Bu Gençler Geleceğimiz (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Bu Gençler Geleceğimiz (İlker Yıldız)

03-07-21 17:16
19 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımız, Letonya'nın Riga ve Daugavpils şehirlerinde düzenlenecek olan 15. FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’ndaki ilk maçında bugün saat 17.30’da son şampiyon ABD ile karşılaşacak. 16 ülke takımının dörderli dört grupta yer aldığı kupada D grubunda yer alan millilerimiz; gruptaki ikinci maçını 4 Temmuz Pazar günü TSİ 17.30’da Avustralya ve gruptaki son maçını da 6 Temmuz Salı günü TSİ 17.30’da Mali ile oynayacak. Alt yaş kategorileri dünya sıralamasında grubumuzda yer alan ABD zirvede, Avustralya 11. sırada, Mali ise 20. sırada yer alırken, Milli Takımımız ise dünya sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

Nasıl katıldık?
Son 1,5 yıldır dünyayı etkileyen koronavirüs salgınından dolayı geçtiğimiz yıl FIBA Alt Yapı Milli Takımlar organizasyonlarını düzenlememişti. Bu sebeple de Afrika kıtası dışındaki kıtalardan FIBA 2021 U19 Dünya Kupası’na katılacak ülkeleri belirleyecek turnuvalar da yapılamamıştı. FIBA, Afrika kıtası dışındaki kıtalardan FIBA 2021 U19 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan diğer ülke milli takımlarını belirlerken, alt yaş gruplarındaki FIBA dünya sıralamalarını kıstas olarak almıştı. Alt yaş FIBA dünya sıralamasında 6. sırada (1. Amerika, 2. Kanada, 3. İspanya, 4. Fransa, 5. Litvanya), Avrupa sıralamasında ise 4. sırada yer alan millilerimiz, FIBA 19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası’na katılan 16 ülke takımı arasına adını yazdırmıştı. Şunu da belirtmemiz gerekir ki, 2019 yılında düzenlenen 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda İspanya ile final mücadelesine çıkan millilerimiz, bu turnuvadaki başarısından dolayı Dünya Kupası’na katılma hakkını daha önce zaten elde etmişti.
 
Turnuva Tarihçesi
1979’da düzenlenmeye başlanan ve bu yıl 15.’si düzenlenecek olan FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nın en başarılı ülkesi olan ABD, bu turnuvada 7 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya olmak üzere toplamda 11 madalya kazandı. ABD, 2011, 2003 ve 1995 yılları haricinde diğer bütün turnuvalarda kürsüye çıkma başarısı gösterdi. Dünya basketbolunun bir numaralı ülkesinin U19 takımı ile grubumuzdaki ilk maçta karşı karşıya gelmek, bizim adımıza turnuvanın ilerleyen süreci için önemli ip uçları verecektir. U19 Dünya Kupası tarihinde ABD’den sonra en başarılı olan ülkelerin ise; Sırbistan, Litvanya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Fransa, Kanada ve Avustralya gibi basketbolda ekol olmuş ülkeler olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Alt Yapı Avrupa Şampiyonalarında erkekler kategorisinde en önemli turnuva 18 yaş altı ise Dünya Kupası’nda da 19 yaş altıdır. FIBA U18 Avrupa Şampiyonası ve FIBA U19 Dünya Kupası gerek rekabet gerek o yaş kategorisindeki en iyilerin yer alması gerekse de U20’deki gibi A Milli Takımlara katılımlardan dolayı önemli oyuncuların katılamamasından kaynaklı rekabetin azalma durumu pek söz konusu olmuyor.

