BSL'de Normal Sezon Değerlendirmesi -1 (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

BSL'de Normal Sezon Değerlendirmesi -1 (İlker Yıldız)

14-05-21 07:45
2020-2021 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi’nin normal sezonu sona erdi. Play-off maçları da bugün başlıyor. Bu sezon salgın sürecinden dolayı seyircisiz olarak tamamlanan ilk sezon olarak tarihe geçti. Umarım bu sezon seyircisiz tamamlanan ilk ve son sezon olur. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz sezon, salgından dolayı 23. hafta sonunda durdurulmuş ve beyaz sezon olarak tescil edilmişti. 
 
Kısa bir açıklama
Yazılarımı düzenli takip edenler bileceklerdir ki, benim ülke basketboluna bakış açım ve yazılarımın ana teması Milli Takımlar merkezlidir. Daha önce ifade ettiğim gibi doğup büyüdüğüm şehrimin kulübü olan Sakaryaspor dışında herhangi bir kulüp takımını tutmuyorum. Her spor kulübüne eşit mesafedeyim ama bu kulüplerimiz arasında A takımlarında yerli oyuncularımıza alan açan, milli takımlara oyuncu yetiştiren ve ülke sporumuza değerler kazandıran kulüplerimizi de yaptıkları işten dolayı önem sırasında yukarılara alıyorum. Nihayetinde düşünce dünyamda olduğu gibi spora bakış açımda da her daim ilk sırada “Milli Ruh” ve ülkemiz adına değer üretimi gelmektedir. Bunun da en temel göstergesi olarak yetiştirilen büyük oyuncular ve A Milli Takımlarımızın başarısı gelmektedir. Yerli oyuncuların katkısı ile elde edilen bir başarıyı, yerli oyuncuların neredeyse katkısı olmadan elde edilen şampiyonluklardan çok daha değerli görüyorum. Yaşamımın her noktasında olduğu gibi spora da bu bakış açısıyla bakıyorum. Liglerimizdeki maçları izlerken, hangi takımın kazanacak olması ya da kazanmış olması pek umurumda olmuyor. Hangi takım yerli oyuncularımıza değer veriyor ve ülke basketbolumuza yeni yetenekler kazandırıyorsa ona bakıyorum. Çoğu maçı izlerken odaklandığım birinci nokta; yerli oyuncularımızın ne düzeyde oldukları ve hangi seviyeye kadar çıkabilecekleri ile ilgili oluyor. Bu nedenle A takım yenmiş B takım yenilmiş, C takım şampiyon olmuş gibi şeyler beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor. Açıkça söylemek gerekirse bu sezon, başta Beşiktaş Icrypex olmak üzere; Darüşşafaka Tekfen (BSL), Tofaş (BSL), Empera Halı Gaziantep Basketbol (BSL), HDI Sigorta Afyon Belediyesi (BSL), Nadir Gold İstanbul Basket (TBL) ve Budo Gemlik (TBL) gibi takımların maçlarını kaçırmamaya çalıştım. Bunun dışında gelişim gösteren yerli oyuncularımızın olduğu takımların maçlarını da özellikle takip etmeye çalıştım. A Milli Takımlarımızın maçlarını ise hiç kaçırmam, hatta o gün bütün programlarımı iptal eder ve tamamen günümü milli takımımıza ayırırım. Basketbola hatta spora bakış açımı özetlemeye çalıştım. Çünkü muhtemelen daha önceki yazılarımı okuyamayanlar, yorumlarımı yanlış anlıyorlar ve kulüp takımı merkezli baktığımı zannediyorlar. Özetle söyleyecek olursam; spora kulüp takımı merkezli değil (bu şehrimin takımı Sakaryaspor için de geçerli), Milli Takım merkezli bakıyorum.
 
