Fenerbahçe kaptanla kazandı, Efes'in rakibi oldu (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Fenerbahçe kaptanla kazandı, Efes'in rakibi oldu (Kağan Tolun)

26-05-21 17:57

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Ligi yarı final serisi eşleşmesi 4. maçında, kazanarak seriyi İstanbul’a uzatmak isteyen Pınar Karşıyaka, bu maçı da kazanarak finalde Anadolu Efes’in rakibi olmak isteyen Fenerbahçe Beko'yu Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda konuk etti. Son ana kadar kıran kırana geçen ve üstünlüğün sürekli el değiştirdiği maçta Fenerbahçe Beko, Pınar Karşıyaka'yı 76-78'lik skorla mağlup ederek finalde Anadolu Efes’in rakibi oldu. Bu maçta Fenerbahçe Beko'da Jan Vesely, ikinci periyodun hemen başında pota altındaki mücadelede Amath M’Baye’nin ayağına ters basarak sakatlanırken, üçüncü periyodun bitimine 6 dakika kala ise Tony Taylor'un eli sert bir şekilde yüzüne gelen Nando De Colo’nun burnundan kan gelince kenara alınarak tampon yapıldı. İki oyuncu da bu pozisyonların ardından bir daha oyuna giremediler. Fenerbahçe'de kaptan Melih Mahmutoğlu önceki maçta olduğu gibi hücumda çok etkili olarak sonucu belirleyenlerin başında geldi.

Maçın ilk sayıları, Fenerbahçe Beko’da Danilo Barthel’den geldi. (0-2) Ardından hücumda hızlanan Pınar Karşıyaka, önce Tony Taylor'un üçlüğü ardından da Metecan Birsen’in orta mesafeli isabetiyle birlikte ilk 2,5 dakikalık bölümü 5-2’lik üstünlükle geçmeyi başardı. Fakat bu bölümde Fenerbahçe Beko'dan, önce Melih Mahmutoğlu'nun serbest atışları ardından da yine Melih Mahmutoğlu’nun çaldığı top sonrasında yaptığı asistle birlikte Jan Vesely’nin faule rağmen bulduğu turnikeyle birlikte bir 5-0’lık seri daha geldi ve periyodun bitimine 6,5 dakika 5-7’lik üstünlüğü yakaladılar. Pınar Karşıyaka, yine Metecan Birsen’den gelen orta mesafeli isabetle birlikte skoru yeniden eşitlese de (7-7) Fenerbahçe Beko geri adım atmadı ve önce Jan Vesely’nin smacı ardından da Nando De Colo’nun üçlüğüyle birlikte ilk periyodun bitimine 5 dakika kala yeni bir 5-0’lık seri yakaladı ve maçta 7-12’lik üstünlüğü yakalamayı başardı. Bu bölümde skor üstünlüğünü korumayı başaran Fenerbahçe Beko, periyotta son 1:50’lik bölüme 12-18 önde giren taraf oldu. Fakat periyodun sonunda mükemmel bir geri dönüşe imza atan Pınar Karşıyaka, önce Onuralp Bitim’in tam sahada topu taşıyarak faule rağmen bulduğu turnikesi, Amath M’Baye'nin üçlüğü ve hızlı hücumda Amath M’Baye’nin uzun pasında yine Onuralp Bitim’in turnikesiyle birlikte 2 dakikadan kısa sürede 8-0’lık seriyle birlikte ilk periyodu 20-18’lik üstünlükle tamamlamayı başardı.

İkinci periyotta daha 13 saniye geride kalmışken Fenerbahçe Beko hücumunda, pota altında Jan Vesely’nin Amath M’Baye ile top kapma mücadelesi vardı. Bu pozisyonda şanssız şekilde Amath M’Baye’nin ayağına basan ve acı içinde sekerek kendini sahanın dışına atan Jan Vesely, oyundan çıkmak zorunda kaldı. Periyottaki ilk sayılar, Fenerbahçe Beko’da Kyle O Quinn ile gelirken (20-20) Pınar Karşıyaka bir türlü ikinci periyotta sayı bulamayınca, 2,5 dakika geride kalırken Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Moladan yeniden toparlanarak dönen Pınar Karşıyaka, önce Semih Erden’in smacı ardından da Sek Henry’nin üçlüğü ile birlikte çabuk bir 5-0’lık seri yakalayarak skoru 25-20’ye kadar getirdi. Fakat bu üstünlüğünü korumayı başaramayınca Fenerbahçe Beko, ilk yarının bitimine 4 dakika kala yeniden öne geçmeyi başardı. (26-27) İlk yarının bitimine 2,5 dakika kala Pınar Karşıyaka, Onuralp Bitim’in isabetli serbest atışı ile birlikte maçta 29-28’lik üstünlüğü yakaladı. Fakat bu bölümde üstünlüğü tamamen eline geçirmeyi başardı Fenerbahçe Beko, sırayla Tarık Biberovic’in orta mesafeli isabeti, Melih Mahmutoğlu’nun turnikesi ve üçlüğü ardından da Nando De Colo’nun turnikesiyle ve son olarak da Danilo Barthel’in isabetli serbest atışları ile birlikte farkı 8 sayıya kadar çıkarırken (31-38) devredeki son sayı, Pınar Karşıyaka’da DJ Kennedy’nin serbest atışı ile birlikte geldi ve ilk yarı, 32-39’luk Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci yarıda ilk sayılar, Pınar Karşıyaka’da hücum süresi sona ererken neredeyse orta sahadan Sek Henry’nin bulduğu üçlükle birlikte geldi. (35-39) Bu baskete karşılık, Fenerbahçe Beko’da Danilo Barthel’in orta mesafeli isabetiyle gelse de (35-41) Pınar Karşıyaka, Tony Taylor’un üst üste 4 sayısıyla birlikte devrede 2 dakika geride kalırken farkı 2’ye kadar indirdi. (39-41) Fakat yeniden toparlanan Fenerbahçe Beko, önce Melih Mahmutoğlu’nun üçlüğü ardından da Ahmet Düverioğlu'nun tek serbest atış isabetiyle birlikte fark yeniden 6 sayıya kadar çıktı. (39-45) Fenerbahçe Beko, maçtaki üstünlüğünü sürdürürken periyodun bitimine 4:54 kala televizyon molasına 41-49’luk üstünlükle

