Hakan Yavuz: Oyun kurucu sorunundan herkes sorumlu - BasketFaul.com

Hakan Yavuz: Oyun kurucu sorunundan herkes sorumlu

09-07-21 16:19
Kulüp takımlarının maçları sırasında hissetmediğimiz bir eksikliği, milli maçlarda en derinden yaşıyoruz... Oyun kurucu sorunu... Sadece A Milli Takım'da değil, altyapılarda da durum farklı değil, dahası A Milli Takımın sorununun başlangıcı altyapılar... Bu konuda koçlardan görüş alıyoruz... Bugünkü konuğumuz Hakan Yavuz...

HEPİMİZ SORUMLU VE SUÇLUYUZ
Basketbol zekası, yaratıcılık, agresivite, fiziksel yeterlilik, liderlik, coachable olma, yaratıcı olma, bencil olmama, saha görüşüne sahip olma ve en önemlilerinden biri olan rakibi aldatabilme gibi özelliklere sahip olma çok önemli. Bu bölüme daha birçok özellik eklenebilir. Bunlara ilave olarak iyi bir fundamentale sahip olma. Bu başlığın altı çok basit gözükse de basketbolun esası olan üçlü mekanik çok önemli bir yer teşkil eder.
Burada iyi bir guardın yapması gerekenler,
İyi bir driplingci,
İyi bir pasör ve
İyi bir şutör olması.
... Ve artık günümüz basketbolunun çok oynanan oyunu olan ikili oyunu iyi oynaması.
Sonuç olarak da adam eksiltebilmesi.

Yukarıda yazdıklarım belki bütün üst düzey oyuncular için geçerli ve gerekli olabilir. Ama oyuna yön verecek olan bir pozisyon için bunlar bence olmazsa olmazlar. Bu arada doğru malzemeyi seçmeye de dikkat.

Pekiii...
Bir oyun kurucu yetiştirecek olan antrenör bu bilgilere sahip mi?
Sahip olup, o oyuncusundaki eksikleri tespit edip giderebilecek bilgisi var mı?
Yani teşhis ve tedavi.
Bir o kadar önemlisi de antrenörün ruhsal durumu...

Ve gelelim can alıcı noktaya.
Bu kalitede birçok antrenör var.
Bu antrenörleri görevlendirip, onların iyi bir ortamda yaşaması için o maddi, manevi ve fiziksel şartları sağlayacak kaç alt yapı kulübümüz ve yöneticimiz var ?

Son olarak...
1. Başta teknik adamlar olmak üzere bu işin içinde olan herkes sorumludur.

2. Oyuncu kulüpte yetişir, milli takımlarda değil. Bu nedenle kulüp organizasyonlarının çarpık olduğu bir ortamda milli takım organizasyonunun düzgün olması işi kurtarmaz. Bence federasyonun kulüp takımlarının organizasyonuna yön veren bir biriminin de olması şarttır. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2738