Oyuncu Sayılarında Artış
BSL normal sezonu sonunda süre alan toplam yerli oyuncu sayısı 157, yabancı oyuncu sayısı 126 ve toplam oyuncu sayısı da 283 olarak gerçekleşti. Gerek yerli gerekse de yabancı oyuncu sayısının son dört sezona göre arttığını görüyoruz. Yabancı oyuncular arasında da ABD’li oyuncu sayısının önemli bir artış gösterdiğini ve bu sezon ligimizde süre alan 22 farklı ülkeden 126 yabancı oyuncunun 85’inin yani %67,46’sına karşılık geldiğin görüyoruz. Benzer şekilde Euroleague’de de her geçen yıl ABD’li oyuncu sayısında artış olduğunu görüyoruz. 2020-2021 Euroleague normal sezonunda forma giyen 298 oyuncunun 83’ünün ABD’li oyuncu olduğunu daha önceki Euroleague ile ilgili yazımda belirmiştim. ING Basketbol Süper Ligi’mizde 283 oyuncunun 85’i ABD’li (%30,04) oyuncu iken, Euroleague’de de hemen hemen benzer oranda 298 oyuncunun 83’ünün (%27,85) ABD oyuncu olduğunu görüyoruz. ABD’li oyuncular konusunda hem TBSL hem de Euroelague’in benzerlik göstermesinin pek de tesadüf olmadığını düşünüyorum. Bununla ilgili detaylı şekilde yazımda ilerleyen günlerde zaten olacak. Avrupa basketbolunun gelişimi açısından ABD’li oyuncu akışına belli bir sınırlama getirilmesi gerekiyor. Aksi halde Avrupa’dan yeni yıldızlar çıkması daha da zorlaşacaktır. 
 
22 Farklı Ülkeden 126 Yabancı Oyuncu
Normal sezonun sonunda BSL’de 22 farklı ülkeden toplam 126 yabancı oyuncunun ligimizde forma giydiğini görüyoruz. Yabancı oyuncuların ülkelere göre dağılımında bariz bir şekilde ABD’li oyuncular (85 oyuncu) ilk sırayı alırken, daha sonra sırasıyla; Fransa (6), Sırbistan (5), Almanya (4) ve Kanada (4) uyruklu oyuncular gelmekteler. Ligimizde son yıllara baktığımızda özellikle Fransız ve Alman oyuncuların sayısında ciddi bir artış olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Bu ülkelerin takımlarının Euroleague’de yerli oyuncularına en çok süre veren ülke takımları olmaları da tesadüf değil. Biz, ülke basketbolu olarak her geçen gün tüketici konuma geçerken, Almanya ve Fransa gibi ülkeler ise üretici konumuna yükselmeye devam ediyorlar.
 
En Fazla Yabancı Oyuncu Fenerbahçe Beko’da
TBSL’de forma giyen yabancı oyuncuların kulüplere göre dağılımına baktığımızda ligde en fazla yabancı oyuncu oynatan takımımızın, bu sezon Euroleague’de yerli oyuncularına en az süre veren ikinci takım olan Fenerbahçe Beko (15 yabancı oyuncu) olduğunu görüyoruz. En fazla yabancı oyuncu oynatan diğer iki takımımızın Bahçeşehir Koleji ve Galatasaray olmasının da ayrıca detaylı bir şekilde konuşulması gereken konu olduğunu düşünüyorum. Bahçeşehir Koleji’nin misyonu ile tezat teşkil eden bu durum, umarım gelecek yıllarda ülke basketbolumuza önemli yerli oyuncular yetiştirilerek telafi edilir. Galatasaray’ın 11 yabancı oyuncu kullanmasına rağmen küme düşmekten son haftalarda kurtulduğunu da özellikle belirtmek gerekiyor. En az sayıda yabancı oyuncuya kadrosunda yer veren takımlarımız ise yabancı koç Kestusis Kemzura yönetimindeki Aliağa Petkim Spor ve Can Sevim yönetimindeki HDI Sigorta Afyon Belediyesi oldular. Her iki ekibimizde de bu sezon ciddi gelişim gösteren yerli oyuncuların olması da bir tesadüf olmasa gerek.
 
Bireysel İstatistiklerde Yerli Oyuncularımız
Bireysel oyuncu istatistiklerine baktığımızda yerli oyuncularımızı geçtiğimiz sezonlara göre daha üst sıralarda görüyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda istatistik liderliği sıralamalarında yabancı oyunculardan dolayı yerli oyuncularımızı üst sıralarda pek göremiyorduk. Bu sezon ise birçok yerli oyuncumuzu sezon istatistiklerinde üst sıralarda görebiliyoruz. Yerli oyuncularımız arasında TBSL’de istatistiklerin çeşitli kategorilerinde ilk 20 sıraya giren isimlerimiz şu şekilde: 
 

Toplam Süre

Toplam Sayı

Toplam Ribaund

6. Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex)

19. Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex)

20. Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş)

1. Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex)       

16. Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex)

2. Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex)

8. Akif Egemen Güven (HDI Sigorta Afyon Belediyesi)

13. Ege Arar (Aliağa Petkim Spor)

16. Berkan Durmaz (Tofaş)

Toplam Asist

Toplam Top Çalma

Toplam Verimlilik Puanı

2. Can Uğur Öğüt (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

4. Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş)

