Bekle Bizi Tokyo! (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Bekle Bizi Tokyo! (İlker Yıldız)

19-05-21 10:25

 A Erkek Basketbol Milli Takımımızın merakla beklenen FIBA Olimpiyat Elemeleri aday kadrosu açıklandı. Başantrenörümüz Sayın Orhun Ene ve teknik ekibinin belirlediği aday kadro hem salgın sürecinde yaşanabilecek sorunlar adına hem 2022 Avrupa Şampiyonasına hem de 2023 Dünya Kupası eleme maçlarına çok daha iyi bir şekilde hazırlanma adına 29 kişilik geniş bir aday kadro belirlenmiş. İdari ve teknik ekibimizin bu düşüncesini çok doğru buluyor ve kendilerini tebrik ediyorum. 

26 Mayıs Çarşamba günü İstanbul’da kampa girecek olan millilerimiz, 17 Haziran’da Venezuela ve 19 Haziran’da Rusya ile İstanbul’da iki özel maç yaparak, 29 Haziran-4 Temmuz 2021 tarihleri arasında Kanada’nın Victoria şehrinde düzenlenecek olan FIBA Erkekler Olimpiyat Elemelerine hazırlanacak. Millilerimiz, FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri B grubu ilk maçında 30 Haziran’da Uruguay, ikinci maçında ise 1 Temmuz’da Çekya ile karşılaşacak. A Milli Takımımız hatırlanacağı gibi 2019 Dünya Kupası’nda Çekya’ya 91-76 mağlup olmuş ve turnuvaya erken veda etmişti. Millilerimiz grubunda ilk iki sırayı elde ettiği taktirde, A grubunda yer alan Yunanistan, Kanada ve Çin’den grubunda ilk iki sırada yer alan ülke takımıyla yarı finalde çapraz olarak eşleşecek (A1-B2, B1-A2). Yarı final galipleri finalde karşılaşacaklar ve finali kazanan ülke takımı Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazanacak. 

Aday Kadroda BSL Dışından 5 Oyuncu
FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri, NBA’de normal sezonun bitimine denk geldiği için NBA’deki oyuncularımız; Ersan İlyasova, Cedi Osman, Furkan Korkmaz ve Ömer Faruk Yurtseven’in de aday kadroda olduğunu görüyoruz. Play-off’larda takımlarının durumlarına göre bu oyuncularımızın milli takım kampına katılma süreçleri de belli olacak. NBA’deki oyuncularımız dışında yurtdışında İspanya Liga ACB’de oynayan Kartal Özmızrak da aday kadroda yer alıyor. Dört NBA oyuncumuz ve bir de İspanya’da oynayan oyuncumuz olmak üzere, beş oyuncumuzun yurtdışında oynadığını görüyoruz. Yurt içinde oynayan 24 oyuncumuzun tamamı ise ING Erkekler Süper Ligi (BSL)’nde forma giydiler. 
 
Euroleague Takımlarımızdan Sadece 5 Oyuncu
THY Euroleague’de ülkemizi temsil eden Anadolu Efes’ten 4, Fenerbahçe Beko’dan ise sadece 1 oyuncunun A Milli Takımımızın geniş aday kadrosuna girebildiğini görüyoruz. 2020-2021 THY Euroleague normal sezonu sonunda 18 takım arasında yerli oyunculara verilen süre bakımından Fenerbahçe Beko sondan ikinci, Anadolu Efes ise sondan üçüncü sırada yer almışlardı. Fenerbahçe Beko’nun kaptan Melih Mahmutoğlu dışında son yıllarda takımında oynayıp da A milli takıma verdiği oyuncu bulunmuyor. Anadolu Efes’te yerli oyuncular ligde süre bulurken, Euroleague’de ise Sertaç Şanlı dışında süre bulan oyuncu bulunmuyor. Bunun neticesinde de her iki takımımızdan nihai kadroya girecek oyuncu sayısının da çok düşük olacağı bir gerçek. Oysa her iki kulübümüzün idarecileri de Euroleague’deki diğer birçok takımda olduğu gibi (Real Madrid, CSKA, Barcelona da dahil) hem sportif başarı hem de ülke basketbolumuza üst düzey değerler yetiştirmeyi birlikte gerçekleştirebileceklerini düşünüyorum. Bu iki güzide kulübümüzden özellikle Fenerbahçe Beko’dan yerli oyuncuların daha fazla süre ve sorumluluk aldığı bir kadro oluşumunu ilerleyen yıllarda bekliyoruz.

