3X3: Sıfır (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

3X3: Sıfır (İlker Yıldız)

11-07-21 23:57
Son bir-iki ay içerisinde 3x3 Büyük Erkek ve Büyük Kadın Milli Takımlarımızın oynadığı gerek Olimpiyat Elemeleri gerekse de Avrupa Kupası Elemeleri maçlarından sonra, Sayın Necip Kapanlı’nın konu ile ilgili daha önce kaleme aldığı yazısında da ifade ettiği gibi detaylı bir araştırma gerçekleştirdik. Bu araştırma sonrasında hem değerli basketbolseverleri bilgilendirmek hem sorunları tespit etmek hem de yaşanan sorunlara çözüm önerileri getirmek adına kapsamlı bir çalışma hazırladık. 3x3 Milli Takımlarımızla ilgili hazırladığımız ilk yazımızda ağırlıklı olarak milli takımlarımızın FIBA Youtube kanalından da izlediğimiz uluslararası turnuvalardaki performansları, resmi turnuvalarda elde ettiğimiz sonuçlar, oyuncu kadroları ve çözüm önerileri üzerinde duracağız. İkinci yazı ise 3x3 basketbolla ilgili çok detaylı bir bilgilendirmenin yer aldığı ve ülkemizde 3x3 basketbolla ilgili hemen hemen ulaşabileceğimiz en yetkin isimlerden biri olan Sayın Kıvanç Dinler ile gerçekleştirdiğimiz ve belki de bu konuda Türkiye’deki en kapsamlı röportajı okuyacaksınız. 
 
3x3 Basketbolun Temelidir
Basketbolla ilgili çok detaylı bilgisi olmasa da kime sorarsak soralım 3x3’ün basketbolun temeli olduğunu söyleyecektir. Ülkemizde alt yapı basketbolu denildiğinde ilk akla gelen önemli antrenörlerimizden biri olan Sayın Marcel Mori’nin de sıkça ifade ettiği gibi; “3’e 3, basketbolun temelidir. Temel iyi değilse 3’e 3 iyi hücum oynanamaz ve iyi savunulamaz. Oyuncuların teke tek manevra ve savunma, pozisyon bilgisi, ters adımda kalmama ve ters adımda kalanı cezalandırma gibi en temel basketbol bilgilerindeki eksiklikler 3’e 3 basketbolda hem daha net görülür hem de 3x3 basketbol ile eksiklikler giderilir”. Sayın Marcel Mori’nin ve birçok basketbol duayenimizin çok önemli gördüğü 3x3 basketbolu, değerli TBF yetkilileri de göreve geldikleri ilk günden itibaren sıkça ifade etmişlerdi. TBF tarafından salgın süreci öncesinde gerek kulüp gerekse de okul organizasyonlarına 3x3 basketbolun dahil edilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmış, hatta konu ile ilgili kitapçıklar da bastırılmıştı. TBF Alt Yapı Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan da bu konuyu sıkça dile getirmiş ve bu konuyla ilgili Sayın Necip Kapanlı ile 30 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu söyleşide şu cümleleri kurarak, 3’e 3 basketbolun ehemmiyetini dile getirmişti: “TBF yetkilileriyle sıkça dile getirdiğimiz konuların başında minikler liginin hem oynanması gereken şekliyle hem de içerisindeki olması gereken oyun düzenleriyle ilgili düşüncelerimi sıklıkla ifade ediyorum. Burada benim özellikle söylemek istediğim; Türk basketbolunun 3’e 3 diye bir bölümü olmalısı ve bu 3’e 3’ün ciddi anlamda fazla tekrar edilmesi gerektiğidir. Çünkü 3’e 3 beni çok ilgilendiriyor ve bunun içeriğinin çok iyi bir şekilde alt yapı kulüp antrenörleri tarafından da çocuklarımıza aktarılması gerekiyor. Alt yapılarda çocukların kulüplerinde 3’e 3 basketbol temellerini alıp, üzerine de 3x3 müsabakalarının yaratılması lazım ki birbirinin tamamlayıcısı olsunlar. 3x3’ü neden önemsiyorum? Çünkü orada tekrar sayısı diye adlandırdığımız kısım, basketbolun temelindeki oyuncularda çok çok önemli. Otomatik olarak tekrar sayıları ile birlikte bir sürü fundamental kazanıyorlar.”  
 
3x3 Basketbol, Tokyo2020’de İlk Kez Olimpik Bir Branş Oldu
Özellikle son 1,5 yıldır dünyayı etkileyen salgın sürecinin araya girmesinden dolayı, TBF yetkililerinin 3x3 basketbolla ilgili hazırlamış oldukları plan ve çalışmaların maalesef hayata bir türlü geçemediği görüyoruz. Hatta ülkemizde alt yapı organizasyonları ancak yaklaşık olarak 1,5 yıl aradan sonra; bu yıl 7 Ağustos -12 Eylül 2021 tarihleri arasında Türkiye’deki tüm illerde ve tüm yaş gruplarında ‘Yaz Ligi’ olarak organize edilebilecek. Ancak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 3x3 Basketbol dalını ekleyerek programa 64 sporcuyu (32 erkek, 32 kadın) dahil etme kararını 2017 yılında almıştı. Olimpik bir spor branşı olarak ilk kez Tokyo2020 Olimpiyatlarına dahil edilen 3x3 basketbola katılım adına, 3x3 Büyük Erkek ve Büyük Kadın Milli Takımlarımızla ilgili ciddi projelerin hazırlanması ve bunların da yapılması adına önemli bir süreye sahipken, maalesef bu sürenin milli takımlarımızın yapılanması adına iyi bir şekilde değerlendirildiğinden söz edemeyiz. Sonuç olarak da hem erkekler hem de kadınlar kategorisinde Tokyo2020 Olimpiyatlarına katılma başarısı elde edemedik. Tokyo Olimpiyatlarına 3x3 basketbol branşında katılan ülkeler arasında erkelerde Letonya, Hollanda, Polonya ve Belçika gibi ülkeler yer alırken; kadınlarda da Romanya ve Moğolistan gibi ülke takımlarının yer aldığını görüyoruz. Eğer 4 yıl önce olimpik bir spor olduğu açıklanan 3x3 basketbolla ilgili sistemli çalışmalar yapılmış olsaydı acaba bir Moğolistan, bir Romanya, bir Letonya gibi biz de olimpiyatlara katılma başarısı gösterebilir miydik diye sormaktan kendimi alamıyorum!
 
