Telekom, Harrison'un üçlüğü ile Bursaspor'u geçti - BasketFaul.com

Telekom, Harrison'un üçlüğü ile Bursaspor'u geçti

13-11-21 16:40
ING Basketbol Süper Ligi’nin 8. Haftasında Türk Telekom ile Frutti Extra Bursaspor, Ankara Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Konuk ekip Frutti Extra Bursaspor, ilk yarıda üstün bir oyun sergileyerek soyunma odasına 12 sayılık üstünlükle gitse de ikinci yarıda mükemmel bir geri dönüşe imza atan Türk Telekom, son hücumda Aaron Harrison’un bulduğu üçlükle birlikte sahadan 83-82'lik galibiyetle ayrılan taraf oldu. Maçın bitmesiyle birlikte sahaya giren Türk Telekom koçu Burak Gören'in, Andrew Andrews'a doğru yaptığı hiç de hoş olmayan bir hareket, maç sonunda sahayı bir anda karıştırdı. Burak Gören, bir anda sezon başında Telekom'dan olaylı şekilde ayrlan Frutti Extra Bursaspor'un guardı Andrew Andrews'a doğru hareketlenince, yardımcıları, kollarından tutarak soyunma odasına götürüp sakinleştirmeye çalıştı. Tüm bu olaylar sırasında Burak Gören’in bu tavrına karşın iki takım oyuncularının olayları yatıştırmaya yönelik tutumları ise alkışı hakketti. Türk Telekom, 3 maçlık aranın ardından aldığı bu galibiyetle birlikte rakibiyle galibiyet-mağlubiyet sayılarını eşitlerken (3 galibiyet, 5 mağlubiyet), Frutti Extra Bursaspor ise 4. deplasman maçında da galibiyet alamamış oldu. Bu maçta Türk Telekom cephesinde yeni transfer Anthony Clemmons, ilk defa süre alırken Aubrey Dawkins ve Tyler Ennis, yabancı sınırına takılan isimler oldu. Frutti Extra Bursaspor’da ise sakatlıkları devam eden Onuralp Bitim ile Birkan Batuk, kadroda yer almazken yabancı sınırına takılan isim Kevarrius Hayes oldu. Yeni transfer Anthony Brown ise ligde ilk defa süre aldı.

