Kızlar BGL Play-Off maçları ardından (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kızlar BGL Play-Off maçları ardından (Hayri Pekergin)

12-05-21 19:18

Kızlar BGL Ligi playoff maçları sonunda finale kalan takımlar belirlendi.

Erteleme maçları yerine oynanan ön eleme turunda Bellona Kayseri Basket İstanbul Üniversitesi, Beşiktaş Çukurova Basket önünde kazanarak çeyrek final hakkı elde etti.

Kayseri Basket İÜ maçında sonucu belirleyen faktörler 4.çeyrekte Kayseri ekibinin etkili savunması, Feray Dalkılıç, Kiraz Keleş,İlayda Derman ve Ecesu Dinçer'in katkılarıydı.

Bu sonuçla Kayseri ekibi BGL liginde ilk kez kazanırken, İÜ Takımı maça katılamayan Ayşenaz Kurtuldum,Bilge Kılıç ve Esra Yosmaoğlu'nun yokluğunu oyunun her iki yönünde de hissetti. Öykü Öktan takımın en skorer oyuncusu oldu.

Diğer eleme maçında Beşiktaş A Milli Takım aday kadrosuna çağrılan ismi Melek Uzunoğlu'nun son 5 dakikadaki etkili oyunuyla Çukurova Basket (ÇBK) önünde kazandı.

Melek Uzunoğlu maçı toplam 26 sayıyla tamamladı. 
Bu Maçta Miray Yılmaz ve Simay Uslu Beşiktaş adına ön plandaki diğer oyunculardı.

ÇBK Melek Uzunoğlu'nu savunma potansiyeli en yüksek isim olan etkili forveti Azra Erçelik'in yokluğunu oyunun her iki yönünde hissetti. 

Gülfer Tokatlı ve Asya Ülker sezonun en iyi oyununu oynarken, Elçin Çokan, Sıla Tunçdemir, Selin Tekin diğer etkili isimler oldu.

Çekişmeli karşılaşmada ÇBK takımında oyuncuların kenara gidiş geliş sayısını azalarak, şut silahı olan dış oyuncularının ritim bulma olanağı artmış olsaydı, daha farklı bir sonuç görmek şaşırtıcı olmazdı.

Yaş ortalaması en genç BGL takımı olan ÇBK, Lig süreci boyunca istikrarlı çizgisi ve daha tecrübeli ve fiziksel olarak güçlü rakiplerle başa baş mücadele ederek takdiri hak etti.

 
BGL Liginde ilk çeyrek final Çankaya Üniversitesi Emlak Konut arasında oynandı. 

Çankaya Üni. maça çok etkili savunma üzerine yapılana hızlı hücumlarla başladı ve ritmini ard arda üç çeyrekte giderek arttırdı. 4.Çeyreğe girilirken skor 75-45 oldu. 

Aleyna Cengizhan 'ın skor kadar ribaunt etkisi, bu etapta ritmini tamamen bulan Işıksu Güven'in sayı ve savunma katkısı, yine bu etapla birlikte etkileri artan Eda Aktaş ve Defne Çağlar'ın başarısı, Elif Dila Bayrak'ın oyunun her bölümüne getirdiği değer başlıca faktörlerdi. 

Çankaya Üniversitesi rotasyondan da eksiksiz şekilde yararlanınca F.Bahçe ile oynayacağı yarı final maçı öncesi yıpranmadan 83-62 kazandı.

Emlak Konut kaybedilen hücum ritmini savunmada telafi edemedi. İlk yarıdaki etkisiyle Zeynep Çelik ve kenardan gelerek 19 sayı üreten Ceren Akpınar iki haneli skora ulaşan oyuncular oldu.

BOTAŞ Hatay BŞB çeyrek finalinin ilk yarısı Deniz Torğut, Burcu Büyükayan, Zeyno Şeren ve Ada Naz Çorum'un etkili oyunuyla 34-18 sona erdiğinde BOTAŞ oyuncuları 2. yarıdan çok yarı finaldeki muhtemel rakipleri Galatasaray’ı düşünmeye başlamıştı. 

Karşılaşmanın ikinci yarısında ritmi artan Hatay BŞB farkı 10 sayının altına düşürse de BOTAŞ rotasyondan gelen sayı katkısı ile savunma ve ribaunt alanlarında takımına skor başarısının çok üzerinde değer katan Ceylin Altunpa'nın desteğini alarak kontrolünü sürdürdü ve 61-51 kazandı.

Hatay ekibi bir kez daha ilk iki etapta kadrosunda yer alan Simge Şeker, Sıla Dikmenoğulları gibi isimlerin yokluğunu hissederken oyun kurucu Gamze Güzel en skorer oyuncu oldu.

3.Çeyrek final maçında Galatasaray 29-3 skorlu 2.çeyrekten itibaren oyunu kontrolüne aldı ve Kayseri Basket önünde 77-36 skorlu çok rahat bir galibiyet elde etti. Melisa Eroğlu, Simge Tokmak ve Arifecan Vardar en skorer isimler olurken tüm rotasyonun skora katkı yapması yarı final için umut verici olarak görüldü.

Kayseri takımında Feray Dalkılıç ve güçlü fizik yapısıyla her alanda katkı yapabilen İlayda Derman sezonun kapandığı bu maçta ön plandaki oyunculardı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş arasındaki son çeyrek final maçı çekişme ve heyecanın basketbol kalitesini aştığı, iki takımın da maç öncesi ve maç sırasında farklı olumsuzluklarla karşılaştığı bir mücadele oldu.

