Finaller Yolunda Rakip Polonya (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Finaller Yolunda Rakip Polonya (İlker Yıldız)

14-11-21 14:07

A Kadın Basketbol Milli Takımımız, FIBA 2023 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu’ndaki ikinci maçında bugün saat 17.00’de İzmit Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda Polonya ile karşılaşacak. Millilerimiz, FIBA 2023 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri D Grubu’ndaki ilk maçında deplasmanda Slovenya’yı özellikle ilk yarıdaki mükemmele yakın oyunuyla 16 sayı farkla (78-62) mağlup etmeyi başarmıştı. Rakibimiz Polonya ise gruptaki ilk maçında Arnavutluk’u 125-19 yenmiş ve106 sayılık farkla tarihi bir skor elde etmişti.

Slovenya Maçı Değerlendirmesi
Millilerimiz maça Merve Aydin, Pelin Derya Bilgiç, Olcay Çakır Turgut, Bahar Çağlar Ökten ve Kiah Irene Stokes ilk beşiyle adeta fırtına gibi başlamış ve henüz ikinci dakikada 10-0’lık skorla öne geçmeyi başarmıştı. Slovenya milli takımının başında ilk resmi maçına çıkan Yunan koç Georgios Dikaioulakos’a da ilk molasını çok erken aldırmak zorunda bırakmıştı.

Elindeki kısıtlı malzemelerle çok güzel ve denenmeyeni deneyerek çok güzel ürünler ortaya çıkarmayı başarmış pratik insanlara oldum olası hayranımdır. Çünkü onlar ellerinde olmayanlara değil, olanlara odaklanırlar ve ellerindeki malzemeyi adeta sanata çevirirler. Slovenya karşısında Sayın Ceyhun Yıldızoğlu ve ekibi, kadın basketbolumuzda son yıllarda yaşanan ivme kaybına odaklanmış olan bizlere tam da elimizde mevcut olan değerlere odaklanmamız gerektiğini gösterdi. Kısacası hep birlikte bakış açımızı değiştirirsek, hem şimdi hem de gelecek adına kadın basketbolumuz adına çok daha olumluya odaklanır ve çok daha iyileri başarma adına motivasyon sağlarızı bizlere gösterdiler. 

Gerek Basketfaul’deki yazılarımda gerekse de sosyal medyadaki kısa paylaşımlarımda basketbolumuz adına aslında hep şunu ifade etmeye çalışıyorum: “Ülke basketbolumuzun gerçek anlamda dünya basketbolunda istikrarlı bir şekilde başarılar elde etmesi için, bizim ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey; basketbola olan bakış açımızı değiştirmektir”. Ülke basketbolumuz adına yapmamız gerekenlerin en başında; basketbolumuzdaki öncelikler hiyerarşisini doğru olarak belirlememiz gelmelidir. Yazılarımı okuyanlar için tekrar olacak ama tekrarın öğrenmedeki kalıcılığa etkisine inandığımdan dolayı yeniden ifade etmek istiyorum ki;

1) Basketbolumuzda altyapılardan başlayarak olaya “oyuncu merkezli” bakmamız gerekiyor. Altyapılarda kupa, madalya, derece, şampiyonluk, en değerli oyuncu vs. işlerini bırakıp, tam (yarım basketbolcu değil!) donanımlı oyuncular yetiştirmeye odaklanmalıyız. Netice itibariyle de basketbolu doğru öğrenmiş (doğru basketbolu öğrenmiş) basketbol paydaşları yetişmesini sağlamalıyız. Doğal olarak da bu yolla hem büyük oyuncular yetiştiririz (basketbolun dikey boyutu) hem gençlerin basketbolun içinde kalma sürelerini uzatırız (basketbolun yatay boyutu)  hem de basketbola olan bakışı doğru olan nitelikli paydaşlar yetiştiririz.