TBL Önemli Bir Havuz
Aday kadroda yer alan oyuncularımız arasında Ahmet Buğrahan Tuncer, Erkan Yılmaz, Onuralp Bitim, Furkan Haltalı, Tolga Geçim, Ege Arar, Yiğit Arslan, Sadık Emir Kabaca, Alperen Şengün gibi birçok oyuncumuzun geçtiğimiz sezonlarda Türkiye Basketbol Erkekler Ligi (TBL) tecrübesi yaşadıkalrını görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda TBL’nin hem Türk basketboluna önemli oyuncular kazandırma yönünden hem de A Milli Takıma oyuncu verme açısından çok önemli ve verimli bir lig olduğunu görüyoruz. Bu nedenle TBL’nin kalitesinin arttırılması ile hem BSL’ye oyuncu geçişlerinin çok daha iyi bir şekilde sağlanacağını hem de belki de A Milli Takımımızın aday kadrosuna direkt oyuncu bile verilebileceğini süşünüyorum.
 
Birçok Genç Oyuncu ve Birçok Yeni Yüz
Aday kadromuzun 25,34 gibi genç bir yaş ortalamasına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şehmus Hazer (1999), Onuralp Bitim (1999), Sadık Emir Kabaca (2000), Ömer Can İlyasoğlu (2001), Furkan Haltalı (2002) ve Alperen Şengün (2002) gibi çok genç yaşa sahip oyuncuların aday kadroda yer aldığını görüyoruz. Bununla birlikte Ersan İlyasova, Melih Mahmutoğlu, Sertaç Şanlı, Hüseyin Göksenin Köksal ve Deshane Davis Larkin gibi 30’lu yaşlara yaklaşmış ve geçmiş olan tecrübeli oyunculara da sahibiz. Tecrübeli ve yetenekli genç oyuncuların iyi bir şekilde harmanlanması ile milli takımımızın hem Olimpiyat Elemeleri’nde hem de Avrupa Şampiyonası’nda çok başarılı neticeler alacağını, hepsinden önemlisi de geleceğimizin çok parlak olacağını düşünüyorum.

Milli takımımızın aday kadrosunda Ömer Faruk Yurtseven, Ömer Can İlyasoğlu, Erkan Yılmaz, Onuralp Bitim ve Akif Egemen Güven gibi oyuncular, A Milli Takımımızın aday kadrosundaki yeni isimler olarak dikkat çekiyorlar. Özellikle Ömer Faruk Yurtseven ve Akif Egemen Güven’in uzun oyuncu rotasyonunda son yıllarda yaşadığımız sıkıntıyı giderme açısından çok değerli katkılar vermelerini de bekliyoruz.

Can Uğur Öğüt ve İsmail Cem Ulusoy
Her aday kadro açıklandığında muhakkak aday kadroda yer alan oyuncular kadar, aday kadroda yer alamayan oyuncular da konuşulmaktadır. Bu durum aslında işin doğasından gelen bir şeydir. Aday kadro açıklandıktan sonra muhakkak şu oyuncu yerine bu oyuncu olsaydı, bu oyuncu neden kadroda şeklinde hemen hepimiz düşüncelerimizi dile getirmekten geri durmayız. Amacını aşmayan bu tür eleştiriler bir yönüyle de basketbolumuza zenginlik katar. A Milli Takımımız söz konusu olduğunda basketbol paydaşlarımızın belli sınırlar dahilinde kalmak şartıyla olaya iştirak etmesi, bir yönüyle de milli takımımızın olması gerektiği gibi basketbolumuzda ana gündem haline gelmesine de katkı sağlayacaktır.
 