girmeyi başardı. Mola dönüşü karşılıklı basketlerle geçildi fakat bitime 2:45 kala Pınar Karşıyaka, Raymar Morgan’ın pota altından bulduğu basketle birlikte farkı 6 sayıya kadar indirince (47-53) Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Mola dönüşünde sahneye çıkan isim, Fenerbahçe Beko’da Kenan Sipahi oldu ve Kenan, üst üste bulduğu 2 üçlükle birlikte farkı bir anda 12 sayıya kadar çıkartınca (47-59) periyodun bitimine 1:45 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde yeniden toparlanan Pınar Karşıyaka, sırayla Sek Henry’nin serbest atışları ve Raymar Morgan’ın basketiyle birlikte farkı yeniden 8 sayıya indirdi. (51-59) Bu bölümde Fenerbahçe Beko'da Ali Muhammed’in orta mesafeli basketi gelse de periyotta son sözü Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan, isabetli serbest atışları ile birlikte söyledi ve son periyoda 53-61’lik Fenerbahçe Beko üstünlüğü ile girildi.

Son periyot, Pınar Karşıyaka’nın mükemmel savunmasıyla başladı. İlk hücumda Fenerbahçe Beko’da Ali Muhammed’in top kaybı gelirken Pınar Karşıyaka’da DJ Kennedy’nin üçlüğü geldi. (56-61) Fenerbahçe Beko hücumunda Ali Muhammed’den bir top kaybı daha gelirken Pınar Karşıyaka, Raymar Morgan’ın hücum ribaundu üzerinden bulduğu basketle birlikte farkı bir anda 3 sayıya kadar indirince (58-61) periyotta daha 1 dakika geride kalırken Fenerbahçe Beko molasına gidildi. Fakat bu mola da Fenerbahçe Beko'nun işleri düzeltmesine yaramadı ve Pınar Karşıyaka, önce Sek Henry’nin ardından da Onuralp Bitim’in üçlükleriyle birlikte periyot skorunu 11-0’a kadar getirerek maçta bitime 8 dakika kala 64-61’lik üstünlüğü yakalamayı başardı. Bu bölümde Fenerbahçe Beko, Marko Guduric'in serbest atışlarıyla birlikte periyottaki ilk sayılarını bulurken (64-63) Melih Mahmutoğlu’nun orta mesafeli isabeti, Fenerbahçe Beko’yu maçın bitimine 6:43 kala bir kez daha öne geçmeyi başardı. (64-65) Bu bölümde gelen karşılıklı basketlerle birlikte skor üstünlüğü iki takım arasında gidip gelirken Pınar Karşıyaka Raymar Morgan’ın üçlüğü ile birlikte maçın bitimine 4,5 dakika kala 72-70’lik üstünlüğü yakaladı. Pınar Karşıyaka, bu skor üstünlüğünü korumayı başarınca son 2 dakikalık bölüme 75-72’lik Pınar Karşıyaka üstünlüğü ile girildi. Bu bölümde Fenerbahçe Beko'da çizgiye gelen Kyle O Quinn, 2/2 ile ayrılırken (75-74) 1:40 kala Pınar Karşıyaka’da çizgiye gelen Onuralp Bitim ise 1/2 isabet bulabildi. (76-74) Fenerbahçe Beko hücumunda da çizgiye gelen Danilo Barthel, 1/2 isabetle ayrılırken (76-75) Pınar Karşıyaka’nın hücumdan boş dönmesiyle birlikte Marko Guduric, bulduğu turnikeyle birlikte bitime 50 saniye kala 76-77’lik üstünlüğü yakalamayı başardı. Fakat Pınar Karşıyaka bir kez daha hücumdan boş dönünce Fenerbahçe Beko’da Kyle O Quinn çizgiye geldi. Kyle O Quinn, ilk atışı kaçırırken ikincisinde hata yapmadı ve bitime 26 saniye kala Fenerbahçe Beko'nun 76-78’lik üstünlüğü ile Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Pınar Karşıyaka, mola dönüşünde bu süreyi son hücum olarak kullandı fakat bitime 7 saniye kala Tony Taylor'un kaçırdığı üçlük sonrasında ribaundu Kyle O Quinn aldı ve Fenerbahçe Bek sahadan 76-78’lik galibiyetle ayrılarak adını finale yazdırmayı başardı.

Pınar Karşıyaka
Sek Henry: 19 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Raymar Morgan: 15 sayı, 7 ribaund, 1 asist, Tony Taylor: 11 sayı, 5 asist, Onuralp Bitim: 10 sayı, 3 ribaund, 2 asist

Fenerbahçe Beko
Melih Mahmutoğlu: 21 sayı, 3 ribaund, 2 asist, Danilo Barthel: 11 sayı, 8 ribaund, Nando De Colo: 9 sayı, 1 ribaund, 4 asist

Yorumlar Okunma: 2578