İki takım da maça hücumlarda üst üste kaçan atışlarla başlarken maçtaki ilk sayılar, Türk Telekom’da Can Uğur Öğüt’ün periyodun bitimine 8:45 kala çaldığı top sonrasında boş pozisyonda bulduğu turnike ile geldi. (2-0) Fakat Frutti Extra Bursaspor, Egemen Güven'in pota altından bulduğu basket ve Derek Needham’ın orta mesafeli isabetiyle birlikte ilk 3 dakikalık bölümü 2-4 önde geçen taraf oldu. Bu bölümden itibaren oyun üstünlüğünü tamamen eline geçiren Türk Telekom, önce Octavius Ellis’in üst üste 4 serbest atış isabeti ardından da bulduğu 2 sayılık isabet ve Can Uğur Öğüt’ün potaya yüklenerek faule rağmen bulduğu basket ile birlikte ilk periyodun bitimine 4:46 kala skoru 10-4’e getirdi ve televizyon molasına gidildi. Mola dönüşünde de etkili oyununu sürdüren Türk Telekom, önce Can Uğur Öğüt’ün basket faulden doğan serbest atışı ardından da Jajuan Johnson’ın serbest atışlarıyla birlikte periyodun bitimine 4:12 kala farkı 9 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (13-4) Bu bölümde toparlanma emareleri gösteren konuk ekip Frutti Extra Bursaspor, önce Egemen Güven’in tek serbest atış isabeti ardından da Allerik Freeman’ın üçlüğü ile birlikte fark 1 anda yeniden 5 sayıya indi. (13-8) Fakat Türk Telekom, periyodun bitimine 1:50 kala bulduğu Alex Perez'in turnikeyle birlikte farkı yeniden 8 sayıya çıkarınca (20-12) Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Dusan Alimpijevic’in bu molası işe yaradı ve moladan tam anlamıyla fırtına gibi dönen Frutti Extra Bursaspor, Allerik Freeman’ın 5 ve Andrew Andrews’un 2 sayısıyla birlikte 7-0’lık seri yakalayınca fark 1 sayıya kadar indi ve ilk periyot, Türk Telekom'un 20-19'luk üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci periyotta da ilk periyotta bıraktığı benden devam eden Frutti Extra Bursaspor, Andrew Andrews’un bulduğu turnikeyle birlikte periyodun hemen başında öne geçmeyi başardı. (20-21) İkinci periyotta ilk bölüm karşılıklı bulunan sayılarla geçilirken Türk Telekom'da Samet Geyik, ilk periyodun bitimine 6:44 kala potaya yüklenerek bulduğu turnikeyle birlikte takımını 29-27 öne geçirince, Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde kontrolü tamamen eline geçiren taraf Frutti Extra Bursaspor oldu. Önce David Dudzinski’nin tepeden bulduğu üçlükle öne geçen Frutti Extra Bursaspor (29-30) arkasından yine David Dudzinski’nin orta mesafeli isabetiyle birlikte skoru 29-32'ye getirince ilk yarının bitimine 5:54 kala bu kez Türk Telekom molasına gidildi. Fakat Türk Telekom'da alınan bu mola da kar etmedi ve her geçen dakika farkı daha da açan Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 1:38 kala Andrew Andrews’un 3 sayılık isabetiyle birlikte farkı 12 sayıya kadar çıkarttı. (33-45) Her ne kadar Türk Telekom, önce Alex Perez’in üçlüğü ardından da Samet Geyik’in smacıyla birlikte bitime 53 saniye kala farkı yeniden 7 sayıya indirse de (38-45) geri adım atmayan Frutti Extra Bursaspor, Andrew Andrews’un önce isabetli serbest atışları ardından da periyodun son hücumunda bulduğu

üçlükle birlikte farkı yeniden çift hanelere çıkarttı ve soyunma odasına 38-50’lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi.

İlk yarıda Frutti Extra Bursaspor’a farkı getiren isimler, 2/2 ikilik ve 2/2 üçlük ile 15 sayı bulmayı başaran Andrew Andrews, 14 sayısının yanında 3 asist ve 2 ribaund bulan Allerik Freeman ve 11 sayı, 5 ribaund ile mücadele eden Egemen Güven oldu.