Aday kadroda yer alan oyuncularımızın istatistiklerini yazımın en sonunda detaylı bir şekilde belirttim. Aday kadroya gerek teknik ekibin tercihi olarak gerek de o pozisyonda çok fazla oyuncunun olmasından kaynaklı olarak aday giremeyen oyuncuların da olduğunu görüyoruz. Kuşkusuz teknik ekibimiz oyuncu tercihi konusunda çok detaylı çalışmalar yapıp, milli takımımızın bugününü ve geleceğini de planlayarak kararlar alıyorlardır. Bir basketbolsever olarak ben de duygu ve düşüncelerimi paylaşarak katkıda bulunmak isterim. Aday kadroda yer bulamayan oyuncularımız arasında öyle iki oyuncu var ki, sezon boyunca gösterdikleri başarılı performans ve emek adına aday kadroda olmaları gerektiğini düşünüyorum. Aday kadroda yer bulamayan oyuncuların başında, performansıyla son iki sezonun hiç kuşkusuz en dikkat çeken ve en değerli yerli oyuncularının başında gelen Can Uğur Öğüt (1992, Empera Halı Gaziantep Basketbol) gelmekte. Can Uğur Öğüt’ün, İsmail Cem Ulusoy (1996) ile birlikte Empera Halı Gaziantep Basketbol’un oyun kurucu rotasyonunu paylaşmalarını sezon boyunca keyifle izledik. Ülke basketbolumuz adına oyun kurucu yetiştirmekte ciddi sıkıntılar yaşadığımız ve A Milli Takımımızı son 10 yıldır devşirme oyun kuruculara teslim ettiğimiz bir dönemde Can Uğur Öğüt’ün performansının çok değerli olduğunu düşünenlerdenim. Gerek Can Uğur Öğüt gerekse de İsmail Cem Ulusoy, bu sezon play-off oynama başarısı gösteren Empera Halı Gaziantep Basketbol’un yabancı başantrenörü Nenad Markovic Zoric’in en büyük yardımcıları oldular. Nenad Markovic Zoric takımı iki Türk oyun kurucuya teslim etti ve ikisi de kendilerine duyulan güveni boşa çıkarmayıp, verilen görevleri layığı ile yerine getirdiler. Bu iki yerli oyuncumuz, profesyonel liglerimizde yabancı oyun kurucuların hegemonyasına adeta tek başlarına meydan okudular ve Türk oyuncuların önemli bir motivasyon kaynağı oldular. Evet, aday kadromuzda oyun kurucu pozisyonunda devşirme oyuncumuz Deshane Davis Larkin, Berk İbrahim Uğurlu, Kartal Özmızrak, Ömer Can İlyasoğlu ve Ahmet Buğrahan Tuncer gibi oyuncular yer alıyor ama bu sezonu asist liderliğini ikinci sırada tamamlayan Can Uğur Öğüt (6,61 asist) ve asist liderliğini on dördüncü sırada tamamlayan İsmail Cem Ulusoy (4,50)’un bunca başardıklarına karşılık, milli takım aday kadrosuna çağrılarak ödüllendirilmeleri de emeğe saygı adına çok güzel olurdu diye düşünüyorum. Tabii bu benim düşüncem…

 

A Erkek Basketbol Milli Takımımızın Aday Kadrosunda Yer Alamayan Ama Başarılı Bir Sezon Geçiren Oyuncularımız
S
BASKETBOLCU
DOĞUM
TARİHİ
TAKIMI
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
VERİM
1
Can Uğur Öğüt
23.01.1992
Empera Halı Gaziantep Basketbol
28
13:03:19
268
54
6
60
185
0
30
64
77
349
00:27:59
9,57
1,93
0,21
2,14
6,61
0,00
1,07
2,29
2,75
12,46
2
İsmail Cem Ulusoy
04.10.1996
Empera Halı Gaziantep Basketbol
30
10:37:39
150
57
21
78
135
1
42
41
93
228
00:21:15
5,00
1,90
0,70
2,60
4,50
0,03
1,40
1,37
3,10
7,60

 

İstatistiklerde Artık Bizim Çocuklar da Ön sıralardalar
Mevcut aday kadrodaki oyunculara baktığımda, bu aday kadronun son yıllardaki en güçlü aday kadro olduğunu düşünüyorum. Çok yakın gelecekte bu kadronun, ülke dışındaki resmi turnuvalarda da kürsüye çıkacağına inanıyorum. Bunu söylerken ki en büyük güvencelerimin başında A Milli Takımımızın başında Sayın Orhun Ene’nin olması ve teknik ekibinin de birbirinden değerli isimlerden oluşmasıdır. A Mili Takımımızın teknik ekibinde yer alan Sayın Mehmet Okur’a da yeni görevinde başarılar diliyorum. Özellikle aday kadrodaki genç uzunlarımızın, Mehmet Okur gibi dünya çapında bir değerle çalışacak olmaları da hem kendileri hem de ülke basketbolumuz için büyük bir şans olarak nitelendirilmelidir.

