Okan Çevik: 100. yılda hedef şampiyonluk - BasketFaul.com

Okan Çevik: 100. yılda hedef şampiyonluk

03-08-21 21:51
Fatih Şeker
Yeni sezon hazırlıklarına başlayan TBL ekiplerinden Konyaspor’da koç Okan Çevik, kaliteli bir kadro kurduklarını ve şampiyonluk için kenetlendiklerini belirterek, “Konyaspor 100. yılına giriyor ve tek hedef şampiyonluk. 100. yıl bana baskı değil aksine keyif ve ekstra bir motivasyon isteği uyandırıyor” dedi.
 
Çevik, “Herkesten erken sezonu açtık. Bu sezon genel olarak hep aynı şeyi söyleyeceğim; Konyaspor 100. yılına giriyor ve tek hedef şampiyonluk. Dolaysısıyla yönetimi teknik ve idari ekip ile oyuncular kenetlenmiş ve karar birliği yapmış durumdayız. İnşallah maçlar başladığında bu karar birliğine Konyaspor taraftarı da katılacak ve sezon sonunda hedefimize ulaşacağız. Çok ciddi rakipler ve zorlu bir sezon bizi bekliyor. Hepimiz el birliğiyle bunun üstesinden geleceğiz. Bunun için gerekli bütün emeği sahaya koyacağız. Taraftarımızın da salonu doldurarak bizi sonuna kadar destekleyeceğine inanıyorum. Biz de onlara istediklerini sahada vereceğiz” dedi. 

İYİ KADRO KURDUK
Kaliteli bir yerli kadrosu kurduklarını belirten deneyimli koç şunları söyledi: “Bu zorlu süreçte isteyerek ve güvendiğim oyuncularla hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. İstediğim kadro oluşumunu gerçekleştirdik. Tek tek benim tarafımdan isteyerek bu takımın şampiyon olmasına katkı vereceğine inanarak tercih edilen oyuncular. İyi kadro kurduğumuzu düşünüyorum. Yabancıların da gelmesiyle mutlaka bu ligin önemli kadrolarından biri olacağız. Zaman içinde ihtiyaç duyarsak yeni oyuncular gelebilir. Bu sezon içinde de olabilir. Muhtemelen bu oyunculardan zaten çok memnun olacağız ancak kadroyu daha da genişletme adına hamle yapabiliriz.”
 
BASKI HİSSETMİYORUM
Çevik, yeşil-beyazlı camia için çok önemli bir sezona gireceklerini ifade ederek, “Kulübün 100. yılda olması bana baskı değil aksine keyif hissettiriyor. Ekstra bir motivasyon ve çalışma isteği uyandırıyor. 100. yılda şampiyon olan kadroda imzan olması adına teklifi kabul ettim. İlerleyen yıllarda çocuklarıma, torunlarımıza ‘böyle büyük bir camianın 100. yıl şampiyon kadrosunun koçu bendim’ deme gururunu yaşamak istiyorum. Kariyerimde 2 Avrupa kupası, şampiyonluk ve finalim var ama 100. yılda şampiyon olmak da çok keyifli olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
YABANCILARDA TİTİZ ÇALIŞIYORUZ
Bolu kampına kadar yabancı oyuncu transferlerinin tamamlanacağını sözlerine ekleyen 51 yaşındaki koç, “Yabancı transferinde mesafe aldığımız oyuncular var. Konyaspor’un şampiyonluğuna gerçekten katkıda bulunacak oyuncuları getirmek istiyoruz. Onun için de sıkı araştırmalar ve ciddi incelemeler yapıyoruz. Sadece getirmek adına transfer yapmak istemiyoruz. Kimlerin katkıda bulunacağına inanıyorsak onlarla imzalayacağız. Kampa yabancılarla gideceğiz. 1 ve 5 numara pozisyonunda olacak. Bütçemiz doğrultusunda bu takımın iç yükünü kaldıracak bir pivot ve takıma skor yönünden katkı sağlayacak bir oyun kurucu bünyemize katmak istiyoruz” şeklinde görüş belirtti. 

CÜNEYT ERDEN’E GÜVENİYORUM
Okan Çevik, yardımcı antrenör olarak göreve gelen Türk basketbolunun önemli isimlerinden Cüneyt Erden hakkında da konuştu. Çevik, “Cüneyt Erden TOFAŞ’tan ve Darüşşafaka’dan öğrencim. 5 yıl benim oyunculuğumu yaptı. Onun ne kadar değerli bir basketbolcu olduğunu en iyi bilenlerdenim. Aynı zamanda değerli bir insan ve basketbol adamı olduğunu da biliyorum. Oyunculuğu sonrasında uzun süredir milli takımlarda antrenör olarak çalışıyor. Ekibimde Cüneyt Erden gibi çok güvendiğim değerli bir antrenörün olmasını istedim. Teknik heyetimizin ne kadar kaliteliyse o kadar başarıya ulaşılacağına inanıyorum. Cüneyt hocanın da bize önemli katkıları olacak. Bize Bolu kampında dahil olacak. Kampta tam takım olacağız” ifadelerini kullandı. 

ZEKA KOYACAĞIZ

Son olarak önümüzdeki sezon oynayacakları basketbol hakkında da ipuçları veren Çevik, “Savunma kökenli bir basketbol oynamak istiyoruz. Başarılı olduğumuz sezonlarda ve genel basketbol felsefemde en çok atanlardan değil de en az sayı yiyen takımlardan olmaya çalıştık. Bunu tempoyu düşürerek değil de tam tersi iyi savunma yapmayı kovaladık. Ligin en az sayı yiyen iki takımından biri olmak istiyoruz. Savunma kaynaklı fazlaca kolay ve hızlı hücum sayıları bulmaya çalışacağız. Oyuncu özelliklerine bağlı olarak çok opsiyonun olduğu oyun sistemleri ile oynayacağız. Biraz zeka, görme ve okuma üzerine bir basketbol oynayacağız” görüşlerine yer verdi. 

Yorumlar Okunma: 1890