Son Düzlük (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Son Düzlük (Hayri Pekergin)

07-11-21 17:07

“Son Düzlük” esas itibarı ile bir atçılık tabiri. 

Yarışlarda mesafenin büyük ölçüde aşıldığı, son virajdan hedefe yani finiş çizgisine uzanan düz mesafeyi ifade ediyor. 

Üst düzey yarışlar büyük ölçüde burada kazanılıyor ya da kaybediliyor. 

Önemli olan son düzlüğe yine atçılık tabiri ile “sermayeli” yani yıpranmamış gelmek ve burada doğru yerde tempoyu arttırarak kazanmak. 

Çok farklı bir spor olan bisiklet yol yarışları da benzer bir yapıda.

Favori isimler 200 kilometreyi aşkın yarış mesafesinin önemli bir bölümünü, parkurun (tırmanma ya da düzlük gibi) özelliklerine göre, “peloton” denen grubun içinde hava direncinden sakınarak geçiriyor. 

Burada amaç, yarışın kazanını belirleyen hedef “segmentine” en yüksek enerji seviyesinde gelip, doğru zamanlama ile atak yapmak. 

Elit seviyede atletizm mesafe koşularına, temas sporlarında (güreş, boks vb..) raundların son dakikalarına bakarsanız son bölüme “sermayeli” gelmenin genel bir strateji olduğunu görebilirsiniz. 

Tüm bu sporlarda erken öne çıkan, atletizmde “tavşan”, bisiklet sporunda “kaçış” olarak tabir edilen, enerjisini erken sarf ederek yarışın temposunu yükseltmeye çalışanlar da var.  

Basketbolda da öyle;

Birbirine yakın güçlerdeki takımların maçlarında oynanan ve kazanılan bölümleri oluyor. 

Basketbola sezon perspektifinden bakarsanız sezonların da aynı şekilde oynanan ve kazanılan (şampiyonluk ya da hedef derece) bölümleri olduğunu görürsünüz.  

Önemli olan “tavşan atlet” pozisyonuna düşmeden sezonun hedef bölümüne sağlıklı, oyun planlarını oturtmuş ve fiziksel olarak diri gelmek. 
 
 
 
Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray’ın Euroleague Women yolculuklarında sezonun “oynanan bölümünde” olduklarını görüyorsunuz. 

Fenerbahçe Safiport B Grubunda kuralar çekildikten sonra muhtemelen teknik ekibin  yönetime sunduğu projeksiyonların oldukça dışında kalarak, beş maçta üç yenilgi ile 7. sırada yola devam ediyor. 

Aynı grupta yer alan Galatasaray ise Fenerbahçe Safiport önünde farklı bir yenilgi almasına karşın sarı lacivertlilerin yenildiği Girona ve Landes’i mağlup ederek grupta 3 galibiyet ile 2. sırada bulunuyor. 

Burada bir an yakın geçmişe dönüp, sarı kırmızılıların aldıkları diğer yenilginin son iki dakikasına önde girilen Kursk deplasmanında maç topunu kaybederek geldiğini hatırlamakta yarar var. 

Galatasaray Rusya’da bu maçı kaybetmemiş olsaydı grupta ilk sırada yer alacaktı. 

Sarı kırmızılı takımın Euroleague Women’da ayrı bir odaklanma ile oynadığı görülüyor. 

Bununla birlikte bu odaklanmanın Dungee’nin transferinde yapılan isabetsizlik ve Krajisnik’in pota altında neredeyse hiç dinlenmeden oynamak zorunda kalması nedenleriyle gelecekte birikmiş bir maliyeti olacağı görülüyor. 

Yani aslında şu andaki Galatasaray, gelecek performanslarından avans kredi kullanır bir pozisyonda.   

Krajisnik, Williams ve Pelin Bilgiç’in hafta sonu Herbalife Nutrition KBSL’de “kaybedilen” ÇBK Yenişehir Belediye deplasmanındaki performansları ekseninde bakıldığında, Galatasaray’ın ELW’deki yıpranma faturasıyla şimdiden karşılaşmaya başladığını söylemek mümkün. 

Burada Çukurova Basket Yenişehir Belediye Takımının da hakkını vermek gerekiyor. 