Kadroda İstikrar Yok!
FIBA’nın ilk olarak 3x3 basketbolu, 2007 yılında Olimpiyat programına Singapur’daki 2010 Gençlik Olimpiyatları’nda eklemeyi teklif ettiğini görüyoruz. Bu da demek oluyor ki yaklaşık olarak 15 yıldır, 3x3 basketbolun Olimpik bir spor olması adına çalışmalar yapılıyordu. Önceki dönemlerdeki TBF yetkililerinin de ileriyi görerek, bu spor branşıyla ilgili kalıcı çalışmalar yapması gerekirdi diye düşünüyorum. FIBA tarafından gerek 3x3 Dünya Kupası’nın gerekse de 3x3 Avrupa Kupası (Şampiyonası)’nın milli takımlar düzeyinde 2012 yılından itibaren düzenli bir şekilde organize edildiğini görüyoruz. Ancak gerek 3x3 Büyük Erkek Milli Takımımızla gerekse de 3x3 Büyük Kadın Milli Takımımızla kayda değer bir başarı şu ana kadar elde edemedik. Başarılar elde edemememizdeki en önemli faktörlerin başında 3x3 basketbol ile normal salon basketbolu arasındaki farkın; tekler tenis maçı ile çiftler tenis maçı arasındaki dağlar kadar farkta olduğu gibi farklılık olduğunu göremememizden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de sezonu biten profesyonel basketbolcularla apar topar katıldığımız turnuvalarda bile başarı elde edemediğimizi sıkça görüyoruz. Her iki milli takımımızın 2012 yılından itibaren katıldığı FIBA organizasyonlarındaki kadrolarına baktığımızda oyuncu kadrosunun neredeyse her turnuvada değişiklik gösterdiğini ve kadro istikrarını yakalayamadığımızı görüyoruz. Oysa Moğolistan gibi 3x3’de başarılı olan ülkelerin ise 5-6 yıldır kadro istikrarını koruduğunu ve buna bağlı olarak da hemen hemen katıldıkları her organizasyonda başarılı olduklarına şahit oluyoruz. Kadro istikrarını yakalayamamamızdaki temel sorunların başında öncelikle 3x3 basketbolun salon basketboluna göre çok daha zor ve farklı bir organizasyon olmasından kaynaklıdır. Daha sonra da kadro istikrarını sağlayabilmek adına gerekli olan kalıcı sponsorların ve organizasyonların olmamasını söyleyebiliriz. Bu konu hakkında detaylı açıklamaları, Sayın Kıvanç Dinler ile yapmış olduğumuz ve birkaç gün sonra yayımlanacak olan röportaj metninde okuyabilirsiniz.
 
Galibiyet Yüzdemiz %25’lerde
FIBA’nın düzenlediği Avrupa Kupası (Şampiyonası), Dünya Kupası (Şampiyonası) ve Olimpiyat Elemeleri’nde 3x3 18 Yaş Altı Erkek Milli Takımımızın elde ettiği üç kupa dışında herhangi bir başarımız bulunmuyor. 3x3 U18 Erkekler kategorisinde; 2015 yılında Belarus’ta 3x3 Avrupa Kupası Finalleri’nde elde ettiğimiz namağlup şampiyonluk, 2016 yılında Macaristan’da yapılan 3x3 Avrupa Kupası Finalleri’nde elde ettiğimiz üçüncülük ve 2019 yılında Moğolistan’da yapılan 3x3 Dünya Kupası Finalleri’nde elde ettiğimiz ikincilik olmak üzere üç kez kürsüye çıkma başarısı gösterdik. Başta Büyükler kategorisi olmak üzere diğer kategorilerde Avrupa Kupası (Şampiyonası), Dünya Kupası (Şampiyonası) ve Olimpiyat Elemeleri’nde ciddi bir başarımız bulunmuyor. Büyükler kategorisindeki en önemli başarılarımız; 2017 yılında Azerbaycan’da düzenlenen 3x3 İslami Dayanışma Oyunları’nda hem erkeklerde hem de kadınlarda elde ettiğimiz üçüncülüktür.
 
U18 gibi alt yaş kategorilerinde (U23) ağırlıklı olarak alt yapı milli takım oyuncularımızla katılmamız ve çoğu ülkenin bu yaş kategorisinden ziyade Büyükler kategorisine odaklanması dolayısıyla elde edilen başarıların kalıcılığından söz etmemiz pek mümkün değil. Çünkü bu başarıyı elde eden takımlardaki oyuncuların, kariyerine salon basketbolunda devam etmesinden dolayı Büyükler kategorisinde 3x3 milli takımlarımızda ilerleyen yıllarda yer alamadıklarını görüyoruz. Doğal olarak da alt yaş kategorilerinde elde edilen başarıların, büyükler kategorisine olumlu anlamda yansıma durumundan pek söz edemeyiz.