Son üç yılki A Milli Takım aday kadrosunda yer alan oyuncuların istatistiklerinde aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi başta süre ve sayı ortalaması olmak üzere ciddi artışların olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte istatistik liderliklerinde de aday kadromuzdan birçok oyuncumuzu görüyoruz. Sürede Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex), Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex) ve Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş);sayıda Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex) ve Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex); ribauntta Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex), Akif Egemen Güven (HDI Sigorta Afyon Belediyesi), Ege Arar (Aliağa Petkim Spor) ve Berkan Durmaz (Tofaş); asistte Berk İbrahim Uğurlu (Tofaş), Ahmet Buğrahan Tuncer (Anadolu Efes), Doğuş Özdemiroğlu (Darüşşafaka Tekfen) ve Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex); verimlilik puanında Alperen Şengün (Beşiktaş Icrypex), Şehmus Hazer (Beşiktaş Icrypex) ve Akif Egemen Güven (HDI Sigorta Afyon Belediyesi)’i ilk 20 sırada görüyoruz. Ayrıca uzun yıllar sonra BSL’de yabancı oyuncuların hegemonyasına son verdiğimiz başka bir alan da normal sezonun en değerli oyuncusu alanında gerçekleşti. Beşiktaş Icrypex’in 2002 doğumlu genç yeteneği Alperen Şengün, BSL normal sezonunun en değerli oyuncusu olmayı başardı.

A Milli Takımımızın bu zorlu süreçte hastalıksız ve sakatlıksız bir kamp dönemi geçirmesini; FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’nden başarıyla çıkarak, bu yıl düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatlarına katılarak tarih yazmalarını diliyorum. Her şey A Milli Takımlarımız için.

Hepimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlar; mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler dilerim. Saygılarımla.

 

