Sezonun İlk Kupası Mersin’e Gitti (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sezonun İlk Kupası Mersin’e Gitti (Hayri Pekergin)

03-10-21 20:48

Erkeklerde liglerin başlamasının ardından kadın basketbolunda da 2021-2022 sezonu lig mücadelelerinin ilk haftaları giderek yaklaşıyor. 

Federasyon Kupası ile yeni sezona merhaba diyen kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de Kupa Şampiyonu, finalde Emlak Konut’u 69-66 mağlup eden Mersin Büyükşehir Belediyesi oldu. 
 
TKBL şampiyonluğunun en önemli favorisi olarak gösterilen Emlak Konut’u D Grubu maçında da 52-51 mağlup eden Mersin BŞB kadın basketboluna büyük yatırımların yapıldığı Mersin’e kupayı getirdi.  
 
Mersin BŞB – Emlak Konut Finalinde başa baş geçen ilk çeyrek ardından, birçok pozisyonu oynayabilen deneyimli Cansu Aslan Cankurt ve Nihan Demirkol Tolgay potaya yakın aldıkları toplarla rakip guardlar önünde fizik üstünlükleri ile dengeyi takımları lehine çevirdi. 
 
İkinci çeyreği topu çok iyi paylaşarak 26-10 önde kapatan ve büyük avantaj sağlayan Mersin BŞB’de dışarıdan da etkili olabilen power forvet Whitted’in ağır bir fiziğe sahip Goodlett önündeki başarısı maçın bir diğer kilit noktasıydı. 
 
Emlak Konut’un savunmayı sertleştirdiği bölümlerde kenardan gelerek Cansu Aslan Cankurt üzerindeki yükleri azaltan ve topun doğru yere gitmesine katkı yapan Yaren Gündüz, ilk yarıda skora katkı getiren deneyimli Fahriye Bayraktar sonuca etki eden diğer isimlerdi. 
 
Mersin takımında aldıkları sürelerde olumlu katkılar getiren Yağmur Taşar, deneyimleri ile topun kıymetini bilerek rollerinin gereğini yerine getiren İlknur Yıldızhan ve Nilay Aydoğan       
gelen şampiyonlukta skor katkılarının çok ötesinde bir paya sahip oldu. 
 
Mersin BŞB coachu İbrahim Sağdıç geçmişten bugüne takımlarına hep iyi savunma yaptıran bir coach olmuştu. 
 
Final maçında da Goodlett’in etkisini sınırlayan yardımlı savunma Mersin BŞB’ye momentum ve moral getiren faktör oldu. 
 
 
 
Mersin basketboluna ve birçok basketbolcunun yetişmesine önemli katkıları olan teknik adam, final maçında rakibin savunmadaki zayıf noktalarını iyi analiz ederek, bulduğu her noktada dengenin takımı lehine dönmesini sağladı. 
 
Emlak Konut’un geriden gelerek öne geçtiği bölümlerde Nihan Demirkol Tolgay, Cansu Aslan Cankurt ve Whitted’in aldığı sorumluluk kadar odaklı kalan Mersin BŞB takımı az hata yaparak “hak edilmiş” bir kupa şampiyonluğuna imza attı. 
 
Emlak Konut TKBL’nin hiç şüphesiz en güçlü kadrosu. 
 
Bana göre “kaybedilmiş” olarak değerlendirilebilecek Federasyon Kupası ardından özeleştiri yapmaları ve ilerleme sağlamaları gereken en önemli bölüm savunma performansını 40 dakikaya yaymak olmalı. 
 
Burada görevin büyüğü, savunma direncinin frekansını belirleyen guard rotasyonuna düşüyor. 
 
Normal şartlarda pivot Goodlett’in ağırlığını Saynur Tozlu’nun görece çabuk bacakları, saha görüş başarısı ve hücum ribaundu katkısı ile dengeleyen Emlak Konut, Mersin BŞB Takımı Saynur Tozlu karşısına kısa forvetler ile çıkınca o kompatmanda istediği etkiyi kuramadı.  
 
Hücumda yakalanamayan ritmin savunmada telafisi maçın genelinde gerçekleşmeyince rakibe üstünlük sağlama olanakları olmadı. 
 
Emlak Konut’un Mersin BŞB önündeki iki yakın skorlu maçtan da mağlup ayrılmasının bir diğer faktörü de sonlardaki kırılma anlarındaki hücumlarda sağlanamayan netlik oldu. 
 
 
TKBL Federasyon Kupasında yarı finale yükselen diğer takımlar Fenerbahçe Gelişim ve BOTAŞ Gelişimdi. 
 
Fenerbahçe Gelişim kadrosuna yeni eklediği Selin Gül, bu sezon önceki sezonlardan çok farklı oynayarak farklı bir seviye için kapıyı aralayan Doğa Adıcan, oyununu olgunlaştıran İdil Saçalır ve TKBL’de ilk maçlarına çıkan 2005 doğumlu çok yönlü forvet Elif İstanbulluoğlu ile “yeniden” Türkiye liglerindeki diğer takımlara değil Fenerbahçe A takımına oyuncu vermeye yönelen bir patikaya girmiş görünüyor. 
 