2) Ülke basketbolumuzun nitelik düzeyinin en önemli (hatta tek) göstergesi dünya çapında yetiştirdiğimiz büyük oyuncular ve A Milli Takımlarımızın uluslararası organizasyonlarda elde ettiği istikrarlı (istikrara özellikle vurgu yapıyorum) başarılardır. Kulüplerimizin Euroleague’de ya da herhangi bir kupada Türk oyuncuların figüran kalarak elde ettiği başarılar, ülke basketbolumuzun ne niteliğini gösterir ne de ülkemizde basketbol sevgisinin tabana yayılmasını sağlar.  Ülkemizde basketbolun niteliğinin gösteren ve basketbol sevgisinin artmasını sağlayan yegane unsur: A Milli Takımlarımızın başarısıdır. Bu nedenle basketbolu seven bizlerin ve daha da çok kulüplerimizin en önemli amacı; basketbol adına değerler yetiştirme, basketbol adına değer üretme ve A Milli Takımlarımızın başarısı için çaba harcamak olmalıdır. Aksi halde bu önceliklere riayet edilemediği taktirde ya kulüp fetişizmine yol açarız ya da birileri kendi menfaatleri adına tribünlere oynamış olur. Lafı yine çok uzattım farkındayım ve yazılarım da genelde hep uzun oluyor. Ancak ülke basketbolumuz adına sadece ve sadece bakış açımızı değiştirdiğimiz vakit, aslında birçok şeyi de olumlu anlamda değiştireceğimize inandığım için söylemekten de yazmaktan da kendimi alıkoyamıyorum. 

Bizim en büyük problemimiz verimli olamamak ve değerlere odaklanmamak. İşte Sayın Yıldızoğlu ve ekibi, Slovenya maçında sadece küçük bir pozisyon değişikliği ile maçı henüz ikinci dakikada kazanmamızı sağladılar. Maçı henüz ikinci dakikada kazanmayı sağlayan ne gibi mucizevi bir taktik anlayışı mı gerçekleştirdiler? Sadece üç kısa ile baskılı savunma değildi maçı getiren, bizim alışmış olduğumuz anlayışın aksine üç oyun kurucuyla oyuna başlaması ve özellikle de Olcay Çakır Turgut’un üç numarada hem top hakimiyeti hem de eşleşmede rakibine karşı çabukluğundan yararlanmamız oldu. Böylece milli takımımızın 12 kişilik kadrosunda neden bu kadar çok oyun kurucu var diyenlerin de bakış açılarını değiştirmeleri gerektiğini göstermiş oldular. Bu bence çok mühim bir şey, hepsinden önemlisi de bu zenginliğin elimizde olduğunu görmemizi sağlamaları ve gerek oyuncu mkadromuza gerekse de milli takımımızın geleceğine daha da olumlu bakmamızı sağlamaları oldu. Şimdi kimileri bu galibiyettimizde Slovenya’nın en önemli iki oyuncusu; Eva Lisec (1995, 192cm, Center, Euro2021 istatistikleri: 17,3 sayı- 6,5 ribaunt- 1,5 asist) ve devşirme oyuncuları Shante Evans (1991, 185cm, Center, Euro2021 istatistikleri: 10,0 sayı- 7,5 ribaunt- 2,0 asist)’ın kadroda olmadığını söyleyeceklerdir. Ancak bizde de Işıl Alben, Tilbe Şenyürek ve sakatlığından dolayı son anda aday kadrodan çıkarılmak zorunda kalınan Meltem Yıldızhan yoktu. Eksik ya da fazla oyunculara bakmadan şunu söyleyebiliriz ki; mevcut Slovenya kadrosundaki sekiz oyuncu, FIBA 2021 Avrupa Şampiyonasında grup maçında 25 sayı farkla 72-47 yenildiğimiz maçta da yer alıyorlardı. 

