U19 Millilerden müthiş zafer - BasketFaul.com

U19 Millilerden müthiş zafer

04-07-21 22:12

İSTATİSTİK: 

 U19 Dünya Kupası'nda ikinci maçına çıkan Milli Takımımız turnuvanın iddialı ekiplerinden Avustralya'yı harika savunmasıyla 64-62 yenmeyi başardı. Maç boyu rakibe tempo imkanı vermemek için hücum ribaundlarına saldıran milli takımımız koç ekibinin bu başarılı taktiğini çok iyi uyguladı ve 19 hücum ribaunduyla fark yarattı. Hiçbir oyuncumuz hücumu domine etmezken skoru çok iyi paylaştırdık. Sarper David Mutaf 13 sayı Berke Büyüktuncel 12 sayı ile çift hanelere ulaşan isimler oldu. Ribaundlarda 46-28 üstünlük kurarken Avustralya potasında oluşan 36 ribaundun 19'unu almayı başardık.


U19 Milli takımımız maça özellikle savunmada çok etkili başladı. Rakibe kolay sayı imkanı tanımayan milliler ilk 5 dakika sonunda skorda 11-2 öne fırladı ve Avustralya'ya molayı aldırdı. Rakibi dış şutlara yönelten savunmamız hücuma da enerji taşımamızı sağladı. Potaya yakın isabetlere Sarper David'in üçlüğünü de ekleyince kusursuz bir başlangıç oldu. Mola sonrasında da üst üste hücumlarda rakibe set çekince skor 7. dakiakda 16-2'ye kadar geldi. Hücum ribaundlarını sürekli zorlayarak tempo arayan Avustralya'ya engel olduk. İlk çeyreği 18-7 skoruyla önde tamamladık.

İkinci çeyreğe Avustralya çok daha derli toplu girdi. Tam saha baskılarına karşı bir hayli zorlanırken rotasyonla beraber oyuna ısınamayan oyuncularımız farkın kapanmasına engel olamadı. İlk 5 dakikada rakibe 17-3'lük seri verince skor üstünlüğü Avustralya'ya geçti. Sarper David'in yine üst üste isabetleri gelince oyuna geri döndük. Tam saha baskıyı aşabildiğimiz zamanlarda hücumda da etkili olduk. Yine hücum ribaundlarının da etkisiyle maçı dengede tuttuk. Devre arasına 34-34 eşitlikle girildi.

Üçüncü çeyrekte oyun  dengede başladı. Sert savunma yaptık hücumda ise potaya yakın oynamaya çalıştık. İki tarafın da hücumda zorlandığı bölümde bazı ekstra isabetler bulunca skorda az da olsa öne geçtik. Fakat sert savunmaya takılan milliler dış atışları da sokamayınca tıkandı. Son 6 dakikada sadece 4 sayı üretebilsek de oyundan özellikle savunmada hiç düşmedik. Top kaybı yapmadığımız için rakip de ritm bulamadı. Son çeyreğe 49-46 Avustralya üstünlüğü ile girildi.

Son çeyreğe Adem Bona'nın varlığıyla beraber fena başlamadık. Sürekli hücum ribaundlarını forse edince üst üste şanslar yakaladık. Farklı oyunculardan katkı alınca skor hep dengede ilerledi. Son 5 dakikaya girilirken önce Adem ardından Batın'ın turnikeleriyle öne geçtik. Uzunca bir süre sayısız geçti. Avustralya'nın panyalı şans üçlüğü biraz moral bozsa da Berkay'ın serbest atışlarıyla farkı 1 sayıya indirdik. Rakibi çok çok iyi savunmayla top kaybına zorladık. 30 saniye kala mola dönüşünde çok iyi bir hücum sonunda kolay atış şansı yakaladık. Tibet'in orta mesafe isabetiyle tekrar öne geçtik. Avustralya molasının ardından dip üçlüğünü kaçırdı. Aldığımız ribaundun ardından Tibet çizgiye gitti 1/2 isabetle farkı iki sayıya çıkardı. Kalan sürede iki faul hakkımızı kullanarak süreyi eritmeye çalıştık. 2 faulümüz ile rakibe sadece 1.1 saniye bıraktık. Molası kalmayan Avustralya oyuncu değişiklikleriyle taiktik yapmaya çalıştı. Son topta Avustralya'da Dyson Daniels çok zor bir üçlük denedi ama başaırlı olamadı. Karşılaşmadan 64-62 galip ayrıldık.
 
Berke Buyuktuncel 12 sayı, 6 ribaund, 2 asist, Sarper David Mutaf 13 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Tibet Görener 8 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Adem Bona 8 sayı, 2 ribaundla oynadı.

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5831