3x3 Büyük Erkek Basketbol Milli Takımımızın, ilk kez 2012 yılında katıldığı FIBA organizasyonlarında (Avrupa Kupası, Dünya Kupası ve Olimpiyat Elemeleri) şu ana kadar finallerde kürsüye çıkma başarısı göstermeyi bırakın, toplamda oynadığımız 49 resmi maçta sadece ve sadece 13 galibiyet alarak %26,53 gibi çok düşük bir galibiyet yüzdesine sahip olduğumuzu görüyoruz. Benzer durumun 3x3 Büyük Kadın Basketbol Milli Takımımız için de geçerli olduğunu üzülerek görüyoruz. 3x3 Büyük Kadın Milli Takımımız, 2012 yılından itibaren katıldığı FIBA organizasyonlarında (Avrupa Kupası, Dünya Kupası ve Olimpiyat Elemeleri) oynadığı 26 maçta sadece 6 galibiyet ile %23,08 gibi çok düşük bir galibiyet yüzdesine sahip durumda. 3x3 Büyük Kadın Basketbol Milli Takımımızın resmi maçlarda elde ettiği 12 galibiyetin 6’sı, 2017’de Azerbaycan’da yapılan İslami Dayanışma Oyunları’nda alınmıştır. U18, U23 ve Büyük 3x3 Erkek ve Kadın Basketbol Milli Takımlarımız, FIBA organizasyonlarından (Avrupa Kupası, Dünya Kupası ve Olimpiyat Elemeleri) şu ana kadar oynadıkları toplamda 149 resmi maçta; 51 galibiyet, 98 mağlubiyet ve %34,23 galibiyet yüzdesine sahip durumdalar. Sonuç olarak Dünya sıralamasında erkeklerde 34, kadınlarda 75. basamaktayız.
 
Ne Yapmalı?
Bu olumsuz sonuçların ortadan kalkabilmesi adına yapılabilecekleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;
1) 3x3 basketbol organizasyonunun, salon basketbolundaki organizasyondan bambaşka bir organizasyon olduğunun bilincine vararak işe başlamalıyız.
2) 3x3 basketbolda başarılı olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de 3x3 ligleri veya Türkiye çapında ödüllü 3x3 tur organizasyonları düzenlemeliyiz. Böylece gerek ülke çapındaki turlar ve ligler sayesinde 3x3 basketbolu cazip hale getirerek; bu organizasyonun sponsorlarla birlikte desteklenip, oyuncular için adeta teniste olduğu gibi her katıldıkları turlarda elde ettikleri başarılarla birlikte gelir ve Türkiye sıralamasında yer elde etmeleri sağlanabilir.
3) Milli Takım oluşumlarını; ülke içindeki turlarda en fazla puana sahip olan oyunculardan belirlenecek ekiplerle yapacağımız kamplar ve katılacağımız dünya çapındaki tur organizasyonları ile maç tecrübeleri kazandırarak, istikrarlı hale getirebiliriz.
4) TBF yetkililerinin hazırlamış oldukları projelerde bahsedildiği gibi gerek kulüpler gerekse de okul sporlarında 3x3 organizasyonlarına yer verilerek, hem gençlere basketbolun temeli olan 3’e 3 basketbolun önemi kazandırılmış olur hem de bu branşın oyuncu havuzu genişletilmiş olur.
 
 
Birçok Kişi ile İletişime Geçtik
26-30 Mayıs tarihleri arasında Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen Olimpiyat Elemeleri’ne katılan 3x3 Büyük Erkek Milli Takımımızın, 25-26 Haziran tarihlerinde İsrail’in Tel Aviv kentinde düzenlenen FIBA 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri'ne katılan 3x3 Büyük Erkek Milli Takımımızın ve 3x3 Büyük Kadın Milli Takımımızın oynadığı bütün müsabakaları FIBAYoutube kanalından hem ben hem de Sayın Necip Kapanlı izledik. Özellikle bir ay önce Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen Olimpiyat Elemeleri’ne katılan 3x3 Büyük Erkek Milli Takımımızın Brezilya ile oynadığı ve 21-6 kaybettiği maç sonrasında gerek ortaya konan vasat oyun gerekse de oyuncu kadrosu açısından büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Hatta bu hayal kırıklığımı ve endişelerimi Sayın Kapanlı ile de paylaşmıştım. 3x3 basketbolun ülkemizde neden bu kadar geri planda kaldığını ve neden Milli Takımlarımızın Moğolistan, İsviçre, Belçika, Macaristan, Filipinler, Estonya, Güney Kore, Romanya, Avusturya, Hollanda, İran, Endonezya, Mısır gibi ülkelerin bile çok gerisinde kaldığını öğrenmek için son bir aydır Sayın Kapanlı ile detaylı araştırmalar yaptık. Ama yaklaşık bir ay önce Sayın Kıvanç Dinler ve bu konuya hâkim olan birçok kişiyle yapmış olduğumuz görüşmeler sayesinde hem 3x3 basketbol ile ilgili çok önemli bilgi sahibi oldum hem de ön yargılarımın büyük bir bölümünden de kurtuldum. Sayın Kıvanç Dinler gibi 3x3 basketbolla ilgili yetkin olan kişilerin artması ve onun gibi değerlerimizin düşüncelerinden de yararlanılması gerektiğini düşünüyorum.

