Can Akın: Veliler antrenörlere güvensin, çocukları rahat bıraksın - BasketFaul.com

Can Akın: Veliler antrenörlere güvensin, çocukları rahat bıraksın

08-09-21 10:56
Basketbolumuzda oyun kurucu sıkıntısının gündemde olduğu şu dönemde Tutku Açık'tan sonra Ender Arslan ve Can Akın gibi oyun kurucular basketbolu bırakıp antrenörlüğe başladı. Umarız bu isimler, oyun kurucu sorununun çözümüne hızla yardımcı olurlar.

TED Ankara Kolejliler'de asistan koçluğa başlayan Can Akın, Ayak Çizgi platformunun konuğu oldu. İşte Akın'dan pasajlar... (Röportajın tamamı en altta)

* Yeşilyurt altyapısından hepimiz saçlarımızı kazıttık. Aramızda boy farkı da olmadığı için rakiplerimiz kimi tutacağını şaşırmıştı.
* Küçükken Orhun Abi'yi örmek almıştım. Ne mutlu bana ki daha sonra onunla çalışma fırsatı buldum. Orhun Abi şimdi de antrenör olarak idolüm.
* Galatasaray'da puan silinen sezon büyük mücadele verip ligde kaldık. Yabancılar da kulübüne sahip çıkıp takımda kaldı.
* Beşiktaş'ta birlikte oynadığım Deron Williams inanılmaz bir oyuncuydu. Antrenmanda en fazla çalışan oydu ve herkesle ilişkisi mükemmeldi.
* Beşiktaş'ta 3 kupa aldık, milli takıma adaydım ama çapraz bağlarım koptu. Ergin Abi ile çalışma fırsatı buldum. Savunmada yüzde 100'ümüzü ister, hücumda bize de inisiyatif bırakırdı. Çok iyi çalışıyorduk ve her zaman asker gibi tetikteydik.
* Oyunculuğumun son 3-4 sezonunda takımdaki gençlerle özel olarak ilgileniyordum. 
* Ben 19 yaşındayken 3 yabancılı sistemde karar mekanizması bana verilmişti. Şimdi 5 yabancılı sistemde 19 yaşındaki bir çocuğun işi çok daha zor.
* Şu anda genç oyun kuruculardan sadece oyuna girdiklerinde savunma yapmaları, top getirip pas vermeleri bekleniyor.
* Antrenörlerin görevi iyi insan, iyi sporcu, kültürlü insan yetiştirmek olmalı. Bu konuda Kartal Abi bizler için çok şeyler yaptı.
* Altyapılarda aileler inisiyatifi antrenörlere bırakmalı ve müdahil olmamalı. Çocukları rahat bıraksınlar.
* Altyapı maçlarında kimin çocuğu sayı atarsa tribünden onların sesi geliyor.
 
 

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3228