Başarının Sırrı Basit Oynamakta Gizli (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Başarının Sırrı Basit Oynamakta Gizli (İlker Yıldız)

30-06-21 01:18

 A Erkek Basketbol Milli Takımımız, Kanada’nın Victoria şehrinde oynanacak olan FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri B grubundaki ilk maçında Çarşamba günü sabahı saat 05.35’te Uruguay karşısına çıkıyor. Gruptaki diğer maçımızı da 1 Temmuz Perşembe günü sabah 05.35’te Çekya ile yapacağız. 

Olabilecek En İyiler Bir Arada
A Erkek Milli Basketbol Takımımızın, Kanada'nın Victoria şehrinde oynayacağı FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’ndeki 12 kişilik nihai kadrosuna baktığımızda belki de son 10 yılın en güçlü milli takımına sahip olduğumuzu büyük bir mutlulukla söyleyebiliriz.  NBA'deki oyuncularımızın tamamının da katılımıyla birlikte, zoru başarıp Tokyo2020 Olimpiyatlarına katılabileceğimize inanıyorum. 

FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri B grubunda 30 Haziran'da Çekya ve 1 Temmuz'da Uruguay ile oynayacağımız maçları kayıpsız geçerek grubumuzu lider tamamladığımız taktirde A grubunun ikincisi ile yarı final oynamaya hak kazanacağız (Yunanistan, Çin, Kanada). A grubunda yani çapraz grubumuzda yer alan ve kadrosunda 8 NBA oyuncusu bulunan Kanada hem ev sahibi olma avantajını hem de kadro avantajını kullanmaya çalışacaktır. Bu nedenle grubumuzu lider tamamlayıp, yarı finalde muhtemel olarak çaprazdan Kanada yerine Yunanistan veya Çin ile eşleşmemiz çok daha iyi olacaktır kanaatindeyim. Kanada ile finalde oynamak, yarı finalde oynamaktan çok daha iyi olacaktır.

Gerek büyük oyuncular gerekse de büyük antrenörler için ego sahibi olması gerekir gibi ifadelerin sıkça dillendirildiğine tanık oluyoruz. Oysa bu düşüncenin tamamen hatalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ego sahibi olursanız eleştirilere kapalı olursunuz ve kendinizi geliştirme imkanlarından da mahrum kalırsınız. Maalesef bunun kötü sonuçlarını A Milli Futbol Takımımızın, Euro2020’de oynadığı futbol ve aldığı sonuçlarla acı bir şekilde yaşadık. Ancak A Erkek Basketbol Milli Takımımızın başantrenörü Sayın Orhun Ene'yi ise eleştirilere ve gelişime açık olan önemli bir değerimiz olarak görüyorum. Aday kadroya baktığımızda NBA oyuncularını bir araya getirmesi ve en formda oyuncuları kadroya almasıyla ne kadar iletişime açık ve ne kadar bütünleştirici yapıya sahip olduğunu da bir kez daha bizlere gösterdi. Umarım, Orhun Ene ile birlikte yakaladığımız başarı grafiğini devam ettirir ve Tokyo2020 biletini de alırız.

Olimpiyat Elemeleri nihai kadromuzda en dikkate değer ayrıntı ise bu sezon genç kadrosu ise çok büyük bir başarı yakalayarak normal sezonu 5. sırada tamamlayan ve play-off yarı finalinde Anadolu Efes'e elenen Beşiktaş Icrypex'ten iki genç oyuncumuzun kadroda yer alması oldu. Milli takımımıza en çok oyuncuyu 2'şer oyuncu ile Beşiktaş Icrypex ve Anadolu Efes takımlarının vermesi de dikkate değer bir durum olarak görülmelidir. Gerek 12 kişilik oyuncu kadrosuna gerekse de Sayın Orhun Ene ve teknik ekibine baktığımızda milli takımımız adına olabilecek en iyilerin bir araya geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
 
