Milli Takımlar üzerine (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Milli Takımlar üzerine (Necip Kapanlı)

27-06-21 18:22
Önümüzdeki günlerde saatini 5:30'a kuranlar milli takımın Kanada'daki maçlarını izleyecek. Kalkamayanlara da izleyenler anlatır.

Önce Uruguay ve Çekya ile, işler yolunda giderse yan gruptan Yunanistan ve Kanada ile oynayacağız. Son iki maçı kazanırsak da Olimpiyatlar'da mücadele etme şansını elde edeceğiz. 

Uruguay bize rakip olmaz. Çekya'da Dünya Şampiyonası'nda kaybedip elenmiştik. Uzatma sonunda elimizden kaçırdığımız Amerika maçından bir gün sonra oynamıştık. Oyuncuları motive etmesi gerekenler, "Büyük hayalkırıklığı yaşadık, nasıl ayağa kalkacağımızı bilemiyoruz." dedikten sonra oyuncular da onlara uydu ve çok daha iyi kadroya sahip olmamıza karşın Çekler'e yol verdik. Satoranski ve Vesely'yi coşturmazsak grup birincisi olup büyük olasılıkla yarı finalde Yunanlılar'la oynarız. Eski iyi günlerinin çok uzağında olan Yunanistan'a karşı şansımız var. Bu engeli de aşmışsak bizim gibi oyun kurucu sıkıntıı çeken Kanada ile fnal maçına çıkarız. Bu turnuvanın favorisi elbette Kanada ama ümit ümittir.

Açıkçası Olimpiyat hayalini hissetmekle birlikte benim öncelikli beklentim bu takımın geleceğe dönük ışık vermesi. Yıllar sonra iyi bir jenerasyon yakaladık ancak kabul etmeliyiz ki bu takımın birlikte oynamaya ve Cedi ile Furkan da dahil çok yetenekli gördüğümüz oyuncular henüz olgunlaşmadı. Kadrodaki oyuncuların elbette performanslarına bağlı olarak, Ersan İlyasova dışında 5-10 sene, hatta bazılarının daha uzun milli takım geleceği var. Her maçı kazanmak için oynarken, sabretmesini de bilmeliyiz.

KADIN TARAFI...

Aynı topraklarda doğan, birbirine yakın sporlar için milli formayı giyen, benzer fizikteki iki takımı geçtiğimiz günlerde peş peşe seyrettik. Kadın voleybol takımı dünyanın en iyi 16 takımının katıldığı Milletler Kupası'nda üçüncü oldu. Basketbol Milli Takımı üç maçını da kaybedip tatile çıktı. Kadın basketbolun içinde bulunduğu durumu ne kadro seçimi, ne teknik adam tercihleri ile açıklamak bence mümkün değil. Yapılmış olan hatalar varsa da esası değiştirmez. Tartışılmayacak gerçek ise Kadın Basketbolumuzun berbat bir durumda olduğu, altyapı milli takımları B Liglerine düşmüşken yakın gelecekte bir şey beklemememiz gerçeğidir. 

Voleybol Federasyonu gerek erkeklerde, gerekse kadınlarda müthiş bir yapılanmaya gitti ve özellikle kadın tarafında bütün Anadolu'yu eline geçirdi. 7-8 bin altyapı oyuncusunu kontrol eden Voleybol Federasyonu'nun örnek alınması gereken birçok projesi var. BGL'ye kaynak yaratma uğruna bölgesel ligleri iptal eden TBF maalesef hala yaptığı hatanın farkında değil.

3X3'TE NELER OLUYOR?

TBF yeni yönetime geldiğinde yetkililer, basketbolun temeli olan 3x3'e büyük önem verileceğini söylediklerinde sevinmiştik. Daha sonra da Milli Eğitim Bakanlığı ile çok yıldızlı otelde imzalanan protokolde okul bahçelerinin potalarda donatılacağı müjdesi verildi ancak şaşalı lansman toplantısından sonra arkası gelmedi. 3x3 Milli Takımına basketbolu bırakmış, TBF Başkanına yakın isimler alınınca işin ciddiyetsizliği ortaya çıktı. 

Açıkçası bizim de çok hakim olmadığımız 3x3'te neler olduğu ve neler olması gerektiği konusunda İlker Yıldız bir hazırlık yaparak tabloyu önümüze koyacak. 

İsrail'de kadın-erkek oynadığımız 6 maçtan 5'ini kaybedip finallere gitme şansımızı kaybettik. Kimse bu durumu pandemiyle açıklamaya çalışmasın, aynı derdi bütün ülkeler yaşadı.

Not: Açık saha konusunda TBF'ye özellikle büyük illerdeki kapalı pazar yerlerinin uygun olduğunu iletip, belediyelerle temasa geçmelerini önermiştim. Acaba bu öneri de Sinan Erdem'de belediye ile yaşanan sorun gibi mi düşünüldü? Muhalefet partisinin elindeki belediyelerle işbirliğinden korkuluyorsa, yazıklar olsun. Yıllar önce bütün branşlar için federasyon başkanının siyasi düşüncesini bilmez, merak da etmezdik. Spora siyaset o kadar karıştı ki, artık seçim adı altında bütün başkanlar yukarıdan gönderiliyor. Sadece başkanlar mı? Federasyon başkanları, yönetim kurulu için dikte edilen spordan uzak isimleri ilk defa seçimler öncesinde duyuyorlar, hatta listelerindeki bazı isimler de yine siyasi nedenlerle veto yiyor...  

Yorumlar Okunma: 2759