Pitino: Döneceğimizden emindim - BasketFaul.com

Pitino: Döneceğimizden emindim

04-07-21 09:30
FIBA Olimpiyat Elemeleri’nde Türkiye’yi 63-81 yenerek finalde Çekya’yla eşleşen Yunanistan’da koç Rick Pitino açıklamalarda bulundu.

Deneyimli başantrenörün ifadeleri şu şekilde:

“Harika hissediyoruz. Takım Sloukas‘ı övmemin üzerine arkamdan Yunanca ‘Sloukas iyi çocuk’, ‘Larentzakis de iyi şutör’, ‘Calathes iyi pasör’ gibi şakalaştı. Bugün Sloukas neden harika bir oyuncu olduğunu gösterdi. İlk yarıda gergin olduğumuzu birçok anda anladım. Oyuncularıma maçı çevirebileceğimizi ancak rahat davranmamamız gerektiğini söyledim. Herkes bize inandı mı, bilmiyorum ancak biz başardık. Sloukas, Papagiannis ve diğer tüm oyuncularımla gurur duyuyorum. Birçok eksiğimiz vardı. En yetenekli takımı değil; 8 dakika da oynasa 30 dakika da oynasa en iyi kimyayı oluşturacak takımı burada görmek istedim.

Ben bir Yunan değilim ancak bir Yunan gibi hissediyorum. Bugün bir karakter ortaya koyduk. Hiçbir şey yolunda değilken ikinci yarıda çıkıp 54 sayı attık. Bu kadar farklı bir galibiyet beklemiyordum ama döneceğimizden emindim. Oyuncularıma şut atarken düşünmeden atmalarını söyledim. Düşündüklerinde kaçırıyorlar. Papagiannis değişmeli savunmada harika oynayarak, ribaund toplayarak oyunu domine etti.

Çocuklara kariyerim boyunca birçok takımda çalışmaktan gurur duyduğumu ancak onları çalıştırmanın bir onur olduğunu söyledim. Calathes bana Kanada’nın skoru eşitlediğini söylediğinde onların kazanmasını bekledim ancak Çekya rakiplerimizin ortaya koyduğu karakteri kanıtlayacak bir biçimde nadir bir maç sonuna imza attı. Hazırlanmak için az zamanımız var. Gece yarısı idman yapıp hazır bir şekilde o maça çıkacağız.” 

Yorumlar Okunma: 2465