Millilerimiz, FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’na 2003, 2007, 2015 ve 2021 yıllarında olmak üzere toplamda dördüncü kez katılıyor. 2003 yılında Yunanistan’da ve 2007 yılında Sırbistan’da 16 ülke takımının katılımıyla gerçekleşen turnuvalarda kürsüye çıkamazken, 2015 yılında Yunanistan’da yapılan turnuvayı üçüncü sırada tamamlama başarısı göstermiştik. 2015 yılında üçüncü olan takım kadromuzdan Berk İbrahim Uğurlu, Doğuş Özdemiroğlu ve Furkan Korkmaz (Yiğit Arslan, Egemen Güven, Ege Arar ve Tolga Geçim de geniş aday kadroda yer aldı), Kanada’da Olimpiyat Elemeleri oynayan A Milli Takımımızın kadrosunda yer alıyorlar. 2007 yılındaki kadrodan sadece Doğuş Balbay, 2003 yılındaki kadrodan ise sadece Engin Atsür’ün ilerleyen yıllarda A Milli Takımımıza önemli katkılar veren oyuncular olduğunu görüyoruz. Geçmişte üç kez katıldığımız FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nda milli takım forması giymiş olan 36 oyuncumuzdan sadece ve sadece 5’inin ilerleyen yıllarda A Milli Takımımızda önemli sorumluluklar alması da ilginç bir durum olsa gerek!
 
Alperen Şengün Kararı
Yaklaşık olarak iki ay önce yazdığım “19 Yaş Altı Milli Takımımız ve Oyuncu Havuzumuz” başlıklı yazımda da ifade ettiğim gibi ülke basketbolumuzun son yıllarda yetiştirdiği en önemli oyuncularımızın başında gelen Alperen Şengün (2002), FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nda oynayabilecek yaş aralığına sahip olsa da aynı tarihlere denk gelen A Milli Takımımızın Olimpiyat Elemeleri’nde yer alacağı için peş peşe iki farklı organizasyonda yer almasının hem fiziksel hem de mental açıdan doğru olmadığını ifade etmiştim. Hatta altyapı organizasyonlarının amacı A takıma oyuncu geçişini sağlamak olduğundan dolayı zaten Alperen’in A Milli Takıma hem geçişi hem de uyumu başarıyla sağlandığından dolayı tekrardan alt yaş kategorilerinde yer almasını doğru bulmadığımı ifade etmiştim. Milli Takımlar heyetinin, Alperen Şengün’ün yaşayabileceği gerek yorgunluk gerekse de sakatlık riskine karşın FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası kadrosuna alınmasından vazgeçildiğini açıklamasını da çok doğru buluyorum.  
 
Kadro Değerlendirmesi
2 Haziran tarihinde açıklanan 29 kişilik geniş aday kadronun yaklaşık üç haftalık süreç sonrasında teknik ekibimiz tarafından 12 kişilik nihai kadroya indirildi. Şu an A Milli Takımımız ile birlikte Kanada’da yer alan Alperen Şengün’ün çok isabetli bir kararla kadroya alınmayacağı ifade edildikten sonra, mevcut kadromuzun da olabilecek en ideale yakın oyuncu kadrosu olduğunu düşünüyorum. Kadromuzda 2002 doğumlu 6, 2003 doğumlu 3 ve 2004 doğumlu 3 oyuncu olduğunu görüyoruz. Nihai kadroda yer alan 7 farklı kulüpten 12 oyuncumuzun 3'ü yurt dışında oynarken, sadece 4'ü bu sezon BSL'de forma şansı bulabildi. Oyuncularımızın büyük bölümünün bu sezon BGL'de forma giydiğini görüyoruz. Detaylı bir araştırma yapıldığında Dünya Kupası’na katılan ülke takımları arasında muhtemeldir ki profesyonel liglerde en az süre alan oyuncu grubuna sahip olan milli takımın, bizim milli takımımızın çıkmasının sürpriz olmayacağını söylemeliyim. 18-19 yaşına gelmiş oyuncularımız arasında sadece Furkan Haltalı BSL’de ciddi süreler alırken, Furkan’ın bu kadar süre almasını sağlayan temel unsurun Beşiktaş’ın kapanmak zorunda kalan Bandırma BK’nın oyuncularıyla proje takımı oluşturmasıydı. Kısacası ülke basketbolumuzda gençlerimizi düşünen ve onları ülke basketboluna kazandırmayı ilke edinmiş olan kulüp bulmakta çok zorlanıyoruz. Düşünebiliyor musunuz, U19 Dünya Kupası’na katılan ve o yaş grubunda ülkemizin en elit oyuncuları olan 12 gencimiz arasında düzenli bir şekilde BSL’de süre alan oyuncu sayımız 1 (BİR), yanlış okumuyorsunuz BİR! Bu ayıp hepimizin!
 