 
Sakatlık Şoku!
Shane Larkin’in BSL final serisi son maçında bellinden sakatlanmasından sonra, A Milli Takımımızın kampına katılmasına rağmen Rusya ile oynadığımız iki özel maçta da sakatlığını riske etmemek adına yer almadığını görüyoruz. Ancak Kanada’ya götürülecek 14 kişilik kadroda yer almasından saatler sonra bel rahatsızlığının nüksetmesinden dolayı kadrodan çıkarılması da adeta şok etkisi yarattı diyebilirim. Son anda gerçekleşen bu üzücü sakatlık olayını da hesap ederek B planı da yapılamaz mıydı diye de sormadan edemiyorum! Tıpkı A Kadın Basketbol Milli Takımımızda olduğu gibi, A Erkek Basketbol Milli Takımımızda da Scottie Wilbekin ve Shane Larkin gibi iki devşirme oyuncumuz ile bu önemli Olimpiyat Elemelerine hazırlanamaz mıydık? Bunların hepsi tartışılır ama sürecin çok iyi yönetildiğini kesinlikle söyleyemeyeceğim. Umarım bundan sonraki süreçlerde her türlü ihtimale karşın çok iyi bir şekilde B, hatta C planları belirlenir ve her şeyiyle tam takım olarak turnuvalara katılırız. 

 
Sadece 2 Özel maç!
Hazırlık döneminde en dikkat çekici olan nokta ise sadece iki özel maç yapmamız oldu diyebilirim. Venezuela ile oynayacağımız özel maç, rakip ülke takımındaki bazı oyuncuların Covid testi pozitif çıkmasından dolayı iptal edilmek zorunda kalındı. Bu nedenle Rusya ile iki günde iki özel maç yaptık ve bu iki özel maç aynı zamanda hazırlık dönemimizde oynadığımız maçların tamamını kapsıyordu. En büyük endişem, 26,23 yaş gibi Olimpiyat Elemelerine katılan ülke takımları arasında en genç yaş ortalamasına sahip takımı olarak, özellikle Ersan ve Furkan gibi iki NBA oyuncusunun da sonradan takıma katılmasından kaynaklı birlikte oynamama ve takım kimyasını oluşturamama tehlikesidir. Muhakkak Orhun Ene gibi tecrübeli bir başantrenörün ve ekibinin her şeyi en iyi şekilde düşündüklerinden şüphem yok, ancak Rusya ile oynadığımız iki özel maçtaki gece ve gündüz arasındaki fark kadar belirgin olan takım performansının da akıllarda soru işareti bıraktığını da söylemeliyim.

A Erkek Basketbol Milli Takımımızın Rusya'yı 80-62 yendiği özel maçta, son yıllardaki en iyi milli takım oyununu izlediğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Başantrenörümüz Orhun Ene'nin sisteminde hücumda çok iyi spacing'in sağlandığı, herkesin hareket halinde olduğu, topun yönünün sürekli değiştiği, pota altına topun indirilerek iç-dış dengesinin sağlandığı ve en iyi pozisyona kadar topun dolaştığı akıllı bir milli takım izledik. Savunmada ise bazı anlar konsantrasyonumuzu kaybettiğimiz ve basit basketler yediğimiz dönemler oldu ama çember altını çok iyi savunduğumuzu da rahatlıkla söyleyebiliriz. En çok zorluk yaşadığımız nokta ise maç boyunca rakibin dış atışlarına karşı önlem alamamamız oldu. Rusya ile oynadığımız ikinci özel maçta ise ilk maça göre neredeyse iyi 180 derecelik bir farklılık ile ilk maçta iyi yaptığımız ne varsa hepsini de adeta unuttuğumuzu gördük. Ancak gereke kadro kalitemiz gerekse de teknik kadro kalitemiz olarak, tıpkı Rusya ile oynadığımız ilk maçtaki gibi bir takımı elemelerde izleyeceğimize inanıyorum.

 

OYNANAN ÖZEL MAÇLAR
1. MAÇ: (18.06.2021, İstanbul) Türkiye 80-62 Rusya
2. MAÇ: (19.06.2021, İstanbul) Türkiye 64-77 Rusya

 

Olimpiyat Oyunları Finalleri ve Elemelerindeki 30. Maçımıza çıkıyoruz
A Erkek Basketbol Milli Takımımız, 1936 Berlin ve 1952 Helsinki Olimpiyatlarından sonra yaklaşık olarak 70 yıldır olimpiyatlara katılma başarısı gösteremedi. A Kadın Basketbol Milli Takımımız ise hatırlanacağı gibi 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatlarına katılma başarısı göstermişti. En son 2016 yılında Filipinler (Manila)’de düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri’ne Ergin Ataman yönetiminde katılan millilerimiz; Senegal’i yenerken, Kanada ve Fransa’ya kaybetmişti. Olimpiyat Oyunları kapsamında şu ana kadar oynadığımız 29 maçta 13 galibiyet (%44,83) ve 16 mağlubiyet aldık (%55,17). Maç başına 72,93 sayı atarken, 70,03 sayı yedik. Millilerimiz; 1972, 1980, 1984, 1988, 1992, 2016 ve 2020 Olimpiyat Oyunları Elemeleri olmak üzere toplamda 7. kez bu kapsamda resmi turnuvaya katılacak. Geçmişte oynadığımız 6 Olimpiyat Elemesinden de istenilen başarıyı elde edemedik ve elemelerden hiç Olimpiyat finallerine katılamadık. Umuyorum bu kez zoru başarıp, bir ilki gerçekleştirerek Tokyo2020’e katılma başarısı gösteririz.
 
