Başkan hesabı başkalarına değil camiaya verebilmeli - BasketFaul.com

Başkan hesabı başkalarına değil camiaya verebilmeli

24-09-21 11:22
Geçenlerde "Nasıl bir TBF Başkanı beklediğimiz"le ilgili bir yazıyı kaleme almış, devamının geleceğini not etmiştim... (TBF'nin yeni başkanından beklentiler) Bu ikincisi... Üçüncüsü de gelecek...

Federasyon başkanı sözünde durmalı... Eğer siz "Beni arayanlar telefonumdan 7-24 ulaşabilir" dedikten sonra ülkenin en üretken ama zor durumdaki kulübünün dahi telefonlarına çıkmayacaksa... Şeffaflıktan söz ettikten sonra, kulüpler dahi üzerlerinden yapılan anlaşmalardan bilgi sahibi olamayacaksa... Arada sırada seçim vaadlerini okuyup, neler vaad ettiğini hatırlamayacaksa, o kişi federasyon başkanı olmamalı...

Federasyon başkanı ekip çalışması yapmalı, bunun için de camiada saygınlığı olan, donanımlı bir kadro kurmalı. TBF'nin bir hizmet sektörü olduğunu unutmayarak, çalışanlara ülke gerçeklerini de göz önünde tutarak, duyulduğu zaman kamuoyunun vicdanını sızlatacak paralar vermemeli.

Federasyon Başkanı sadece çalışma arkadaşlarını değil, başkalarını da dinlemeli, eleştirileri iyi niyetle algılamalı. Kendisine yüklediği karizmasına sığınmamalı, yani mütevazi ve iletişim kurulabilir olmalı. 

Federasyon Başkanı kültürlü, donanımlı ve liyakatli olmalı. Korku imparatorluğu yaratarak değil, sevgi bağları kurarak ve yaptığı işlerde inandırıcı olarak yöneticilik yapmalı, en ufak eleştiride ağır cezalar verilmesini sağlayan Disiplin Yönergesi'ni değiştirerek etrafın sesini dinleyebilmeli.

Federasyon Başkanı, içinde bulunduğumuz durum da göz önüne alındığında Türk basketbolunun ihtiyacı olan radikal projelerle karşımıza çıkmalı. 

Federasyon Başkanı duygularıyla hareket etmemeli, objektif değerlerden ödün vermemeli. Başkanın bu tutumu artçı etkilerle TBF'nin bütün birimlerinin kulüplere, hakemlere önyargısız yaklaşmasını sağlayacaktır.

Federasyon Başkanı tembel olmamalı (Maaş almamalarının yanlış olduğunu önceki yazımızda da vurgulamıştım ama sonuçta koşulları bilerek geldiklerine göre onlardan beklentimiz part time bir çalışma değil). Türkiye'de oturmalı, Türkiye saatine göre yaşamalı, onu mesai saatleri içinde arayanlar ulaşabilmeli, toplantılar mesai saatlerinde yapılmalı.

Federasyon Başkanı, seçilmesini sağlayan basketbol dışı güçler olsa da gücünü basketbol camiasından almalı ve hesabı camiasına verebilmeli.

Not: Birden çok adayın olması demokrasinin gereği... Demokrasi için elbette başka koşullar da var ama yine de seçimler öncesi adayların yarışacak olması, onları daha fazla hazırlık ve proje yapmaya yönlendirebilir. Ancaaak... Gerek adayların, gerekse etrafındakilerin kampanyayı belden aşağı vurmadan seviyeli şekilde yürütmelerini bekliyoruz... Çünkü... Muhabbetli bir akşam yemeğinden sonra yapılan paylaşımlar, seviyeyi tehdit etmeye başladı... 

Yorumlar Okunma: 2955