Nasıl bir olumsuz tablo ile karşılaştığımızı açık bir şekilde görürsek, çözüm yollarını üretmede de bilinçli olabiliriz diye düşünüyorum. Bu nedenle aşağıdaki istatistikler ve maç sonuçları, bizlerin durum muhasebesini yapmamız adına önemlidir. Ayrıca 3x3 basketbolu daha iyi tanımamızı, merak etmemizi ve sorunları daha iyi görmemizi de sağlayacaktır. 

Açıklama: Aşağıda yer alan bilgiler ve tablolar, uzun bir sürecin ve emeğin sonrasında bir araya getirilmiştir. Ancak 3x3 milli takımlarımızla ilgili verdiğimiz bilgilerde muhakkak eksiklikler de vardır. Siz değerli okuyucularımızın bu konuda katkıları sayesinde en doğru halini alacak ve 3x3 milli takımlarımız ile ilgili en detaylı ve derli toplu bilgiyi oluşturacaktır.

Her şey Türk basketbolu için…

Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.
 

 

3x3 MİLLİ TAKIMLARIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
MİLLİ TAKIM
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
GALİBİYET
YÜZDESİ (%)
1
3x3 Büyük Erkek Basketbol Milli Takımı
55
16
39
768
965
-197
29,09%
2
3x3 Büyük Kadın Basketbol Milli Takımı
33
12
21
358
440
-82
36,36%
3
3x3 U23 Erkek Basketbol Milli Takımı
4
0
4
51
85
-34
0,00%
4
3x3 U18 Erkek Basketbol Milli Takımı
44
24
20
661
665
-4
54,55%
5
3x3 U18 Kadın Basketbol Milli Takımı
26
8
18
286
374
-88
30,77%
GENEL TOPLAM
162
60
102
2124
2529
-405
-
GENEL ORTALAMA
37,04%
62,96%
13,11
15,61
-2,50
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

3x3 BÜYÜK ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
ANTRENÖR
1
2012 3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
5
1
4
69
82
-13
17. /24
-
2
2014 3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
Rusya
5
2
3
80
91
-11
17. /24
-
3
2014 3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Hollanda
6
3
3
92
105
-13
4. /8
-
4
2014 3x3 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Romanya
3
1
2
32
45
-13
12. /16
-
5
2016 3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
Çin
4
1
3
58
74
-16
17. /20
-
6
2016 3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Hollanda
4
1
3
65
78
-13
6. /8
-
7
2017 3x3 İslami Dayanışma Oyunları
Azerbaycan
6
3
3
94
91
3
3.
-
8
2017 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Fransa
4
2
2
54
61
-7
6./12
-
9
2017 3x3 Avrupa Kupası Finalleri
Hollanda
2
0
2
31
43
-12
10. /12
-
10
2018 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Fransa
2
0
2
24
32
-8
10. /12
-
11
2019 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Romanya
3
0
3
41
51
-10
9. /11
-
12
2019 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Hollanda
4
0
4
36
88
-52
20. /20
-
13
2021 3x3 Olimpiyat Elemeleri
Avusturya
4
1
3
49
80
-31
17. /20
Tolga Tekinalp
14
2021 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
İsrail
3
1
2
43
44
-1
8. /15
Tolga Tekinalp
GENEL TOPLAM
55
16
39
768
965
-197
-
-
GENEL ORTALAMA
29,09%
70,91%
13,96
17,55
-3,58
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

3x3 BÜYÜK KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
ANTRENÖR
1
2012 3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
Yunanistan
6
2
4
66
82
-16
15. /24
-
2
2014 3x3 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Romanya
4
2
2
59
61
-2
7. /16
-
3
2016 3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Fransa
2
0
2
25
30
-5
7. /8
-
4
2017 3x3 İslami Dayanışma Oyunları
Azerbaycan
7
6
1
95
54
41
3.
-
5
2017 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Andorra
6
1
5
57
95
-38
8. /9
-
6
2018 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Fransa
3
0
3
22
54
-32
9. /9
-
7
2019 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Romanya
2
1
1
15
27
-12
9. /11
-
8
2021 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
İsrail
3
0
3
19
37
-18
13. /13
Tolga Tekinalp
GENEL TOPLAM
33
12
21
358
440
-82
-
-
GENEL ORTALAMA
36,36%
63,64%
10,85
13,33
-2,48
-
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

3x3 U18 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
1
2015 3x3 Avrupa Kupası Finalleri
Belarus
6
6
0
103
79
24
1. /16
2
2015 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Macaristan
6
2
4
73
83
-10
15. /24
3
2016 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Letonya
5
4
1
77
67
10
5. /14
4
2016 3x3 Avrupa Kupası Finalleri
Macaristan
5
3
2
86
85
1
3. /12
5
2016 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Kazakistan
4
1
3
53
68
-15
18. /20
6
2017 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Çin
4
1
3
57
75
-18
16. /20
7
2018 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Fransa
4
1
3
62
61
1
7. /10
8
2019 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Macaristan
3
0
3
39
59
-20
8. /9
9
2019 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Moğolistan
7
6
1
111
88
23
2. /20
GENEL TOPLAM
44
24
20
661
665
-4
-
GENEL ORTALAMA
54,55%
45,45%
15,02
15,11
-0,09
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

