'30-40 fark yediğimiz Batılı çocuklara yetiştik' - BasketFaul.com

'30-40 fark yediğimiz Batılı çocuklara yetiştik'

12-09-21 09:22
BGL'nin en fazla yaradığı takımların başında kuşkusuz Gaziantep Basketbol geliyor. Geçen sezon yarı finale yükselme başarısı gösteren Gaziantep'te 4 oyuncu A takım kadrosuna alındı, oyuncuların gelişimlerini sağlayabilmeleri için TB2L'ye takım kuruldu. 

Basketbola Gaziantep'te başladıktan sonra A Takım kadrosuna giren ve bu anlamda Anadolu basketbolunun ender örneklerinden biri olan Furkan Özkan'ı konuk ettik.  

* Basketbola ilkokul 4. sınıfa giderken Anadolu Efes’in Gaziantep'te açtığı İlk Adım Spor Okulu’nda başladım. Anadolu Efes spor okulunda her ilden iki oyuncuyu İğne Ada’ya kampa götürmüş, beni de kampa layık görmüşlerdi. Sonrasında Gaziantep Basketbol'a geçtim. O zaman menajer Okan Eroğlu, antrenör olarak da Yalçın ve Gökhan Hocalarımız vardı.

* Bölgemizde çok az maç yapabiliyor, toplam 5 maçla şampiyon oluyorduk. İlk önce Bölge Şampiyonası daha sonra Anadolu Şampiyonası en sonunda Türkiye Finalleri vardı ama biz başlarda eleniyorduk. BGL ile birlikte önümüz açıldı, direkt büyük takımların altyapıları ile oynamaya başladık. Onlarla aramızda büyük fark vardı ama çok çalışarak, altyapı hocalarımızın, yönetimimizin sistemi değiştirmesiyle, altyapılara önem vermesiyle daha iyi şartlarda mücadele etmeye başladık ve geçen sezon da BGL’de son 4’e kaldık.

* BGL’nin ilk yıllarında maçlarımız açık ara farklarla bitiyordu. Sürekli kaybediyorduk. 30-40 fark yiyorduk ama doğru basketbol oynamaya çalışıyorduk. O sezonki antrenörümüz Mahir Bayrak’tı. Ondan sonra Ali Yıldırım geldi ve çıkışımız devam etti.

* BGL sayesinde Anadolu Efes, Fenerbahçe, Pınar Karşıyaka gibi takımlarla oynamamız bizi çok ileriye taşıdı. Aynı zamanda çok fazla ekstra çalışma yaptık. Onlardan geride olduğumuzun farkındaydık ama bunun 4 yıl içinde kapanabileceğini de biliyorduk. Artık bir zamanlar 30-40 fark yediğimiz Batılı çocuklara yetiştik.

* Bizim BGL'deki başarımız Gaziantep’te altyapıları hareketlendirdi. BGL ile kendimizi geliştirmeye başlayınca Gaziantep'teki yaş kategorilerinde de ilgi arttı. Bu durum Gaziantep için güzel bir gelişme oldu, takım sayısı arttı. Benim ve diğer Gaziantepli arkadaşlarımın A takıma çıkmasıyla veliler "bizim de çocuklarımız A takıma yükselebilir" gözüyle bakmaya başladı.

* Bu sene birçok BGL oyuncusu TB2L'de de oynayacak. Bu takımların kurulmasının gelişimimize daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. BGL’de kendi yaşıtlarımızla oynuyoruz ama A takıma çıktığında karşında yabancı oyuncular ve senden 6-7 yaş büyük abilerle oynayınca ister istemez deneyim farkı oluyor. Bu açığın kapatılmasında TB2L'nin faydası olacaktır.

* A Takımda yer almak en büyük hayalimdi. A Takım ile antrenmana çıkmak anlatamayacağım kadar güzel bir duyguydu. A Takım ile ilk maça çıktığımda çok heyecanlıydım. 

* Örnek aldığım oyuncular Cem Ulusoy ve Can Uğur Öğüt, Anadolu Efes’ten Vasilije Micic ve Nando De Colo…

* Bu sene Tutku Açık’tan ve Murat Kaya’dan öğreneceğim çok şey var. Antrenmana erken gelip ekstra çalışıyoruz. Bu konuda antrenörlerimiz de bize çok yardımcı.

* Bir oyun kurucu olarak takımı iyi yönetebildiğimi, Pick and roll'u iyi oynadığımı düşünüyorum. Savunmada daha iyi olabilirim. Mücadeleciyim ama oyuncuya göre savunma yapabilmem ve ayrıca boş şutları kaçırmamam lazım.

* Gaziantep halkı basketbolu çok seviyor. Basketbolla o kadar ilgililer ki, bizim gibi gençleri dahi tanıyor, yolda yürürken "Gaziantepli çocuk" diye sesleniyor ve durdurup basketbol konuşmak istiyorlar. 

* Matematik öğretmeni, ya da doktor olmak istiyorsanız ona göre çalışma planınızı yapın. Ben 7-8 yaşımdan itibaren basketbolcu olmak istiyordum. İnsan hayalinin peşinden gitmeli. Ama hayal olarak kalmaması için de çalışmalı. Batı'da basketbol oynayan çocuklardan çok gerideydim, onlara yetişebilmek için çok çalıştım ve A takıma çıkmak hayalimi gerçekleştirdim. Genel menajerimiz Boray Dai ve  antrenörlerimiz bizlere inandı ve hep yanımızda oldu. Onlara da hem kendi adıma, hem A takıma çıkan diğer arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum. 

Yorumlar Okunma: 2986