8. İsmail Cem Ulusoy (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

13. Ahmet Buğrahan Tuncer (Anadolu Efes)

14. Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen)

17. Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex)

20. Ömer Utku Al (Büyükçekmece Basketbol)

1. Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen)

4. İsmail Cem Ulusoy (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

5. Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex)

10. Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex)

16. Sinan Sağlam (HDI Sigorta Afyon Belediyesi)

18. Can Uğur Öğüt (Empera Halı Gaziantep Basketbol)

 

1. Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex)

15. Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex)

20. Akif Egemen Güven (HDI Sigorta Afyon Belediyesi)

 

 Bandırma BK Eserleriyle Yaşamaya Devam Edecek

40’lı yaşların başında olan basketbol tutkunu biri olarak ülke basketbolumuz adına en çok üzüldüğüm olayların başında, kuşkusuz Bandırma BK’nın kapanmak zorunda kalması geliyor. Milyarlarca dolar borcu olan dört büyük kulübümüzün yanında okyanusta damla ölçeğinde borçlarından dolayı kapanmak zorunda kalan bu güzel ve örnek organizasyonu yaşatamadığımız için çok ama çok üzgünüm. Bandırma organizasyonunun ülke basketbolumuza neler kattığını şimdilerde çok daha iyi anlıyoruz. Uzun yıllar sonra ilk defa bir Türk oyuncu hatta 18 yaşında gencecik bir Türk oyuncu diye de belirtmeliyiz, BSL istatistiklerini adeta altüst etti. En önemli istatistik alanlarından biri olan verimlilik puanında Alperen Şengün (2002) TBSL’de birinci sırada yer aldı. Şimdilerde başka bir önemli gelişme de NBA draftında Avrupalı oyuncular arasında ilk sırada değerlendiriliyor olmasıdır. Yine bir Bandırma BK eseri olan diğer istatistik canavarımız da Şehmus Hazer (1999) oldu. Şehmus, ribaunt kategorisi hariç diğer bütün istatistik kategorilerinde ilk 20’ye girme başarısı gösterdi. Bu iki oyuncumuzun da Bandırma BK kökenli olması tesadüf olmasa gerek. Sürekli olarak değer üretmekten bahsetmemizin temelinde de aslında bu anlayış var. Kulüpsel anlamda kazandığınız kupaları ve şampiyonlukları daha da anlamlı kılacak olan, bu başarılarda sizin yetiştirdiğiniz değerlerin katkısıdır. Yoksa, neredeyse sadece yabancı oyuncuların katkısıyla gelen başarıların ülke basketbolumuza katkısı yok denecek kadar azdır. Koca koca insanlar olarak bizler bile Alperen’in, Şehmus’un başardıklarıyla çocuklar gibi seviniyoruz. Ülkemizdeki binlerce çocuğun, bu oyuncularımızı izledikçe basketbola olan sevgileri de artıyor. Çünkü bir benzerini kendilerinin de yapabileceğini hayal edebiliyorlar. Maalesef kulüp yöneticilerimiz ise yerli oyuncuları önemsemeyerek, ülke çapındaki binlerce evladımızın hayal kurmasını bile engellemiş oluyorlar. Beşiktaş Icrypex, büyük ölçüde Bandırma BK’nın ülke basketbolumuza sunduğu değerlerle çok önemli bir başarı hikayesi yazıyor ve bizlerde büyük bir mutlulukla bu hikâyenin peşinden gidiyoruz. Ülke basketbolumuz adına daha nice başarı hikayeleri yazılması dileğiyle.
 