3x3 U18 KIZLAR BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
S
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
1
2015 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Macaristan
5
1
4
46
85
-39
18. /24
2
2016 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Letonya
7
2
5
72
89
-17
6. /10
3
2016 3x3 Dünya Kupası Finalleri
Kazakistan
4
1
3
29
65
-36
17. /20
4
2018 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
İtalya
4
1
3
50
54
-4
6. /8
5
2019 3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
Macaristan
3
2
1
37
31
6
2. /6
6
2019 3x3 Avrupa Kupası Finalleri
Gürcistan
3
1
2
52
50
2
5. /12
GENEL TOPLAM
26
8
18
286
374
-88
-
GENEL ORTALAMA
30,77%
69,23%
11,00
14,38
-3,38
-
O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

3X3 BÜYÜK ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
YIL
ORGANİZASYON ADI
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
OYUNCULAR
1
23.08.2012
TÜRKİYE
14
17
ABD
Yunanistan
2012
3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
17. /24
Bulut Altın (1993, 188cm)
Gurur Baybora (1990, 200cm)
Yunus Emre Sonsırma (1992, 192cm)
Sakut Taylan Süerkip (1993, 196cm)
2
23.08.2012
TÜRKİYE
22
12
LÜBNAN
3
24.08.2012
TÜRKİYE
11
18
ROMANYA
4
24.08.2012
TÜRKİYE
10
21
İNGİLTERE
5
25.08.2012
TÜRKİYE
12
14
MISIR
6
5.06.2014
TÜRKİYE
14
21
YENİ ZELANDA
Rusya
2014
3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
17. /24
Anıl Binici (1987, 215cm)
Tolga Tekinalp (1974, 202cm)
Mert Yavı (1994, 196cm)
Ahmet Yılmaz (1983, 195cm)
7
5.06.2014
TÜRKİYE
19
18
ESTONYA
8
5.06.2014
TÜRKİYE
15
20
PORTO RİKO
9
6.06.2014
TÜRKİYE
21
14
URUGUAY
10
6.06.2014
TÜRKİYE
11
18
BREZİLYA
11
19.07.2014
TÜRKİYE
 
 
RUSYA
Hollanda
2014
3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri*
4. /8
Enver Enis Ekmen (1983, 207cm)
Mustafa Gürcan Cüceloğlu (1983) 
Mert Yavı (1994, 196cm)
Ahmet Yılmaz (1983, 195cm)
12
19.07.2014
TÜRKİYE
 
 
GÜRCİSTAN
13
19.07.2014
TÜRKİYE
 
 
İSVEÇ
14
20.07.2014
TÜRKİYE
21
18
ANDORRA
15
20.07.2014
TÜRKİYE
11
20
AZERBAYCAN
16
20.07.2014
TÜRKİYE
16
21
RUSYA
17
27.08.2014
TÜRKİYE
12
15
LİTVANYA
Romanya
2014
3x3 Avrupa Şampiyonası Finalleri
12. /16
Enver Enis Ekmen (1983, 207cm)
Mustafa Gürcan Cüceloğlu (1983) 
Mert Yavı (1994, 196cm)
Ahmet Yılmaz (1983, 195cm)
18
27.08.2014
TÜRKİYE
8
21
YUNANİSTAN
19
27.08.2014
TÜRKİYE
12
9
İSVİÇRE
20
11.10.2016
TÜRKİYE
16
21
JAPONYA
Çin
2016
3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
17. /20
Mert Başdan (1997, 200cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Bahadır Şimşek (1998, 206cm)
21
11.10.2016
TÜRKİYE
12
20
ABD
22
13.10.2016
TÜRKİYE
8
14
HOLLANDA
23
13.10.2016
TÜRKİYE
22
19
ÇİN
24
1.07.2016
TÜRKİYE
13
21
SIRBİSTAN
Hollanda
2016
3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
6. /8
Mert Başdan (1997, 200cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Anıl Uğur (1990, 202cm)
Yunus Yurttagül (1983, 185cm)
25
1.07.2016
TÜRKİYE
17
15
ALMANYA
26
2.07.2016
TÜRKİYE
16
21
AZERBAYCAN
27
2.07.2016
TÜRKİYE
19
21
RUSYA
28
18.05.2017
TÜRKİYE
19
13
PAKİSTAN
Azerbaycan
2017
3x3 İslami Dayanışma Oyunları
3.
Mert Başdan (1997, 200cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
29
18.05.2017
TÜRKİYE
10
17
AZERBAYCAN
30
19.05.2017
TÜRKİYE
13
21
TÜRKMENİSTAN
31
19.05.2017
TÜRKİYE
21
11
SUUDİ ARABİSTAN
32
21.05.2017
TÜRKİYE
14
19
AZERBAYCAN
33
21.05.2017
TÜRKİYE
17
10
TÜRKMENİSTAN
34
23.06.2017
TÜRKİYE
9
21
SIRBİSTAN
Fransa
2017
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
6./12
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
Mert Başdan (1997, 200cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
35
23.06.2017
TÜRKİYE
15
11
SLOVAKYA
36
24.06.2017
TÜRKİYE
9
21
FRANSA
37
24.06.2017
TÜRKİYE
21
8
ROMANYA
38
8.07.2017
TÜRKİYE
14
22
UKRAYNA
Hollanda
2017
3x3 Avrupa Kupası Finalleri
10. /12
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
Mert Başdan (1997, 200cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
39
8.07.2017
TÜRKİYE
17
21
HOLLANDA
40
29.06.2018
TÜRKİYE
12
15
KARADAĞ
Fransa
2018
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
10. /12
Okan Bostancı (1988, 206cm)
Recai Öztürk (1982, 198cm)
Cahit Turan (1987, 197cm)
Utku Yücedağ (1994, 198cm)
41
29.06.2018
TÜRKİYE
12
17
LETONYA
42
29.06.2019
TÜRKİYE
12
16
AZERBAYCAN
 Romanya
2019
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
9. /11
Murat Akdoğan (1984, 203cm)
Onur Cumhur Aksoy (1984, 192cm)
Abdullah Cem Kocal (1994, 190cm)
Anıl Uğur (1990, 202cm)
43
29.06.2019
TÜRKİYE
14
16
PORTEKİZ
44
30.06.2019
TÜRKİYE
15
19
ALMANYA
45
19.06.2019
TÜRKİYE
12
22
GÜNEY KORE
Hollanda
2019
3x3 Dünya Kupası Finalleri
20. /20
Serdar Hot (1980, 196cm)
Özgür Şahin (1993, 191cm)
Anıl Uğur (1990, 202cm)
Yasin Canberk Uzunkaya (1995, 205cm)
46
19.06.2019
TÜRKİYE
3
22
ABD
47
21.06.2019
TÜRKİYE
10
22
SIRBİSTAN
48
21.06.2019
TÜRKİYE
11
22
HOLLANDA
49
26.05.2021
TÜRKİYE
6
21
BREZİLYA
Avusturya
2021
3x3 Olimpiyat Elemeleri
17. /20
Dekan Bayraktar (1995, 199cm)
Berk Nehir Çağlıyan (1990, 198cm)
Görkem Dılşen (1998, 200cm)
Doğa Ergazi (1997, 202cm)
50
26.05.2021
TÜRKİYE
13
21
MOĞOLİSTAN
51
28.05.2021
TÜRKİYE
20
17
ÇEKYA
52
28.05.2021
TÜRKİYE
10
21
POLONYA
53
26.06.2021
TÜRKİYE
18
14
İSPANYA
İsrail
2021
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
8. /15
Anıl Atamış (1994, 193cm)
Berk Nehir Çağlıyan (1990, 198cm)
Görkem Dılşen (1998, 200cm)
Mert Yavı (1994, 196cm)
54
26.06.2021
TÜRKİYE
9
12
POLONYA
55
26.06.2021
TÜRKİYE
16
18
İSRAİL