A Takımlarımıza ve Antrenörlerimize Sitemimdir
BGL’nin eksiğiyle fazlasıyla çok verimli bir organizasyon olduğunu yıllar ilerledikçe hep birlikte görüyoruz. Keşke Bölgesel Ligler de BGL ile birlikte devam ettirilebilseydi demekten de kendimi tutamıyorum. Bu konuyu ilerleyen süreçlerde daha detaylı bir şekilde yazacağımı ifade ederek, şimdilik asıl konumuza tekrardan dönüyorum. Kadroda yer alan oyuncularımızdan Tibet Deniz Görener haricinde diğer 11 oyuncumuzun BGL organizasyonunda yer aldığını görüyoruz. Bu sezon ise 7 oyuncumuzun takımları ile birlikte BGL’de yer aldığını ve koskoca bir sezonda en fazla 12 BGL maçı ile milli takıma geldiklerine şahit oluyoruz. Oysa bu sezon profesyonel liglerde de forma giyen; Yiğit Onan 22 maç, Batın Tuna 29 maç ve Furkan Haltalı 32 maç oynarken diğer takım arkadaşlarının birçoğu ise en fazla 10-12 resmi maça çıktığına üzülerek tanık oluyoruz. Kısacası Yiğit Onan, Batın Tuna ve Furkan Haltalı aynı yaşlarda olan takım arkadaşlarına göre bu sezon hem nicelik hem de nitelik olarak çok daha fazla maç yaptılar. 

Turnuva bizim adımıza nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın başta bu gençlerimizin kulüpleri ve altyapı antrenörleri olmak üzere, Altyapı Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan, antrenörümüz Sayın Derviş Gökhan Güney’e, teknik ve idari ekibe gençlerimizi bu zorlu süreçte bir araya getirdikleri için teşekkür etmeliyiz. Ancak kulüplerimizin A takımları ve A takım antrenörlerine ise sitemlerimi gönderiyorum. Bu gençler, ülkemizin geleceği ve salgın sürecinin en büyük mağdurlarıdır. Değerli kulüplerimiz ve değerli A Takım antrenörlerimiz oyuncularınızın da yer alacağı FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nın olduğunu bilmenize rağmen (kimi kulübümüz ve A takım antrenörlerimizin haberi ve ilgisi olmadığına da eminim!) geleceğimize sahip çıkıp, sırf maç kazanmak için yabancı oyuncularınıza antrenman yaptırmak için kadroda tutmak yerine, onları da bu süreçte Türk basketbolu adına kazanma çabasında olamaz mıydınız? Her kulüp takımımızın ve A takım antrenörümüzün (yabancı antrenör kriterlerinin getirilmesi sayesinde ülke basketbolumuza daha da yabancı olan yerli antrenörlerimizin olduğunu da görme fırsatımız oldu) ülke basketboluna sahip çıkması ve ülke basketbolumuzun menfaatlerini gözetmesi zorunluluktur ve bu zorunluluk da kendilerine bu imkânı sunan ülke basketbolumuzadır.
 