Tekrar maça gelirsek, maça üç oyun kurucu ile başlamamız, bize hem topa hükmetme adına hem topun paylaşımı adına hem de boş oyuncuyu bulma açısından çok önemli avantajlar getirdi. Bunun sonucunda da ilk sekiz sayımız bu üç oyun kurucumuzdan gelmesi bir tesadüf olmasa gerek! Teknik ekibimiz rakibi mükemmel analiz etmişler ve ilk yarı boyunca adeta rakibe çembere yakın pas açısı bile vermedik (1. Çeyrek: 27-14, 2. Çeyrek: 19-6 ve devre: 46-20 önde tamamladık). Uzun oyuncu rotasyonumuzun dar omasından dolayı, kısa oyuncularla sürekli baskı ve rakibin topla çembere gelene kadar oyun ritimlerini kaybetmelerini sağlama, oyuncularımızı diri tutma adına erken oyuncu rotasyonları yapma, uzun oyuncuların pas dağılımındaki önemli katkıları ve zorlama atışlara gitmemeleri, kısaların çembere gitme ve delicilik özelliklerinden sıklıkla yararlanma, hücumda statik kalmamamız ve doğru spacing, iç-dış dengesi, Kiah Irene Stokes’un özellikle savunmada net ribauntlar alması ile oyun organizasyonumuzun başlangıcını çok iyi yapmamız gibi birçok doğru şeyi bir arada yaptık. Maç adına olumsuz söyleyebileceğimiz tek şey ise farkı 30 sayıya kadar çıkarmamıza ve grupta oluşabilecek ikili hatta üçlü averaj adına çok önemli bir avantaj yakalamamıza rağmen, özellikle son çeyrekteki konsantrasyon eksikliğimizden ve basit hatalarımızdan dolayı farkın 16 sayıya inmesine müsaade etmemiz oldu. Bu da çok güzel oynadığımız ve farklı kazandığımız maçın nazar boncuğu olsun.
 
Millilerimiz Elemelerdeki 63. Maçına Çıkıyor
A Kadın Basketbol Milli Takımımız, ilk olarak 1995 yılında katıldığı FIBA Avrupa Kadınlar Şampiyonası Elemeleriyle birlikte, 11. kez eleme grubunda mücadele ediyor. 11 kez yer aldığımız eleme gruplarının beşinden finallere gitme bileti almaya hak kazandık, bunları; 2007, 2009, 2011, 2019 ve 2021 yıllarındaki elemelerde gerçekleştirdik. FIBA Avrupa Şampiyonası Elemelerinde şuana kadar oynadığımız 62. maçta; 40 galibiyet (%64,52) ve 22 (%35,48) mağlubiyetimiz bulunuyor. Millilerimiz, ilki 2005 yılında ev sahipliği yaptığımız FIBA Avrupa Şampiyonası finali olmak üzere toplamda 10 kez de finallerde yer aldı.  
 
Polonya’yı Tanıyalım
Millilerimiz, Polonya ile daha önce 17 kez karşılaşmış ve bunların 9’unu kazanmıştı. Millilerimiz FIBA dünya sıralamasında 10. sırada yer alırken, rakibimiz Polonya ise dünya sıralamasında 39. sırada yer alıyor. Polonya, FIBA 2019 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Belarus ve Büyük Britanya ile aynı grupta yer almış ve sadece bir galibiyet alarak grubu son sırada tamamlayarak, finallere katılım hakkı kazanamamıştı. Polonya kadın basketbol milli takımının, geçmişte FIBA Avrupa Şampiyonalarında önemli başarıları bulunuyor, bunlar; 1999’da şampiyonluk, 1980 ve 1981’de ikincilik, 1938 ve 1968’de üçüncülük olmak üzere toplamda beş kez kürsüye çıkma başarısı gösterdiler. Ancak son yıllarda mazilerini aradıkları da kesin. Son üç elemelerde başarılı olmayarak 2017, 2019 ve 2021 yıllarındaki FIBA Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı kazanamadılar. FIBA 2019 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde aynı grupta yer aldığımız Polonya’yı her iki maçta da (73-53 ve 68-49) farklı yenme başarısı göstermiştik. 

Polonya milli takımının bizle oynayacağı 12 kişilik kadrodaki oyuncularının 10’u Polonya Liginde oynarken, iki oyuncu ise yurt dışında İtalya ve Almanya liglerinde oynuyor. Polonya’yı Kadınlar Euroleague’de temsil eden ve hem Fenerbahçe Safiport hem de Glatasaray ile aynı grupta yer alan VBW Arka Gdynia (Polonya)’da kadrodan üç oyuncu yer alıyor. Bu üç oyuncunun Euroelaegu istatistikleri; Kamila Podgorna (2021 Euroleague Women istatistikleri: 11,5 dakika- 1,8 sayı- 0,8 ribaunt- 1,0 asist), Kamila Borkowska (2021 Euroleague Women istatistikleri: 19,0 dakika- 2,0 sayı- 3,0 ribaunt- 0,0 asist), ve Marissa Kastanek (2021 Euroleague Women istatistikleri: 28,0 dakika- 7,6 sayı- 1,6 ribaunt- 1,8 asist). Euroleague Kadınlarda bu sezon Pelin Derya Bilgiç, Melis Gülcan ve Olcay Çakır Turgut’un istatistiklerine baktığımız da, oyuncularımızın kalitesinin çok daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

