Ekim: Sakatlıklar olmasa geçen sezon çıkabilirdik - BasketFaul.com

Ekim: Sakatlıklar olmasa geçen sezon çıkabilirdik

30-09-21 13:38

Ligin bana göre en özel takımlarından biri Samsunspor. Verdikleri inanılmaz mücadele, seyri yüksek maçlar ve yola çıkılan bütçenin çok ötesinde elde edilen başarı.....

Başarı ve sürdürebilirlik böyle bir oluşum yaratmaktan geçiyor. Bunlar olduktan sonra o takım bir gün hedeflediği ve hakettiği üst lige çıkıyor. Biz de yeni sezon başlamadan yine Federasyon Kupası'nda da verdikleri mücadeleyle kaldıkları yerden devam edeceklerini gösteren Samsunspor'un Genel Menajeri Emre Ekim ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisi kulübün gelecek planları, şu an katedilen yol ve daha pek çok konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

"Geçen sezon kaybetmemize üzülmüyorum, doğru zamanda üst lige çıkacağımıza inancım var"

Geçtiğimiz sezonu hem en güzel ama bir yandan da sakatlıklar, covid ve dar rotasyonun da etkisiyle çok zor geçiren takımlardan olduğunuz. Özetleyecek olursanız sizin için nasıl bir sezon geride kaldı?

Geçen sene pandemi döneminde dünya bu kadar bilinçli değildi. Sezona hepimiz bu anlamda tecrübesiz başlamıştık. Her kulüp için çok zor olmuştu.

Yeni yönetimin gelmesiyle başkanımız tekrardan basketbolu canlandırmak istedi. Bir önceki sezon pandemi nedeniyle tamamlanamayan ligde küme düşmekten son anda kurtulan takımın haklarını satın alarak ilk adımlarımızı attık. Şehir basketbolu seviyor ancak küskünlük vardı. Çünkü son sezonlarda arka arkaya başarısız sonuçlar alınmıştı. Biz burada basketbolu tekrar canlandırmak için çalışmalara başladığımızda kafamızdaki tüm istediklerimizi biraz da pandemi sebebiyle gerçekleştiremesek de mücadele seviyesi yüksek oyuncu grubuyla anlaşmaya çalıştık. Bu ligin çok başarılı hocalarından olduğunu düşündüğüm İlker Hoca ile anlaştık. Oyuncu transferlerimizde de oyuncunun başarısı kadar şehri yakışan bir transfer olmasına da dikkat ettik. Biz maçları kaybetsek de hep sahada o mücadelemizi göreceğimiz bir oyuncu grubumuz olsun istedik. Bu konuda da başarılı olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Herkesin bildiği gibi covidle ilgili en ağır yarayı alan takımlardan biri olduk. Ama ben bunu dezavantaj olarak görmüyorum. Biz o süreçte daha takım olduk. Covid sonrasından da daha iyi döndük. Arka arkaya maçlar kazandık, takım da kendine güvenmeye başladı. Sonrasında rotasyonumuzu genişletmek için Tayfun Erülkü ve Engin Kalkan hamlelerini yaptık. Takıma ikisi de çok iyi uyum sağladı. Sezonunun tamamına baktığımızda ise çok iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum.

Şampiyon olamadığımıza da üzülmüyorum, organizasyon olarak her anlamda hazır olduğumuzda bir üst lige çıkacağımıza inancım tam. Play-off döneminde de çok önemli eksiklerimiz vardı. Takımın bu eksiklerine rağmen play-off’ta finale kadar gitmeleri çok değerliydi. Sakatlıklar olmasa şampiyon olacağımıza emindim. Ama böylesi nasipmş. Önemli olan kulüp olarak üzerine koyarak ilerlememizdir. 

Merkezefendi Bld ile oynadığınız normal sezon şampiyonunu belirleyecek o maçı kaybetmek şüphesiz çok üzücü olmuştur.

Ligin bizim için en önemli maçıydı, uzatmada kaybettik. Elbette üzüldük. Aslında çoğu insan böyle bir performans gösterebileceğimizi bizden beklemiyordu, ama ben takımıma güveniyordum. Bize göre kazanabileceğimiz bir maçı kaybettik.

