Murat Kaya: Kısa oyuncular sorumluluk alarak gelişebilir - BasketFaul.com

Murat Kaya: Kısa oyuncular sorumluluk alarak gelişebilir

10-09-21 12:14
Basketbolu bıraktıktan sonra geçen sezon TED Ankara Kolejliler'de asistan koçluk yapan Murat Kaya bu sezon Tutku Açık'ın staffında Gaziantep'in başarısı için çalışacak. Murat Kaya genç bir oyuncuyken dahi çok iyi bir şutördü. Kaya ile oyunculuğundan başlayıp, antrenör olarak basketbol felsefesine kadar bir tur attık... İşte Kaya'dan pasajlar...

* BSL'de ilk maçıma 16 yaşında iken çıkmıştım. Naci Abi'nin (Özonay) gençlere büyük kredisi vardı. Alp Bayramoğlu'nun, Burak Gören'in ve altyapıdaki koçlarım; Hakan Midilli ve Cengiz Kuru ile çalışmak benim için şanstı. Naci Abi bana 'Oğlu, korkmadan at' derdi. Bütçe minimumdu ama çok iyi bir takımdık, her yere beraber giderdik. Sonuçta o düşük bütçeli takım 5 yıl düşmeden oynadı.

* 18 yaşındayken Anadolu Efes'e 34 sayı attığım maçı unutamam ama bu harika başlangıca karşın çok daha ilerilere gidemediysem hatayı kendimde ararım. Gençken iyi yaptığın şeyler, eksiğini görmeni engelliyor. Bazıları çalışarak şutör olur, ben doğuştan şutördüm ve hep şut atmak istiyordun.

* Naci Abi bana açık çek vermişti ve 18-19 yaşındayken 30 dakika oynatıyordu. Tabii 3 yabancılı sistem de oynamamıza yardımcı oluyordu. Şimdiki gençlerin işi bizlere göre çok daha zor. Düşmenin olmadığı sezonun gençlere çok katkı verdiğini de hatırlıyorum.
 
* 21 yaşımda Galatasaray'a geldiğimde kondisyonerimiz Semih Eroğlu, 'Başkalarının yüzde 80 ile yaptığını sen yüzde 40 ile yapmaya çalışıyorsun çünkü vücudunu zorlamayı bilmiyorsun.' demişti. Bu bana ders oldu. Gençler 'Ben oldum' demeden çok çalışmaya devam etmeli. Artık 30 yaşından sonra bile eksiğini gideren, şutör olan oyuncular var. 

* Gençler süre alamamalarına takılmadan çalışmalarını sürdürmeli. Onlara da mutlaka bir gün şans gelecektir ve o güne hazır olmalıdırlar.

* Kısa oyuncular sorumluluk almadan gelişemez, karar anlarında top onların elinde olacak. Ender, Tutku, Kerem, Barış Ermiş bu tür oyunculardı. Tabii koçların da güvenini hissetmek oyuncu için önemli.

* Koçumuz Tutku Açık oyunculuk döneminde hücum özellikleri ile birçok oyuncuya ilham oldu ancak Gaziantep'te en çok önem verdi konu savunma. Her antrenman savunmayla başlıyor ve yabancılar da dahil herkese savunmanın değerini anlatmaya çalışıyoruz. Savunmadan alacağın enerji ile ritm bulabilir ve iyi hücum edebilirsin. Savunma rakip sahadan başlıyor. Bu takımda kimse savunmaya yürüyerek gelemeyecek ve hücumu da yüksek tempo ile oynayacak. Tabii savunma ve yüksek tempoya odaklı takımlar geniş rotasyona ihtiyaç duyacaktır. Bizim de rotasyona girebilecek en az 11 oyuncumuz var ve zaman içinde onlara gençler de eklenebilir. Herkes bilmeli ki Gaziantep yenilecekse de savaşarak kaybedecek.
 
* Antrenörlükte ikinci senem, yani öğrenmeye devam ediyorum. İlk yılımda TED'de Emrah Benli'nin ekibinde yer almıştım. Antrenörlük oyunculuk gibi değil, çok farklı ve çok daha zor. Oyuncuyken kendinden sorumlusun, antrenörken herkesi idare etmen gerekiyor...
 

* Kısa oyuncular sorumluluk almadan gelişemez, karar anlarında top onların elinde olacak. Ender, Tutku, Kerem, Barış Ermiş bu tür oyunculardı. Tabii koçların da güvenini hissetmek oyuncu için önemli. 

Yorumlar Okunma: 2451