Gelişim Gösteren Oyuncularımız
Yabancı oyuncu sayısının 5’e düşürülmesinden sonra birçok oyuncumuzun basketbol kariyerinde önemli gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Bu sezonun en çok gelişme gösteren oyuncularının hiç kuşkusuz Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex) ve Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer oyuncularımızın başında Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen) ve Akif Egemen Güven (HDI Sigorta Afyon Belediyesi) geliyor. Doğuş Özdemiroğlu’nun sezonun sonuna doğru beden dili ile birlikte performansında da düşüşler yaşaması olmasaydı, belki de Alperen ve Şehmus ile birlikte onu da sezonun üç yerli yıldızından biri olarak yazabilirdim. Ama oyununu çok seven ve ilgiyle takip eden bir büyüğü olarak küçük bir sitemimi de belirtmeden geçemeyeceğim. Doğuş Özdemiroğlu’nun son haftalardaki beden dili ve performansının ona yakışmadığını ve bir üst seviyeye geçmesine mâni olduğunu söylemeliyim. Diğer bir isim olan Akif Egemen Güven ise koçu Can Sevim’in önemli katkılarıyla adeta bu sezon basketbola yeniden dönmüş gibiydi. Sayın Can Sevim’in, Akif Egemen Güven’in bu sezonki performansında etkisinin ne derece olduğunu, Sayın Can Peker Pekcan’ın Akif Egemen Güven ile yaptığı röportajı okuyarak çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Bu röportajda birçok genç basketbolcu için tecrübeyle edinilmiş önemli uyarıların da yer aldığını belirteyim. Can Uğur Öğüt (1992, Empera Halı Gaziantep Basketbol) ise en çok taktir ettiğim oyuncuların başında geliyor. Bir basketbolcunun fiziksel dezavantajlarını, aklıyla ve zekasıyla nasıl kapatabileceğinin dersini verdi ve vermeye de devam edecek. Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş) her geçen gün basketbolunu geliştirmeye ve basketboluna yeni zenginlikler katmaya devam ediyor. Bir de şutunu istikrarlı hale getirdi mi, işte size özlediğimiz yerli oyun kurucumuz diyebilirim. Ömer Utku Al, İsmail Cem Ulusoy, Ahmet Buğrahan Tuncer, Erol Can Çinko, Sinan Sağlam, Berk Demir, Oğuz Savaş, Muhammed Mustafa Baygül, Ege Arar, Sertaç Şanlı, Dorukhan Engindeniz, Erkan Yılmaz ve Onuralp Bitim…
 
“Genç yeteneklerimiz”, “BSL’deki başantrenörlerimizin Değerlendirilmesi”, yazı dizisi şeklinde planladığım “Kapalı Lig uygulamasına neden karşı olunmalı!” başlıklı yazılarımı da ilerleyen günlerde okuyabileceksiniz.
 
Herkesin mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyor; mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.
 

2020-2021 TBSL'DE FORMA GİYEN YABANCI OYUNCULARIN
ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

S

ÜLKE

OYUNCU
SAYISI

S

ÜLKE

OYUNCU
SAYISI

1

ABD

85

12

Belçika

1

2

Fransa

6

13

Çekya

1

3

Sırbistan

5

14

Hollanda

1

4

Almanya

4

15

İngiltere

1

5

Kanada

4

16

Kamerun

1

6

Bosna Hersek

3

17

Meksika

1

7

Hırvatistan

3

18

Mısır

1

8

Litvanya

3

19

Nijerya

1

9

Arnavutluk

1

20

Slovenya

1

10

Avustralya

1

21

Trinidad ve Tobago

1

11

Azerbaycan

1

22

Ürdün

1

TOPLAM

126

 

 

2020-2021 ING ERKEKLER TÜRKİYE BASKETBOL SÜPER LİGİ'NDE YERLİ OYUNCULARIMIZIN TAKIMLARINA İSTATİSTİK KATKILARI (%)

S

TAKIMLAR

BAŞANTRENÖR

TOPLAM
OYUNCU
SAYISI

YERLİ
OYUNCU
SAYISI

YABANCI
OYUNCU
SAYISI

SÜRE
(%)

SAYI
(%)

RİBAUNT
(%)

ASİST
(%)

BLOK
(%)

TOP
ÇALMA
(%)

VERİM
(%)