 

3X3 BÜYÜK KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
YIL
ORGANİZASYON ADI
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
OYUNCULAR
1
23.08.2012
TÜRKİYE
16
12
ÜRDÜN
Yunanistan
2012
3x3 Dünya Şampiyonası Finalleri
15. /24
Burcu Çığıl (1990, 182cm)
Kübra Dicle (1992, 187cm)
Gülşah Duman (1993, 175cm)
Cansu Yetiş (1993, 168cm)
2
23.08.2012
TÜRKİYE
11
16
RUSYA
3
24.08.2012
TÜRKİYE
10
12
İSPANYA
4
24.08.2012
TÜRKİYE
5
10
ROMANYA
5
25.08.2012
TÜRKİYE
18
17
İNGİLTERE
6
25.08.2012
TÜRKİYE
6
15
FRANSA
7
5.09.2014
TÜRKİYE
17
18
LİTVANYA
Hollanda
2014
3x3 Avrupa Şampiyonası Finalleri
7. /16
Duygu Fırat (1990, 188cm) 
İrem Tulgar (1990)
Nihan Demirkol (1992, 172cm)
Dila Aşkın (1987, 177cm)
8
5.09.2014
TÜRKİYE
8
7
ÇEK CUMHURİYETİ
9
6.09.2014
TÜRKİYE
17
15
YUNANİSTAN
10
6.09.2014
TÜRKİYE
17
21
BELÇİKA
11
1.07.2016
TÜRKİYE
13
16
İSPANYA
Fransa
2016
3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
7. /8
Nihan Demirkol (1992, 172cm)
Görkem Ertaş (1985, 190cm)
İrem Tulgar (1990, 172cm)
İrem Yalçın (1998, 172cm)
12
1.07.2016
TÜRKİYE
12
14
FRANSA
13
18.05.2017
TÜRKİYE
10
6
ENDONEZYA
Azerbaycan
2017
3x3 İslami Dayanışma Oyunları
3.
Berrin Karabaş (1987, 190cm)
Doğa Comba (1994, 181cm)
Ebru Torun (1987, 173cm)
Derin Yaya (1997, 174cm)
14
18.05.2017
TÜRKİYE
11
9
SURİYE
15
19.05.2017
TÜRKİYE
21
4
FİLİSTİN
16
19.05.2017
TÜRKİYE
21
2
PAKİSTAN
17
21.05.2017
TÜRKİYE
12
7
CEZAYİR
18
21.05.2017
TÜRKİYE
7
17
AZERBAYCAN
19
21.05.2017
TÜRKİYE
13
9
TÜRKMENİSTAN
20
24.06.2017
TÜRKİYE
12
14
ALMANYA
Andorra
2017
3x3 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
8. /9
Nihan Demirkol (1992, 172cm)
Görkem Ertaş (1985, 190cm)
Berrin Karabaş (1987, 190cm)
Merve Uygul (1988, 168cm)
21
24.06.2017
TÜRKİYE
5
13
ESTONYA
22
24.06.2017
TÜRKİYE
10
21
MACARİSTAN
23
24.06.2017
TÜRKİYE
13
7
ANDORRA
24
25.06.2017
TÜRKİYE
10
21
İSVİÇRE
25
25.06.2017
TÜRKİYE
7
19
ESTONYA
26
29.06.2018
TÜRKİYE
4
20
FRANSA
Fransa
2018
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
9. /9
Doğa Comba (1994, 181cm)
Yeliz Doğan (1994, 183cm)
Ebru Torun (1987, 173cm)
Sanem Gamze Zeren (1989, 186cm)
27
29.06.2018
TÜRKİYE
9
13
BELARUS
28
30.06.2018
TÜRKİYE
9
21
ÇEKYA
29
29.06.2019
TÜRKİYE
11
7
ANDORRA
Romanya
2019
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
9. /11
Büşra Akgün (1993, 183cm)
Nilay Aydoğan (1992, 180cm)
Sehernaz Çıdal (1995, 180cm)
Gamze Takmaz (1991, 180cm)
30
29.06.2019
TÜRKİYE
4
20
ALMANYA
31
25.06.2021
TÜRKİYE
2
14
ALMANYA
İsrail
2021
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
 
