Okan Çevik: 'Nasılsa kazanırım' dediğiniz maçı kaybedersiniz - BasketFaul.com

Okan Çevik: 'Nasılsa kazanırım' dediğiniz maçı kaybedersiniz

12-10-21 15:58
Fatih Şeker
TBL’de ilk 2 haftayı lider durumda geçen Beysu Konyaspor’da koç Okan Çevik, önce Süper Lig’e çıkıp kalıcı olmak ve play-off’u zorlamak, sonra da Avrupa kupalarına katılmak istediklerini söyledi

Kon TV canlı yayınında soruları yanıtlayan Okan Çevik’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

* Lige iyi başlamaktan ziyade ligi çok iyi noktada bitirmek önemli. Amacımız sonunda da iyi olmak. Birbirine denk takımlar var, her hafta enteresan sonuçlar oluyor. Oyuncularıma ‘bu hafta nasılsa kazanırız cümlesini aklınızdan geçirdiğiniz an kaybederseniz’ diyorum. En ufak gevşemeye tahammülü yok ligin. Son yıllarda takımlar arasındaki makas farkı azaldı. 37 sayıyla yendiğimiz Finalspor, Manisa’yı mağlup eden Sigortam.Net’e iki uzatmada kaybedebiliyor. 28 tane final maçımız daha var. İnşallah play-off’a da katılmadan 100. yılımızda Süper Lig’e çıkacağız. 

* Yönetimle beraber geleceği de düşünüyoruz. Bir rüyamız var. Sadece Süper Lig’e çıkmak değil, orada kalıcı olmak ve play-off bandında olmayı hedefliyoruz. 2 yıl sonra Konya’da Avrupa kupası oynama planımız var. Bunu istişare ettik. Anlaşmamız da bu doğrultuda zaten. Yönetimimizle bu hedef doğrultusunda görüş birliğimiz var. Neden olmasın bu diye yola çıktık. Uzun vadeli planlarımız var.

* 22 sene önce de Konya’daydım. O günden bu güne nasıl bir süreç geçtiğini biliyorum. Konya’da belirli bir grubun desteklediği tarzda gitti basketbol. 3 yıl önce Konya’nın en büyük markası Konyaspor’un çatısı altına girildi. Bu bence önemli adım. Çok daha kurumsal bir yapı oluyor, gücünüz artıyor. Daha iyi organizasyon oluyor. Kulübümüz Süper Lig için çok istekli.

* Başkanımız Fatih Özgökçen sporla yatıp kalkıyor. Antrenmanlarımıza, maçlarımıza geliyor. Sürekli mesaide. Bütün her şeyin kontrolünü yapıyor. Her zaman konuşuyoruz. Kesinlikle bizden daha kararlı ve daha istekli çıkma konusunda. Bize müthiş bir enerji veriyor. Fatih Başkan bu sezon itici güçlerimizden. Ona söz verdiğimiz şampiyonluğu da mutlaka sezon sonunda getireceğimize inanıyorum. Konya şehri ve Konyaspor’un desteğini hissediyoruz.                                  
* Şampiyonluk sadece iyi oyuncu transfer ederek gelmiyor. Takım kimyasının iyi oturması gerekiyor. İyi takım kurduk. Manisa ile birlikte en favori gösterilen iki takımdan biriyiz. Üst tarafı zorlayacak 8-10 takım var. Bizim tecrübeli yerli oyuncularımız var. Bu en önemli noktamız. Bu ligi yaşamış, bu ligde nasıl şampiyon olunacağını bilen oyuncularımız var. Bunu gelişim göstermek isteyen genç oyuncularla bütünleştirdik. İyi bir Türk kadromuz var. Zaten yabancılarınız iyi olmak zorunda. Bu işin kuralı. Ancak Türk oyuncularınız ne kadar kaliteliyse siz o kadar yukarı gidiyorsunuz. Şampiyonluk için öncelikle Türk oyuncularımıza güveniyoruz.

* Takıma en faydalı olacağına inandığımız yabancılar aldık. Morgan, çok ciddi skorer. Gueye biraz adaptasyon sorunu çekiyor. Onun adına kritik yapmak için erken. Ama mutlaka faydasını artıracaktır. Konyaspor, şuan için Süper Lig’e çıkacak kadroya sahiptir. Gerekiyorsa da sezon içinde eklemeler yapılacaktır. Bir karımız var, o da Süper Lig. Zaman içinde ne gerekiyorsa yapılacaktır. 

* Antalya maçında Gueye faul problemine girmişti. Ayrıca kısa bir 5 ile oynamayı tercih ettim. Morgan da maalesef şutları sokamadı. Bazı şutörlerin böyle günleri vardır. Maçın başında kolay atışları kaçırdı ve sonra da düştü. Son 7 dakika kala da turnike sırasında hafif bir sakatlığı oldu. Yerine Umut Geçen oynadı ve çok iyi performans sergiledi. Maç kafa kafaya giderken çok iyi bir enerji yakalanmıştı 5 Türk oyuncuyla. Hazer 5, Can da 4 numara oynadı. O güzel ivmeyi bozmadık ve 11 sayı farkla da kazandık. Önemli bir deplasman galibiyeti.

* İlk maçta istediğimiz desteği alamadık. Ben hem kendi antrenörlüğümde hem de rakip olarak geldiğim maçlarda Konya taraftarının ne kadar etkili olduğunu biliyorum. Taraftarlarımıza çağrıda bulunuyorum. Şampiyonluk ve 100. yıl sezonumuzda taraftar desteği bizim için çok değerli. Birkaç maçla şampiyon belirlenecek. Ben eminim ki bu sezon bize 3-4 maçı taraftarımız kazandıracak. Mamak maçıyla beraber ciddi bir destek bekliyoruz. Sezon başlangıcında taraftar desteği çok önemli. Biz bu yolda onlarla birlikte yürümek istiyoruz. Taraftarımızla şampiyon olacağız.

* İlhan Palut çok başarılı bir teknik direktör. Namağlup gitmek çok önemli bir özellik. Kötü günler de olacaktır, orada da destek olunmalı. Sahadaki duruşuyla, takımla iletişimi ve yönetimle uyumuyla beraber çok güzel bir sinerji var ortada. Bu sinerjiyi bozmak isteyen başarıya çomak sokmak isteyenler olabiliyor. 

Yorumlar Okunma: 1231