Sessiz kalan herkese (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sessiz kalan herkese (Hayri Pekergin)

18-07-21 23:45
Bu dönemde U20 Kız Milli Takımının maçları ve U18 – U16 Kız Milli Takımlarının hazırlık kamp faaliyetleri takip ediliyor.

Normalde bu yazının tek konusu U20 Kız Milli Takımının Konya’da altı ülkenin katılımıyla oynanan FIBA Challenger turnuvası olacaktı.

U16 Kız Milli Takımı ile ilgili olarak TBF tarafından haftalardır yapılmayan yurtdışı temas açıklamaları ve FIBA Resmi sitesine yansıyan katılım tabloları bazı uyarıların yapılmasını gerekli kıldı.

2021 altyapı faaliyetlerinde U20-18-16 kategorilerinde Avrupa Şampiyonası düzenlemeyen FIBA bunun yerine her kategoride 5-6 grupta oynanacak mini turnuvalar organize ediyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu kızlarda U18 ve U20 kategorilerinde Challenger ismi verilen bu turnuvalara katılırken U16 kategorisinde bir katılım açıklaması yapmadı.

FIBA verilerine göre Ağustos ayının 2 haftasında başlayacak Kızlar U16 Challenger turnuvalarında Türkiye yok.

Bu turnuvalarda yalnız basketbol olarak içinde olmayı hedeflediğimiz Fransa İtalya, İspanya, Belçika gibi ileri ülkeler grubu değil Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Ermenistan, Malta hatta Luxemburg gibi B grubu ülkeler bile var.

Türkiye U16 Kız Milli Takımı yok.

U18 ve U20 Kız Milli Takımlarının iskeletini oluşturması, elit oyuncu grubuna yurt dışı deneyim kazandırması gereken U16 Milli Takımı bu turnuvalara gönderilmiyor.

********

Kızlar U16 kategorisindeki son Avrupa şampiyonasında Milli Takımı A klasmanından B klasmanına düşüren bu Türkiye Basketbol Federasyonu.

Yöneticiler aynı kişiler.

Nasıl bir mazeret, böylesine bir diğer yanlışa nasıl bir açıklama getirilebilir?

Paranız mı yok? Bu mümkün değil.

Türkiye’de yerel ligleri oynatmadığınız için mi? Bütün ülkeler aşağı yukarı benzer durumda.

FIBA tarafından yapılan gruplamayı mı beğenmediniz? O da olamaz.

Uluslararası deneyimin kolayı zoru olmaz. Önemli olan gençlerin milli forma deneyim kazanmasını, geleceğe hazırlanmasını sağlamak.

Elinizde yeter sayıda oyuncu mu yok? Hayır bu da değil.

2005-2006 Doğumlu isimlerimizden 20-30 oyunculu bir grubu İzmir’de kampa Temmuz başında aldınız. Her hafta eleme yaparak maç kadro sayısına indiriyorsunuz. Bu kampın Ağustos başına kadar açık kalacağını belirttiniz.

FIBA’nın belirttiği katılım bildirim sürelerini mi kaçırdınız? Böyle bir hatayı siz bile yapamazsınız.

Gerçekten akıl alır gibi değil.

Zaten böyle bir karara getirilecek açıklama yalnızca “özrü kabahatinden büyük” olarak anlaşılır ve algılanır.

Sizin döneminizde, gözlerinizin önünde küme düşen ve tüm yarışmacı milli takımlarının tabanını oluşturan çok önemli bir grubun uluslararası deneyim olanağını hangi amaç ve düşüncelerle ellerinden alır ve bir yıl geciktirirseniz?

******

İşin en acı tarafı şu;

U16 Erkek Milli Takımı FIBA Challenger turnuvasına giderken Kız U16 Milli Takımı gönderilmiyor.

U16 Kızlar hangi şartlardan etkilendiyse U16 erkekler de aynı durumdaydı.

Bu ayrım niye?

Umarım Basketbol Federasyonu son dakikada altı farklı ülkede yapılan FIBA turnuvalarından birine katılım olanağı sağlar.

Ya da yazının kaleme alındığı bu saate kadar duyurusunu yapmadığı bir ikili temas ya da özel hazırlık turnuvası açıklaması gelir.

Dernekleriyle, vakıflarıyla, kulüpleriyle eski yıldızlarıyla, dergileriyle, siteleriyle yazarlarıyla “basketbol dünyası” böyle bir duruma sessiz kalırsa;

SESSİZ KALAN HERKESE DE YAZIKLAR OLSUN..

*******

U20 Kız Milli Takımı

Konya’da yapılan FIBA Challenger turnuvasında önümüzdeki 3-4 yıllık zaman diliminde Türk kadın basketbolunda kulüpler ve A Milli Takım düzeyinde sorumluluk yüklenecek isimlerimizin maçlarını takip ettik.

Hakemler üzerinde oldukça etkili olduğu görülen ev sahibi avantajına sahip olan U20 Kız Milli Takımımız, Rusya, Fransa ve Polonya karşısında kaybederken, grubun nispeten zayıf takımları Belarus ve Portekiz karşısında galip geldi.

Öncelikle buradan U20 Milli Takımı coachu olan kardeşimize bir tavsiyede bulunayım.

Hayır, alan savunması ya da kadroya alınması gerekirken almadığı oyuncular konularına burada girmeyeceğim.

Zaten yönettiği grubun “en noktalarını” özümsemesi, oyuncularını tam anlamıyla tanıması görev süresi ve formatı itibarıyla mümkün değil.

Ama aşağıdaki konu çok önemli.

Coach kardeşimiz bundan sonraki hiçbir Milli Takım deneyiminde bir turnuvaya yalnızca “iki” oyun kurucuyla gitmesin.

Hep en az üç oyun kurucusu olsun.

Zira o iki oyun kurucudan biri sakatlık ya da hastalık nedeni ile oynayamayacak olursa tüm takımın dengesini riske atmış olur.

U20 Milli Takımını turnuvanın geneli itibarı ile değerlendirirsek Gökşen Fitik ve ABD’ye gidip iki sezon neredeyse hiç oynama olanağı bulamamasına rağmen Şevval Gül iki haneli skor ortalamasıyla geleceğin A Milli Takımlarına aday olduklarını gösterdi.

Öteden beri geliştirmesi gereken en önemli alan olan süreklilik konusunda bu turnuvada da sıkıntı yaşayan Sude Yılmaz oyun hızlandığında ve isabet bulduğunda aniden artan performansıyla sağanak yağış gibi aralıklarla etkili oldu.

Sude güçlü ve savunma yapabilen bir oyuncu. Ritimde süreklilik ve dış şutta istikrar konularını geliştirirse bir değil iki kademe birden atlayacak.

Derin Erdoğan ilk oyunlardaki etkisini yine ABD kaynaklı maç kondisyonu eksikliği ile son maçlarda tekrarlayamadı.

Forvetler Şevval Akalan boş pozisyon bulduğunda isabet üretirken savunma ve ribaunt yönünde gelişmesi gerektiğini gösterdi.

Son Polonya maçındaki performansı ile Melek Uzunoğlu, istekli oyunuyla Sevgi Tonguç zaman zaman yararlı performanslar sergiledi.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 11365