Mert Ali Sert: Bıraktığımda ismimin anılmasını isterim - BasketFaul.com

Mert Ali Sert: Bıraktığımda ismimin anılmasını isterim

05-10-21 16:14

Geçen sezonun Samsunspor cephesinde harika geçmesinde en önemli pay sahiplerinden biri de Mert Ali Sert idi. Mert Ali, sezonu 40 maçta, 16,2 dakika, 5,1 sayı, 3,4 ribaund ve 1,1 asist ortalamalarıyla tamamladı. Bu sezon kendini daha da ileri taşımak isteyen Mert Ali, iyi geçen sezonun ardından bu sezonda Samsunspor’da kalmaya karar verdi. Biz de kendisiyle hem Samsunspor kariyerini konuştuk hem de kendisini daha yakından tanıdık.

Geçtiğimiz sezon kariyerinin en özel sezonlarından birini geçirdin desek yanlış olmaz. Sen geçen sezonla ilgili neler söylemek istersin?

TBL’deki 3. senemde Samsunspor gibi büyük bir camia takımında ilk kez oynadım. İlker abi ve takım arkadaşım Uğur Can dışında kimseyi tanımıyordum. Bizim için güzel bir sezondu. Takımdaşlık ve yaşlarımızın birbirine yakın olması bunda büyük sahibi oldu. Sezonunun sonunu iyi getiremesek de hem kariyerim hem Samsunspor açısından iyi bir sezon geçirdik.

Geçtiğimiz sezonki kadrodan sen ve genç oyuncu Oğulcan Sanca dışında kimse kalmadı. Başka teklifler aldığını da düşünüyorum. Ama burada kalmayı seçtin. Bu kararının en büyük sebebi nedir?

Burada kalmamın en büyük sebepleri İlker abi ve Emre abidir. Geçen sene kariyerimin açısından da güzel bir sezonu geride bıraktım. Bu sezon bu anlamda benim için daha önemli, üzerine koyarak devam etmem gerekiyor. Bildiğim kulüp, bildiği yerin beni daha çok motive edip, daha ileriye götüreceğini düşündüm. Bu sebeple de burada kalmayı tercih ettim.

Sahadaki oyununuz geçen sene herkesin hayran bırakıyordu desek abartmış olmayız. Gösterdiğiniz mücadele ve birlikte gösterdiğiniz bu iyi oyununuzun sırrı sana göre neydi?

Herkesin yaşının yakın olması bence en önemli etkendi. Herkesin birbirine saygı ve sevgisi vardı. Biz saha dışında da hep birlikte vakit geçiren bir takımdık. Bu zamanla daha da arttığı bence takım olgusu bu yüzden çok gelişmişti. Ben bu işin sırrının en çok bu birlikteliğimiz olduğunu düşünüyorum.

Geçen sezon takımında öne çıkan 2-3 yerli oyuncudan biri de senden. Diğerlerine göre biraz daha genç bir yaşta ve zor bir sezonda böyle bir performansın sahibi olmak kolay olmasa gerek. Bu çıkışındaki en önemli etken sana göre neydi?

En önemli etken İlker abiyle daha önce çalıştığım için onun sistemini biliyordum. İlker abi, Emre abi ve takımdaki diğer tecrübeleri arkadaşlarımın bana verdikleri özgüven ve destekleri bu konuda bana çok yardımcı oldu. Bir oyun kimyam var, onu hiçbir zaman kaybetmemeye çalıştım. Kaybettiğim zamanda da hepsi tekrar bulmam da yardımcı oldu. Ben en çok bana olan destek ve özgüvenlerinden dolayı bu performansı gösterdiğimi düşünüyorum. Bir de tabii her zaman herkesin söylediği gibi çalışmak bir diğer önemli etken oldu. Elimden geldiğince daha iyi olmaya çalışıyorum.

Biraz da Samsunspor dışına çıkıp basketbola nasıl başladığından bahsedelim. Mert Ali Sert basketbola nasıl başladı?

