Necati Güler: Basketbolda ezber olmaz, oyunculara özgürlük tanınmalı - BasketFaul.com

Necati Güler: Basketbolda ezber olmaz, oyunculara özgürlük tanınmalı

25-07-21 19:32
Tarsus Amerikan Koleji'nde BGL koçluğuna getirilen Necati Güler, Ayak Çizgi platformunda Necip Kapanlı ve Efe Can Önal'ın sorularını yanıtladı.

Güler'den pasajlar... (Röportajın tamamı en altta)
* Antrenörlüğe belki 23 yl sonra döneceğim ama arada geçen dönemde yine işin içindeydim. TAC'da antrenörlüğü yönetimden ben istedim, onlar da uygun gördü. 46 yıl önce mezun olduğum okulumun organizasyonunda yer alacağım için çok heyecanlıyım. 
* TAC'a gitmek istememdeki en büyük nedenlerden biri , aynı zamanda okulun öğrencisi olan Tan Yıldızoğlu. Tabii başka iyi oyuncular da var ve ben onlara yardımcı olmak istiyorum.
* Basketbolda ezber yok, bu nedenle oyunculara özgürlük tanımalıyız. Oyun kurucu konusundaki en büyük hatamız da bu. Maçı oyuncular kazanır, koçlar kaybeder. 1992'de Djordjevic orta sahadan sokmasa Obradovic şampiyon olamazdı. Şampiyon olamasalar da bu Obradovic'in büyük koç olduğu gerçeği değişmezdi. 
* En büyük eksiklerimizden biri de düşük tempo. Bunun da ilk sorumlusu oyun kurucular. Oyun kurucular, koçun sahadaki uzantısıdır.
* Top kaybı varsa, sorumlusu topu alamayan değil, verendir.
* Şut oyuncunun özgüveni ile ilgilidir. Ergin Ataman Beşiktaş'tayken Arroyo'nun sokamadığı şutla Galatasaray'a kaybetti ama Ergin Ataman alkışladı ve güvenini belli etti.
* İnsan yetiştirirken onun iyi eğitim almasını kim istemez ama bugün sistem basketbolcu çocukların eğitimine engel. Eğitim doğru karar verme yetisini geliştirir, bu anlamda basketbolcuya da katkı yapar.

* Şu sözü okuduğumda basketbola neden aşık olduğumu anladım: Basketbol beyin ve vücudun bir uyum içinde, zeka ve atletizmin incelikle ve beceriyle bağlantılı hale getirdiği bir bir oyundur. Sporda aklın, hassasiyetin, cesaretin, sezginin, takım oyununun, zarafetin, görgü ve erdemin sentezidir. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4685