Maçtan sonra neden play-off da yapmayalım bunu diye düşündük ama maalesef şanssız sakatlıklar bizi bırakmadı ve bu istediğimizi de başaramadık.

"Bu işi belediye takımlarından biraz çıkarmamız gerekiyor."

Yeni sezon öncesi Afyon Belediye ile hakları konusunda bir görüşme olmuştu. Sonra süreç nasıl geçmişti, siz de geç kadronuzu kurmak zorunda kaldınız.

Afyon’la karşılıklı görüşmelerimiz olmuştu ama anlaşamadık. Onlar devam etme kararı aldılar. Biz TBL için yola çıktığımızda transfer için biraz geç kalmıştık. Geçen sezonki kadromuzdan nerdeyse herkes değer kazanarak başka takımlara transfer oldular. Oyuncularımıza değer katıp daha iyi takımlara gitmelerine vesile olmak aslında bizleri mutlu etti. Mert Ali Sert ve genç oyuncumuz Oğulcan Sanca dışında yepyeni bir kadro kurduk yeni sezon için. Bu sezon da yine geçen sezon olduğu gibi maçları kazansak da kaybetsek de sahada o iyi oyunumuzu, mücadelemizi göstermeye devam edeceğiz.

Samsun gibi camia takımlarının TBL’de yer almasının çok değerli ve önemli olduğunu düşünenlerdenim. Şehrin ve camianın desteği kulübe şu an nasıl?

Böyle şehir takımların basketbol için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü belediye takımlarından bu işi biraz çıkarmamız lazım. Belediyelerin özelikle amatör branşlara destek olmasını destekliyorum. Ama belediyelerin kulüplere daha çok sponsor konusunda en büyük desteği vermesi gerektiğini düşünenlerdenim. Camia takımlarının kalıcılığı belediyelerden daha iyi. Çünkü orada 4 senede bir değişen bir süreç var. Dediğim şekilde kulüplere destek verilmesi hem daha iyi hem de kulübün kalıcılığı açısından büyük önem arz ediyor. Biz de şimdi Samsun’da bunu başarmaya çalışıyoruz.

Geçen sezon herkesin bildiği gibi futbol takımımız kılpayı lige çıkmayı kaybetti. Eğer çıkabilseydi basketbol olarak da bir yapılanmaya gidecekti ama şu an biraz öncelik futboldan yana. Futbol üst lige çıktığında basketbol için yatırım daha artacak.

Geçen sene ki iyi sezonumuz ardından bizim formamızdaki sponsor alanlarımızın hepsini doldurdu. Bizim geçen sezon sponsorumuz yoktu. Şimdi formada boş yer kalmadı. Önemli olan bu sponsorlukların uzun vadeli olabilmesi. 

"Bizim Karadeniz'in basketboldaki tek temsilcisi olmak gibi önemli bir misyonumuz var."

Geçmiş sezonlara baktığımızda Samsun, Giresun, Trabzon ve Artvin’de başarısızlıklar sonucu kulüpler kapandı. Karadeniz’de gerçekten basketbolu ayakta tutmak daha mı zor ? 

Biz böyle olmaması için çaba sarfediyoruz. Basketbol okulu ve altyapı faaliyetleri için önemli adımlarımız var. Şehrin içinden ve çevresinden altyapımız için oyuncu kazanmaya çalışıyoruz. Bu sezon altyapıdan üç oyuncumuz A takımımızla beraber antrenman yapacak. İlerde oyuncularımızı da Türk basketboluna kazandırabilirsek bu kulübümüzün devamlılığı için de çok değerli olacak.

Ben burada kulüplerin doğru yönetilmesi, altyapının sağlam olması ve kurulan ekibin en önemli şeyler olduğunu düşünüyorum

Camia desteği ve sponsorlarla bu işi kalıcı hale getirilebilirsem ve mevcut bütçemden fazlasını harcamazsam o kulüp sadece Karadeniz değil herhangi bir şehirde de sağlam bir şekilde ayakta kalır.

