U18 Kız Milli Takımı (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

U18 Kız Milli Takımı (Hayri Pekergin)

02-08-21 12:03
FIBA Tarafından altyapı Avrupa şampiyonaları yerine 6 ülkede gruplar halinde düzenlenen U18 Challenger Turnuvaları geçtiğimiz hafta sonuçlandı.

Türkiye U18 Kız Milli Takımı Çek Cumhuriyetinde düzenlenen turnuvayı oynadığı beş maçta iki galibiyet ve üç yenilgi alarak 4. sırada tamamladı.

Bütün maçlarını kazanan Sırbistan ilk sırada yer alırken, önümüzde yer alan diğer takımlar Çek Cumhuriyeti ve Litvanya oldu.

Zorlanmadan galip geldiğimiz İrlanda ve 50-47 skorla mağlup ettiğimiz Macaristan ise geride bıraktığımız ülkelerdi.

*******

Katıldığımız B grubundaki ülkelere baktığımız zaman Türkiye, Macaristan, Litvanya ve Sırbistan’ın aşağı yukarı birbirine yakın seviyede takımlar olduğunu görüyoruz.

Takımları birbirinden ayıran maçların çekişmeye sahne olarak az sayı farkları bitmesi de bunu zaten ortaya koyuyor.

İşin gerçekten çok üzücü kısmı burada başlıyor.

2003-2004 Doğumlu oyunculardan oluşan U18 Milli takımı 2019 yılında U16 kategorisinin Avrupa Şampiyonasında 16 ülke arasında 15. sırayı alarak küme düştü.

Bizim çocuklarımız takımların birbirine yakın olduğu bu yaş grubunda o dönemde küme düşerken aynı Litvanya Avrupa 2. olarak gümüş madalya taktı.

U18 Challenger B Grubunda bugün başa baş oynadığımız diğer takımlardan Çek Cumhuriyeti iki sene önce U16’nın Avrupa 7. olurken, Macaristan ise Avrupa 11. sırada yer almıştı.

Sırbistan’ın bu jenerasyonu ise 2019 yılında U16 kategorisinde B Liginde yer alıyordu.

******

Konuyu önüne geldikçe değil uzun zaman perspektifinde aralıksız takip edenlerin hatırlayacağı ya da geçmişteki yazıları okuyanların göreceği gibi 2003-2004 doğumlu oyuncuların U16 Kız Milli Takım’nın küme düşmesi aslında tamamen TBF’nin hatasıydı.

TBF’de kadın basketbol altyapısında söz sahibi kişiler 2019 U16 Milli Takımına yaptığı yanlış coach ataması konusunda çok uyarılmıştı.

Daha 2017’de isimler üzerinde konuşmalar yapılırken ilk uyarıyı yüzlerine karşı gerekçeleri ile yapan kişi ben olmuştum.

Daha sonra 2018’de ve 2019 yılı başında altyapı milli takımlarında görev yapmış deneyimli coachların, yapılan (ve hep sözde kalan) “teknik koordinasyon” toplantılarında bu uyarıları tekrarladıkları biliniyor.

Buna rağmen TBF kadın basketbol altyapısını yöneten ve bugün de yerinde oturan “anlayış” hatasında ısrar etmiş ve 2003-2004 doğumlu U16 Milli Takımımız sahada potansiyelinin yarısına bile yaklaşmadan küme düşmüştü.

O dönemi iyi bilenler bu yanlışa “teknik patron” ve koordinatör olarak imza atan kişilerin son maçlarda çaresizlik içinde takımın arkasındaki tribündeki halini hatırlayacaktır.

Hatırlamayanlar ise o turnuvaya ait FIBA Youtube kayıtlarına bakabilir.

*******

2003 -2004 Doğumlu oyuncuların yer aldığı U18 Takım performansının geçmiş U16 boyutu böyle olunca, konuya uzaktan bakanların bugünkü U18 Milli Takımı ile ilgili beklentilerinin düşük olması normaldi.

Şunu rahatlıkla ifade etmek gerekiyor.

Bugünkü U18 Milli takımı antrenörü oyuncuları 8-9 maç ve yapılan kamp süresince değil, 3-4 yıllık bir zaman boyutunda tanıyarak, oyuncularımızın en noktalarını bilerek gelmiş olsaydı, bu U18 FIBA Chalenger’ı ilk sırada bitirmek işten bile değildi.

Ama bildiğiniz gibi sistem böyle yürümüyor.

Kendi ana sorumluluk alanını olan A Kadın Milli Takım seviyesindeki kesif başarısızlıkları unutmak istercesine, her altyapı jenerasyonuna, oyuncuları tam anlamı ile tanımadan, teknik, fizyolojik ve mental koşullarını bilmeden etki etme çabasında bir teknik patron ve zaten burada daha fazla bir söze gerek bırakmayan idari koordinasyon makamları sabit kalırken jenerasyonları tanımayan coachlar her sene gelip gidiyor.

********

U18 Milli Takımının turnuva değerlendirmesinde en çok süre alan oyuncuların 4 ve 5 numara pozisyonlarını oynayabilen Selin Rachel Gül ve forvet Simge Tokmak olduğunu görüyoruz.

Selin, ailesinin kadın basketbolunun içinde olması gibi bir avantaja sahip. Babası Ercan Gül alt liglerde kulüp yönetmiş bir kişi.

Selin rachel Gül turnuvayı 30 dakika, 13.6 sayı ve 9.6 ribaunt ortalaması ve az top kaybı ile bitirdi.