Aslında küçüklüğüm basketbol hiç aklımda yoktu. Ben bir aile sporu olan binicilik yapıyordum. Biniciliğe 6 yaşında başladım. Amcam, kuzenlerim, kız kardeşim binicilik yapıyordu. Dolayısıyla o sporla iç içe büyüdüğüm için ona çok yatkındım. Ancak yaklaşık 3 sene sonra bir gün annem biraz ısrarla beni spor okuluna yazdırdı. Ata mı eziyet ediyordum ya da bunu yapamayacağımı mı anladı annem bilmiyorum ama bu maceram sadece 3 sene sürdü (gülerek). Spor okuluna yazılınca ben de mecbur gitmek zorunda kaldım. Daha sonra fiziğimde basketbola uygun olunca basketbola yöneldim. Oynamaya başladıkça da sevmeye başladım. Basketbolda bir yerlere gelmem de bu sebeple annemin desteği çoktur. Biraz her şey onun sayesinde oldu diyebilirim.

Şu an Galatasaray forması giyen Canberk Kuş ile birlikte Amerika’ya gitme kararı almıştık. Bizim Amerika’ya gitme sebebimiz bizim zamanımızda A takımda süre alma şansımızın çok düşük olmasından dolayıydı. Biz de benchte oturmak değil oynamayı tercih ettiğimiz için Amerika’ya gitme kararı almıştık. Aslında biz geç gittik, lise 3’teyken gitmiştik. Eğer öyle bir plan yapılacaksa kesinlikle daha erken gidilmeli. Kesinlikle çok büyük avantaj oluyor. Ülkemizde maalesef spor hayatımızı sürdürürken eğitim hayatımızda sağlıklı ilerleyemiyoruz.

Şu an üniversite eğitimime burada devam ediyorum. Pandemide herşeyin online olması aslında bana çok yardımcı oldu. Hedeflerim doğrultusunda 2023’te diplomamı alacağımı düşünüyorum (gülerek).

Son yıllarda TBL’de yerli oyuncular, daha ön plana çıkmaya ve adlarından daha çok söyletmeye başladılar. Bunun sebebi sana göre yabancı kalitesindeki düşüş mü yoksa başka bir sebep mi?

Benim bu ligdeki 4. senem. Dolayısıyla buralarda oynamış iyi yabancılarla birlikte bir sezon geçirmedim ama bence yerlilerin şu an öne çıkışının sebebi bu değil. Çünkü bence oyuncu çalışmasını doğru ilerletir, işini doğru yaparsa antrenörünün şans vereceğini düşünüyorum. Evet burada büyük bir şansa ihtiyacınız oluyor ama o şans çalışmayla herkese en az bir defa geldiğini düşünüyorum. Geldiğinde onu en iyi şekilde kullanmak gerekiyor. O yüzden bunu çok yabancıya bağlamıyorum. Sonuçta düşük seviyede bir yabancı geldiğinde o da bir çıkış aradığı için beklenilenin üzerinde bir performans göstererek kendini daha yukarıya atabiliyor. O yüzden bunu oyuncunun oynayıp oynamamasına bağlıyorum.

Geçen sezon taraftarınızın tribünde desteklerini hissedememiş olsanız da sosyal medyadan desteklerini esirgemiyorlardı. Bu sezon ise salonlarda yanınızda olabilecekler. Gerçekten bu ligdeki en iyi taraftara sahip takımların başındasınız. Sen neler söylemek istersin?

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz sezon kendileriyle birlikte olamamıştık ama desteklerini bize her yerde hissettiriyorlardı. Samsunspor ürünleriyle bir yere gittiğimizde insanların bize bakış açıları çok iyi oluyor. Umarım bu sezon onlarla daha çok birlikte olup, yanımızda desteklerini hissedeceğiz. Çünkü ben taraftarların takımları ateşlediğini düşünüyorum. Bu sene birleşirsek bizlere çok destek olacaklarını düşünüyorum.

Son olarak ise Mert Ali Sert’in kariyer hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Ben bu ligde kendini kabul ettirecek bir oyuncu olmayı istiyorum. İnsanlara Mert Ali Sert diyince ‘vet böyle bir oyuncu var her takıma lazım.” dedirtmeye çalışıyorum. Vücudum el verdiği ve kendime ne kadar iyi baktığımla alakalı basketbolu ne kadar oynayacağımı bilmiyorum. Ama oynayabildiğim yere kadar oynayıp bıraktığımda ise bu ligde benimle ilgili "evet böyle bir oyuncu vardı geldi ve geçti", diye bir isim bırakmak istiyorum. Bunu başarır mıyım bilmiyorum ama bunun için elimden geleni yapacağım.

Yorumlar Okunma: 1914