TKBL ve Kızlar BGL Finalleri (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

TKBL ve Kızlar BGL Finalleri (Hayri Pekergin)

01-06-21 12:44
Geçtiğimiz günler kadın basketbolunun devam eden üç liginden ikisinde finallerin oynandığı, şampiyonların belirlendiği dönem oldu.

TKBL Finalindeki Antalya 07 Basket – Emlak Konut eşleşmesinde kazanan ve normal sezonu ilk sırada bitirerek KBSL vizesi alan Bursa BŞB ardından KBSL’ye yükselen Antalya 07 Basket oldu.

Yarı final serisinde Yalova VIP önünde fazla zorlanmayan Antalya 07 Basket favori olarak gösterildiği final serisinde 3-0 net bir skorla play-off birincisi olarak mutlu sona ulaştı.

Final serisinin uzatmada biten 81-75 skorlu ilk maçı büyük çekişmeye sahne oldu. Serinin kaderi de bir ölçüde bu maçla belirlendi.

Bu maçta 38 sayı atan Nirra Fields dışında Hande Kuzu, Tuğçe Murat, Meryem Gültekin ve 7 asist ile çarkların dönmesine katkı yapan Dilara Tongar belirleyici rol üstlenen isimlerdi.

Antalya ekibi takım planlaması yaparken tercihini pota altında Gonca Karataş ve ara transferde takıma katılan Tuğçe Murat’tan yana kullandı.

Bu tercih, yabancı oyuncu olarak topla yaratıcılık kapasitesi yüksek, TKBL ölçeğinde uzun oyunculara göre daha zor savunulabilen Nirra Fields gibi bir dış oyuncuya da kapı açmış oldu.

Fields 34 top kullandığı serinin ilk ve en zorlu maçında 38 sayı 12 ribaunt üreterek rolünün gereğini yerine getirdi.

Serinin ikinci maçında erken üstünlük kuran Antalya ekibi, İstanbul’da oynanan son maçta da 4. çeyrekte oyunu kontrol altına alarak hedefine ulaşmış oldu.

Son maçta Fields’in yanında iki hanelere ulaşan Gonca Karataş, Nihan Demirkol, Hande Kuzu ile sezon sonu istikrarlı oyunuyla takımına büyük katkı yapan Meryem Gültekin belirleyici isimlerdi.

Antalya takımının TKBL başarısını iki ayrı aşamada görmek gerekiyor.

İlk aşama, takımı kurarken Hande Kuzu, Meryem Gültekin, Dilara Tongar gibi deneyimli isimlerle takım iskeletini oluşturmak, pota altını Gonca Karataş gibi yerli oyunculara emanet edip etkili bir dış yabancı oyuncu için alan açmak olarak görülmeli.

Antalya 07 Basket’e başarıyı getiren diğer hamle ise ara transferde Nihan Demirkol ve Tuğçe Murat gibi iki deneyimli oyuncuyu kadrosuna eklemek oldu.

Bu deneyimli ekip, sahada skor yükünü omuzlayan Fields’in sağladığı avantajı başarıya dönüştürecek kapasiteye sahipti ve play-off finalini zorlanmadan kazandı.

Emlak Konut cephesinden baktığımızda ise sezon başında güçlü ve deneyimli bir kadronun oluşmasına rağmen beklenen başarının gelmediğini görüyoruz.

Sezonun ortalarında dış şut tehdidi de olan etkili yabancı Stashchuk’un takımdan ayrılması, yerine daha sınırlı bir konfor alanı ve daha az opsiyon sunan Jordan’ın gelmesi işlerin iyiye doğru evirilmesine engel oldu.

Sezon boyunca savunmada üstünlük sağlayarak hızlı hücumlarla etkili olan buna karşılık yarı saha oyunlarında sayı bulmakta zorlanan Emlak Konut takımı oyun stratejisini 40 dakika boyunca kolay sayı bulacağı baskılı savunmalarla desteklenmiş bir sisteme döndürmeliydi.

Maç boyuna yayılmış bu tip bir saldırgan savunmayı desteklemek ve etkisini arttırmak için ara transferde takıma katılabilecek etkili guard transfer alternatiflerini değerlendirmeyen Emlak Konut final serisini galibiyet elde edemeden kapattı.

Bununla birlikte İstanbul ekibi için KBSL kapısı tam olarak kapanmış görünmüyor.

Herbalife Nutrition KBSL’de değil yeni sezon finansmanı eski sezonun ödeme yükümlülüklerini tam olarak yerine getirememiş finansal açıdan kırılgan takım(lar)ın olduğu bir sır değil.

Eğer KBSL’de finansal sorunlar yaşayan takımlardan biri ligden çekilme kararı alırsa muhtemelen Emlak Konut’a KBSL yolu görünecek.

******

Kadın basketbolunda bir diğer final BGL Kızlar liginde oynandı.