 
A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN OLİMPİYAT OYUNLARI TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
ANTRENÖR
1
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Almanya (Berlin)
2
0
2
39
63
-24
Grup 3.sü
Rupen Semerciyan
2
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Finlandiya (Helsinki)
4
2
2
191
191
0
Grup 3.sü
Eliot Van Zant
3
1972 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Heerlen)
4
2
2
387
308
79
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
4
1980 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İsviçre (Neuchatel)
4
3
1
349
318
31
Grup 3.sü
Mehmet Baturalp
5
1984 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa (Le Mans)
3
1
2
231
262
-31
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
6
1988 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Arnhem)
4
1
3
329
333
-4
Grup 4.sü
Önder Selen
7
1992 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İspanya (Bilboa)
5
3
2
389
342
47
Grup 3.sü
Aydan Siyavuş
8
2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler (Manila)
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
Ergin Ataman
GENEL TOPLAM
29
13
16
2115
2031
84
-
-
GENEL ORTALAMA
44,83%
55,17%
72,93
70,03
-
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

Rakiplerimizi kısaca tanıyalım
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın Kanada’nın Victoria şehrinde oynanacak olan FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri B grubundaki rakipleri olan Uruguay ve Çekya’nın kadrolarına baktığımızda kâğıt üzerinde millilerimizin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak futbolda EURO2020’de yaşadığımız kötü tecrübeler de gösteriyor ki, kâğıt üzerinde kadro üstünlüğü her zaman iyi sonuç vermeyebiliyor. Artık hemen her ülke takımı ortaya koydukları mücadele ve takım oyunu ile takım kadroları arasındaki denge unsurunu en aza indiriyorlar. Güney Amerika ülkesi olan Uruguay ile bir kez karşılaşmışız ve o da 1936 yılında Almanya’da oynadığımız özel maçla sınırlı kalmış. Uruguay’da iki tanıdık isim dikkat çekiyor; Bruno Fıtıpaldo, Jayson Granger ve Esteban Batısta. Bruno Fıtıpaldo 2016-2017 sezonunda Galatasaray; Jayson Granger, 2015-2017 yılları arasında ülkemizde Anadolu Efes; Esteban Batısta ise 2011-2014 yılları arasında ligimizde Anadolu Efes ve Pınar Karşıyaka formalarını terlettiler. 12 kişilik kadrosunun büyük bölümü gerek kendi liglerinde gerekse de Arjantin liginde oynuyorlar. Son olarak FIBA American Cup 2022 Elemeleri’nde grupta oynadıkları 6 maçta 3 galibiyet alarak gruptan çıkma başarısı gösterdiler. Elemelerde oynadığı iki maçta maç başına 24,5 sayı ortalaması ile oynayan Bruno Fıtıpaldo; 16,5 sayı ve 6,5 asist ortalamaları yakalan Luciano Parodı ve 13,5 sayı ve 5,3 ribaunt ortalamaları ile oynayan Federico Haller dikkat çeken isimler oldular. Yaş ortalamaları 29,18 ve boy ortalamaları 196,33 ile hem elemelerin en kısa takımı hem de en yaş ortalaması en yüksek takımlarının başında geliyorlar. Hareketli uzunlarına rağmen, pota altında üstünlük kurabileceğimizi düşünüyorum.

 