İkinci yarıya hızlı başlayan taraf Türk Telekom oldu. Önce Can Uğur Öğüt ile üçlük bularak farkı yeniden tek hanelere indiren Türk Telekom (41-50) Octavius Ellis’in 4 ve Anthony Clemmons'un da 2 sayısıyla birlikte farkı bir anda 5 sayıya kadar indirince (48-52) periyodun bitimine 7:22 kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Fakat mokadan toparlanmış bir şekilde dönen Frutti Extra Bursaspor, sırayla Allerik Freeman ve Derek Needham’ın 2 sayılık isabetleri ve David Dudzinski’nin basket faulü ile birlikte 7-0’lık seri yakalayarak periyodun bitimine 5:55 kala farkı yeniden 12’ye çıkartmayı başardı. (47-59) Fakat farkın daha da açılmasına izin vermeyen Türk Telekom, Anthony Clemmons’un 5 ve Alex Perez’in 2 sayısıyla birlikte bir 7-0’lık seri daha yakaladı ve bitime 4:55 kala farkı tekrar 5 sayıya çekti. (54-59) Periyodun geri kalan bölümünde de Frutti Extra Bursaspor’un sayı bulamamasını iyi değerlendiren Türk Telekom, farkı daha da aşağıya çekti ve periyodun bitimine 2:05 kala Jajuan Johnson’ın basket faulü ile farkı 3 sayıya kadar indirmeyi başardı. (61-64) Fakat periyodun geri kalan bölümünde sayılar, Egemen Güven’in isabetli tek serbest atışı ardından da Anthony Brown’un orta mesafeli isabetiyle birlikte Frutti Extra Bursaspor’dan geldi ve konuk ekip Frutti Extra Bursaspor, Türk Telekom karşısında son periyoda 61-67’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyoda girilirken ilk sayılar, David Dudzinski’nin isabetli serbest atışlarıyla birlikte Frutti Extra Bursaspor’dan geldi. (61-69) Fakat farkın yeniden açılmasına izin vermeyen Türk Telekom, önce Can Uğur Öğüt’ün üçlüğü ardından da Jajuan Johnson’ın orta mesafeli isabetiyle birlikte maçın bitimine 8 dakika kala farkı yeniden 3 sayıya kadar indirmeyi başardı. (66-69) Bu bölümde konuk ekip Frutti Extra, rakibi Türk Telekom’un baskısına rağmen önde kalmayı başardı ve maçta son 3 dakikalık bölüme 71-73'lük üstünlükle girdi. Bu bölümde iki taraf da sayı bulmakta ciddi anlamda zorlanırken Türk Telekom’da Aaron Harrison, bitime 2:05 kala potaya yüklenerek faulü almayı başardı ve çizgiden bulduğu 1/2 isabetle birlikte skoru 72-73'e getirdi. Fakat Frutti Extra Bursaspor, hücumdan boş dönünce Türk Telekom eline geçen bu fırsatı bu sefer iyi değerlendirdi ve bitime 1:51 kala Anthony Clemmons’un bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte maçta 75-73 öne geçince Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Fakat moladan mükemmel bir şekilde dönen Frutti Extra Bursaspor oldu. Önce Allerik Freeman’ın faule rağmen orta mesafeli isabetiyle yeniden eşitliği yakalayan Frutti Extra Bursaspor, Freeman’ın faulden doğan serbest atışı da sayıya çevirmesiyle birlikte bitime 1:32 kala öne geçmeyi başardı. (75-76) Bitime 1:02 kala yeniden Frutti Extra Bursaspor’da bu kez faul çizgisine gelen Andrew Andrews, atışları kaçırmadı ve skoru 75-78'e getirdi. Türk Telekom, her ne kadar bitime 53 saniye kala Octavius Ellis’in orta mesafeli isabetiyle birlikte farkı 1’e indirse de (77-78) üst üste yakaladıkları şansları değerlendiremeyince bitime 13 saniye kala Derek Needham’ın serbest atış isabetiyle birlikte Frutti Extra Bursaspor 77-81’lik üstünlüğü yakaladı ve Türk Telekom molasına gidildi. Mola dönüşünde hemen Aaron Harrison’un üçlüğü geldi ve Türk Telekom farkı 1 sayıya indirince (80-81) 12 saniye kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor’da serbest atış çizgisine gelen Andrew Andrews, ilk atışını kaçırdı. İkinci atışını sayıya çeviren Andrew Andrews, Frutti Ekstra Bursaspor’u bitime 11 saniye kala 80-82'lik üstünlüğü taşıdı. Fakat maçta son sözü söyleyen isim, Türk Telekom’da Aaron Harrison oldu ve zor pozisyonda bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte Türk Telekom’u, Frutti Extra Bursaspor karşısında 83-82'lik galibiyete taşımayı başardı.

İstatistikler
Türk Telekom
Octavius Ellis: 20 sayı, 12 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Aaron Harrison: 18 sayı, 2 ribaund, 1 asist, Jajuan Johnson: 12 sayı, 3 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, Can Uğur Öğüt: 11 sayı, 4 asist, 1 ribaund, Anthony Clemmons: 10 sayı, 2 ribaund, 3 asist, 2 top çalma
Frutti Extra Bursaspor

Allerik Freeman: 22 sayı, 3 ribaund, 3 asist, 1 top çalma, Andrew Andrews: 20 sayı, 5 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, David Dudzinski: 19 sayı, 5 ribaund, 3 top çalma, Egemen Güven: 14 sayı, 8 ribaund, 1 top çalma 

Yorumlar Okunma: 756