Yağmur Bul (1996, 164cm)
Sehernaz Çıdal (1995, 180cm)
Ebru Torun (1987, 173cm)
Ferda Yıldız (1993, 183cm)
32
25.06.2021
TÜRKİYE
9
13
HIRVATİSTAN
33
25.06.2021
TÜRKİYE
8
10
İSVİÇRE

 

3X3 U23 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
YIL
ORGANİZASYON ADI
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
OYUNCULAR
1
2.10.2019
TÜRKİYE
16
21
ARJANTİN
Çin
2019
3x3 Dünya Kupası Finalleri
19. /20
Görkem Dilşen (1998, 198cm)
Doğa Ergazi (1997, 202cm)
Berk Kar (1998, 190cm)
Ateş Özkaraduman (1996, 194cm)
2
2.10.2019
TÜRKİYE
12
21
YENİ ZELANDA
3
4.10.2019
TÜRKİYE
5
21
RUSYA
4
4.10.2019
TÜRKİYE
18
22
SLOVENYA

 

3X3 U18 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
YIL
ORGANİZASYON ADI
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
OYUNCULAR
1
4.06.2015
TÜRKİYE
15
14
ESTONYA
Macaristan
2015
3x3 Dünya Kupası Finalleri
15. /24
Mert Baştan (1997, 200cm)
Gürhan Barkın Oflaz (1998, 190cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Batuhan Uçum (1997, 206cm)
2
4.06.2015
TÜRKİYE
11
19
YENİ ZELANDA
3
5.06.2015
TÜRKİYE
6
14
FRANSA
4
5.06.2015
TÜRKİYE
9
15
BREZİLYA
5
6.06.2015
TÜRKİYE
21
5
VİETNAM
6
6.06.2015
TÜRKİYE
11
16
LİTVANYA
7
21.08.2015
TÜRKİYE
19
18
İSRAİL
Belarus
2015
3x3 Avrupa Kupası Finalleri
1. /16
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
Mert Baştan (1997, 200cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Bahadır Şimşek (1998, 206cm)
8
21.08.2015
TÜRKİYE
19
11
GÜRCİSTAN
9
22.08.2015
TÜRKİYE
21
10
BELARUS
10
22.08.2015
TÜRKİYE
16
15
İTALYA
11
23.08.2015
TÜRKİYE
12
11
İSPANYA
12
23.08.2015
TÜRKİYE
16
14
FRANSA
13
16.07.2016
TÜRKİYE
14
9
SIRBİSTAN
Letonya
2016
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
5. /14
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Bahadır Şimşek (1998, 206cm)
Necabeddin Sivri (1998, 199cm)
14
16.07.2016
TÜRKİYE
16
12
BULGARİSTAN
15
16.07.2016
TÜRKİYE
20
18
İSRAİL
16
17.07.2016
TÜRKİYE
13
19
ROMANYA
17
18.07.2016
TÜRKİYE
14
9
POLONYA
18
10.09.2016
TÜRKİYE
15
21
MACARİSTAN
Macaristan
2016
3x3 Avrupa Kupası Finalleri
3. /12
Beetan Baştan (1998, 201cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
Bahadır Şimşek (1998, 206cm)
Necabeddin Sivri (1998, 199cm)
19
10.09.2016
TÜRKİYE
21
14
LETONYA
20
11.09.2016
TÜRKİYE
20
16
ÇEK CUMHURİYETİ
21
11.09.2016
TÜRKİYE
12
17
FRANSA
22
11.09.2016
TÜRKİYE
18
17
ANDORRA
23
1.06.2016
TÜRKİYE
19
21
ÇİN
Kazakistan
2016
3x3 Dünya Kupası Finalleri
18. /20
Burak Atasever (1998, 201cm)
Türkay Barutçuoğlu (1998, 191cm)
Alifer Helvacıoğlu (1998, 192cm)
Tanalp Şengün (1998, 190cm)
24
1.06.2016
TÜRKİYE
11
15
GÜRCİSTAN
25
3.06.2016
TÜRKİYE
18
17
ANDORRA
26
3.06.2016
TÜRKİYE
5
15
ARJANTİN
27
29.06.2017
TÜRKİYE
6
21
ÇİN
Çin
2017
3x3 Dünya Kupası Finalleri
16. /20
Uğur Çelik (1999, 188cm)
Mert Halavurte (2000, 192cm)
Çağdaş Kayabaşı (2000, 198cm)
Erol Yiğit Yaşa Şekeroğlu (1999, 204cm)
28
29.06.3017
TÜRKİYE
18
20
MACARİSTAN
29
1.07.2017
TÜRKİYE
19
13
GÜNEY KORE
30
1.07.2017
TÜRKİYE
14
21
SLOVENYA
31
4.08.2018
TÜRKİYE
21
6
DANİMARKA
Fransa
2018
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
7. /10
Arda Çete (2001, 188cm)
Mert Halavurte (2000, 192cm)
Muhammet Engin Kalkan (2000, 199cm)
Temel Berkcan Keskindemir (2001, 206cm)
32
4.08.2018
TÜRKİYE
12
13
YUNANİSTAN
33
5.08.2018
TÜRKİYE
9
21
FRANSA
34
5.08.2018
TÜRKİYE
20
21
ROMANYA
35
3.08.2019
TÜRKİYE
13
20
LİTVANYA
Macaristan
2019
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
8. /9
Can Dallı (2002, 185cm)
İnanç Hotamış (2001, 203cm)
Cem Kırcıman (2002, 201cm)
Çağatay Özkan (2001, 201cm)
36
3.08.2019
TÜRKİYE
13
20
SLOVENYA
37
4.08.2019
TÜRKİYE
13
19
YUNANİSTAN
38
4.06.2019
TÜRKİYE
12
10
SLOVENYA
Moğolistan
2019
3x3 Dünya Kupası Finalleri
2. /20
Göktuğ Baş (2001, 202cm)
Atakan Erdek (2001, 192cm)
İnanç Hotamış (2001, 203cm)
Çağatay Özkan (2001, 201cm)
39
4.06.2019
TÜRKİYE
16
10
İTALYA
40
6.06.2019
TÜRKİYE
16
8
ÜRDÜN
41
6.06.2019
TÜRKİYE
21
15
ÇİN
42
7.06.2019
TÜRKİYE
21
18
MOĞOLİSTAN
43
7.06.2019
TÜRKİYE
13
11
ARJANTİN
44
7.06.2019
TÜRKİYE
12
16
ABD

