Değer Ürettikçe, İlgi de, Saygı da Görürsünüz (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Değer Ürettikçe, İlgi de, Saygı da Görürsünüz (İlker Yıldız)

10-07-21 15:36
Sporun herhangi bir branşında alt yapılarda doğru ve iyi bir eğitim verilmez ise yani günü kurtarma ve göz boyama adına "oyuncu merkezli anlayış" yerine "sonuç merkezli anlayış" hâkim olursa, doğal olarak üst düzey sporcular yetiştirmeniz de tesadüflere kalır. Sistemli bir şekilde değerler yetiştirmenin en önemli adımı, o spor branşına bakış açımızla direkt olarak ilgilidir. Eğer değerler yetiştirmek istiyorsak, ona göre de planlamalar yaparız; eğer istemiyorsak da ona göre günü kurtarma adına göz boyamaktan öteye gidemeyiz. Eğer gerçekten değerler yetiştirmek ve kalıcı başarılar yakalamak istiyorsak; çalışacağımız antrenörlerden tutun da oyuncu seçimine ve tesis eksikliklerini gidermeye kadar odaklanacağımız merkez noktamız, bu ülkenin değerleri yani gençlerimiz olur. Böylece dünya çapında büyük oyuncular yetiştirmeye başlarken; yöneticisinden tutun da antrenörüne ve malzemecisine kadar herkesin de o yönde nitelikli hale geldiğini görürsünüz. Bu da o spor branşının zirve noktası olan A Milli Takımlar düzeyinde de istikrarlı başarıları getirir. Ülkenizden yani kendi değerlerinizden büyük oyuncular yetiştirdikçe ve A Milli Takımlar düzeyinde de istikrarlı başarılar kazandıkça; ülke genelinde o spor branşına olan ilginin de sevginin de arttığını görürsünüz.

Ülkemizde takım sporları içerisinde en başarılı branşımızın voleybol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, voleybolda değer üretimi ve bu toprakların çocukları arasından her yıl düzenli olarak dünya çapında büyük oyuncular çıkartma durumu; futbol ve basketbol gibi sözde en çok değerin ve önemin verildiği spor branşlarına göre çok daha fazla olduğu su götürmez bir gerçek. Hatta ülke çapında voleybolun yaygınlaşma düzeyi hem futbol hem de basketbola göre son yıllarda çok daha fazla.

Ailelerin çocuklarını son yıllarda futbol ve basketbol gibi spor branşları yerine daha çok voleybola yönlendirdiğini ve çocukların da daha çok voleybola ilgi duyduğunu belirgin bir şekilde görüyoruz. Bunun en önemli sebeplerinin başında gerek futbol gerekse de basketbolda üst düzey oyuncu yetiştirme becerisinin az olmasına karşın, voleybolda ise çocuklarının en iyi şekilde eğitim alacağına inanan ebeveyn sayısının artmasıdır. Velilerin bu şekilde düşünmeleri de yanlış değil. Çünkü nasıl ki bir ebeveyn çocuğunun gelecekteki yaşantısı için en iyi şekilde eğitim alması adına okul ve öğretmen seçimi konusunda hassas davranıyorsa; çocuğunun spor eğitimi konusunda da hassas davranması çok doğaldır. Artık insanlar reklamlarla şişirilmiş yıldızlar değil, performanslarıyla hem kendisinin hem de takımının başarısını en iyi şekilde sağlayan gerçek yerli yıldızları izlemek ve onlar gibi olmak istiyorlar.

Spor branşlarında her önemli turnuva öncesinde gerek oyuncuların gerekse takımın TV'lerde saatlerce reklam filmlerinde oynaması, o spor dalına pek bir şey kazandırdığından söz edemeyiz, bu olsa olsa o reklamı çeken sponsor firmaların tam istedikleri gibi tüketim endüstrisine anlık katkı(!) sağlamaktan öteye giden bir şey değildir. Bir spor branşının en önemli ve kalıcı reklamı hiç kuşkusuz yetiştirdiği değerler ve A Milli Takımlar düzeyinde elde ettiği istikrarlı başarılardır.

Bugün ülkemizin iki önemli takım sporlarından basketbol ve voleyboldan birer maç izledim. İlki 20 Yaş Altı Kız Milli Takımımızın FIVB U20 Dünya Voleybol Şampiyonası’ndaki grup ilk maçında oynadığı ve 3-0 yendiği Tayland maçı; diğeri de 19 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımızın, FIBA 2021 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nda 9-16 klasman müsabakasında oynadığı ve galip geldiği Japonya maçıydı. Her iki maç da iki uluslararası federasyon olan FIVB ve FIBA Youtube sitelerinde canlı olarak yayımlandı. Dikkatimi çeken ise hemen hemen aynı yaş kategorisinde olan ve her ikisi de Dünya Kupası organizasyonu içerisinde oynanan maçları canlı izleyenlerin sayısındaki farklılıktı.

20 Yaş Altı Kız Milli Takımımızın, FIVB U20 Dünya Voleybol Şampiyonası’ndaki Tayland maçını Volleyball World Youtube kanalından canlı olarak yaklaşık 113 bin kişi takip ederken; 19 Yaş Altı Erkek Basketbol Milli Takımımızın, FIBA 2021 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’ndaki Japonya maçını ise FIBA Youtube kanalından canlı izleyen sayısı yaklaşık olarak yalnızca 4 bin kişiydi. Kısacası arada yaklaşık olarak 28 kat fark var. Her iki milli maçı izleyenler arasında muhakkak diğer ülke milli takımlarının taraftarları da vardır ama genel anlamda izleyen sayısının oranında bir farklılığa yol açmayacağı da bir gerçek.

İzlenme sayılarındaki bu farklılığın en temel sebeplerinin başında şunları sıralayabiliriz;

1) Ülkemizde ciddi bir şekilde voleybol sporuna olan ilgi artmaktadır ve bu ilgi artışının en temel sebebi de o spor branşımızda her yıl dünya çapında yeni değerler yetiştirmemizden kaynaklanmaktadır. Bugün voleybol maçımıza olan ilginin en başında da acaba bu takımımız içerisinde dünya voleyboluna yine hangi oyuncuyu sunmaya hazırlanıyoruz merakı, ilgisi ve memnuniyeti vardır.

2) Voleybol branşında önce A Milli Kadın Takımımız, şimdilerde de A Milli Erkek Takımımızın kazandığı başarılar gelmektedir. A Milli Takımlar düzeyinde istikrarlı başarılar elde edemediğiniz müddetçe hem halk ile duygusal bir bütünleşme sağlayamazsınız hem insanlara öz güven aşılayamazsınız hem de herkesi nitelikli iş yaptığınız yönünde ikna edemezsiniz. İstediğiniz kadar o spor branşı ve sporcuları ile ilgili cafcaflı reklamlar yapın, içi boş olan hiçbir söylemin uzun vadede ikna gücü olmayacaktır.

3) Artık hemen herkes hem kendinden bir parça yani yerli oyuncuların nitelikli oyuncular olmasını hem de ortaya koydukları oyunun kaliteli olmasını istiyor. Bu da takım sporları içinde en fazla voleybolda gördüğümüz bir şey olduğu için doğal olarak da voleybolun izleyeni de çok olmaktadır.

Özetle söyleyecek olursak; değer üret(e)meyen spor branşları eninde sonunda değer görmekten mahrum hale gelirler.

Her şey A Milli Takımlarımız için…

Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4703