Fenerbahçe çaresiz kaldı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe çaresiz kaldı (Doruk Sözen)

13-11-21 12:46
Euroleague 9. hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Milano’ya 68-43’lük skorla mağlup oldu. Hem taktiksel anlamda hem de efor olarak rakibin gerisinde kaldık. Milano savunmasıyla post-up verimimizi dibe çekince, oyun kurucu eksiğimiz özellikle tempoyu rakibin kontrol ettiği dakikalarda iyice ayyuka çıktı. Fark açıldıkça demoralize olan Fenerbahçe için taraftarı önünde kabus gibi bir geceydi. Hiçbir kısamızın ritim bulamadığı gecede neden Shayok, Pierre, Polonara gibi atletik uzunlarımız bu kadar az kullanıldı ve Milano’nun istediği oyuna karşı başka bir şey dikte etmeye çalışmadık anlamak mümkün değil. Zaten maçta tek iyi oynadığımız bölüm de tempoyu arttırıp, savunma sertliğimizi arttırıp oyunu tam sahaya taşıyabildiğimizde geldi.

Maça çok sert başlayan Milano perdeleme sonrası değişme yapıyor top post up’ta ters eşleşmeye indiği an ikili hatta üçlü sıkıştırma getiriyordu. Booker’ın basit hataları ve topun kısaların elinden hızlı çıkmasıyla karar vermekte zorlanmamız ilk 5 dakikayı skorsuz geçmemize sebep oldu. Bu bölümde konuk ekibin 7-0’lık serisi geldi. Özellikle Milano’nun pas kanallarına yaptığı baskı yarı sahadaki akışkanlığımızı bitiriyordu. Low postta çizgiye yönlendirip savunmayı, top forvetteyken ise merkeze yönlendirmeyi tercih eden Milano kısalarımızı ustaca oyun dışı bıraktı. Biz de savunmada özellikle Vesely’nin eforuyla iyi işler yapsak da basit sayılar ve artık ustalaştıkları setlerle rakip takım farkı açmaya devam etti. İş bireysel üretime geldiğinde de sınıfta kalan temsilcimiz ilk çeyreği tek saha içi isabetiyle 22-3 geride kapattı. 15-5’lik ribaunt farkının tek sebebi Fenerbahçe’nin 1/11 FG ile oynamasıydı.

İkinci çeyreğin başında da Vesely kenardayken bu sefer de pick and roll savunmasındaki problemlerimizin baş göstermesi ve yine uzunlarımızın getirilen ikili sıkıştırma karşısında akıl tutulması yaşaması sebebiyle gidişat farklı değildi. Erken gelen Djordjevic molasının ardından ilk kez savunma eforumuzu açık sahada kolay sayılarla birleştirince en azından oyuna biraz daha dahil olabildik. Maçtaki ilk üçlüğümüz de bitime 4.25 kala Henry’den geldi. Bu sırada rakibin yayın gerisinden 7 isabeti vardı. 15-3’lük bir seri yakalayan temsilcimiz farkı 20’nin altına çekmeyi başardı. Baskiyi daha tepede başlatmamız, ribaund konsantrasyonumuz ve yarı sahada oyunu basitleştirmeyi başarmamız başlıca etkenlerdi. Son topu De Colo kaybetmese çok daha farklı bir enerjiyle yarıyı noktalayabilirdik. 20 dakikanın sonunda 37-20 Milano üstünlüğü bulunuyordu.

Üçüncü çeyrek de aynı ilk periyot gibi başladı. Milano bizim post hücumumuzu her şeyiyle çalışmış ve bütün opsiyonlarımızı kapatıyorken hala başka opsiyon üretmemenin sebebini anlayamadım. Henry’nin fütursuz tercihlerine, Datome’nin köşe üçlükleri de eklenince fark çok kısa sürede 30’a dayandı. Aynı geçen sezonun başında olduğu gibi kimse reaksiyon gösteremeyince temsilcimiz ezilerek rakibe üçüncü çeyrekte teslim oldu. Bu periyot 62-29 sona ereken, maçı da Milano 68-43 kazandı. Son çeyrekteki tek olumlu nokta Şehmusun eforu ve Polonara’nın skoru kabullenmeyen agresif görüntüsüydü.

Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe:
Şehmus: 9 sayı, 2 asist, 2 top çalma, Henry: 12 sayı, Vesely: 9 sayı, 6 ribaunt, 3 top çalma
Milano:

Shields: 13 sayı, 4 ribaunt, 4 asist, Datome: 11 sayı, 2 ribaunt, Melli: 6 sayı, 6 ribaunt, 6 top çalma, Mitoglu: 9 sayı, 6 ribaunt, Hall: 9 sayı, 3 asist 

Yorumlar Okunma: 578