Euroleague'de Covid-19 kuralları - BasketFaul.com

Euroleague'de Covid-19 kuralları

07-09-21 15:43
Turkish Airlines EuroLeague, 2021-22 sezonunda Covid-19 salgınına karşı takip edilecek sağlık ve güvenlik protokollerini açıkladı.

Alınan kararlar şu şekilde:

– Standart hijyen kuralları: El yıkama, sosyal mesafe, maske kullanımı ve havalandırma

– Her salon ve tesisin belirlediği maksimum kişi sayısına mutlaka uyulacak.

– Her takım bir Covid-19 sorumlusu belirleyecek ve eğitici seanslar ile günlük sağlık kontrolü gerçekleştirilecek.

– Her maçtan önce ve sonra oyuncular, koç ekibi ve hakemler PCR testi vermek zorunda. Aşı olan ya da daha önce Covid-19 geçiren kişiler, gerekli izinleri alması durumunda bu testlerden muaf kalabilir. Ancak pozitif vakanın tespit edilmesi durumunda durumları yakından takip edilecek.

– Oteller, ulaşım, hakemler, TV ekipleri ve medya hakkındaki protokoller de güncellendi.

Sağlık ve Güvenlik Protokolü, zaman içerisinde şartların değişmesi durumunda tekrar revize edilebilir.

Hiçbir maç, aşağıda belirtilen tarihlerden daha sonrasına ertelenmeyecek:

• EuroCup Normal Sezonu: 12 Nisan 2022

• EuroLeague Normal Sezonu: 14 Nisan 2022

• EuroLeague Playoffları: 6 Mayıs 2022

. Planlanan tarihte oynanamayan maçlar, belirlenen kısıtlamalar sebebiyle yerel otoriteler tarafından ertelenirse maçların ileri bir tarihe ertelenmesi mümkün. Böyle bir durumda gerekirse maçların farklı bir lokasyonda oynanması gündeme gelebilir.

. Bir normal sezon maçı maksimum 3 kez ertelenebilir.

. Maçların maksimum ertelenme sayısı kadar ertelenmesi ve uygun bir tarih bulunamaması durumunda karşılaşmanın ertelenmesine sebep olan taraf 20-0’lık skor ile hükmen mağlup kabul edilecek.

. Euroleague Basketball, maçların oynanacağı lokasyonun değişmesinin gündeme gelmesi durumunda EuroLeague ve EuroCup’taki ev sahibi takımlarla iş birliği içerisinde olup daha önce onaylanan salonlardan birisine maçı taşıyabilir.

. Eğer bir kulüp, resmi bir yerel veya uluslararası karar olmadan karşılaşmayı çıkmayı reddederse mücadeleyi 20-0’lık skorla hükmen kaybetmiş sayılacak. Bu durumun ikinci kez tekrarlanması durumunda ise organizasyondan ihraç edilecek.

. Bir takımın ihraç edilmesi durumunda, ihracın gerçekleştiği andaki puan durumu kabul edilebilir ya da gerekli takvim ayarlamalarının yapılmasının ardından maçlar devam ettirilerek sonraki aşamaya geçilebilir." (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 1535