Kokoskov ve Komsuoğlu (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kokoskov ve Komsuoğlu (Necip Kapanlı)

09-06-21 16:04
Hiç kimse Fenerbahçe'yi Euroleague play-off'larında, üstelik eksik kadroyla CSKA'ya elenmesinden sonra eleştiremez. Avrupa'yı süpüren Anadolu Efes'in ardından ligi ikinci bitirmeleri de çok normal bir sonuç. Buna karşın derece açısından başarısızlık sayılmayacak sezona rağmen Fenerbahçeliler'in mutlu olmadığı ortada. Bunun da nedeni özellikle Anadolu Efes serisi sırasında çok çabuk havlu atılması ve bir otorite boşluğunun açıkça gözükmesi. 

Euroleague'de yakalanan uzun seri sırasında takımı kafasındaki sisteme uygun oynatan Igor Kokoskov'u övmüştük. Sezon sonundaki belirleyici maçlarda ise koçun notu çok düştü. Oyuncuların motivasyonunda kulübün koyduğu primden başlayarak bir çok motive edici faktör vardır. Koçun takımı teknik ve mental olarak hazırlaması, saha içindeki disiplin, oyuncuları kontrol edebilmesi, alınacak sonuç ne olursa olsun mücadele etmelerini sağlamaları herşeyin önüne gelir. Maalesef zaman zaman yarı final serisinde ve final serisinin tamamında Fenerbahçe dağınık bir ordu görüntüsü verdi. Kokoskov final sınavlarında başarılı olamadı ve bu tablo Fenerbahçe yönetimini değişik arayışlara yönlendirdi.

Fenerbahçe'de basketbol şubesinin başına yıllar sonra basketboldan anlayan, zamanında üst düzeyde olmasa da oyuncu olarak parkeye çıkmış, her an takımın yanında bir yöneticiyi görmek sevindirici idi. Sertaç Komsuoğlu ilk başlarda kendisi gibi davranmış olsa da, sezonun devamı içinde twitterdaki fanatiklerin istediği role girdi.

Fenerbahçe'nin hakem hatalarından zarar gördüğü maçlar olmadı mı? Oldu... Ancak siz her yenilgiden sonra ön plana hakem yönetimini koyarsanız, oyuncuların konfor alanını genişletirsiniz. Oyuncular mağlubiyetlerde neleri yanlış yaptıklarını sorgulayacaklarına, hakem hatalarına sığınmayı alışkanlık haline getirir.

Eğer siz 3 milyon euro verdiğiniz Jan Vesely'ye, "Profesyonelliğin bir tarafı kötü de olsa hakemlerin yönetimlerine adapte olmak. Bunu sen hangi ölçüde başardın? Bir teknik faulün varken, ikincisini alıp atılacağını bile bile hakemleri protesto anlamında alkışlayıp nasıl  takımını yalnız bırakırsın?" diye sormuyorsanız, takımı disipline etmeniz mümkün olmaz. Onların istediği gibi davranmış olursunuz ama bunun kulübünüze bir faydası olmaz.

Yıllar önce büyük bir hata yaparak 7 maçlık final serisinin son maçına çıkmayan Galatasaray'a, "Burası Fenerbahçe. Biz kafamıza kask takıp, bilmem ne takıp maçtan çekilmeyiz." demeniz Fenerbahçeli taraftarların çok hoşuna gidebilir. Ama... TBF yetkililerine "Çekilirsek başımıza ne gelir?" dediğiniz ve Başkan Ali Koç'un sizi bu düşünceden uzaklaştırdığı ortaya çıkınca itibarınız azalır. Yöneticiler, taraftarlarca sevilmek isterler ancak en ön plana bunu alırsanız, her zaman doğruyu yapmış olmazsınız.

Komsuoğlu gibi basketbolu bilen bir yönetici, Fenerbahçe için bir şans olabilir ama kendisi gibi olması koşuluyla... 

Yorumlar Okunma: 5606