POLONYA
S
FORMA
NO
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
POZİSYON
KULÜBÜ
1
#4
Zuzanna SKLEPOWICZ
20.12.1996
173cm
Guard
Pszczolka Polski-Cukier AZS UMCS (Polonya)
2
#5
Anna JAKUBIUK
17.04.1994
182cm
Small Forward
1KS Sleza (Polonya)
3
#9
Kamila PODGORNA
19.09.1996
174cm
Shooting Guard
VBW Arka Gdynia (Polonya)
4
#10
Klaudia SOSNOWSKA
06.04.1990
184cm
Small Forward
SKK Polonia (Polonya)
5
#11
Kamila BORKOWSKA
26.07.2002
201cm
Center
VBW Arka Gdynia (Polonya)
6
#13
Weronika GAJDA
27.01.1989
174cm
Point Guard
BC Polkowice (Polonya)
7
#15
Klaudia GERTCHEN
11.07.1996
182cm
Power Forward
BC Polkowice (Polonya)
8
#21
Agnieszka SKOBEL
16.01.1989
180cm
Shooting Guard
Rutronik Stars Keltern (Almanya)
9
#22
Amalia REMBISZEWSKA
02.03.1996
193cm
Power Forward
USE Rosa Scotti Empoli (İtalya)
10
#23
Marissa KASTANEK
31.05.1990
175cm
Shooting Guard
VBW Arka Gdynia (Polonya)
11
#24
Anna MAKURAT
31.03.2000
182cm
Shooting Guard
PolskaStrefaInwestycji Enea (Polonya)
12
#31
Weronika TELENGA
22.09.1995
192cm
Power Forward
BC Polkowice (Polonya)
-
27,06 yaş
182,67cm
-
Başantrenör
 Maros KOVACIK (1978)

 

Geleceğimiz için Umutluyum
A Kadın Basketbol Milli Takımımızın emin ellerde olduğunu ve çok yakın bir süreçte hem oyuncu kadro genişliği hem de niteliği açısından çok daha iyive geleceğini de düşünüyorum. İnci Güçlü (1999), Meltem Yıldızhan (1999), Zeynep Şevval Gül (2001), Derin Erdoğan (2002), Sude Yılmaz (2002) ve Melek Uzunoğlu (2002) gibi çok potansiyelli oyuncularımız var ve yakın süreçte onlarda A Milli Takımımızın içerisine dahil olacaklar ve milli takımımıza büyük katkılartda bulunacaklardır. Asıl meselemiz, basketbolumuzda büyük oyuncular yetiştirecek sistemi kurabilmek ve yetişen değerlerin de gelişimine imkan sağlayacak lig organizasyonları düzenlemektir. Ülkemizde yetenek konusunda sıkıntı olduğunu düşünmüyorum, mesele o yetenekleri bulacak sistemi kurmak ve geliştirmek olmalıdır. 

A Kadın Basketbol Milli Takımımızın ve genel anlamda kadın basketbolumuzun başarısı adına yoğun mesai harcayan, başta başantrenörümüz Sayın Ceyhun Yıldızoğlu olmak üzere, teknik ve idari heyetimizi, sprocularımızı ve emeği geçenleri göstermiş oldukları çabadan dolayı takdir ediyor ve başarılar diliyorum.

Her şey Türk basketbolu için.
 

