Fatih Söylemezoğlu'nun Real-Fenerbahçe maçındaki kritik pozisyonlara yorumu - BasketFaul.com

Fatih Söylemezoğlu'nun Real-Fenerbahçe maçındaki kritik pozisyonlara yorumu

22-10-21 08:12
BİTİME 2:52 KALA...
Bir temasın "Sportmenlidışı faul" olabilmesi için, önce "faul" olması gerekir. Dolayısı "faul" olabilmesi için de  önce temas olması gerekir. Devamında "temasın etkisi" olması lazım ve dahi o oyuncunun bu temas ve etkisi nedeni ile avantajını kaybetmesi lazım. Bu üçü bir arada olmadan faul olmaz. Burada sadece "göz yumulur bir temas" var. Ne etkisi, ne de avantaj kaybı söz konusu değil. Dolayısı ile faul yok, o zaman faulün olmadığı yerde sportmenlik dışı faul nasıl olur? Ayrıca Basketbolda avantaj kuralını unutmayalım...
VİDEO 1

BİTİME 2:42 KALA...
Savunma oyuncusu yayın dışında ve hücum oyuncusundan önce yerini alarak ve öne doğru bir hamlesi olmadan legal savunma pozisyonunda yerini alıyor. Ancak hücum oyuncusu öne doğru sıçrayarak kendi silindirini terk ederek, legal savunma pozisyonundaki savunma oyuncusunun silindirine girerek temasa sebebiyet veriyor. Buna rağmen savunma oyuncusunun torsosuna tam temas edemediği icin hücum faul de gerçekleşmiyor. Doğru karar, pozisyonu devam ettirmek olmalıydı.

VİDEO 2 

 BİTİME 2:29 KALA...

Kural gereği toplu hücum oyuncusu her an yakından savunulabileceğini düşünerek zaman ve mesafe kavramına dikkat etmek zorunda. Burada da yakından savunulan Heurtel kendi dikkatsizliği nedeni ile savunma oyuncusunun ayağına basarak top kaybı yapıyor. Dolayısı ile savunmanın illegal bir hareketi yok. Ancak baş hakem kendi bölgesi ve  vazifesi olmamasına rağmen yardımcı hakemin önündeki pozisyona savunma faulü çalarak büyük bir hataya sebep oluyor.
VİDEO 3

Yorumlar Okunma: 4800