BGL Ligi lideri konumunda olan Fenerbahçe oyun kurucu pozisyonunda Ayşe Yılmaz'ın yokluğu, çok az idmanla sahaya çıkmak zorunda kalan İrem Erdik'in ritim bulmadaki zorlukları kadar playoff öncesinde zorunlu olarak durdurulan antrenmalar nedeniyle momentumda yaşanan kayıptan da olumsuz etkilenmişti.

Rakibinin kırılganlıklarını önceki etaplarda kendisi de yaşayarak deneyimleyen Beşiktaş ekibi bu önemli maça çok istekli ve odaklı bir savunmayla başladı.

Fenerbahçe, İdeal pas akışı gelmese de etkili olan Banu Şimşek ve Selen İrem Baş'a ribaunt ve skor desteği getiren Elif İstanbulluoğlu'nun sayılarıyla ilk yarıyı 27-21 önde kapattı. 

Maçın ikinci yarısında Fenerbahçe oyunu kontrolünde götürürken Beşiktaş Ceyda Bekar, Rüzgar Boyle,Ceren Civan ve Melek Uzunoğlu'nun sayılarıyla rakibine yaklaşıyordu. 

Bu kritik anlarda Melek Uzunoğlu'nun tehlikeli bir düşüşün ardından sakatlanarak oyun dışı kalması maçın sonucuna etki eden bir faktör oldu.

Fenerbahçe Yaren Vural'dan gelen sayılar Sıla Kaplan'ın kritik skor ve ribaunt desteğiyle maçı çok zor da olsa 45-42 kazandı.


Çankaya Üniversitesi - Fenerbahçe arasında oynanan BGL Ligi yarı finalini kazanan maçı 3.çeyreğin sonlarında kontrolüne alan sonda farkı giderek arttıran Çankaya Üniversitesi oldu.
Ligin geneline bakıldığı zaman etaplar arasında en az performans dalgalanması yaşayan, çizgisini sürekli yukarı çeken ekibin Çankaya Üni. olduğunu görüyoruz. 

Bir çok ekibin lige başladığı seviyenin daha altında performanslarla sona ulaştığı yerde sürekli ileri gitmek önemli bir başarı olarak görülmeli. 
Ankara ekibinde farkın açılmasında faktör olan isimler Mariya Taşer ve Işık Su Güven ile birlikte bu etapta en iyi oyunlarını oynayan Eda Aktaş, pota altında güven veren Aleyna Cengizhan, istikrarlı katkısıyla oyunun iki yönünde başarılı Elif Dila Bayrak ön plandaki oyunculardı.

Fenerbahçe maç sonunda oyunu dengeleyecek pozisyon derinliğine sahip değildi. İrem Erdik, Selen İrem Baş ve Banu Şimşek 48 sayının 37'sini üretti.
 

BOTAŞ Galatasaray arasındaki yarı final maçını, ikinci yarıda rakibine 34-15 üstünlük kurarak 59-45 skorla kazanan BOTAŞ oldu.

Ankara ekibi hücum sisteminde ilk etaptaki akıcılığa dönüş yaparken havuz ribauntlarında Burcu Büyükayan ve Zeyno Şeren'e Ceylin Altunpa ve Ada Naz Çorum'dan gelen katkı savunmada harcanan enerjinin karşılığının alınmasını sağladı.

Ankara ekibi lig ortasında bir dalgalanma yaşasa da lig sonunu iyi getiren takımlar arasında bulunuyor. 

Deniz Torgut'un yeniden ritmini bulması, Ada Naz Çorum'un kritik sayıları kadar artan asist başarısı ve Beyza Altunpa'nın işlerin pürüzsüz ilerlemesine sayıları kadar savunma ve ribaunt etkisiyle katkıda bulunması önemli faktörlerdi.

Ankara ekibi için kenardan gelerek takımın mücadele ve savunma ritmini yukarıda tutan Vera Günaydın ve Michelle Arens'in performansı da sonuca etki eden performanslardı.

Bu tabloya U14 senelerinden itibaren çizgilerini sürekli yukarı taşıyan, bulundukları takımları her zaman kürsüye yaklaştıran Zeyno Işıl Şeren ve Burcu Büyükayan eklenince finale yükselen takım BOTAŞ oldu.

Galatasaray ise bu kritik maçta Berna Şahin, Arifecan Vardar ve Simge Tokmak rakipleri tarafından etkili savunulurken deneyimli Melisa Eroğlu ve rotasyondan daha çok skor katkısı almalıydı. 

Melisa Eroğlu bu maçları çok yaşamış, 37 dakika ritim bulamasa da sondaki 3 dakikada bir anda parlayıp takımını yukarı çekebilecek, bu türden başarıları geçmişte defalarca tekrarlamış bir oyuncu.

Sahada 20 dakika kalan bu isimle birlikte kenardan gelen oyuncular yalnız 5 kez şut kullanınca Galatasaray’ın maça ortak olması mümkün olmadı. BGL Liginin en çok katkı yaptığı belki de basketbola kazandırdığı isim olan Berna Şahin, Arifecan Vardar ve Simge Tokmak sarı kırmızılılarda en skorer oyunculardı.

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 2743