 

FIBA 2023 AVRUPA ŞAMPİYONASI ELEMELERİ
D GRUBU MAÇLARIMIZ
Tarih
Yer
Ev Sahibi Takım
Sonuç
Deplasman Takımı
11.11.2021
Ljubljana
Slovenya
62-78
Türkiye
14.11.2021
Kocaeli
Türkiye
-
Polonya
24.11.2022
-
Türkiye
-
Arnavutluk
27.11.2022
-
Türkiye
-
Slovenya
09.02.2023
-
Polonya
-
Türkiye
12.02.2023
-
Arnavutluk
-
Türkiye
Statü: 10 grupta düzenlenen FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde gruplarını ilk sırada tamamlayan 10 ülke takımı direkt olarak İsrail ve Slovenya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan FIBA 2023 Avrupa Şampiyonası Finallerine katılmaya hak kazanacaklar. Bir grup içindeki sıralamaları belirlemek için tüm oyunlar dikkate alınacaktır. On (10) gruptan en iyi ikinci olan dört (4) takımı belirlemek için ise dört takımlı gruplarda 4. sıradaki takımlara karşı alınan sonuçlar dikkate alınmayacaktır.
 
FIBA 2023 Avrupa Şampiyonasının ev sahiplerinden İsrail ya da Slovenya’nın grup aşamasında başarılı olarak finallere katılmaya hak kazanan 14 ülke takımı arasında yer alması durumunda (10 grup birincisi ve 4 en iyi 2. takım), grubunu ikinci sırada bitiren en iyi 5. ülke takım; eğer iki ev sahibi de ilk 14’te yer alırsa, grubunu ikinci sırada bitiren en iyi 6. ülke takımı da finallere gitmeye hak kazanır.

 

A KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN İDARİ VE TEKNİK KADROSU
S
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
1
Yasemin Horasan
01.08.1983
A Kadın Milli Takım Menajeri
TBF
2
Orhan Demirel
21.06.1975
A Kadın Milli Takım İdarecisi
TBF
3
Ceyhun Yıldızoğlu
16.04.1967
A Kadın Milli Takım Başantrenörü
TBF
4
Osman Olcay Orak
09.03.1974
Yardımcı Antrenör
ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi
5
Erman Okerman
06.11.1982
Yardımcı Antrenör
Nesibe Aydın
6
Ömer Buharalı
23.11.1978
Yardımcı Antrenör
Fenerbahçe Safiport
7
Murat Üner
22.08.1980
Kondisyoner
-
8
Berhan Bayram
02.02.1988
Doktor
Acıbadem Sağlık Grubu
9
Betül Akyünci
05.08.1991
Fizyoterapist
Beşiktaş JK HDI Sigorta
10
Cüneyt İnce
30.05.1980
Masör
-
11
İbrahim Koç
04.11.1990
Masör
Fenerbahçe Safiport
12
Barış Yılmaz
07.10.1977
Malzeme Sorumlusu
TBF
NOT: İdari ve teknik kadro, TBF resmi sitesinde açıklanan listelere göre hazırlanmıştır.

 