URUGUAY (DÜNYA SIRALAMASINDA 45.)
S
F.N
ADI SOYADI
DOĞUM
BOY
POZİSYON
KULÜBÜ
1
#2
Juan DUCASSE
02.09.1998
206cm
SF
Trouville (Arjantin)
2
#5
Joaquin RODRIGUEZ
14.06.1999
194cm
SG
Obras Sanitarias (Arjantin)
3
#6
Bruno FITIPALDO
02.08.1991
185cm
SG
C.B. Islas Canarias (İspanya)
4
#7
Mathias CALFANI
21.01.1992
203cm
PF
Kawasaki Brave Thunders (Japonya)
5
#9
Federico HALLER
05.06.1988
197cm
PF
Malvin (Uruguay)
6
#10
Emiliano SERRES
07.06.1997
206cm
F
Obras Sanitarias (Arjantin)
7
#11
Jayson GRANGER
15.09.1989
191cm
PG
ALBA Berlin (Almanya)
8
#14
Nicolas BORSELLINO
08.05.1986
201cm
C
Club Atletico Penarol (Uruguay)
9
#15
Esteban BATISTA
02.09.1983
207cm
C
Nacional (Uruguay)
10
#21
Luciano PARODI
16.02.1994
178cm
PG
Minas Tenis Clube (Brezilya)
11
#25
Santiago VESCOVI
14.09.2001
188cm
G
University of Tennesse (ABD)
12
#33
Kiril WACHSMANN
12.11.1984
200cm
C
Malvin (Uruguay)
 
29,18 Yaş
196,33cm
 
Başantrenör
Ruben MAGNANO (1954)

 

Çekya, tanıdık bir rakip. Son olarak Çin’de düzenlenen 2019 Dünya Kupası Finalleri’nde karşılaşmış ve beklenmedik bir şekilde 91-76’lık skorla yenilerek kupaya erken veda etmiştik. O maçtan sonra da milli takımımız çok ciddi bir ivme kaybı yaşamış ve neredeyse 2022 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde gruptan çıkamayacak duruma gelmiştik. Sayın Orhun Ene’nin göreve gelmesinden sonra da iyi bir ivme kazanarak son dört maçımızdan üçünü kazanarak finallere kalma başarısı göstermiştik. Şimdi de Çekya ile bir önemli maça daha çıkacağız. Grup liderliğinin önemli olduğu bir turnuvada gruptaki son maçımızı oynayacağız. Umuyorum ki bu karşılaşma hem 2019’un rövanşı hem de çok önemli potansiyele sahip olan millilerimizin ivme kazandığı bir dönüm noktası olsun.

Çekya’nın kadrosuna baktığımızda Tomas Satoransky, Ondrej Balvín, Blake Schılb, Jan Vesely gibi birçok tecrübeli oyuncuyla turnuvaya katıldıklarını görüyoruz. Tıpkı Uruguay da olduğu gibi Çekya’da da ligimizde oynamış olan oyuncular olduğunu görüyoruz. ABD doğumlu 38 yaşındaki tecrübeli oyuncu Blake Schılb, 2015-2017 yılları arasında Galatasaray forması giyerken; Jan Vesely de 2014 yılından itibaren 7 yıldır Fenerbahçe forması giyiyor. Tıpkı Uruguay gibi elemelerin yaş ortalaması en yüksek takımlarının başında geliyorlar. Hiç kuşkusuz en önemli oyuncuları Tomas Satoransky ve Jan Vesely olacaktır. Çekya bu iki oyuncunun merkezinde tam bir takım oyunu oynayan bir takım. FIBA 2022 Eurobasket’e ev sahipliği yapan ülkelerden biri olmalarına rağmen elemelerde yer adılar ve oynadıkları 6 maçta sadece 2 galibiyet elde edebildiler. Elemelerin en dikkat çeken ismi olan Vojtech Hruban (16,8 sayı- 3,5 ribaunt-1,3 asist) kadroda yer alamazken; elemelerde dikkat çeken diğer isimler Jaromir Bohacık (14,5 sayı- 3,2 ribaunt -3,7 asist) ve Martin Peterka (12,8 sayı- 7 ribaunt- 1,3 asist) kadroda yer alıyorlar.

 

ÇEKYA (DÜNYA SIRALAMASINDA 12.)
S
F.N
ADI SOYADI
DOĞUM
BOY
POZİSYON
KULÜBÜ
1
#1
Patrik AUDA
29.08.1989
206cm
C
AS Pistoia Basket 2000 Srl
2
#4
Tomas VYORAL
28.09.1992
190cm
PG
BK JIP Pardubice (Çekya)
3
#6
Patrick SAMOURA
15.11.2000
198cm
G
USK Praha (Çekya)
4
#8
Tomas SATORANSKY
30.10.1991
201cm
PG
Chicago Bulls (ABD)
5
#11
Blake SCHILB
23.12.1983
199cm
F
Champagne Chalons Reims Basket (Fransa)
6
#12
Ondrej BALVÍN
20.09.1992
217cm
C
RETAbet Bilbao Basket (İspanya)
7
#13
Jakub SIRINA
21.11.1987
186cm
PG
Opava (Çekya)
8
#15
Martin PETERKA
12.01.1995
203cm
C
ERA Nymburk (Çekya)
9
#17
Jaromir BOHACIK
26.05.1992
197cm
F
SIG Strasbourg (Fransa)
10
#19
Ondrej SEHNAL
10.10.1997
190cm
PG
USK Praha (Çekya)
11
#23
Lukas PALYZA
10.11.1989
203cm
SF
ERA Nymburk (Çekya)
12
#24
Jan VESELY
24.04.1990
213cm
C
Fenerbahçe Beko (Türkiye)
 