İzlediğim en olumlu noktalardan biri Fenerbahçe Gelişim teknik ekibinin Selin Gül’ü “sürekli içeri dikmek” yerine ona potansiyelini ortaya koyabileceği dış pozisyonları ve dizilişi sağlaması oldu.  
 
Yetenekli oyuncu da bana göre henüz tam potansiyeline ulaşmamış olmasına rağmen turnuvadaki yakın skorlu iki maçın kırılma anlarında skor üreterek takımına katkı yaptı ve ilerisi için iyi sinyal verdi. 
 
U18 Milli Takımını değerlendiğim 2 Ağustos tarihli bir önceki yazıda Selin Gül için aşağıdaki bilgileri paylaşmıştım. 

“U18 Milli Takımının turnuva değerlendirmesinde en çok süre alan oyuncuların 4 ve 5 numara pozisyonlarını oynayabilen Selin Rachel Gül ve forvet Simge Tokmak olduğunu görüyoruz. 

Selin, ailesinin kadın basketbolunun içinde olması gibi bir avantaja sahip. Babası Ercan Gül alt liglerde kulüp yönetmiş bir kişi.  

Selin rachel Gül turnuvayı 30 dakika, 13.6 sayı ve 9.6 ribaunt ortalaması ve az top kaybı ile bitirdi. 

Potansiyeli ise aslında şu anda ortaya koyduğunun çok ötesinde. 

Birden çok pozisyonu yapabilecek hatta biraz iyi çalışma ortamıyla bu palete 3 numarayı da ekleyebilecek yeteneği var. 

Bana göre potansiyelini geliştirmesi ve bugünkü performansı içinde hapis olmaması için bundan sonra kulüp bazında daha elit seviyede yer alması gerekiyor.  

Ben bunu ailesine yaklaşık 2.5 yıl önce ifade etmiştim. O zaman bu gerçekleşme söz konusu olsaydı potansiyeli A Milli takım seviyesine yakınsayan bir Selin Rachel Gül izleyebilirdik.”

Bu turnuvada bir maç oynayan Banu Şimşek’in de kadroya eklenmesiyle Fenerbahçe Gelişim TKBL sezonunun ilgi ile izlenecek takımlarından biri olabilir. 
 
Diğer yarı finalist BOTAŞ Gelişim ise bu sezon kadrosuna eklediği Ronahi Zilan Kıran, Saliha Mandıracı, Rana Uçar üçlüsü ile kendi misyonu çerçevesinde başarı yakalamaya devam edecek gözüküyor. 
 
Erdenay Topçu’nun önceki sezon performanslarının çok altında kalmasına rağmen yarı final maçında Emlak Konut önünde direnç gösteren Ankara takımında, bana göre son yılların en potansiyelli genç oyun kurucu Saliha Mandıracı oyununu olgunlaştıracağı bir sezon yaşayacak. 
 
Takımın savunma ve mücadele ritmine katkısı ile her maç faktör olabilecek Rana Uçar, çabukluğuna biraz daha topla kolaylık eklemesi halinde çok farklı bir seviyede olabilecek Ronahi Zilan Kıran, pota altındaki bitirişleri dış şutları kadar başarılı yapabilmesi halinde Işılay Eğin ve yaşı ilerlese de deneyimi ve çok yönlülüğü ile Stashchuk BOTAŞ Gelişim’in ön plandaki isimleriydi.
 
BOTAŞ Gelişim takımının sezon içinde büyük avantajlarından biri kadrodaki Zeynep Budak, Deniz Torğut, Ceylin Altunpa, Burcu Büyükayan, Adanaz Çorum ve aldığı sürelerde daha “sonuç odaklı” olabildiği takdirde Aysude Yıldıztekin ile geniş ve birbirini iyi tanıyan bir rotasyona sahip olması. 
 
********
 
TKBL Federasyon Kupasında Urla Belediyesi geçen sezon olduğu gibi kapasitesi çerçevesinde başarılı olurken, Ferhatoğlu Edremit Belediyesinin kadrosunu biraz daha derinleştirmesi, Çeşme Basket’in ise oyunun her iki yönünde daha “sert” bir görünüm kazanması gereği dikkat çekti. 
 
Antalya Güneşi, Bodrum Kayra Basket, çeyrek finale yükselmesine rağmen Rize Belediye, Yalova VIP, Bursa Uludağ Basket, Tarsus Belediyesi kadro derinliği, yabancı oyuncu performansı ve sezon başındaki uyum güçlükleri nedeniyle daha yukarı sıralarda yer alamadı. 
 
Samsun Basketbol ve Karşıyaka Çarşı Koleji’nin işleri ise yukarıda belirtilen diğer takımlara oranla bir miktar daha zor görünüyor. 
 
twitter: @hayripekergin
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4698