FIBA 2023 KADINLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI ELEMELERİ D GRUBU
A KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN ADAY KADROSUNDA YER ALAN OYUNCULARIN LİG İSTATİSTİKLERİ
F.N
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
KULÜBÜ
2021-2022 SEZONU LİG İSTATİSTİKLERİ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
9
Bahar Çağlar Ökten
28.09.1988
190
Hatayspor
KBSL
4
02:32:53
42
25
4
29
17
1
6
4
7
34
65
00:38:13
10,50
6,25
1,00
7,25
4,25
0,25
1,50
1,00
1,75
8,50
16,25
1
Pelin Derya Bilgiç
15.07.1994
173
Galatasaray
KBSL
4
02:01:21
35
14
3
17
17
0
5
8
11
9
42
00:30:20
8,75
3,50
0,75
4,25
4,25
0,00
1,25
2,00
2,75
2,25
10,50
41
Kiah Irene Stokes
30.03.1993
190
Fenerbahçe Safiport
KBSL
3
01:28:20
18
14
11
25
7
2
4
1
4
0
48
00:29:27
6,00
4,67
3,67
8,33
2,33
0,67
1,33
0,33
1,33
0,00
16,00
2
Sevgi Uzun
25.11.1997
175
OGM Ormanspor
KBSL
4
01:57:44
56
7
7
14
15
2
6
9
10
34
51
00:29:26
14,00
1,75
1,75
3,50
3,75
0,50
1,50
2,25
2,50
8,50
12,75
6
Gökşen Fitik
11.08.2001
175
OGM Ormanspor
KBSL
4
01:54:23
41
16
1
17
16
0
8
11
11
27
48
00:28:36
10,25
4,00
0,25
4,25
4,00
0,00
2,00
2,75
2,75
6,75
12,00
12
Tuğçe Canıtez
10.11.1990
188
Fenerbahçe Safiport
KBSL
4
01:53:38
36
26
5
31
7
0
1
3
8
0
58
00:28:24
9,00
6,50
1,25
7,75
1,75
0,00
0,25
0,75
2,00
0,00
14,50
23
Merve Aydin
10.03.1994
174
Galatasaray
KBSL
4
01:35:17
24
8
5
13
9
0
7
4
7
22
34
00:23:49
6,00
2,00
1,25
3,25
2,25
0,00
1,75
1,00
1,75
5,50
8,50
5
Melis Gülcan
28.05.1996
187
Galatasaray
KBSL
4
01:29:42
19
9
1
10
6
1
3
3
11
-10
16
00:22:26
4,75
2,25
0,25
2,50
1,50
0,25
0,75
0,75
2,75
-2,50
4,00
4
Olcay Çakır Turgut
13.07.1993
182
Fenerbahçe Safiport
KBSL
4
01:22:30
32
8
1
9
17
1
9
2
11
0
61
00:20:37
8,00
2,00
0,25
2,25
4,25
0,25
2,25
0,50
2,75
0,00
15,25
3
Manolya Kurtulmuş
01.01.1998
184
Fenerbahçe Safiport
KBSL
3
00:45:57
17
2
1
3
3
0
5
2
7
0
13
00:15:19
5,67
0,67
0,33
1,00
1,00
0,00
1,67
0,67
2,33
0,00
4,33
25
Şerife Alperi Onar
02.01.1996
170
Fenerbahçe Safiport
KBSL
3
00:41:57
21
1
0
1
7
0
2
2
5
0
17
00:13:59
7,00
0,33
0,00
0,33
2,33
0,00
0,67
0,67
1,67
0,00
5,67
33
Esra Ural Topuz
18.08.1991
198
ÇBK Mersin Yenişehir Bld.
KBSL
4
00:38:34
14
5
5
10
2
2
0
3
6
0
16
00:09:39
3,50
1,25
1,25
2,50
0,50
0,50
0,00
0,75
1,50
0,00
4,00
2021-2022
GENEL ORTALAMALAR
26,81
YIL
183,9
cm
5 Farklı Takım
1 Lig
45
18:22:16
355
135
44
179
123
9
56
52
98
116
469
00:24:30
7,89
3,00
0,98
3,98
2,73
0,20
1,24
1,16
2,18
2,58
10,42
2020-2021
GENEL ORTALAMALAR
25,98
YIL
182,6
cm
-
-
578
240:27:51
4927
1729
627
2356
1753
113
575
945
1182
3075
6245
00:24:58
8,52
2,99
1,08
4,08
3,03
0,20
0,99
1,63
2,04
5,32
10,80
2018-2019
GENEL ORTALAMALAR
26,85
YIL
184,6
cm
-
-
351
130:14:30
2593
1042
367
1409
1022
67
353
525
629
2366
3533
00:22:16
7,39
2,97
1,05
4,01
2,91
0,19
1,01
1,50
1,79
6,74
10,07
2017-2018
GENEL ORTALAMALAR
26,42
YIL
184,3
cm
-
-
338
123:33:20
2356
309
868
1177
721
50
232
323
623
-
-
00:21:56
6,97
2,57
0,91
3,48
2,13
0,15
0,69
0,96
1,84
-
-
Açıklamalar:
1) Tablodaki oyuncu sıralaması, oyuncuların maç başına aldıkları süre ortalamasına göre yapılmıştır.
2) 2017-2018, 2018-2019, 2021-2022 sezonu genel ortalamaları, nihai kadroda yer alan 12 oyuncunun sezon istatistikleri olurken; 2020-2021 sezonu genel ortalamaları ise aday kadroya çağrılan 24 oyuncuya ait sezon istatistikleridir.