Altyapının kalıcılık ve sürdürülebilir organizasyon olmak için önem arz ettiğini söylemiştiniz. Peki altyapı ile ilgili şu an yaptığınız herhangi bir çalışma var mıydı?

TBL takımları daha çok batı bölgelerinde, BSL de aynı şekilde. Bu işin artık doğu tarafına da kayması gerektiğini düşünüyorum. Biz de Karadeniz’in tek temsilcisiyiz, önemli de bir misyon bu. Altyapıdaki oyuncular kendilerine hedef alabilecekleri bir takım görmek istiyorlar. Ben Giresun’den, Ordu’dan, Amasya’dan seçmelerimize katılım ile ilgili telefonlar alıyorum. Bizim de zamanla organizasyonumuz artmaya başladığı için mesela artık oyuncularımıza okul bursu da vermeye başladık. Bunların üstüne koymaya devam edeceğiz. Burada çok büyük potansiyel de var. İlerleyen zamanlarda daha da iyi yerlere getirmek için çabalayacağız. 

Takım sayısı Karadeniz ve Doğu bölgesinde daha az olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çocuklar daha az maç yapmak zorunda kalıyor. Bu konuyla ilgili sizin yaptığınız bir şey var mıydı?

Geçen sene hiç maç yapılmadı biliyorsunuz. Ben de altyapı oyuncularıyla konuşarak altyapı takımlarımız arasından iyi oyuncu gruplarını seçip kendi aralarında maç yaparak en azından bu eksikliği gidermeye çalıştık. Burada fazla maç şansları olmadığı için bu sezon da böyle yaparak ve yakın şehirlerdeki takımlarla anlaşarak elimizden geldiğince maç yapmalarını sağlayacağız. 

"Geç kurulsak da içimize bir sinen bir kadro oldu"

Samsunspor bu sezon geç kuruldu, yeni bir oyuncu grubuyla yola çıkıyorsunuz. Sahada aslında geçen sezonkinden mücadele olarak farklı bir Samsun izlemedik. Peki Samsun’un bu sezonki hedefi nedir?

BSL’deki A Milli Takım oyuncularını bir kenara ayırırsak geride kalanlar arasında burada ve orada bir oyuncu farkı olduğunu düşünmüyorum. Kurulan kimya, oluşturan grup, teknik ve idari ekip bütünleştiği zaman takım olarak iyi olduğumuzu düşünüyorum. Seçimlerimizi geçen sezon da buna sezon da ona göre yapmaya çalıştık. Biz aslında bu sezon ne kadar gecikmiş gibi gözüksek de kurduğumuz kadro gayet içimize sinen bir kadro oldu. Bunların yanına yabancı bütçemiz çok olmadığı için burada hem bize katkı verip hem de kendini yukarı çıkarabilecek iki yabancıyı dahil ettik. Şu ana kadar ki gidişattan gayet memnunuz. Yine iyi bir sezon geçireceğimize hem koçun hem benim inancım tam.

Oyuncular buraya gelirken değer kazanacaklarını bildikleri için istekli oluyor. Çünkü geçen sezon oyuncularımız hem oyunlarının üstüne koymuştu hem de değer kazanmışlardı. Bu durum onların daha istekli olmasını gösteriyor. Şu an arkadaşlık ortamı da çok iyi. Her şey istediğimiz gibi gidiyor.

Ligin önemli taraftar gruplarından birine sahipsiniz. Bu sezon kendileriyle salonlarda da buluşacaksınız. Ama pandemi döneminde de sizlere her zaman sosyal medyada destek olmuşlardı. Taraftarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Geçen sezon taraftar yokken maçlar kazandık ama taraftarın yokluğu o galibiyetlerin keyfini onlarla çıkararamamak çok üzücü olmuştu. Bu sezon neseki böyle olmayacak. Bizim sahadaki mücadelemizi gördükten sonra kazansak da kaybetsek de bizlerden desteklerini hiç esirgemeyeceklerdir. Bu sezon onlar için de güzel organizasyonlarımız olacak, eğlenceli ve keyifli bir ortam sunmaya çalışacağız.

Yorumlar Okunma: 1910