Ernak: Oyun Kurucu Kurulu kursak yeridir - BasketFaul.com

Ernak: Oyun Kurucu Kurulu kursak yeridir

08-07-21 13:54
Kulüp takımlarının maçları sırasında hissetmediğimiz bir eksikliği, milli maçlarda en derinden hissediyoruz... Oyun kurucu sorunu... Sadece A Milli Takım'da değil, altyapılarda da durum farklı değil, dahası A Milli Takımın sorununun başlangıcı altyapılar...

Bu konuyu antrenörlerimizin görüşlerine açtık. Dizinin ilk konuğu Darüşşafaka Koçu Selçuk Ernak...

OYUN KURUCU KURULU KURSAK YERİDİR
# Point guard yetiştirme sorununun lider karakter özelliği gösteren oyuncu seçiminden başladığı fikrindeyim.
# Şekil ve boy açısından belli kalıplara sıkışmama, klişe ve modalara uymayan fakat takımı için çok iyi işler yapabilecek zeka ve yetenekte oyunculara kapımız hep açık olmalı.
# Teknik donanımının tam olması, saha içi tehditlerinin çeşitliliği ve playmaker kavramının topu getirmek / bir set başlatmak / pick and roll oynamak cenderesinden ibaret olmadığının farkedilmesi ve sağlanması önemli bir gerekliliktir. Point guard savunmasının karşı dip çizgide başladığı gerçeğinden uzaklaşmamak ve bunu ihmal etmemek genelde gözardı edilen ve basketbolumuzu erozyona sürükleyen bir olgudur.
# Sadece saha içi değil saha dışında da; eğitim, sosyal zeka, iletişim becerileri, genel kültür, sorun çözebilme pratikliği gibi konuların bir oyun kurucu için inanılmaz önemli ve olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.
# Oyun kurucu adayı seçmeden başlayarak yukarda saydığım hususlarda hatalar zincirimiz olduğunu kesin bir gerçektir. Playmaker pozisyonuna özel yatırım yapılmamasını özellikle kulüpler bazında bir yozlaşma olarak görüyorum.
# Son 20 senedir belli başlı az sayıda oyuncumuz haricinde tüm guardlarımızın kulüp kariyerlerini back up rolünde geçirmelerini hayati buluyorum.
# Federasyonun periodik olarak, kulüplerin de yıl boyu oyun kurucu pozisyonu için özel çalışma programı ve kamplar gibi sıkıyönetim tedbirleri alması gerektiğini düşünüyorum.
# Daha önce ülke basketbolumuza katkı vermiş kıymetli Türk ve yabancı oyun kurucuların ve onları yetiştiren antrenörlerin bu programlara dahil edilerek hem tarama hem de yetiştiricilik açısından bir makro plan dahilinde kendilerinden faydalanılması gerektiği fikrindeyim.
# Altyapı milli takımları sorumluluğu ve bünyesinde bir “oyun kurucu yetiştirme kurulu" kursak bence yeridir.

# Ne kadar iyi kadro kurarsanız kurun, bu kadroyu saha içi ve dışında yönetecek ve katma değer sağlayacak  kalitede bir oyun kurucunuz yoksa asla istediğiniz yüksek seviyeli başarıları istikrarlı olarak yakalayamazsınız. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2699