Jamar Smith ile söyleşi... - BasketFaul.com

Jamar Smith ile söyleşi...

27-09-21 16:26
Bahçeşehir Koleji bu sezon hedef büyüttü ve yenilediği kadrosuna çok güçlü isimler kattı. Bunların arasında kuşkusuz en dikkat isimlerden biri geçen sezon Eurocup'ta MVP seçilen Jamar Smith... Bir Eurocup, bir Fransa Ligi şampiyonluğu yaşayan 34 yaşındaki Smith, henüz çok uzun bir süre birlikte olmasa da saha içinde ve saha dışındaki örnek hareketleri ile çevresindeki herkesi etkilemeyi başardı. Antrenmana en erken gelip, en geç giden, gece yarısı salonu açtırıp tek başına çalışan Smith'le kısa bir söyleşi yaptık... Smith'in en çarpıcı yanıtı, aile hayatının basketbolculuğuna yaptığı katkı oldu...

İşte Smith'in yanıtları...

Birçok yerde yaşadınız. İstanbul'la ilgili ilk izlenimleriniz nasıl?
* İstanbul harika bir şehir. Burada çok kısa bir süredir bulunmama rağmen kültüre, yemeklere ve insanlara hayran kaldım. Burası, şimdiden en sevdiğim şehirler arasına girdi.

Bahçeşehir Koleji'ne transferiniz nasıl gerçekleşti?
* Kulüp bana hedeflerini, başarmak istediklerini ve benim onlara nasıl yardımcı olabileceğimi anlattı. Ben de bunu kendime bir meydan okuma olarak gördüm. Kulübe, beni bu değişimin bir parçası olarak gördükleri için minnettarım.

ANLAMSIZ İŞLER YAPMAMAK İÇİN AİLEYLE OLMAK İYİDİR
Burada aileniz nasıl hissediyor? Eşiniz ve iki çocuğunuzla yaşıyorsunuz. Evli olmanın oyuncu olarak üzerindeki etkisini anlatır mısınız?
* Ailem burayı çok seviyor. Burada yaşamak çok keyifli ve iyi insanların arasında bu geçişi sağlamak çok kolay oldu. Eşimle uzun süredir birlikteyiz ve çocuk sahibi olmak odaklanmama, 24 saatimi verimli kullanmama ve anlamsız şeyler üzerinde vakit kaybetmememe yardımcı oldu. Genç oyunculara da bunu öneririm çünkü bu yaşam tarzı oldukça zor ve başarılı olmak için doğru insanla birlikte olmalısınız.

Dimitris Priftis hakkında neler söylemek istersiniz? Yunanistan'da sizi takımına almak istememişti ama Kazan'da da 4 yıl birlikte çalıştınız...
* Koçun Yunanistan birinci ligindeki ilk sezonuydu. Bir menajer beni ona önermiş ve Priftis de kolejde yaşadığım hadiseyi duyup bana şans vermemiş. Yıllar sonra beraber çalışma imkanı bulduk ve dört sene boyunca birlikteydik. Onunla özel bir ilişkim var ve hep de olacak çünkü hem kariyerimin hem de kişiliğimin gelişmesinde önemli rol oynadı.

Bahçeşehir'deki takım kimyası, takım arkadaşlarınız, staff ve organizasyon hakkında neler söylemek istersiniz? 
* Şu ana kadar takım kimyası şahane düzeyde. Burada herkesle çalışmaktan büyük keyif alıyorum, umarım onlar da en az benim kadar keyif alıyordur.

PİS İŞLER YAPMAYIN
NCAA Division 2'den başladınız ve Eurocup MVP'si olmaya kadar yükseldiniz. Gençlere ne önerirsiniz? 

* Genç oyunculara önerim kazanmak üzerine yoğunlaşmaları olurdu. İnsanlar size yalnızca skorerden veya iyi oyuncudan ziyade "kazanan" gözüyle baktığında daha değerli. Son olarak da her zaman çabalamalarını ve "pis işler" yapmadan hiçbir şeyin olmayacağını hatırlamalarını öneririm.  (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 2008