 
 
29,43 Yaş
200,25cm
 
 
Başantrenör
Ronen GINZBURG (1963)

 

Başarının Sırrı Basit Oynamakta Gizli
FIBA 2021 Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda şampiyon olan Sırbistan Kadın Milli Takımının özellikle finalde Fransa’ya karşı oynadığı basketbol adeta ders niteliğindeydi. Takım olarak tam saha baskı ile rakibi top kayıplarına sürükleme ve rahat hücum yaptırmama, ellerin ve ayakların sürekli olarak hareket etmesi, mükemmele yakın spacing, top paylaşımında iç ve dış dengesi, en iyi pozisyona kadar topu çevirme gibi tam anlamıyla gösterişsiz ve basit basketbol oynayarak şampiyon olduklarını söyleyebiliriz. Sırbistan Kadın Milli Takımının oynadığı basit ama çok doğru basketbolun bir benzerini erkekler kategorisinde bizim de çok başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Kadro yapımız gerek iç-dış dengesi gerekse de topa baskıyı çok iyi yapabilecek oyunculardan kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Dünyaca ünlü Hollandalı futbolcu Johan Cruyff’un söylediği sözü basketbola uyarlarsak; “Basketbol basit bir oyundur. Zor olan onu basit oynamaktır”. Kimsenin kahraman olmaya çalışmadığı ve top paylaşımını çok iyi yaptığı bir takım olmayı başarırsak yani basit basketbol oynayabilirsek, bakın göreceksiniz Kanada’daki elemelerden Olimpiyatlara katılan ülke takımı biz olacağız.

Her şey A Milli Takımlarımız için…
Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.

 

FIBA ERKEKLER OLİMPİYAT ELEMELERİ
KANADA/VİCTORİA B GRUBU
(29 HAZİRAN-4 TEMMUZ 2021)
TARİH / SAAT (TSİ)
ÜLKE / SALON
RAKİP
1
30.06.2021, Çarşamba / 05.35
Kanada / Victoria, Victoria Memorial Arena
Uruguay
2
01.07.2021, Perşembe / 05.35
Kanada / Victoria, Victoria Memorial Arena
Çekya
Şampiyona Statüsü: Gruplarını ilk iki sırada bitiren ülke takımları, diğer grubu ilk iki sırada bitirecek ülke takımları ile çapraz olarak eşleşecek (A1-B2, B1-A2). Grup maçlarından itibaren tek maç üzerinden oynanacak müsabakalarda kazanan ülke takımları finale yükselecekler. Finali kazanan ülke takımı ise FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri Kanada grubundan Tokyo2020 Olimpiyatlarına katılan takım olmaya hak kazanacak.

 

İDARİ VE TEKNİK KADRO
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
Haluk Yıldırım
25.06.1972
Milli Takımlar Direktörü
Kerem Tunçeri
14.04.1979
A Erkek Milli Takım Menajeri
Orhan Demirel
21.06.1975
A Erkek Milli Takım İdarecisi
Orhun Ene
01.02.1967
A Erkek Milli Takım Başantrenörü
Ahmet Arif Çakı
22.06.1975
Yardımcı Antrenör
Saffet Sedat Özyer
05.03.1971
Yardımcı Antrenör
Ümit Temoçin
27.08.1983
Yardımcı Antrenör
Mehmet Murat Okur
26.05.1979
Yardımcı Antrenör
Murat Hüseyin Yılmaz
01.01.1980
Yardımcı Antrenör
Ertan Bedir
10.01.1976
Kondisyoner
Hüsnü Bora Bölükbaşı
18.04.1972
Kondisyoner
Barış Kocaoğlu
04.04.1975
Doktor
İbrahim Ethem İraz
19.09.1989
Diyetisyen
Murat Menderes Çağlar
17.10.1971
Fizyoterapist
Mustafa Fatih Çetintaş
21.09.1981
Fizyoterapist
Murat Erdem
24.08.1993
Fizyoterapist
Osman Seyhan Kesim
11.07.1974
Masör
Mehmet Burak Kozan
04.11.1977
Masör
Miktat Güvendi
16.08.1968
Malzeme Sorumlusu

