Yanlışlar dersler sonuçlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Yanlışlar dersler sonuçlar (Hayri Pekergin)

31-10-21 17:30

Fenerbahe Galatasaray derbi haftası olunca yazının konusu ister istemez 1990’lardan bugüne uzanan, artık tarihi nitelemesine hak kazanan ezeli rekabetin kadın basketbol cephesine odaklanıyor.  


Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Liginde geride kalan haftalara baktığımızda iki ezeli rakibin arasına girebilecek tek takımın, neredeyse kıtada ne kadar Avrupa pasaportlu ABD’li oyuncu varsa bünyesinde toplayan Çukurova Basket olduğu görülüyor. 

Bu olasılık, Çukurova Basketbol’un KBSL maçlarında savunmada zaman zaman yaşadığı odak kayıplarını azaltması, dışarıdaki dominant isimlerin içeriye pas vererek oradaki skor kapasitesini büyütmesi ve bu “şöhretler karmasının” daha iyi bir kimyaya ulaşması ile mümkün. 


Fenerbahçe Safiport’un Galatasaray’ın yenilgisizlik sıfatına son vermesi ile Herbalife Nutrition KBSL’de üç yenilgisiz takım kaldı. 

Fenerbahçe Safiport ve Çukurova Basket’in yanında listeye giren 3. takım ise ligin yeni ekibi Antalya 07 Basket. 

Antalya ekibinin bu hafta deplasmanda BOTAŞ’ı yenmesi bir sürpriz olarak görülmemeli. 

BOTAŞ her ne kadar Işıl Alben, Jelena Dubljevic gibi “marka değeri” olan, Ayşe Cora ve Tilbe Şenyürek gibi deneyimli isimlere sahip olsa da sahada ortaya konan “kapasite” Antalya ekibinin çok aşağısındaydı.    

Antalya 07 Basket Jones ve Davis gibi bu ligde yer alan pek çok takıma karşı etki üretebilecek isimlerin yanına oyun kurucu pozisyonuna Mayombo’yu ekleyerek önemli bir eksiğini giderme yolunda adım atmış.

Mayombo’nun ilk maçta sergilediği acemiliklerin, kapasitesine değil de takımına uyum süreci ile ilişkili olup olmaması, Antalya ekibinin ligdeki sıralamasında önemli bir faktör olacak.   

Bu sezona odaklı giren deneyimli Gamze Takmaz, BOTAŞ’ın etkisiz savunmasına karşı çok iyi kullanılan ve 28 sayı üreten Ivankovic, basketbol aklı ve deneyimi ile Sera Özelçi ve Mayombo’nun gelişi ile süresi azalırken verimi artacak İlsu Darıcıoğlu ile Antalya 07 Basket “iş görebilecek” bir rotasyona sahip. 

Antalya ekibi maç içinde yaşadığı momentum dalgalanmalarının nedenlerini iyi analiz edip bunları azaltırsa KBSL’de “çaylak sezonunu” çok sıkıntı yaşamadan bitirebilir. 


Fenerbahçe Safiport – Galatasaray derbisine dönecek olursak;

Her iki takımın hafta içinde adeta savunma show yaparak, yıpranmadan kazandıkları Euroleague Women maçlarında birbirlerine karşı ne kadar odaklı olduğu belli olmuştu. 

Galatasaray iki hafta önce Fenerbahçe Safiport’u Ataşehir’de mağlup eden Basket Landes’e ilk yarı yalnız 19 sayı izni vererek 83-64 skorlu çok rahat bir galibiyet aldı. 

Fenerbahçe Safiport ise kendisine zayıf rakiplere karşı 2 yenilgi getiren “yanlışlardan” 180 derece dönüp, en büyük gücünün savunması olduğunu hatırladı ve Sopron’u ilk yarıda 18 sayıda tutarak 73-47 kazandı.  

İki takımın da KBSL derbisindeki önceliğinin savunmada diğerinin ritmini bozmak olacağı belli olmuştu. Maçın hava atışı ile birlikte savunmada amacına ulaşan tarafın Fenerbahçe Safiport olduğu görüldü oldu. 

İlk çeyrekte Galatasaray Fenerbahçe Safiport’un sert savunması nedeni ile oyun kurma ve pota altına uygun pozisyon yaratma konusunda hırpalanırken, sarı lacivertliler Williams, Pelin Bilgiç ve Steinberga ile zorlama pozisyonlar bulabildi. 

Fenerbahçe Safiport ise bu bölümde pota altında Williams, dışarıda McBride ve Iagupova ile fazla zorlanmadan sayı buldu. 

Derbinin ikinci çeyreğinde Zahui’yi (olması gerektiği gibi) potaya yakın oynatan ve bu isimden boyalı alanda 9 sayılık katkı alan Fenerbahçe Safiport ivme kazandı.   

Williams’ın atletizmi hücumda skora dönüşürken, McBride ve Iagupova ile Fenerbahçe çeyreği 22-11 önde bitirdi. 

Galatasaray dış oyuncuları Krajisnik’e Fenerbahçe Safiport savunmasının daralttığı fırsat pencerelerinde pas vermekte zorlanırken, bu seviye bir savunma önünde skor üretmede zorlanan Merve Aydın ve Gizem Başaran Turan’ın maçı sayısız tamamlaması, Melis Gülcan’a bulduğu 3 sayı dışında doğru pas gelmemesi sarı kırmızılıların geri düşmesinde etkili oldu. 

Maçın ilk yarısında Krajisnik sayısız çıkmış, Steinberga 5 sayı üretebilmişti. 

İkinci yarının başlarında, Galatasaray Pelin Bilgiç, Williams ve Steinberga ile yakaladığı momentumu durduran isim Fenerbahçe Safiport ile ilk sezonunu yaşayan oyun kurucu Alperi Onar oldu. 

26 Yaşındaki oyun kurucu ard arda ürettiği isabetli şut ve penetrelerle takımının kontrolü elinde tutmasını sağladı. 

Savunmada “bu maçta” majör hata yapmayan, topu elinde az tutarak kimya üreten pas trafiği sağlayan Alperi Onar ile Fenerbahçe Safiport’un daha “pozitif” bir basket oynadığını söylemek mümkün. 

Bu durum sarı lacivertli forma altında takım içi rekabetten uzak sezonlar yaşayan Olcay Çakır Turgut için de önemli bir odak ve gelişim fırsatını beraberinde getiriyor.  

Maçın kapanışı ikinci çeyreğin bir kopyası oldu. 

Kilit isimleri üzerinde yorgunluk baskısı artan Galatasaray savunmada oyuna denge getirecek etkinliğe ulaşamazken beş oyuncudan iki haneli skor bulan, süre alan 8 oyuncudan da sayı üreten Fenerbahçe Safiport derbiyi 74-56 kazandı. 

 
Galatasaray cephesinde yenilginin muhasebesi yapılırken, yalnızca beş oyuncunun skor üretebilmesi kadar kadroda yer almayan Chelsea Dungee’nin yarattığı “bir yabancı eksik oynama” maliyeti ve bu kaybı telafi için yaşanan/yaşanacak zaman kaybı sorgulanmalı.  

Bu oyuncuya gösterilen sabır ve açılan kredinin neden Galatasaray’da yetişen Sude Yılmaz’a gösterilmediği de ayrıca değerlendirilmesi gereken bir olgu.  

Fenerbahçe Safiport ise geçmiş haftalarda yapılan yanlışlardan ders alınca sonuç üreten, sonuç üretirken keyif veren bir basketbol ile ezeli rakibini mağlup ederek Euroleague Women’da Schio deplasmanına moralli gidiyor.  

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 4179