 

FIBA 2023 KADINLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI ELEMELERİ D GRUBU
A KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN ADAY KADROSUNDA YER ALAN OYUNCULARIN AVRUPA KUPALARINDAKİ İSTATİSTİKLERİ
S
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
KULÜBÜ
2021-2022 SEZONU AVRUPA KUPALARINDAKİ İSTATİSTİKLERİ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
1
Pelin Derya Bilgiç
15.07.1994
173
Galatasaray
ELW
5
02:55:00
63
20
3
23
26
0
14
8
12
31
84
00:35:00
12,60
4,00
0,60
4,60
5,20
0,00
2,80
1,60
2,40
6,20
16,80
5
Melis Gülcan
28.05.1996
187
Galatasaray
ELW
5
02:38:00
31
17
3
20
11
1
4
8
9
1
34
00:31:36
6,20
3,40
0,60
4,00
2,20
0,20
0,80
1,60
1,80
0,20
6,80
4
Olcay Çakır Turgut
13.07.1993
182
Fenerbahçe Safiport
ELW
4
01:54:00
11
12
3
15
14
1
8
14
16
-11
19
00:28:30
2,75
3,00
0,75
3,75
3,50
0,25
2,00
3,50
4,00
-2,75
4,75
41
Kiah Irene Stokes
30.03.1993
190
Fenerbahçe Safiport
ELW
3
01:03:00
19
13
5
18
5
1
2
0
3
22
35
00:21:00
6,33
4,33
1,67
6,00
1,67
0,33
0,67
0,00
1,00
7,33
11,67
23
Merve Aydin
10.03.1994
174
Galatasaray
ELW
5
01:42:00
25
5
1
6
11
0
5
5
15
30
30
00:20:24
5,00
1,00
0,20
1,20
2,20
0,00
1,00
1,00
3,00
6,00
6,00
12
Tuğçe Canıtez
10.11.1990
188
Fenerbahçe Safiport
ELW
5
01:25:00
12
11
4
15
6
0
0
5
6
8
15
00:17:00
2,40
2,20
0,80
3,00
1,20
0,00
0,00
1,00
1,20
1,60
3,00
25
Şerife Alperi Onar
02.01.1996
170
Fenerbahçe Safiport
ELW
4
01:03:00
21
7
0
7
10
0
0
3
8
35
23
00:15:45
5,25
1,75
0,00
1,75
2,50
0,00
0,00
0,75
2,00
8,75
5,75
3
Manolya Kurtulmuş
01.01.1998
184
Fenerbahçe Safiport
ELW
5
00:41:00
7
1
2
3
6
0
1
3
7
-26
7
00:08:12
1,40
0,20
0,40
0,60
1,20
0,00
0,20
0,60
1,40
-5,20
1,40
9
Bahar Çağlar Ökten
28.09.1988
190
Hatayspor
ECW
6
03:40:00
64
48
7
55
31
5
7
11
16
83
113
00:36:40
10,67
8,00
1,17
9,17
5,17
0,83
1,17
1,83
2,67
13,83
18,83
2
Sevgi Uzun
25.11.1997
175
OGM Ormanspor
ECW
4
02:21:00
43
12
2
14
15
2
6
15
9
18
36
00:35:15
10,75
3,00
0,50
3,50
3,75
0,50
1,50
3,75
2,25
4,50
9,00
6
Gökşen Fitik
11.08.2001
175
OGM Ormanspor
ECW
4
01:50:00
25
12
2
14
14
1
4
6
11
38
32
00:27:30
6,25
3,00
0,50
3,50
3,50
0,25
1,00
1,50
2,75
9,50
8,00
33
Esra Ural Topuz
18.08.1991
198
ÇBK Mersin Yenişehir Bld.
ECW
4
00:30:00
4
4
2
6
0
0
3
3
4
8
5
00:07:30
1,00
1,00
0,50
1,50
0,00
0,00
0,75
0,75
1,00
2,00
1,25
2021-2022
GENEL ORTALAMALAR
26,81
YIL
183,9
cm
5 Farklı Takım
2 LİG
54
21:42:00
325
162
34
196
149
11
54
81
116
237
433
00:24:07
6,02
3,00
0,63
3,63
2,76
0,20
1,00
1,50
2,15
4,39
8,02
Kısaltmalar:
ELW: Euroleague Women
ECW: EuroCup Women

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1313