1

Beşiktaş Icrypex

Burak Bıyıktay 1-6
Ahmet Kandemir 7-30

19

13

6

65,03%

63,03%

75,54%

59,87%

91,49%

61,79%

67,35%

2

Frutti Extra Bursaspor

Tutku Açık 1-8
Dusan Alımpıjevic 9-30

18

9

9

46,53%

37,87%

44,97%

35,95%

32,35%

41,80%

41,25%

3

Darüşşafaka Tekfen

Burak Selçuk Ernak

18

11

7

44,47%

39,50%

45,07%

47,11%

43,37%

49,41%

40,80%

4

OGM Ormanspor

Mustafa Korhan Aydanarığ

17

10

7

39,49%

27,91%

34,98%

37,05%

21,25%

37,24%

27,81%

5

Anadolu Efes

Ergin Ataman

18

8

10

38,93%

34,08%

34,74%

42,06%

38,71%

42,31%

35,21%

6

Pınar Karşıyaka

Ufuk Sarıca

20

15

5

38,56%

28,97%

38,95%

30,97%

23,64%

27,96%

27,90%

7

Tofaş

Orhun Ene 1-5
Yalçın Küçüközkan 6
Hakan Demir 7-30

17

9

8

38,07%

30,07%

41,90%

41,60%

44,16%

29,37%

34,65%

8

Aliağa Petkim Spor

Kestusis Kemzura

18

13

5

37,23%

32,61%

34,92%

30,02%

38,33%

39,29%

33,27%

9

Galatasaray

Ertuğrul Erdoğan 1-7
Ömer Uğurata 8-16
Ekrem Memnun 17-30

20

9

11

36,86%

26,43%

30,92%

35,97%

27,14%

36,61%

28,34%

10

HDI Sigorta Afyon Belediyesi

Can Sevim

14

9

5

35,97%

27,45%

42,96%

20,63%

67,53%

29,77%

30,50%

11

Büyükçekmece Basketbol

Özhan Çıvgın

15

9

6

34,07%

25,96%

27,20%

33,21%

31,48%

29,95%

26,61%

12

Türk Telekom

Burak Gören

18

10

8

32,92%

24,91%

30,75%

31,19%

24,07%

34,36%

26,11%

13

Lokman Hekim Fethiye Belediye Spor

Alkım Ay

20

13

7

32,60%

17,74%

23,20%

32,41%

6,17%

29,52%

16,18%

14

Empera Halı Gaziantep Basketbol

Nenad Markovic Zoric

16

9

7

32,14%

25,48%

22,85%

56,16%

13,16%

43,63%

29,33%

15

Bahçeşehir Koleji

Zafer Aktaş 1-11
Erhan Ernak 12-30

18

7

11

25,59%

19,58%

32,97%

22,85%

25,71%

29,27%

23,47%

16

Fenerbahçe Beko

Igor Kokoskov

19

4

15

21,49%

20,94%

15,21%

17,93%

1,64%

15,34%

16,83%

2020-2021 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

23 farklı antrenör

283

157

126

37,49%

30,30%

36,07%

36,07%

34,87%

36,54%

31,81%

(2019-2020 TBSL) İLE (2020-2021 TBSL)
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİK DEĞİŞİMİ (%)

-

10,89%

12,06%

9,48%

0,24%

-2,60%

3,03%

-3,30%

18,81%

-0,76%

0,09%

2019-2020 TBSL'DE 23. HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIMIZIN GENEL İSTATİSTİKLERİ (%)

-

257

141

116

37,40%

31,11%

35,01%

37,30%

29,35%

36,82%

31,78%

2018-2019 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

-

248

139

109

38,78%

32,14%

36,13%

38,59%

30,48%

39,45%

32,47%

2017-2018 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)

-

260

129

131

28,62%

22,66%

23,03%

27,02%

-

-

-

Açıklamalar:
1) Yukarıdaki tablo, 2020-2021 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonu sonunda oluşan istatistiklere göre hazırlanmıştır. Tablodaki takım sıralamaları, takımların yerli oyuncularına verdikleri toplam sürenin genel takım istatistikleri içindeki yüzdesine göre yapılmıştır. 
2) 2020-2021 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi normal sezonu sonunda toplamda 283 farklı oyuncu süre alırken, bu oyuncuların 157'i yerli, 126'sı ise yabancı oyuncuydu. Alex Danıel Perez (Bahçeşehir Koleji ve Fenerbahçe Beko) ve Alp Karahan (Aliağa Petkim Spor ve Empera Halı Gaziantep Basketbol) bu sezon BSL'de iki farklı takımda oynayan oyuncular oldular.
3) Devşirme oyuncularımız Ali Muhammed (Fenerbahçe Beko), Ercan Osmani (Beşiktaş Icrypex) ve Deshane Davis Larkin (Anadolu Efes)'e ve ligde Türk statüsünde oynayan oyuncularımız; Tarık Biberoviç (Fenerbahçe Beko, Bosna Hersek), Ahmet Düverioğlu (Fenerbahçe Beko, Ürdün), Mahir Ağva (Pınar Karşıyaka, Almanya), İsmet Akpınar (Bahçeşehir Koleji, Almanya), Thomas Akyazılı (Bahçeşehir Koleji, Belçika) ve Orhan Aydın Haciyeva (Empera Halı Gaziantep Basketbol, Azerbaycan)'ya istatistikler hesaplanırken yabancı oyuncular kısmında yer verilmiştir.

 

Yorumlar Okunma: 2179