A Erkek Basketbol Milli Takımımızın
FIBA Erkekler Olimpiyat Eleme Maçları Aday Kadrosu (29 Haziran- 4 Temmuz 2021)
(2020-2021 Sezon İstatistikleri)
S
OYUNCU
DOĞUM
TARİHİ
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VERİM
1
Şehmus Hazer*
15.02.1999
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
30
16:19:42
445
87
30
117
123
5
43
64
70
165
444
00:32:39
14,83
2,90
1,00
3,90
4,10
0,17
1,43
2,13
2,33
5,50
14,80
2
Alperen Şengün*
25.07.2002
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
31
14:43:42
589
165
124
289
83
51
44
77
96
207
817
00:28:30
19,00
5,32
4,00
9,32
2,68
1,65
1,42
2,48
3,10
6,68
26,35
3
Berk İbrahim Uğurlu
27.04.1996
Tofaş
BSL
32
14:43:47
279
62
23
85
184
2
28
49
51
43
412
00:27:37
8,72
1,94
0,72
2,66
5,75
0,06
0,88
1,53
1,59
1,34
12,88
4
Doğuş Özdemiroğlu
17.04.1996
Darüşşafaka Tekfen
BSL
32
14:24:46
371
84
37
121
120
3
60
49
90
120
390
00:27:01
11,59
2,63
1,16
3,78
3,75
0,09
1,88
1,53
2,81
3,75
12,19
5
Hüseyin Göksenin Köksal
08.01.1991
Galatasaray
BSL
29
12:37:21
193
65
32
97
55
1
19
38
54
11
210
00:26:07
6,66
2,24
1,10
3,34
1,90
0,03
0,66
1,31
1,86
0,38
7,24
6
Yiğit Arslan
12.05.1996
Galatasaray
BSL
30
11:42:41
207
78
9
87
69
2
24
31
60
-111
246
00:23:25
6,90
2,60
0,30
2,90
2,30
0,07
0,80
1,03
2,00
-3,70
8,20
7
James Metecan Birsen*
06.04.1995
Pınar Karşıyaka
BSL
28
10:48:23
244
111
38
149
38
1
11
28
40
125
277
00:23:09
8,71
3,96
1,36
5,32
1,36
0,04
0,39
1,00
1,43
4,46
9,89
8
Akif Egemen Güven
25.09.1996
HDI Sigorta Afyon Bld.
BSL
28
10:42:02
305
135
55
190
45
19
13
40
58
-144
405
00:22:56
10,89
4,82
1,96
6,79
1,61
0,68
0,46
1,43
2,07
-5,14
14,46
9
Melih Mahmutoğlu*
12.05.1990
Fenerbahçe Beko
BSL
27
10:10:00
299
30
4
34
26
0
11
16
36
145
247
00:22:36
11,07
1,11
0,15
1,26
0,96
0,00
0,41
0,59
1,33
5,37
9,15
10
Berkan Durmaz
20.02.1997
Tofaş
BSL
30
10:49:41
247
125
45
170
48
19
25
42
73
135
333
00:21:39
8,23
4,17
1,50
5,67
1,60
0,63
0,83
1,40
2,43
4,50
11,10
11
Ahmet Buğrahan Tuncer*
23.03.1993
Anadolu Efes
BSL
31
10:45:50
305
40
15
55
126
1
20
45
46
227
303
00:20:50
9,84
1,29
0,48
1,77
4,06
0,03
0,65
1,45
1,48
7,32
9,77
12
Deshane Davis Larkin*
02.10.1992
Anadolu Efes
BSL
17
05:39:57
143
29
2
31
60
0
11
20
16
132
160
00:20:00
8,41
1,71
0,12
1,82
3,53
0,00
0,65
1,18
0,94
7,76
9,41
13
Berk Demir
18.05.1995
Darüşşafaka Tekfen
BSL
31
10:09:54
225
89
41
130
35
8
11
26
84
33
267
00:19:40
7,26
2,87
1,32
4,19
1,13
0,26
0,35
0,84
2,71
1,06
8,61
14
Samet Geyik
12.01.1993
Türk Telekom
BSL
30
09:30:18
175
79
52
131
20
10
17
21
102
8
262
00:19:01
5,83
2,63
1,73
4,37
0,67
0,33
0,57
0,70
3,40
0,27
8,73
15
Sadık Emir Kabaca
13.12.2000
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
26
07:42:23
122
47
40
87
26
11
13
34
58
-83
131
00:17:47
4,69
1,81
1,54
3,35
1,00
0,42
0,50
1,31
2,23
-3,19
5,04
16
Sertaç Şanlı*
05.08.1991
Anadolu Efes
BSL
27
07:43:44
227
79
33
112
22
19
12
23
53
188
285
00:17:11
8,41
2,93
1,22
4,15
0,81
0,70
0,44
0,85
1,96
6,96
10,56
17
Ege Arar
02.09.1996
Aliğa Petkim Spor
BSL
30
08:23:17
234
98
72
170
48
13
10
33
59
-22
327
00:16:47
7,80
3,27
2,40
5,67
1,60
0,43
0,33
1,10
1,97
-0,73
10,90
18
Onuralp Bitim*
31.03.1999
Pınar Karşıyaka
BSL
26
06:28:25
140
45
8
53
23
3
10
26
44
78
145
00:14:56
5,38
1,73
0,31
2,04
0,88
0,12
0,38
1,00
1,69
3,00
5,58
19
Muhsin Yaşar
31.12.1995
Tofaş
BSL
31
07:32:42
155
45
34
79
35
14
16
28
100
103
210
00:14:36
5,00
1,45
1,10
2,55
1,13
0,45
0,52
0,90
3,23
3,32
6,77
20
Erkan Yılmaz
03.12.1997
Bahçeşehir Koleji
BSL
28
06:40:04
137
59
36
95
35
12
19
18
54
-9
221
00:14:17
4,89
2,11
1,29
3,39
1,25
0,43
0,68
0,64
1,93
-0,32
7,89
21
Tolga Geçim*
27.03.1996
Anadolu Efes
BSL
23
04:53:11
99
40
4
44
46
0
6
18
27
86
132
00:12:45
4,30
1,74
0,17
1,91
2,00
0,00
0,26
0,78
1,17
3,74
5,74
22
Furkan Haltalı*
02.12.2002