Oyunculara Odaklanmalıyız
Yazılarımı takip edenler yakından bileceklerdir ki A Takımlar düzeyindeki maçlara ve turnuvalara bakış açım ile Alt Yapı düzeyindeki maçlara ve turnuvalara bakış açım neredeyse birbirine 180 derece olacak şekilde farklıdır. Çünkü alt yapılarda maç kazanmak değil, oyuncu kazanmayı merkeze almamız gerekir. Alt yapılarda oyuncu merkezli anlayışla birlikte, A takımlara nitelikli oyuncular yetiştirebiliriz. Bu nedenle bütün alt yapı müsabakalarında ve turnuvalarında skorboarddan çok, oyuncuların gelişim süreçlerine ve performanslarına odaklanılması gerekir. Alt yapılarda oynanan müsabakaların temel amacı oyunculardaki eksik yönlerin tespit edilmesi ve sonrasında tamamlanması; kuvvetli yönlerin de adeta o oyuncunun imzası haline gelecek şekle dönüştürülmesidir. Maalesef bizde bu önemli ayrıma dikkat edilmediği için birçok potansiyelli oyuncumuzun A takım seviyesinde beklenilenin çok altında kariyerini sonlandırdığına tanık oluyoruz. Tabii ki maçlar kazandıkça çok daha iyi seviyedeki takımlarla oynamanız ve böylece de oyuncularınızın eksikliklerini görme şansınız artıyor. Oyuncularınız da zorluk derecesi artan maçlarla ve nitelik seviyesi daha yukarılarda olan oyuncularla oynayarak kendilerini daha iyi geliştirme imkânı buluyorlar. Ancak mesele alt yapılardaki maçlara ya da turnuvalara ne gözle baktığınızla ilgilidir. Benim arzum, bu turnuvada milli takımımızdan bir veya daha fazla oyuncumuzun gelecek adına büyük bir potansiyel olduğunu görme mutluluğu yaşamaktır. Bunu yaparken de birtakım olduklarını tabii parkeye yansıtmalarıdır. Ülke basketbolumuz adına Dünya çapında genç oyunculara sahip olduğumuzu görmek ve ilerleyen yıllarda A Milli Takımımızla birlikte elde edilecek büyük başarılarla bunları taçlandırmak, burada kazanılacak madalyalardan çok daha önemlidir. Jonas Valanciunas (Litvanya), Andrew Bogut (Avustralya), Andrei Kirilenko (Rusya), Efthimios Rentzias (Yunanistan), Dejan Bodiroga (Yugoslavya) ve Toni Kukoc (Yugoslavya) gibi geçmişte turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmiş olan oyuncuların gelecekte dünya basketboluna damga vurduklarını da görüyoruz. Bu tür alt yapı organizasyonlarında şampiyonun kim olduğunu hatırlayan pek olmazken, şampiyona sonrasında dünya basketboluna damga vuran oyuncuları ise hepimiz hatırlarız. Zaten alt yapı şampiyonalarını değerli kılan da mühim olan da o turnuvanın dünya basketboluna hediye ettiği oyunculardır. Bu oyuncular arasında ay-yıldızlı gençlerimizi de görmek en büyük mutluluğumuz olacaktır. 

19 Yaş Altı Milli Takımımıza, FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nda başarılar diliyor ve heyecanla ekran başında onlarla gururlanmayı bekliyoruz.

Her şey Milli Takımlarımız için…
Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.

 

OYNADIĞIMIZ ÖZEL MAÇLAR
1. MAÇ: (15.06.2021, Bolu) Türkiye 61-68 Sırbistan
2. MAÇ: (16.06.2021, Bolu) Türkiye 69-73 Sırbistan
3. MAÇ: (29.06.2021, Letonya) Türkiye 80-60 Arjantin

 