Dokuz maçlık normal sezonun ardından kısa sürede bitirilen play-off sürecinde başarılı olan BOTAŞ ve Çankaya Üniversitesi takımları finalde karşılaştı.

Son saniyeleri büyük çekişmeye sahne olan finali 54-53 skorla kazanan BOTAŞ BGL Takımı şampiyon oldu.

Final maçında Çankaya Üniversitesi savunmasının BOTAŞ’ın etkili dış oyuncusu Zeyno Şeren’e odaklanması, bu oyuncunun dokuz asist ile takım arkadaşlarının sayı bulmasını kolaylaştırması iki takımın birbirlerine ne kadar iyi hazırlandığının göstergesiydi.

Kızlar BGL finalinin kahramanı, U14 yaşından bu yana en güçlü yönleri olan hücum ribauntları ve pota altındaki bitiriş becerisine dış şutlarla çok yönlülük ekleyen Burcu Büyükayan oldu.

Power forvet final maçında 25 top kullanarak 34 sayı üretti. 11 Ribaunt, 3 top çalma ve özellikle 5 blok ile takımını maç boyu taşıyan oyuncuydu.

Çankaya Üniversitesi ikinci yarıda adım adım rakibine yaklaşıp Elif Pergel, Aleyna Cengizhan, Elif Dila Bayrak, Mariya Taşer ve Işık Su Güven’in sayılarıyla önce oyunda sonra skorda dengeyi sağladı.

Kırılma anlarında topladığı 15 ribaunt ve 6 top çalma ile maçın gizli kahramanı olan Ceylin Altunpa’nın aldığı temas ve çizgiden isabeti BOTAŞ’ı öne geçirdi.

Son hücumda Çankaya Üniversitesi top kullanırken pas arası yapan Ceylin Altunpa olunca BOTAŞ mutlu sona ulaşan taraf oldu.

Normal sezon maçları oynanırken BOTAŞ’ı değerlendiğim bir yazıda şu satırlar vardı.

BOTAŞ'ta Burcu Büyükayan ve Zeyno Işıl Şeren yine takımı sürükleyen isimler olurken kritik İÜ maçında Ada Naz Çorum'un sonuçta etkili 14 sayılık katkısı, Ceylin Altunpa'nın mücadeleci karakteri ile skor ve özellikle ribaunt başarısı, Vera Günaydın'ın savunma gayreti belirleyici oldu.
 
Kırmızı beyazlılarda hücumda önceki etaplarda alışılan ritminde olmasa da Deniz Torğut alınan galibiyetlerde önemli pay sahibi oldu.

BOTAŞ takımı hücumda içeri gömülen rakiplerin işini kolaylaştırmayan "güncellemeleri" yapar, önceki etaplardaki ritmini tekrar bulup kenardan gelen isimlerden maç kazanma matematiği için gerekli skor katkısını arttırırsa, play-off için en önemli adaylardan biri olmayı sürdürecek.

Bu öngörüler final maçında karşılığını buldu.

Zeyno Işıl Şeren saha içi liderliği bu defa asistlerle ortaya koyarken, Burcu Büyükayan skor liderliğini üstlenen isim oldu.

Ceylin Altunpa savunma ve ribauntlarla takımına bir kez daha skor katkısının çok üzerinde bir “getiri” sağladı.

Deniz Torgut skor ve savunma katkısının yanı sıra 6 ribaunt ile işleyen çarkların sigortası konumundaydı.

Ada Naz Çorum’um pas trafiğine katkısı ve kritik sayıları, Vera Günaydın’ın savunmadaki desteği bir sayı fark ile biten final maçında etkiliydi.

Bu isimlere kenardan gelerek 13 dakikada 4 sayı 6 ribaunt katkısı getiren Michelle Arens’in katkısı eklenince BOTAŞ BGL Ligini Şampiyon olarak bitirdi.

Çankaya Üniversitesinde ise Mariya Taşer, Elif Dila Bayrak ve Işık Su Güven iki haneli skorlara ulaşan oyuncular oldu.

Elif Pergel’in pas trafiğine katkısı ve kritik isabetleri maçın başa baş noktasına gelmesinde etkendi.

Pota altında 3/7 isabetle oynayan Aleyna Cengizhan bana göre final maçında topla daha çok buluşmalıydı.

Çankaya Üniversitesi sezon boyunca çizgisini hep yukarı yönde tutarak en az performans dalgalanması yaşayan takım oldu.

Bunun karşılığını da finale yükselerek alan Ankara ekibi sezon içinde büyük katkı aldığı Asya Ülker, uzun oyuncu sıkıntısı çeken basketbolda önünde büyük fırsat ve sorumluklar olan Aleyna Cengizhan, Elif Dila Bayrak, Işık Su Güven ve Mariya Taşer gibi isimlerle geleceğe güvenle bakıyor.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4195