Potansiyeli ise aslında şu anda ortaya koyduğunun çok ötesinde.

Birden çok pozisyonu yapabilecek hatta biraz iyi çalışma ortamıyla bu palete 3 numarayı da ekleyebilecek yeteneği var.

Bana göre potansiyelini geliştirmesi ve bugünkü performansı içinde hapis olmaması için bundan sonra kulüp bazında daha elit seviyede yer alması gerekiyor.

Ben bunu ailesine yaklaşık 2.5 yıl önce ifade etmiştim. O zaman bu gerçekleşme söz konusu olsaydı potansiyeli A Milli takım seviyesine yakınsayan bir Selin Rachel Gül izleyebilirdik.

Coach Ömer Buharalı U18 Challenger’da takımın en az süre alan oyuncusu konumundaki diğer pivot Zeynep Çelik’e temponun yavaşladığı sekanslarda biraz daha süre vermiş olsaydı muhtemelen Selin Rachel Gül maçların sonuna daha diri ve daha az faul sorunu ile gelmiş olacaktı.

Simge Tokmak ise Galatasaray’a Antalya’dan geldiği ilk yıllarda pota altında oynatılıp Nevriye Yılmaz’ın döneminde bugünkü pozisyonunda yer alabilmiş bir isim.

O dönemdeki teknik gecikmeleri ribauntlardaki başarısı ve savunma odaklanması ile telafi etme çabaları olsa da dribbling üzerine pull up ve P&R oyunları için topla kolaylığını ve hızını arttırması gerekiyor.

Simge Tokmak turnuvayı 29 dakika, 7.2 sayı, 7 ribaunt ortalamaları ile tamamladı.

Takımın en skorer 3. ismi forvet Arifecan Vardar oldu.

2019 U16 Milli takım sürecinde yetkililere yaptığım yoğun uyarılara rağmen aşırı yükleme sonucu yaşadığı sakatlık ardından yeniden ritmini bulma yolunda istikrarla ilerleyen Arifecan Vardar, turnuvayı 21 dakika, 7 sayı, 4.4 ribaunt ortalamaları ile tamamlarken 2.4 asist ile takımın en çok asist üreten oyuncusu olmayı başardı.

Bu ismin de elit seviyede etkili olabilmek adına önünde uzun bir “yapılacaklar” listesi bulunuyor.

*****

Takımın iki oyun kurucusu Berfin Sertoğlu ve maçlar ilerledikçe süresi artan Ayşe Yılmaz birbirlerine yakın süre ve skor katkıları sağladı.

Bu iki isimden Berfin Sertoğlu ribauntlar Ayşe Yılmaz ise asist olarak öne çıkan isimdi.

Güçlü yönü savunması olan Berfin Sertoğlu topla daha hızlı düşünüp, topu elinde daha az tutarak takımın pas sayısını arttırdıkça daha başarılı olacak. Şutuna daha fazla istikrar kazandırması şart. 2004 Doğumlu oyun kurucu turnuvayı 22 dakika, 4.2 sayı, 4 ribaunt ortalaması ile tamamladı.

Ayşe Yılmaz ise çok yönlü beceri paleti ile odaklı ve güvenli olduğu her maçta takıma katkısı artabilecek bir oyun kurucu. Burada da böyle oldu ve maçlar ilerledikçe takımına katkısı daha belirgin hale geldi. 2003 Doğumlu oyun kurucu turnuvada 21 dakika, 5 sayı, 2 asist ile oynadı.

Ayşe Yılmaz’ın Fizik yapısı dikkate alındığında, elit seviyede ön planda olabilmek için savunmada bugüne daha baskın olması gerekecek.

Buradan bir kez daha ifade etmek gerekirse, bugünün basketbolunda Türkiye Takımlarının oyunun akış hızını sağlamak ve rakibin sert savunmasını kırmak için uzun süreler iki oyun kurucu ile aynı anda oynama vizyonu olmaması gerekiyor.

******

Bu yaş grubunun her zaman ön planda olan ismi forvet Zeyno Işıl Şeren sezon içindeki form seviyesinde olmasa da zaman zaman oyunun iki yönünde de etkili oldu. Yarı saha oyunlarında kendisi için daha uygun yerlerde pas alabilmiş olsaydı daha da etkili olabilirdi.

2004 Doğumlu Deniz Torğut savunmadaki istekli oyunu, güçlü yönü olan özgüveni ve insiyatif arayan yapısı ile takımına elde ettiği 13 dakika, 5.6 sayı ve 1.4 ribaunt ortalamalarından daha fazla katkıda bulundu.

kadın basketbolu elit seviyesinde 3 numaralarının boyunun 1.90 metrelere yaklaştığı günümüzde, Deniz Torğut’un fizik yapısının gerektirdiği shooting guard pozisyonunda etkili olabilmek için kazanması ve pekiştirmesi gereken geniş bir teknik beceri listesi var.

Uzayan boyu ile pozisyonu power forvete dönüşen Sudenur Akarpa sezon içindeki maç eksiği dezavantajını Milli Takıma yansıtmadı. Bu oyuncunun az rastlanır bir isabet

yeteneği, bacaklarını çabuklaştırıp atletik yeteneklerini arttırırsa çok daha fazla değer yaratan bir konuma gelebilir.

Takımda yer alan diğer isimler Mariya Taşer, Ceylin Altunpa ve Selen İrem Baş aldıkları sürelerde odaklı kalarak takımları için yarar üreten isimler oldu.

twitter: @hayripekergin 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6976