U19 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN İDARİ VE TEKNİK KADROSU
S
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
1
Fikret Doğan
16.10.1968
Koordinatör
TBF
2
Osman Orçun Göllü
05.07.1977
İdareci
Sigortam.Net
3
Derviş Gökhan Güney
11.05.1973
Antrenör
SEMT77 Yalovaspor
4
Ali Ruhi Balkanlı
04.12.1982
Yardımcı Antrenör
Darüşşafaka
5
Ozan Havuzlu
09.09.1979
Yardımcı Antrenör
Nadir Gold İstanbul Basket
6
Hüsnü Eser
14.02.1979
Yardımcı Antrenör
Teşvikiye
7
Aydın Gökmen Güner
01.12.1975
Kondisyoner
-
8
Ogün Köyağasıoğlu
09.09.1991
Doktor
-
9
Safa Ceylan
11.02.1993
Fizyoterapist
-
10
Gültekin İpek
25.07.1967
Masör
-

 

FİBA 2021 U19 (19 Yaş Altı) Erkekler Dünya Kupası
D GRUBU/ Letonya-Riga
(03-11 Temmuz 2021)
MAÇ
TARİH / SAAT (TSİ)
RAKİP ÜLKE
1
03/7/2021 Cumartesi / TSİ 17.30
ABD
2
04/7/2021 Pazar / TSİ 17.30
Avustralya
3
06/7/2021 Salı / TSİ 17.30
Mali
Statü: Dünya Kupası, 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenlenecek. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura yükselecek. 2. Turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşecek. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise klasman maçları oynayacaklar.

 

FİBA 2021 U19 (19 Yaş Altı) Erkekler Dünya Kupası / Letonya-Riga
19 Yaş Altı Erkek Basketbol Takım Kadromuz
(Oyuncularımızın Kulüplerindeki Sezon İstatistikleri)
 
F.N.
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
P
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
 