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
29
05:57:15
144
38
35
73
11
6
6
17
63
5
185
00:12:19
4,97
1,31
1,21
2,52
0,38
0,21
0,21
0,59
2,17
0,17
6,38
23
Ömer Can İlyasoğlu
01.01.2001
Frutti Extra Bursaspor
BSL
18
03:06:56
54
13
4
17
34
1
3
19
26
-76
61
00:10:23
3,00
0,72
0,22
0,94
1,89
0,06
0,17
1,06
1,44
-4,22
3,39
24
Ayberk Olmaz
08.06.1996
Galatasaray
BSL
19
02:55:33
56
26
4
30
5
5
0
5
25
-21
58
00:09:14
2,95
1,37
0,21
1,58
0,26
0,26
0,00
0,26
1,32
-1,11
3,05
25
Kartal Özmızrak*
29.08.1995
Obradoiro CAB
(İspanya)
Liga ACB
15
04:52:00
114
23
0
23
31
1
10
21
44
14
93
00:19:28
7,60
1,53
0,00
1,53
2,07
0,07
0,67
1,40
2,93
0,93
6,20
26
Ömer Faruk Yurtseven*
19.06.1998
Oklahoma City Blue
(G League)
Miami Heat (NBA, ABD)
G League
14
04:55:00
213
83
47
130
21
19
5
27
27
-
-
00:21:04
15,21
5,93
3,36
9,29
1,50
1,36
0,36
1,93
1,93
-
-
27
Cedi Osman
08.04.1995
Cleveland Cavaliers
(ABD)
NBA
59
25:10:00
613
163
38
201
174
9
53
80
119
-
-
00:25:36
10,39
2,76
0,64
3,41
2,95
0,15
0,90
1,36
2,02
-
-
28
Furkan Korkmaz*
24.07.1997
Philadelphia 76ers
(ABD)
NBA
55
17:41:00
501
96
17
113
82
9
49
46
64
-
-
00:19:17
9,11
1,75
0,31
2,05
1,49
0,16
0,89
0,84
1,16
-
-
29
Ersan İlyasova*
15.05.1987
Utah Jazz
(ABD)
NBA
17
02:24:00
65
22
7
29
4
3
10
8
29
-
-
00:08:28
3,82
1,29
0,41
1,71
0,24
0,18
0,59
0,47
1,71
-
-
GENEL ORTALAMALAR
25,34 YIL
17 farklı takımdan
29 oyuncu
4 Farklı
Lig
823
15:33:34
6901
2056
886
2942
1629
247
559
949
1668
1359
6621
00:20:23
8,39
2,50
1,08
3,57
1,98
0,30
0,68
1,15
2,03
1,65
8,04
2020 ŞUBAT ADAY KADROSU
İSTAİSTİKLERİ
26,41 YIL
9 farklı kulüpten
15 oyuncu
1 Lig
275
15:17:58
2002
624
252
876
517
66
180
251
521
1048
2417
00:19:03
7,28
2,27
0,9
3,19
1,88
0,24
0,7
0,9
1,89
3,81
8,79
2019 ADAY KADROSU
İSTAİSTİKLERİ
25,22 YIL
9 farklı kulüpten
17 oyuncu
2 Farklı
Lig
474
148:59:42
3613
1115
428
1543
849
112
288
486
917
-
-
00:18:52
7,62
2,35
0,90
3,26
1,79
0,24
0,61
1,03
1,93
-
-
Açıklamalar:
1)
Yukarıdaki tablo, liglere göre ayrı ayrı olacak şekilde oyuncuların maç başına aldıkları süre ortalamalarının büyükten küçüğe doğru sıralaması şeklinde yapılmıştır.
2) (*) işareti ile belirtilen oyuncularımızın sezon maçları devam etmektedir.
3) Ömer Faruk Yurtseven'in istatistikleri, Oklahoma City Blue takımı ile G League'de oynadığı açlarda elde ettiği istatistikleridir. Yeni transfer olduğu Miami Heat takımında henüz lig maçı istatistiği bulunmamaktadır.

 

A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN OLİMPİYAT OYUNLARI TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
ANTRENÖR
1
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Almanya (Berlin)
2
0
2
39
63
-24
Grup 3.sü
Rupen Semerciyan
2
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Finlandiya (Helsinki)
4
2
2
191
191
0
Grup 3.sü
Eliot Van Zant
3
1972 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Heerlen)
4
2
2
387
308
79
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
4
1980 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İsviçre (Neuchatel)
4
3
1
349
318
31
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
5
1984 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa (Le Mans)
3
1
2
231
262
-31
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
6
1988 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Arnhem)
4
1
3
329
333
-4
Grup 4.sü
Önder Selen
7
1992 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İspanya (Bilboa)
5
3
2
389
342
47
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
8
2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler (Manila)
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
Ergin Ataman
GENEL TOPLAM
29
13
16
2115
2031
84
-
-
GENEL ORTALAMA
44,83%
55,17%
72,93
70,03
-
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

Yorumlar Okunma: 1921