Kadın golbolcülerden altın madalya (9 gol de Sevda'dan) - BasketFaul.com

Kadın golbolcülerden altın madalya (9 gol de Sevda'dan)

03-09-21 12:38
Tokyo'daki paralimpik Oyunları'nda ikinci altın madalyamızı, golbol'de kadın millilerimizle kazandık. Kadın Milli Takımımız 2016 Rio Olimpiyatları'nda da altın madalyanın sahibi olmuştu. Amerika'yı 9-2 yendiğimiz final maçında Sevda Altınoluk olağanüstü bir oyun çıkardı 9 golümüzü attıktan sonra bitime 5 dakika kala kenara geldi. Altınoluk şampiyonayı 7 maçta 46 golle tamamlayarak tek başına çoğu takımdan fazla gol attı.

GOLBOL(GOALBALL) NEDİR?

Goalball, görme engellilere özgü bir takım sporudur. 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından, savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu amacıyla icat edilmiştir. Ortaya çıkışı 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar dayanan "goalball", Almanlar tarafından üretilen bir görme engelli sporu olarak biliniyor.

GOALBALL NASIL OYNANIR?

Oyunun amacı, karşı tarafın savunmasına karşı, her takımın topu yuvarlayarak rakibin kale çizgisinden geçirmesidir. Topun havadan atılsahanın berlli bölgelerine çarpması gerekmektedir. Oyun, üçer kişilik iki takım ile oynanır. Her takımda en fazla üç yedek oyuncu vardır. Oyun, bir orta çizgisiyle ikiye bölünmüş dikdörtgen biçiminde bir jimnastik salonu sahasında oynanır. Her takım sadece kendi yarı sahasında hareket etme hakkına sahiptir. Her kalenin önünde bulunan, elle hissedilebilecek çizgiler oyuncuların kendilerini yönlendirmesine yardımcı olur. Goller sahanın her iki ucuna atılır. Oyun, oyuncuların topun nerede olduğunu işiterek anlamaları için zilli bir topla oynanır ve sessizlik gerekir. 

Yorumlar Okunma: 1016