler de mekaniğe uygun olarak pozisyonu sonuna kadar takip ederler... 

 

Not: Haberin yayımlanmasından sonra Mustafa Baki Görür'den bilerek bir oyuncuyu sakatlamasının söz konusu olmayacağı, Yunus'un sağ ayağını öne bastığı ve Yunus ile çok iyi arkadaş olduğunun bilinmesi yolunda mesaj aldık. Yazının içinde de bir kasıt olamayacağını belirtip bu tür pozisyonlara dikkat çekmek istedik. Yunus Akçay'ın sağ ayağını öne uzattığı videoda da gayet açık gözüküyor ancak bu, savunma oyuncusunun 1.5 metre kadar öne kayarak hücum oyuncusunun düşeceği yere geldiği gerçeğini değiştirmiyor. Elbette bu konuda savunma oyuncusunun çok daha sorumlu tutulacağı pozisyonlar oluyor ve paylaştığımız görüntü en iyi örnek olmayabilir. Önemli olan sakatlıklara yol açabilen bu tür pozisyonlara dikkat çekmekti. Konu temiz yüreğini bildiğimiz Mustafa Baki'yi yargılamak değil.

 

Yorumlar Okunma: 2353