Yalovaspor... Lise bahçesindeki 8 potadan BSL'ye... - BasketFaul.com

Yalovaspor... Lise bahçesindeki 8 potadan BSL'ye...

24-06-21 14:18
Semt77 Yalovaspor Başkanı Orbay Tuna'yı aradım, tebrik etmek için. Daha önce hiç karşılaşmamış, ya da konuşmamıştık.

Yalovaspor gerçekten büyük iş yaptı ve Türkiye'nin en zor liginde oniki, onüçüncü sıraya geriledikten sonra kuyudan çıktı ve Play-Off Şampiyonu olarak BSL'ye yükseldi.

BSL takımı olmak kulağa hoş geliyor olabilir ama orada performanslar kadar bütçeler de önemli. Yalova konum olarak Bursa'yla İstanbul arasında küçük bir kent. Akıllara gelen ilk soru Yalova BSL'yi kaldırabilir mi?

Konuşmaya bu soruyla başladık ve başkan verdiği yanıtla beni yakaladı... "İlk yıllarımızda onuncu olmak, orta sıralarda kalmak yeter. Ama biz sürdürülebilirliği sağlamak için altyapıyı kurmak zorundayız, taşıma suyla bu değirmen bir yere kadar döner..."

Sihirli kelime "altyapı"... Yalova'nın altyapı projesini biraz sonraya bırakıp, başkan Orbay Tuna ve ekibinin basketbol aşkının kaynağına dönelim...

"Ben, genel menajerimiz Murat Dönmez, yöneticilrimiz Dağhan Oğuz, Celil Ekdiren, Tolga Üstün, Hakan Tosun Yalova Lisesi'ndeniz. Okulun bahçesinde tam 8 basketbol potası vardır. Teneffüslerde, ders öncesi, ders sonrası saatlerde hepimiz basketbol oynardık. Beden Eğitimi öğretmenimiz, Cihan Hocamız "Madem bu kadar heveslisiniz, okul takımını kuralım." dedi ve bizler o takımın oyuncuları olduk. Yani Yalovaspor fikrinin doğuşu, bir bakıma o 8 potadandır. Mehmet Okur da basketbola burada başlamıştır."

Kulüp önce önce belediyenin patronajında kurulmuş. Malum sonrasında TBL'ye kadar yükseldiler... Sonrasında işler beklendiği gibi gitmeyince de Yalova Lisesi'nin 8 potalı sahasının çocukları, kulübü devralıp Yalovaspor olarak yola çıkmışlar.

İlk sorum BSL'de nasıl yaşayabilecekleriydi, ki Tuna yanıtına altyapı ile başlarken, orta ölçekli diğer kulüpler kadar bütçe sağlayacaklarını da söylemişti. İkinci sorum da sert oldu: Geçmişte Yalova ile ilgili ödeme düzensizlikleri konusunda neler söylersiniz?

"Evet, kulüp gerçekten geçmişte zorluklar yaşadı, sonra biz yönetimi aldık ve kulübün ismini de Yalovaspor olarak değiştirdik. Geçmiş borçları tasfiye ettik, son iki yıldır da kimseye borçlu kalmadık. Herkes emin olmalı ki, Yalovaspor kime ne söz vermişse, aynen yerine getirecektir."

Tuna, büyük değil makul paralar harcayacaklarını belirtirken, "Bütçemiz fena değil. Ayrıca yeni destekler de kendiliğinden geliyor. Sezon bittiğinde bir kuruş borcumuz olmayacak." diyor.

Dönelim altyapı projesine... 

"İl müdürlüğü bir altyapı tesisi için start verdi. Kısa süre içinde tamamlanacak tesis Yalovaspor'un kullanımına verilecek, kompleks içinde altyapı oyuncuları için konaklama tesisi de bulunacak. Dışarıdan genç oyuncu getirebiliriz ama Yalova başlı başına bir kaynak. Mehmet Okur, İbrahim Kutluay, Muhsin Yaşar, Ümit Sonkol Yalova'nın çocukları... Biz yeni Okurları, Kutluaylar'ı yetiştireceğiz, bu konuda Gökhan Hoca'nın deneyimlerinden de yararlanacağız. Altyapımızdan oyuncuları A Takım'a getirebildiğimizde Yalovaspor çok sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır."

Son olarak başkan Tuna'dan diğer pasajlar...
* Sporun en önemli özelliği birleştirici işlevidir... Burada Yalovalılar kadar göç ederek gelen Trabzonlular, Diyarbakırlılar, İstanbullular da kendilerini Yalovasporlu olarak aynı şeyleri hissediyor.
* Sigortam.net'e Federasyon Kupası'nda iki kez kaybetmiştik, ligde de iki defa yenildiğimizde açıkçası ümidimi kaybetmiştim. Son mağlubiyetten sonra koçumuz Hakan Yavuz, "Hiç merak etmeyin, play-off'a da kalacağız, lige de çıkacağız." derken gözlerine baktım ve inancım geri geldi.
* Hakan Yavuz gerçekten büyük iş başardı. Göreve geldiğinde temposunu, güvenini kaybetmiş takımı ayağa kaldırdı ve bize büyük mutluluklar yarattı.

Ben başkanı tanımaktan dolayı mutluyum ama altyapı konusunda verdiği sözlerin de takipçisi olacağım... 

Başarı dileklerimle... 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4031