 

3X3 U18 KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BÜTÜN RESMİ MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
TAKIM
SKOR
RAKİP ÜLKE
YER
YIL
ORGANİZASYON ADI
SIRALAMA
(SIRA/ÜLKE)
OYUNCULAR
1
4.06.2015
TÜRKİYE
10
4
ENDONEZYA
Macaristan
2015
3x3 Dünya Kupası Finalleri
18. /24
Yasemin Koç (1998, 175cm)
Sima Özkasap (1997, 174cm)
Elif Portakal (1998, 172cm)
Selen Vicdanlı (1997, 175cm)
2
4.06.2015
TÜRKİYE
10
18
BELÇİKA
3
5.06.2015
TÜRKİYE
8
21
HOLLANDA
4
5.06.2015
TÜRKİYE
10
21
BREZİLYA
5
6.06.2015
TÜRKİYE
8
21
ÇEKYA
6
16.06.2016
TÜRKİYE
18
12
ANDORRA
Letonya
2016
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
6. /10
Neslişah Cora (1999, 170cm)
İrem Has (1999, 180cm)
İrem Yalçın (1998, 172cm)
Hande Yüksel (1998, 162cm)
7
16.06.2016
TÜRKİYE
11
12
SLOVAKYA
8
16.06.2016
TÜRKİYE
3
14
İSPANYA
9
16.06.2016
TÜRKİYE
10
12
LETONYA
10
17.06.2016
TÜRKİYE
4
14
BELÇİKA
11
17.06.2016
TÜRKİYE
16
8
LETONYA
12
17.06.2016
TÜRKİYE
10
17
HOLLANDA
13
1.06.2016
TÜRKİYE
4
21
İSPANYA
Kazakistan
2016
3x3 Dünya Kupası Finalleri
17. /20
Zeynep Duru (1999, 181cm)
Ece Deniz Onat (1998, 183cm)
Cansu Özdağan (1998, 173cm)
Işıl Zaza (1998, 172cm)
14
1.06.2016
TÜRKİYE
11
9
GUATEMALA
15
3.06.2016
TÜRKİYE
8
14
YENİ ZELANDA
16
3.06.2016
TÜRKİYE
6
21
MISIR
17
3.08.2018
TÜRKİYE
13
19
ÇEK CUMHURİYETİ
İtalya
2018
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
6. /8
Doğa Adıcan (2001, 178cm)
Hilal Bayraktar (2000, 170cm)
Işılay Eğin (2001, 192cm)
Egesu Kurtyemez (2000, 186cm)
18
2.08.2018
TÜRKİYE
21
6
SLOVENYA
19
4.08.2018
TÜRKİYE
9
18
SLOVAKYA
20
4.08.2018
TÜRKİYE
7
11
İSPANYA
21
3.08.2019
TÜRKİYE
20
12
LİTVANYA
Macaristan
2019
3x3 Avrupa Kupası Elemeleri
2. /6
Doğa Adıcan (2001, 178cm)
Başak Gemalmaz (2002, 173cm)
Buket Ünal (2001, 180cm)
Sude Yılmaz (2002, 182cm)
22
3.08.2019
TÜRKİYE
7
14
MACARİSTAN
23
4.08.2019
TÜRKİYE
10
5
LETONYA
24
7.09.2019
TÜRKİYE
18
11
UKRAYNA
Gürcistan
2019
3x3 Avrupa Kupası Finalleri
5. /12
Doğa Adıcan (2001, 178cm)
Başak Gemalmaz (2002, 173cm)
Buket Ünal (2001, 180cm)
Sude Yılmaz (2002, 182cm)
25
7.09.2019
TÜRKİYE
17
18
İSPANYA
26
8.09.2019
TÜRKİYE
17
21
RUSYA

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5777