 

A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
FIBA ERKEKLER OLİMPİYAT ELEMELERİ NİHAİ KADROSU (29 HAZİRAN-4 TEMMUZ 2021)
(2020-2021 SEZON İSTATİSTİKLERİ)
S
F.N
OYUNCU
DOĞUM
TARİHİ
BOY
P
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
TR
ASİST
BLOK
TK
1
#2
Şehmus Hazer
15.02.1999
190
SG
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
33
17:47:28
492
124
135
5
46
70
00:32:21
14,91
3,76
4,09
0,15
1,39
2,12
2
#23
Alperen Şengün
25.07.2002
206
PF
Beşiktaş JK Icrypex
BSL
34
15:53:27
633
301
92
52
44
84
00:28:03
18,62
8,85
2,71
1,53
1,29
2,47
3
#17
Berk İbrahim Uğurlu
27.04.1996
190
PG
Tofaş
BSL
32
14:43:47
279
85
184
2
28
49
00:27:37
8,72
2,66
5,75
0,06
0,88
1,53
4
#18
Doğuş Özdemiroğlu
17.04.1996
191
PG
Darüşşafaka Tekfen
BSL
32
14:24:46
371
121
120
3
60
49
00:27:01
11,59
3,78
3,75
0,09
1,88
1,53
5
#1
James Metecan Birsen
6.04.1995
205
SF
Pınar Karşıyaka
BSL
32
12:26:34
285
172
43
2
12
35
00:23:20
8,91
5,38
1,34
0,06
0,38
1,09
6
#10
Melih Mahmutoğlu
12.05.1990
191
SG
Fenerbahçe Beko
BSL
34
13:10:47
384
41
29
1
15
23
00:23:15
11,29
1,21
0,85
0,03
0,44
0,68
7
#19
Ahmet Buğrahan Tuncer
23.03.1993
194
SG
Anadolu Efes
BSL
37
13:06:07
354
76
159
2
29
51
00:21:15
9,57
2,05
4,30
0,05
0,78
1,38
8
#21
Sertaç Şanlı
5.08.1991
214
C
Anadolu Efes
BSL
33
09:09:32
284
123
26
21
13
25
00:16:39
8,61
3,73
0,79
0,64
0,39
0,76
9
#77
Ömer Faruk Yurtseven
19.06.1998
213
C
Oklahoma City Blue (G League)
Miami Heat (NBA, ABD)
G League
14
04:55:00
213
130
21
19
5
27
00:21:04
15,21
9,29
1,50
1,36
0,36
1,93
10
#6
Cedi Osman
8.04.1995
200
SF
Cleveland Cavaliers
(ABD)
NBA
59
01:10:00
613
201
174
9
53
80
00:25:36
10,39
3,41
2,95
0,15
0,90
1,36
11
#22
Furkan Korkmaz
24.07.1997
200
SG
Philadelphia 76ers
(ABD)
NBA
67
20:57:00
585
137
89
12
56
51
00:18:46
8,73
2,04
1,33
0,18
0,84
0,76
12
#8
Ersan İlyasova
15.05.1987
208
PF
Utah Jazz
(ABD)
NBA
18
02:27:00
69
29
4
3
10
8
00:08:10
3,83
1,61
0,22
0,17
0,56
0,44
GENEL ORTALAMALAR
26,23
YIL
200,17
cm
-
10 farklı takımdan
12 oyuncu
3 Farklı
Lig
425
20:11:28
4562
1540
1076
131
371
552
00:23:11
10,73
3,62
2,53
0,31
0,87
1,30
Açıklamalar:
1)
Yukarıdaki tablo, liglere göre ayrı ayrı olacak şekilde oyuncuların maç başına aldıkları süre ortalamalarının büyükten küçüğe doğru sıralaması şeklinde yapılmıştır.
2) Ömer Faruk Yurtseven'in istatistikleri, Oklahoma City Blue takımı ile G League'de oynadığı açlarda elde ettiği istatistikleridir. Yeni transfer olduğu Miami Heat takımında henüz lig maçı istatistiği bulunmamaktadır.
3) NBA'de oynayan oyuncularımızdan takımları play-off'a kalan Furkan Korkmaz ve Ersan İlyasova'nın istatistikleri normal sezon ve play-off istatistiklerinin toplamı olarak verilmiştir.

 

Yorumlar Okunma: 2951