Cevat Soydaş'ta şampiyonluk TOFAŞ'ın - BasketFaul.com

Cevat Soydaş'ta şampiyonluk TOFAŞ'ın

18-09-21 19:41
Bahçeşehir Koleji'ni finalde 93-84 yenen TOFAŞ, Cevat Soydaş Turnuvası'nın şampiyonu oldu. Karşılaşmada TOFAŞ yüzde 65 (13/20), Bahçeşehir yüzde 50 (15/30) ile üçlük kullandı, TOFAŞ 5, Bahçeşehir 2 yabancıyla oynadı.

Tofaş maça Berk-Cruz-Cook-Zubcic-Muhsin, Bahçeşehir maça Kartal-Smith-Erkan-Bentil-Oğuz beşi ile başladı.

Tofaş savunmada Pako Cruz’un Jamar Smith’in top almasına yönelik baskılı savunması ve Smith topu aldığı anlarda yaptığı yüksek show’uplarla agresif başladı. Tofaş hücumda da Zubcic’in dış atışlarda iyi iş çıkarmasıyla oyun üstünlüğünü ele geçirdi. Bahçeşehir dış atışlarda isabet bulamazken boyalı alanı da iyi kullanamadı ve oyun ritmini bulamadı. İlk çeyrek 26-13 Tofaş üstünlüğü ile geçildi.

İkinci çeyreğe Bahçeşehir Koleji iyi başladı. Hem dış atışlarda hem de boyalı bölgede etkinliğini artıran Bahçeşehir farkı tek hanelere kadar çekti. Tofaş Simmons ve Cook ikilisi ile farkı tekrar çift hanelere çıkarmak istese de önce Bentil ardından da Oğuz Savaş ile etkili olan Bahçeşehir farkı 2 sayıya kadar çekti. Devreye Pako Cruz’un son saniyede bulduğu üç sayılık basketle 43-38 Tofaş üstünlüğü ile girildi.

İkinci yarının başı maçın başlangıcı gibi oldu. Tofaş savunmada yine sertlikle başlayıp Jamar Smith’i top kayıplarına zorladı ve hücumda da Cruz-Cook ikilisinin bulduğu skorlarla farkı tekrar 15 sayı bandına yaklaştırdı. Bu bölümden sonra Bahçeşehir Kartal’ın oyuna ağırlığını koyması ile farkı tekrar 5 sayı bandına doğru çekti. Son çeyreğe 69-62 Tofaş önde girdi.

Son çeyrek başında Bahçeşehir Koleji Bentil’in bulduğu üçlük ile farkı 4 sayıya kadar indirdi ve agresif savunma yapmaya başladı. İyi savunmaya karşın Tofaş’ta Pako Cruz hücum süresinin sonunda bulduğu zor bir üçlükle farkın kapanmasına izin vermedi. Bahçeşehir Koleji tekrardan farkı kapatmak için atak yaptı. Erkan Yılmaz’ın üst üste bulduğu iki üçlük ile farkı tekrar 4 sayıya indirdi. Bu anda sonra molaya giden Tofaş moladan iyi döndü ve farkı 10 sayıya çekti. Bahçeşehir cevap olarak Jamar Smith ve Berkay Candan’ın üçlükleri ile farkı tekrar 4’e çekti. Bu andan sonra Tofaş tekrar dönüşe izin vermedi ve Pako Cruz’un etkili oyunu ile farkı çift haneye çekti ve maçı 93-84 kazanarak Cevat Soydaş Turnuvası’nı şampiyon olarak tamamladı. 

Öne çıkanlar...
TOFAŞ: Tomislav Zubcic 17 sayı (3/4 üçlük), 5 ribaund, 3 asist, Berk Uğurlu 12 sayı (2/3 üçlük), 5 ribaund, 5 asist, Pako Cruz 14 sayı (4/5 üçlük), 5 ribaund, 8 asist, Elgin Cook 10 sayı (2/3 üçlük), 2 ribaund, 2 asist, Muhsin Yaşar 14 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Jeremy Simmons 16 sayı, 3 ribaund
Baçeşehir Koleji: Ben Bentil 14 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Kartal Özmızrak 20 sayı (4/6 üçlük), 1 ribaund, 3 asist, Oğuz Savaş 11 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Erkan Yılmaz 14 sayı (4/6 üçlük), 3 ribaund, Berkay Candan 13 sayı (3/5 üçlük), 6 ribaund 

Yorumlar Okunma: 1271