BGL'deki ilk kadın koç: Esra Şencebe - BasketFaul.com

BGL'deki ilk kadın koç: Esra Şencebe

20-10-21 14:25
Becky Hammon'dan sonra birkaç kadın antrenör daha NBA'de görev aldı... Türkiye'de de geçmişte çok az sayıda kadın antrenör erkek altyapılarında ve EBBL'de çalışmıştı... Bu sezon da Esra Şencebe, BGL staffında Cem Akdağ'ın asistan koçu olarak, bir ilke imzasını attı... Bize soracak olursanız antrenör antrenördür... Dolayısıyla bir kadın koçun erkek takımında çalışıyor olmasının ne bir dezavantajı, ne de avantajı vardır... Erkek basketbolunun kadınlardan ayrılan tarafı daha kuvvetli, daha hızlı olmaları, daha yükseğe çıkabilmeleridir... Antrenör açısından ise bir farklılık yoktur... Ha erkek olmuş, ha kadın...

Evet... Konuğumuz Esra Şencebe... Yıllarca basketbol oynadı, 3 büyüklerle Euroleague, Lig, Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Kupaları kazandı ve çok iyi izlenimler bıraktıktan sonra da 37 yaşında basketbolculuğu bıraktı ama basketbolu bırakamadı...

Söz Esra'da...
* Muğlalıyım ama babamın askerliği nedeniyle çok dolaştık. Malatya'da doğmuşum, basketbola ise 14 yaşında Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi altyapısında başladım. Lisedeyken uzun boylu kız olarak algılandığım için basketbola başladım, Erhan Hoca beni bir yıl sonra da Galatasaray'a gönderdi.
* Oyuncu olabileceğimi hissettiğim için ailemi İstanbul'a gitmem konusunda ikna etmem çok zor olmadı. Galatasaray yıldız takımında 1 yıl oynadıktan sonra, 17 yaşındayken kiralık olarak Erdemir'e gönderdi ve profesyonel kariyerim başlamış oldu. Basketbol oynamaktan büyük keyif aldım ve sakatlıklar sonucunda bırakmak zorunda kaldım. Şimdi 40 yaşındayım ve sakatlıklar olmasa devam ediyor olabilirdim.
* Hala basketbol antrenmanı yapıyorum ve haftada 2 gün bisikletle 20-25 kilometre yaparak zinde kalmaya çalışıyorum.
* Basketbolu bıraktıktan sonra İzmir'de kafe işletmeciliği yaptım ama parkeler beni geri çekti. Antrenör kurslarına katıldım, U16 Milli Takımı'nda menajerlik yaptım.
* Menajerlik ve antrenörlük arasında kararsızlık geçirdiğim dönemde Gelişim Koleji'nden asistan koçluk teklifi aldım. Cem Akdağ gibi bir koçla başlamak benim için büyük şans olacaktı. Bu konuda Murat Özyer'den de büyük destek aldım. Şimdi, yıllar önce Galatasaray'dayken oyuncusu olduğum Cem Akdağ'ın yardımcısıyım.
* Gelişim'e gelirken hem kulübün organizasyonu, hem de Cem Akdağ gibi bir duayenle çalışacak olmam kararımı kolaylaştırdı. Aynı anda bir kadın takımından da teklif alsam sanırım kararım değişmezdi. Şimdi şanslı bir başlangıçla stajımı yapıyorum. Yeteri deneyim kazandıktan sonra elbette ileride baş antrenörlük de yapmak isterim. 
* Basketbolun temeli erkekler ve kadınlar için aynı. Kadın basketbolcuların sporu bıraktıktan sonra işin içinde kalmalarını arzu ediyorum. Sonuçta antrenörlük sadece bir erkek mesleği değil.
* Antrenmanlarda en çok önem verdiğimiz konuların başında bireysel çalışmalar geliyor. Özellikle uzun oyuncuların parmak hassasiyetinin gelişmesi dışında kısalarla fundamental çalışmaları ve bütün oyuncularla şut mekaniği konusunda çalışmalar yapıyorum.
* Basketbol bir alışkanlık oyunu ve üst düzey oyuncu yetiştirmek konusunda hepimize görevler düşüyor. En önemlisi oyuncuları çok yönlü geliştirebilmek. Kadın basketbolunda tek yönlü oyuncular maalesef çoğunlukta ama günün basketbolunda bu tür oyuncuların işi kolay değil. Erkekler için bu konuda yorum yapmak için biraz daha zamana ihtiyacım var çünkü bu tarafta yeniyim. 
* Oyucular belki kariyerimin de etkisiyle çok saygılılar, çok dikkatle dinliyor ve söylediklerimi yapmaya çalışıyor. Karşılarında erkek ya da kadın önemli değil, beni bir antrenör olarak hissettiklerini düşünüyorum...

Esra Şencebe'ye kariyerinin yeni aşamasında başarılar diliyoruz.  

Yorumlar Okunma: 3370