Fener Berlin Duvarına Çarptı... - BasketFaul.com

Fener Berlin Duvarına Çarptı...

12-10-21 22:45

Maça Alba Berlin çok açık bir taktikle başladı. Alan savunması yaparak, Fenerbahçe’nin oyun planını bozmaya çalışıyorlar, hücumda ise ilk 8 saniye içerisinde boş şutu bulup değerlendirmek istiyorlardı. Temsilcimiz ise ilk 5 dakikadan sonra alan savunmasına karşı nasıl hücum edeceğini bulana kadar 3 dakikayı skorsuz geçti. Alba da üçlükleri göndermeye devam edince (4/8 3FG) 2.53 kala 13-11 öne geçtiler. Djordjevic çözümü, uzunlarının hepsi sakat olan rakibine karşı Ahmet’i 4 şutörle birlikte sahaya atarak buldu. Onun yarattığı eşleşme sıkıntısını kısalar da iyi değerlendirince ilk çeyreği 19-18 önde kapatmayı başardık. Bazı pozisyonlarda rakibin topsuz koşularına tepki vermekte geç kalmamız fazlasıyla başımızı ağrıttı. 

İkinci periyotta ilk saha içi isabeti iki buçuk dakika sonra Ahmet’ten geldi. De Colo-Ahmet ikili oyunlarını savunmada yaşadıkları sıkıntı bariz bir şekilde göze çarpıyordu. Alba hızlı karar vererek değerlendiremediği her yarı saha hücumunda üçlük deniyordu. Bizim savunma konsantrasyonumuzu yukarı çektiğimiz dakikalarda bu şutların kalitesinin düşmesi iki buçuk dakika sayı üretememeleriyle sonuçlandı. Savunmadan aldığımız enerjiyle rakibin mecburen getirdiği yardımları akıllıca cezalandırınca farkı bir ara çift hanelere kadar çıkartmayı başardık. İlk yarı 35-27 üstünlüğümüzle sonuçlandı. Rakibin uzun rotasyonunda yaşadığı sıkıntılar ribauntlara bariz bir şekilde yansıdı. (Fenerbahçe: 27, Alba: 18) Ayrıca Alba sadece 2/2 FT ile oynarken, biz 13 kere serbest atış kullandık. (9/13 FT) Bunda çemberi neredeyse hiç zorlamamalarının etkisi çok büyüktü. 

Üçüncü çeyreğin ilk 2 dakikalık bölümüne 4 top kaybı sığdırarak zoru başardık ve rakibe 11-0’lık seri hediye ettik. Bu durumun yaşadığımız inanması güç konsantrasyon kaybından başka bir açıklaması yok. Yarı sahada üretmekte sıkıntı yaşadığımız bu dakikalarda, ilk yarıda size’ını kullanarak rakibe en fazla sıkıntı çıkaran Ahmet’i hiç denememesi oldukça ilginçti. De Colo’nun üçlüğü derin bir nefes aldırırken, özellikle yarı sahada topun paylaşılamaması, farklı oyuncuların eline değmemesi başlıca sıkıntıydı. Ahmet’in en sonunda oyuna dahil olması kolay sayıları beraberinde getirirken, kısaların da dripling üstü şutlarıyla katkı vermesiyle skora denge geldi. Üçüncü çeyrek Sikma’nın aley-op’a vurduğu smaç sonrası 57-53 ev sahibinin üstünlüğüyle noktalandı. Çeyreğe Alba Berlin’in yaptığı 5 top çalma damga vurdu. 

Alba’nın el üstü soktuğu zor şutlara, bizim içeriden dışarı çıkarırken kaybettiğimiz topların eklenmesi farkı yine 7 sayıya çıkarttı. Konsantrasyon kaybından kaynaklı top kayıpları devam ederken, savunma direncimiz de yerlerdeydi. Bu çeyrekte 10 sayı fark yerken, maçı da 84-70 kaybettik.  

Öne Çıkanlar:

Alba Berlin: 

Da Silva: 22 sayı, 5 ribaunt, Maodo Lo: 21 sayı, 5 asist, Sikma: 13 sayı, 9 ribaunt, 5 asist, 3 top çalma

Fenerbahçe: 

De Colo: 15 sayı, 7 asist, Vesely: 9 sayı, 7 ribaunt, Ahmet: 12 sayı, 4 ribaunt

İSTATİSTİK 

 

Yorumlar Okunma: 2179