Mersin ekibinin elindeki kadro, önünde kimya oluşturma anlamında gidecek çok yeri olmasına rağmen, ligde şampiyonluk EuroCup Women da final potansiyeline sahip. 

Sarı Kırmızılıların Dungee’nin yerine kariyerli bir yabancı dış oyuncu arayışında olduğu bir sır değil. 

Kelsey Plum ile ilgilendikleri sıklıkla dile getiriliyor. 

Euroleague Women’da Galatasaray, sezonun son düzlüğüne şimdi bulunduğu yerde girmek istiyorsa bir dış yabancı oyuncu transferin yeterli olmayacağını, mutlaka Krajisnik’in üzerinden yük alacak bir pota altı transferi yapılması gerektiğini belirtmekte yarar var. 


Fenerbahçe Safiport Euroleague Women Schio deplasmanında karşısında üst üste 3 maç kaybettikten sonra mutlaka kazanmak için sahaya çıkan bir rakip buldu. 

Schio’nun daha önce Fenerbahçe’yi yönetmiş olan coachu Dikaioulakos Iagupova’nın top almasını güçleştiren, pota altını kalabalık tutarak Elizabeth Williams’ın (zaten kısıtlı) konfor alanını daha da daraltan bir savunma planlamıştı. 

Olcay Çakır Turgut, Tuğçe Canıtez ve Stokes’un dış atışlarını risk eden bu savunmanın kilit isimleri Crippa ve Gruda ve 22 yaşındaki power forvet Andre idi.  

Fenerbahçe Safiport bu maçın önemini çok iyi biliyordu. Sarı lacivertliler savunma tarafında en az Schio kadar güçlü savunma yaptı.

Bununla birlikte maç boyunca Gruda’nın başlıca silahı olan dış şutlarını durduracak formül bir türlü bulunamadı.   

Hücumda ise rakibin savunma kilitlerini açacak anahtar arayışı sonuç vermedi. Aynı şeyler maç boyu denenerek farklı sonuçlar beklendi. 

Son iki dakikada Iagupova ve Mc Bride’ın top kayıplarına son hücumda Olcay Çakır Turgut’un elinde kalan top ve gelen hücum faul eklenince kazanan 64-60 skor ile Schio oldu. 

Maç sonu açıklamalarında Schio coachu Dikaioulakos, “Euroleague Women şampiyonluğu için kurulan bir kadro” olarak tanımladığı Fenerbahçe Safiport’un maçta yardımların nereden geldiğini anlamadığı belirterek İspanyol meslektaşına hiç hoş olmayan bir “taş attı” 

Fenerbahçe’de görev yaptığı dönemlerde, lig maçlarının taktiklerini yardımcı coachlarından saklayan, oyun kurucu yetenekleri olmayan o dönemki nişanlısı şimdiki eşi Elina Babkina’yı Birsel Vardarlı Demirmen’i kenara çekerek oynatmaya çalışırken takımına maçlar kaybettiren Dikaioulakos’un bu profesyonellik dışı açıklaması Fenerbahçe’den gönderilmesini üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen “kendisine yediremediğinin” bir örneği olarak görülmeli. 

Fenerbahçe Safiport cephesinde Schio maçı sonunda yapılan açıklamada ise sarı lacivertli coach Lapena eksik oyuncularının altını çizerek bu isimlerin katılımı ile maçlar kazanacaklarını umduğunu söyledi.  

Bu durum Schio’nun sert savunmasında sıfır çeken, pozisyonu netleşmemiş Zahui, pota altında dominant bir pivotun yokluğunda geçen sezon gibi oynatılması McBride ve Thomas’ın potansiyelini sınırlayabilecek Sabally ile  oldukça yoğun bir kimya hatta genetik mühendisliği gerektiriyor.

Sezonun henüz oynanan bölümlerinde bulunuyoruz.

Fenerbahçe Safiport açısından da  “son düzlüğe” oldukça mesafe var.  

Alınacak üst üste üç galibiyetin sıralamayı baştan sona değiştirebileceği Euroleague Women’da Fenerbahçe Safiport’un Lapena’dan beklediği de bu mühendisliklerin gereğini ortaya koyması.  

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 3973