1
Berkay Yılmaz
21.07.2003
185cm
PG
Fenerbahçe Beko
BGL
12
04:02:00
82
19
3
22
45
0
23
17
23
106
102
 
00:20:10
6,83
1,58
0,25
1,83
3,75
0,00
1,92
1,42
1,92
8,83
8,50
 
4
Berke Büyüktuncel
02.09.2004
202cm
SF
Tofaş
BSL
5
00:08:08
5
1
0
1
0
1
0
1
0
10
5
 
00:01:38
1,00
0,20
0,00
0,20
0,00
0,20
0,00
0,20
0,00
2,00
1,00
 
BGL
11
04:48:00
125
62
31
93
24
17
17
18
31
161
191
 
00:26:11
11,36
5,64
2,82
8,45
2,18
1,55
1,55
1,64
2,82
14,64
17,36
 
5
Tibet Deniz Görener
27.07.2002
206cm
SF
Arizona Wildcats
(ABD)‎
NCAA
8
00:30:24
9
6
0
6
1
0
0
3
4
-
-
 
00:03:48
1,13
0,75
0,00
0,75
0,13
0,00
0,00
0,38
0,50
-
-
 
7
Yiğit Onan
12.07.2002
206cm
SF
Fenerbahçe Beko
BSL
10
00:46:33
13
8
2
10
4
0
0
4
5
-9
17
 
00:04:39
1,30
0,80
0,20
1,00
0,40
0,00
0,00
0,40
0,50
-0,90
1,70
 
BGL
12
04:54:22
189
63
40
103
43
11
17
40
33
184
222
 
00:24:32
15,75
5,25
3,33
8,58
3,58
0,92
1,42
3,33
2,75
15,33
18,50
 
8
Ege Ülker
20.05.2002
202cm
SF
Fenerbahçe Beko
BGL
12
05:18:59
176
41
16
57
17
5
18
17
31
193
178
 
00:26:35
14,67
3,42
1,33
4,75
1,42
0,42
1,50
1,42
2,58
16,08
14,83
 
12
Ege Tan Yıldızoğlu
01.01.2004
186cm
PG
Mersin BBGSK
TB2L
8
01:54:47
39
14
5
19
12
1
6
13
11
9
40
 
00:14:21
4,88
1,75
0,63
2,38
1,50
0,13
0,75
1,63
1,38
1,13
5,00
 
Tarsus Amerikan Koleji
BGL
9
04:54:03
157
46
11
57
50
0
22
54
20
87
146
 
00:32:40
17,44
5,11
1,22
6,33
5,56
0,00
2,44
6,00
2,22
9,67
16,22
 
13
Mert Emre Ekşioğlu
02.01.2002
188cm
PG
Fenerbahçe Beko
BGL
12
04:05:32
135
19
6
25
30
2
16
28
31
148
114
 
00:20:28
11,25
1,58
0,50
2,08
2,50
0,17
1,33
2,33
2,58
12,33
9,50
 
14
Furkan Haltalı
02.12.2002
206cm
C
Besiktaş ICRYPEX
BSL
32
07:02:24
163
43
39
82
13
7
7
19
72
-25
209
 
00:13:12
5,09
1,34
1,22
2,56
0,41
0,22
0,22
0,59
2,25
-0,78
6,53
 
17
Batın Tuna
04.01.2003
199cm
SG
Tofaş
BSL
13
01:06:33
17
12
3
15
6
0
0
1
7
8
29
 
00:05:07
1,31
0,92
0,23
1,15
0,46
0,00
0,00
0,08
0,54
0,62
2,23
 
Budo Gemlik
TBL
10
04:50:43
84
40
30
70
16
0
15
16
25
3
117
 
00:29:04
8,40
4,00
3,00
7,00
1,60
0,00
1,50
1,60
2,50
0,30
11,70
 
Tofaş
BGL
6
02:44:17
71
32
23
55
16
0
3
13
13
82
74
 
00:32:40
17,44
5,11
1,22
6,33
5,56
0,00
2,44
6,00
2,22
9,67
16,22
 
21
Samet Yiğitoğlu
10.03.2004
206cm
C
Besiktaş ICRYPEX
BSL
7
00:58:58
14
9
4
13
0
6
1
6
7
-12
23
 
00:08:25
2,00
1,29
0,57
1,86
0,00
0,86
0,14
0,86
1,00
-1,71
3,29
 
Besiktaş JK
BGL
3
01:16:05
28
14
11
25
1
2
2
13
4
-47
37
 
00:25:22
9,33
4,67
3,67
8,33
0,33
0,67
0,67
4,33
1,33
-15,67
12,33
 
23
Sarper David Mutaf
14.06.2002
196cm
SG
Herbalife Gran Canaria
(İspanya)
LEB
SILVER
10
03:31:00
97
10
20
30
9
1
8
12
-
-
-
 
00:21:06
9,70
1,00
2,00
3,00
0,90
0,10
0,80
1,20
-
-
-
 
34
Adem Bona
28.03.2003
206cm
PF
Prolific Prep
(Napa, California, ABD)
HIGH
SCHOOL
13
-
139
68
15
83
9
15
9
20
31
-
-
 
-
10,69
5,23
1,15
6,38
0,69
1,15
0,69
1,54
2,38
-
-
 
GENEL ORTALAMALAR
18,39
Yaş
199,00
cm
-
 
Açıklamalar:
1)
Kısaltmalar;: BSL: Erkekler Basketbol Süper Ligi, TBL: Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi, TB2L: Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi, BGL: Basketbol Erkekler Gençler Ligi, NCAA: Amerikan Kolej Sporları Kurumu
2) Oyuncularımızın istatistiklerini verirken öncelikle en üst sırada yer alan profesyonel ligdeki istatistikleri, daha sonra aşağıya doğru diğer liglerdeki istatistiklerine yer verilmiştir.
3) Bu tabloda oyuncularımızın çeşitli düzeylerdeki lig istatistikleri yer aldığı için genel istatistik ortalamasına yer verilmemiştir.
4) Nihai kadroda yer alan 7 farklı kulüpten 12 oyuncumuzun 3'ü yurt dışında oynarken, sadece 4'ü BSL'de forma şansı bulmuştur. Oyuncularımızın büyük bölümü bu sezon BGL'de forma giymişlerdir.

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5572